Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302207 razy)

Offline Roberto

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3; Hario V60-01; Aeropress
  • Młynek: Ascaso steel, Hario Slim, Gesto Junior Mokka, Compak K3 Touch
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #480 dnia: 22 Sierpień 2016, 13:54:35 »
Hej,

mam pytanie odnośnie portafiltra.
Otóż chciałbym zakupić/przerobić portafilter tak aby miał tylko jedną wylewkę.

Z tego co gdzieś czytałem to podwójna wylewka w standardach jest wklejana i odkręcanie jest dość uciążliwe oraz ryzykowne, czy to prawda no i czy ma sens odkręcanie/przykręcanie w zależności od potrzeby ?
 
Druga opcja to czy istnieje możliwość zakupu portafiltra z tylko jedną wylewką i czy to musi być oryginał lub może pasują też od jakiejś innej maszyny ?

Piszcie co o tym myślicie i z góry dzięki za pomoc,

Roberto

Offline pawdro

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, FP
  • Młynek: Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #481 dnia: 24 Sierpień 2016, 11:04:42 »
Kupiłem niedawno wersję V5 i z niewielkimi problemami udało mi się odkręcić podwójną wylewkę, która była z PF w zestawie. U mnie nie widziałem żeby była klejona, tylko bardzo mocno zakręcona.

Jeżeli często będziesz zmieniał między espresso w pojedynczej filiżance, a w dwóch to zakup oddzielnego PF z pojedynczą wylewką ma sens. Natomiast jeżeli przez większość czasu będziesz używał pojedynczej wylewki, to nie widzę sensu kupować dodatkowego PF.

W przypadku oryginalności wylewki, to wystarczy żeby gwint był odpowiedni i każda wylewka powinna podejść.

Offline Roberto

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3; Hario V60-01; Aeropress
  • Młynek: Ascaso steel, Hario Slim, Gesto Junior Mokka, Compak K3 Touch
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #482 dnia: 24 Sierpień 2016, 13:01:26 »
Pavro,
dzięki za odpowiedź.

Dodatkowo pytanie czy ktoś orientuje się na chwilę obecną czy można kupić NPF lub kolbę z pojedynczą wylewką w Polsce ?

Pozdrawiam
Roberto

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #483 dnia: 24 Sierpień 2016, 13:23:42 »
NPF dostaniesz w Akcesoriachbaristy.pl i Coffeesite.pl.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #484 dnia: 24 Sierpień 2016, 13:51:47 »
W sumie to mam na zbyciu mało bardzo mało używany NPF + potrójne sitko, który używałem z Silvią. 80PLN + przesyłka. Jak by co to pisz na PW.

Offline pawdro

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, FP
  • Młynek: Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #485 dnia: 24 Sierpień 2016, 17:09:11 »
Jak się wasze Silvie zachowują przy większej ilości kaw?

Do tej pory robiłem kawę z ratio 13g ziaren/25s/50ml, ale z racji 14cytryn postanowiłem zacząć się bawić ratio 1:2 (1:2.5). Zawsze robię temp. surfing standardowo (spuszczam wodę aż do zapalenia się lampki termostatu, czekam aż zgaśnie, czekam 30s, flush 7s i w 50s robię kawę). Zwykle przy 1-2 kawach lampka termostatu zapala się w ok. 25s robienia kawy. Ale wczoraj przy testach przy 10 shot'cie miałem sytuację, w 50s czekania razem z włączeniem robienia kawy, włączyła się lampka termostatu. Mam wrażenie jakby szybciej gasła i zapalała się lampka termostatu.

Nie wiem co o tym myśleć, bo wydawało mi się że 50s temp. surfing powinien dawać porównywalne efekty zarówno przy 1szej jak i 20tej kawie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #486 dnia: 24 Sierpień 2016, 17:36:07 »
Aż tylu gości nigdy nie miałem a sam bym nie wypił. A w trakcie tych ekstrakcji lampka zapalają się coraz szybciej czy tylko w 10 był problem. Może zrobiłeś dłuższy flush?

Offline pawdro

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, FP
  • Młynek: Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #487 dnia: 24 Sierpień 2016, 18:54:37 »
Im bliżej 10tego shota to większe rozregulowanie widzę.

Offline pawdro

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, FP
  • Młynek: Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #488 dnia: 04 Wrzesień 2016, 11:51:55 »
Wczoraj zauważyłem, że już przy pierwszym shocie w momencie włączenia parzenia kawy zaświeciła się lampka termostatu. Wcześniej zrobiłem temp. surfing. Okazało się, że receptą na 'wariujący termostat' jest spuszczenie trochę wody przez dyszę do pary. A od dłuższego czasu nie spieniałem mleka. Znowu grzanie działa zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #489 dnia: 05 Wrzesień 2016, 12:36:48 »
Witam
Mam pytanie Jakie ciśnienie na grupie macie ustawione w swoich RSach
Ja swoje zwiększyłem i mam obecnie 11 bar a chciałem wrócić na niższe.
Czy niższe jest lepsze i dlaczego i czy wyższe jest gorsze?
Dzięki

Offline MrZiarenko

  • Wiadomości: 3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #490 dnia: 08 Wrzesień 2016, 19:26:42 »
Mam pytanie... czy ktoś tu z obecnych PID-ował Silvię , ale za pomocą miejsca na sondę w grupie? Chodzi mi o to miejsce po wykręceniu śruby M6. Jakoś montaż termopary w miejscu termostatu nie przemawia do mnie. Wolałbym przed ekstrakcją ustabilizować temperaturę grupy a nie powierzchni bojlera... Znalazłem ze 2-3 różne termopary w gwincie M6 dostępne w polskich sklepach.

BTW: jako 2-letni użytkownik Silvii stwierdzam, że ta cholera ma skłonności do korozji. Tylny panel ze stali nacina farbę, którą pokryta jest rama. Tam na szczęście zdążyłem zadziałać. Ruda wylazła jednak w rejonie dolnego ujścia zaworu trójdrożnego. Wiem!! Jest mod z wężykiem zakładanym na końcówkę rurki, ale ni chu chu to się nie sprawdza. Przy backflushowaniu Silvia tak czasami kichnie, że woda odbija się od tacki i na wysokość 5cm wszystko jest obryzgane... Detergent pewnie wspomaga korozję. Oczyściłem na razie miejsce i potraktowałem Hammeritem. Mod nadaje się do poprawki. Kupiłem korek (kapturek) do zaślepiania rur miedzianych 15mm. Idealnie wchodzi do wężyka. Spróbuję zrobić w jego boku otwór, żeby zmienić kierunek uderzenia wody podczas backflushowania - do przodu zamiast w dół, tak żeby rozpylić wodę/pianę po tacce bez rozbryzgu.

@pawdro: w czasach, kiedy ja uczyłem się ujeżdżać Silvię, była prostsza procedura tempsurfingu:
-spuścić trochę wody z nagrzanego ekspresu (do zapalenia lampki)
-zacząć eksrakcję po X sekundach od zgaśnięcia (w sieci były wykresy temperatury wody na grupie w zależności od czasu po zgaśnięciu)
Ekstrakcja jasnych mieszanek zaczyna się około 20-22s, ciemniejszych około 18s. U mnie ten system się sprawdza.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #491 dnia: 08 Wrzesień 2016, 19:42:36 »
Ktoś tu widzę się pode mnie podszywa  :Bicz:

Offline MrZiarenko

  • Wiadomości: 3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #492 dnia: 08 Wrzesień 2016, 21:23:38 »
:Bicz:
Ahhh   lubię to :P

Wyszło przypadkiem... Próbowałem utworzyć konto o takiej samej nazwie jak na CP, ale forum każe mi czekać na zatwierdzenie nicku przez admina (już w2 tygodnie)... Walnąłem więc na pałę co mi przyszło do głowy... W sumie to faktycznie może być mylące.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #493 dnia: 08 Wrzesień 2016, 21:30:13 »
Napisz mi proszę szczegóły nie udanej rejestracji na pw.

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #494 dnia: 09 Wrzesień 2016, 08:47:38 »
Mam pytanie... czy ktoś tu z obecnych PID-ował Silvię , ale za pomocą miejsca na sondę w grupie? Chodzi mi o to miejsce po wykręceniu śruby M6. Jakoś montaż termopary w miejscu termostatu nie przemawia do mnie.

Witaj
W sprawie Pidowania RSa powiem tak ja swoją zapidowałem 5 mies. temu z termoparą przy bojlerze później w celu wycyrklowania pida robiłem pomiary z wodą spuszczaną z grupy. Mój bojler na PID ma 107 stC a woda na grupie mierzona termoparą 94-95 st C i tak jest zawsze.
Niewiem co można osiągnąć termoparą na grupie ponieważ grupa ma niższą temp niż woda przez nią przepływająca (ZAWSZE) pozatym przy założeniu zimnego PFA jej temp może spaść Teoretycznie metoda ta sama co z bojlerem żadna nie jest doskonała i tak trzeba sprawdzić jaka temp wody jest na grupie przy danej temp grupy (grupa ma z 10 st C mniej) Pytanie tylko czy różnice temp PID lepiej będzie trzymał zadaną temp mając termoparę na grupie czy na bojlerze.
U mnie przy kilku próbach w różnym okresie czasu uzyskałem identyczne wyniki co znaczy że termopara na bojlerze pilnuje temp wody na grupie i nie widzę sensu kombinować.
Co jakiś czas dobrze tylko sprawdzić tą temp wody, czy koamień nie spowodował

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi