Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1541237 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7935 dnia: 05 Styczeń 2024, 10:05:36 »
Te ziarna raczej nie wymagają zbyt gorącej wody, ale drobniejsze zmielenie jak najbardziej -- i w związku z tym zawsze dobrze jest zastosować "mocniejsze" proporcje, 20g/250ml. Takie gęstsze napary zawsze są bardziej aromatyczne. Obie te yeast fermented kawy są niezwykłe, bo smakowo łagodne, gładkie, lekkie, oszałamiają aromatem (przynajmniej mnie ;)).

Przed chwilą zaparzyłem sobie espresso ze wspomnianej wcześniej robusty Kaapi Royal. Bardzo to fajne ;). Wypiłem z przyjemnością. Zdziwiłem się, że nie trzeba było tych ziaren bardzo drobno zmielić, jak czasem w przypadku innych robust. Natomiast Brazylia -->> Pouso Alegre to ciekawostka. Do espresso trzeba ją relatywnie bardzo grubo zmielić ;). W tych różnych Brazyliach jest jak w gąszczu -- każda jest inna, choć utarło się, że Brazylia Santos i tyle. Ta akurat pochodzi z ogromnych plantacji jak to na Brazylię przystało, z regionu Sul de Minas (południe Minas Gerais) -- w okolicach Pantano, Sertaozinho itp. Są tam całkiem spore wyżyny ponad 1000m n.p.m. więc idealne przestrzenie na uprawę kawy.

W ten weekend zamierzam przygotować kolejną partię Chocolate Wave. W sklepie umieściłem tę kawę wczoraj a dzisiaj zamawia to każdy :). W kolejce do wysłania w przyszłym tygodniu spora partia paczek czeka właśnie na Chocolate Wave... A przecież nie tylko Chocolate Wave polecam :). Bardzo smakuje mi Espresso #1 -- ma taki niezwykły rodzaj kwaskowatości i aromatu, że aż słodki, wynikający z połączenia Brazylii i Kolumbii. Gdzie ja byłem, nie robiąc tego wcześniej? -->> E#1

@Heniutek słoiczki są plastikowe. Na pewno nie są jednorazowe -- w odróżnieniu od torebek. Zawsze do czegoś można je wykorzystać. W stanie zamknięcia raczej kawa nie ma jak zwietrzeć. Ziarna jakie zamierzamy w nie pakować też nie ulegają zbyt szybko zwietrzeniu -- jasne palenia, specjalne kawy trzymają się dzielnie przez miesiące (inaczej średnio palone kawy do espresso).
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2024, 10:30:20 wysłana przez Antonio »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7936 dnia: 05 Styczeń 2024, 13:11:49 »
@Antonio , dzięki za odpowiedź, to zamówię coś z ciekawości.
Te z Heresy dla mnie to porażka, wolę już po stokroć "butle" z Friedhatsa, mimo że gorzej ustawne.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7937 dnia: 05 Styczeń 2024, 18:46:28 »
Teraz mamy coś podobnego do Heresy ale później będą nieco inne. W każdym razie o pojemności mniej więcej 200g.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7938 dnia: 05 Styczeń 2024, 21:29:55 »
Poszło zamówienie, lelum polelum :)
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7939 dnia: 08 Styczeń 2024, 19:53:57 »
Wróci Gesha i Pacamara ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7940 dnia: 08 Styczeń 2024, 20:14:25 »
Tak, te trzy extra pachnące kawy pojawią się jeszcze parę razy. Kiedy dokładnie nie wiem. Na pewno w ciągu tygodnia-dwóch.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7941 dnia: 08 Styczeń 2024, 20:42:41 »
Dobra wiadomość  :ok: Pacamary chciałbym koniecznie spróbować bo dwie pozostałe naprawdę bardzo udane.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7942 dnia: 14 Styczeń 2024, 16:29:34 »
Dziękuję za zainteresowanie. Kawy będą na pewno na Walentynki a może troszkę wcześniej :-) która smakowała najbardziej?  :kwiat:

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7943 dnia: 14 Styczeń 2024, 20:27:08 »
która smakowała najbardziej?

Dla mnie gesha była jedną z ciekawszych kaw w ubiegłym roku. Aromat i smak z kategorii intrygujących, niecodziennych, takie coś nowego w kawowych smakach 👌

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7944 dnia: 15 Styczeń 2024, 13:44:15 »
Tymczasem polecam tę kawę: -->> https://mastroantonio.pl/Ekwador-La-Marquesa-Typica-Mejorado-p787

Ciekawostką i chyba bardzo istotną jest odmiana -- Typica Mejorada. Nie jest to Typica i Typica nie jest nawet w jej genotypie. Odmiana powstała, została wyodrębniona niedawno w Ekwadorze razem z odmianą Sidra. Ta ostatnia jest chyba bardziej znana. Warto poczytać tutaj: -->> https://perfectdailygrind.com/2023/09/typica-coffee-mejorado/. Obie odmiany Sidra i Typica Mejorada mogą z Geshą konkurować ;).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7945 dnia: 18 Styczeń 2024, 09:52:59 »
Moje entuzjastyczne wrażenie z pierwszych zaparzeń Ekwadoru nie zmienia się -- jest to świetna kawa. W przytoczonym przeze mnie wyżej artykule wskazuje się na wyniki CoE 2021: -->> Ecuador CoE.
Faktycznie Typica Mejorado deklasuje tutaj pozostałe odmiany. Podobnie region Loja :). Ciekawe jak wypadną tegoroczne wyniki CoE, bo właśnie wyodrębniono finalistów.

Po świętach mamy w sklepie sporo świeżych i nowych kaw. Oprócz Ekwadoru bardzo polecam do espresso -->> Buku -- ziarna specjalnie do espresso palone. Warto sobie porównać różne wersje palenia tej Etiopii. Espresso ma ogromną siłę wyrazu w stosunku do metod przelewowych. Nie sposób tego nie zauważyć: w espresso siła oddziaływania aromatów danej kawy jest wielokrotnie większa.

Oprócz Buku Hurufa, w sklepie dostępna jest znowu: -->> Bella Etiopia.
Kolejne palenie Nikaragui Aurora z obróbki Slow Natural: -->> Aurora SN.
Kolejne palenia ziaren z Gwatemali: -->> Finca Medina i Rio Azul
Kolejne palenie maleńkich ziarenek Kutere: -->> Kenia
Dalej kolejne palenia Kostaryki Torres z obróbki Honey, Sumatry Kerinci z obróbki naturalnej, Salwadoru Lllantas z obróbki anaerobowej -- te trzy kawy też bardzo lubię :). Mają wspólny jakiś motyw w charakterze.

Ciekawe, że rozmiarami ziarenka Kutere są podobne do ziarenek Etiopii Buku -- są niesamowicie treściwe, gęste i smakują bardzo :). Pozostałe nasze Kenie mają duże i "normalne" ziarna AA.

Z Brazylii mam teraz ogromny wybór, aczkolwiek w sklepie jest tylko połowa :). Każda jest ciekawa i raczej niepodobna do pozostałych ;).

Z powodu tej Brazylijskiej różnorodności Ela proponuje teraz dwa blendy do espresso: Sweet i Cioccolato. Obie te kawy są Sweet a różnią się brazylijskimi składnikami.

Z moich rzeczy są kolejne palenia:
E #1, E#2 -- obie mieszanki ciekawe i odnowione, bardziej żywe niż rok temu.
Montecristo i Las Mercedes -- też inna niż rok temu Brazylia nadaje tym blendom dużego body i czekoladowego wyrazu.
Kolejna partia Chocolate Wave, a za chwilę Stormy i Secret... Ariadna i A+ też teraz wymagają grubszego zmielenia i mają ogromne body.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2024, 10:18:51 wysłana przez Antonio »

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Mastro Antonio
« Odpowiedź #7946 dnia: 23 Styczeń 2024, 07:08:09 »
No powiem Ci że ta Etiopia Hambela Buku wybitna jest
Przemieliłem na oko komesiem trochę za drobno, ale i tak dawno nie piłem nic tak konkretnego w smaku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7947 dnia: 23 Styczeń 2024, 08:48:35 »
Parę lat temu równie wybitna była Etiopia Hambela Wamena. Buku Hurufa natomiast ma niezwykłe, bo niewielkie ziarenka. Jest to cecha tego mikroregionu -- ziarna są niewielkie ale niesamowicie gęste i pełne treści. Myślę, że ma to związek z górskim charakterem upraw, położonych prawie poza cywilizacją.

Tak wygląda zestawienie wspomnianych "liliputów" z "gigantami" z plantacji -->> Aurora:

buku-aurora-1.jpg
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2024, 08:51:47 wysłana przez Antonio »

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7948 dnia: 23 Styczeń 2024, 09:14:25 »
No powiem Ci że ta Etiopia Hambela Buku wybitna jest

Mam ekspres w serwisie, kawa mocniej palona się skończyła więc zaparzyłem ją dla drugiej połówki w kawiarce - rezultat mnie pozytywnie zaskoczył, nie wspominając o tym, że ta kawa świetnie łączy się z mlekiem. Z ekspresem na blacie nigdy bym jej nie parzył inaczej niż w alternatywach.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7949 dnia: 28 Styczeń 2024, 16:18:52 »
Chocolate wave z dzisiaj.
Mniam.





Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi