Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302171 razy)

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #435 dnia: 13 Czerwiec 2016, 12:27:56 »
O tym też pamiętam, aczkolwiek bez wypuszczania pary poziom wody raczej nie powinien opaść, termostat utrzymując w miarę stałą temperaturę bojlera po podgrzaniu raczej nie pozwoli na wytworzenie większego ciśnienia niż jest to dopuszczalne, co innego, gdyby grzałka grzała cały czas, zakończyłoby się to dość wybuchowo  :ogien:

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #436 dnia: 13 Czerwiec 2016, 15:39:03 »
Ryzyko będzie przy dłuższym grzaniu na parę jak zapomnisz dobrze dokręcić zawór pary. Nie powiem ze dwa razy mi się zdarzyło.

Offline geena Kobieta

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, drip, french press, tygielek
  • Młynek: Promac
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #437 dnia: 21 Lipiec 2016, 12:18:39 »
Mam takie pytanie do użytkowników Silvii - czy można gdzieś kupić uszczelkę do dyszy spieniającej mleko? Chodzi mi o uszczelkę na tym końcowym odkręcanym elemencie. Ewentualnie czy w jakiś sklepie można dostać zamiennik?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #438 dnia: 21 Lipiec 2016, 12:27:40 »
Ja zamienniki kupowałem w sklepie z uszczelka mi,  coś silikonowe go lub z gumy nieaktywne chemicznie a dopuszczone do żywności. Ale nie do końca wiem o którą Ci chodzi. Do tej pory zmieniałem tylko te w samym zaworze i to też był koniec elementu odkręcanego. Efekty są tu:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2277.45
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2016, 12:41:07 wysłana przez Bacek »

Offline geena Kobieta

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, drip, french press, tygielek
  • Młynek: Promac
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #439 dnia: 21 Lipiec 2016, 13:00:33 »
Chodzi mi o tą odkręcaną końcówkę z której leci para. Też myślę, że chyba coś dobiorę w sklepie z uszczelkami :)

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #440 dnia: 27 Lipiec 2016, 17:40:30 »
Witam
chciałbym się przywitać i prosić użytkowników RS o pomoc - czy mógłby ktoś suwmiarką zmierzyć średnice wnętrza kolby? Chodzi mi o to że z tego co znalazłem w sieci RS ma sitka 58mm ale polecacie też jako alternatywę pojedynczego sitko La Marzocco które ma 60 a tak naprawdę uwzględniając rant (roztoczenie zewnętrzne) 61mm - to jak to w końcu jest? Wejdzie takie 61mm do kolby RS?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #441 dnia: 27 Lipiec 2016, 17:50:55 »
Wejdzie raczej bo 58 to średnica wewnątrz,  a 61 to na zewnątrz.
LMWDP #469

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #442 dnia: 27 Lipiec 2016, 17:58:03 »
Wejdzie raczej bo 58 to średnica wewnątrz,  a 61 to na zewnątrz.
Jak to czyli rozmiar sitka 58 w RS dotyczy wewnątrz? Zawsze myślałem że podaje się śr. zewn. No ale nic to nie wnosi - ponawiam o prośbę o pomiar suwmiarką kolby w środku i najlepiej oryginalnego sitka na zewn.
pozdrawiam

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #443 dnia: 27 Lipiec 2016, 19:36:07 »
Ano tak to. Średnica wewnętrzna kolby 62mm, sitko ma przetłoczenie (druty zamykające sitko w kolbie) o milimetr mniejsza średnica. Średnica sitka "na zewnątrz", po kołnierzu to 70 mm.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #444 dnia: 27 Lipiec 2016, 21:40:39 »
rozmiar sitka (...) dotyczy wewnątrz?
Tak, to jest również średnica zewnętrzna prysznica (pomijając luzy), wewnętrzna uszczelki i rozmiar pasującego tampera.

Offline pawdro

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia, FP
  • Młynek: Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #445 dnia: 29 Lipiec 2016, 11:50:29 »
Witam z RS (wersja E) na pokładzie. Zrobiłem już kilkanaście doppio i nijak idzie dogadywanie się nam ze sobą.

Niezależnie od ustawień młynka (Vario) doppio wychodzi w 15-18s (ekstrakcja zaczyna się po 1-3s), szoty kwaśne. Zmniejszam ustawienie młynka na drobniejsze i dalej taki sam czas. Wkurzyłem się i ustawiłem najdrobniejszy przemiał jaki jest możliwy w młynku i doppio wyszło po 25s (crema blada, prawie jej nie było, w filiżance kwas).
Sypię zawsze ok. 14g (wagę mam z dokładnością do 1g). Teraz używam Audun Coffee - Brazylia Fazenda Rainha, następna w kolejce jest Coffeelab - Brazylia Fazenda Pantano Espresso (kawa ma max. 2tyg od palenia).

Ekspres zawsze wygrzewam 30-40min. Na początku porobiłem krótki flush ~10s w celu pozbycia się pary. Potem sprawdziłem, że to zbyt krótki flush, bo przy drugim flush'u (10-20s później) dalej strzela para z grupy. Następnie podszedłem do tematu temperature surfingu zgodnie z filmikiem Seattle Coffee Gear h ttps://www.youtube.com/watch?v=A2xZv-JToB4 :
- nagrzewam ekspres
- w momencie wyłączenia lampki działania termostatu, włączam przełącznik do wody i spuszczam wodę przez spieniacz do mleka
- czekam aż zaświeci się lampka termostatu
- przestaję spuszczać wodę i wyłączam środkowy przycisk.
- czekam aż zgaśnie lampka termostatu
- czekam 30s i robię doppio - ciągle 15-18s.

Sądząc po czasie ekstrakcji niezależnie od grubości przemiału, to mam problem z ciśnieniem wody w grupie. Nie wiem czy to prawda, bo podobno najnowsza werjsa RS miała mieć ustalone od razu 9bar. Nie mam manometru, żeby sprawdzić ciśnienie.

Ktoś ma może pomysł? :)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #446 dnia: 29 Lipiec 2016, 11:56:20 »
Zrób test z monetą, może za mało do sitka kawy sypiesz

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #447 dnia: 29 Lipiec 2016, 12:16:57 »
Audun Coffee - Brazylia Fazenda Rainha

A może wychodzi co wychodzi, bo ta kawa jest przeznaczona do alternatyw (konkretnie drip)?
Wrzuć jakąś porządną, kawę przeznaczoną typowo do espresso jak chcesz uzyskać w miarę przyzwoite (o ile nie dobre) espresso. Nawet kawę paloną we włoskim stylu.
Próbowałem wrzucać na sitko RS'a kawy dedykowane do przelewów no i co prawda na upartego się da (choć trochę kombinacji jest, a efekt nie wow, a taki sobie), ale raz, że w przelewie są zdecydowanie lepsze smakowo (jak dla mnie, choć pewno nie tylko), dwa po to pali się kawę (czy mieszanki) specjalnie do espresso, żeby z takich korzystać.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2016, 12:25:03 wysłana przez Prozor »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #448 dnia: 29 Lipiec 2016, 12:30:47 »
Co do flushy to mam trochę inną metodę bo wg. Twojej start jest w trochę losowej temperaturze.

Rozgrzany ekspress (do kawy a nie do pary).
Robie flush do czasu aż zapali się lampka grzania (w tym miejscu woda w bojlerze ma określoną temperaturę i to jest nasz punkt startowy)

1. Czekam aż lampka zgaśnie i włączam stoper.
2. Czekam 30 sek w tym czasie temperatura wody wciąż rośnie ze względu na bezwładność
3. Robię 5-10 sek flusha ( do czasu aż nic nie paruje/wrze)
4. Zapinam wszystko, podstawiam filiżanki i ognia (maksymalnie 50 sek od zgaśnięcia lampki)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #449 dnia: 29 Lipiec 2016, 12:37:59 »
A może wychodzi co wychodzi, bo ta kawa jest przeznaczona do alternatyw (konkretnie drip)?
Może być. Ja też kupiłem na początku Brasil Daterra buena Vista (Euro Cafe) i okazało się że kwas wychodzi i nie było sposobu żeby było inaczej, później wrzuciłem Cafe Cubano i mogłem się delektować dobrym espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi