Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302171 razy)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #405 dnia: 01 Marzec 2016, 10:52:28 »
kawy z przyjemnym body, esencjonalne, w których czuć to, co w danym ziarnie przyjemne (w takim wymiarze, w jakim domowy sprzęt jest w stanie te przyjemności uwolnić), uzyskuję zazwyczaj  trzymając się poniżej ratio 1:2, czyli naparu mniej, niż 2x waga kawy w sitku. Czas ekstrakcji 25-30 sek.
Moje obserwacje są podobne. Ratio tylko poniżej 1:2, czyli z ok 14-15gr kawy (tyle zazwyczaj wchodzi mi optymalnie do standardowego podwójnego sitka Silvii) uzyskuję dobre efekty dla 25-30 gr naparu. Powyzej wychodzi  zdecydowanie "wodniście" i smaku w tym nie ma. Ale 25s. czasu ekstrakcji staram sie nie przekraczać. Też niedano smakowałem MA, potem kawy od Rogera :)
Ja bym tez koledze polecił jednak NPF - mnie sporo nauczył w temacie dystrybucji.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2016, 10:55:25 wysłana przez tytoos »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #406 dnia: 01 Marzec 2016, 23:42:11 »
3. Termopara pod środkową z trzech śrubek trzymających blaszki dwóch termostatów.

hej Kekacz, ta termopara z Diloutu ma 40cm długosci, trochę mało, gdzie umiejscowiłeś REX'a? Czy przedłużałeś jakoś ten przewód od termopary (nie wiem czy to nie zakłamie temperatury)?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #407 dnia: 02 Marzec 2016, 07:43:00 »
REX dość standardowo, między dyszą pary a grupą. Nic nie przedłużałem, wystarczyło kabla.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #408 dnia: 02 Marzec 2016, 11:06:52 »
Potwierdzam to co pisze Kekacz
Sam mam tą samą termoparę zamontowaną ale pod blaszką pierwszą nie środkową i kabla wystarcza i gdybym miał podpiąć pod środkową też by wystarczyło ale inaczej puszczony PID pomiędzy grupą a dyszą

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #409 dnia: 02 Marzec 2016, 11:16:19 »
Mam pytanie odnośnie odkamieniania Silvii, w szczególności do użytkowników nowych (kilka miesięcy) egzemplarzy. Czy ktoś z was już to robił, a jeżeli, to jak często , jaka metoda, i jaka chemia (kwasek cytrynowy,dezcal, "kamyk" z carrefoura, czy jeszcze coś innego). Moją sztukę kupiłem początkiem grudnia zeszłego roku, używam średnio 5 razy w tygodniu po 2 espresso na dzień. Woda z wodociągu w moim regionie uchodzi za miękką, czego dowodem jest bezawaryjna praca pralki automatycznej, i brak kamienia w elektrycznym dzbanku do gotowania wody - choć ten, z racji zakrytej grzałki jest mało na kamień narażony. Jedynie żółtawy miękki osad w zbiorniku wody po 2-3 dniach wskazuje, że jest w tej wodzie jakiś osad. Zakładam że to jakiś gliniany pył, bo u mnie w pracy na filtrach w dystrybutorze wody coś podobnego zostaje.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #410 dnia: 02 Marzec 2016, 13:08:31 »
ale inaczej puszczony PID pomiędzy grupą a dyszą
tego, sory, ale nie kumam :)
Moze ktoś cyknąć fotke zamocowania rexa pomiędzy dyszą a grupą? Szczerze to wolałem dać PID'a gdzieś poza ekspres. No ale wtedy mi brakuje kabla termopary. Temperatury tak często przecież nie zmieniam więc moze sobie lezec z tyłu. A przy grupie to się i grzeje i para od dyszy coś tam moze zawilgocić itd... Szukałem zresztą dzis obudowy i nie mam sukcesów. Kekacz wsadził w aluminiowy profil i ponawiercał. Jak takiego profilu nie mam - musiałbym szukać.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #411 dnia: 02 Marzec 2016, 13:24:33 »
Profil kupowałem na allegro. Koszt takiego o długości 10 cm bardziej zawyżony niż ceny kawy w PL, przy okazji wysyłka tylko kurierem. A przecież "sklepowe" 2 metry mi nie potrzebne :)

Zdjęcie jeszcze przed zapakowaniem PIDa w profil, ale miejsce to samo:



Kable świetnie się mieszczą w otworze przez który przechodzi dysza pary poprzez obudowę. Z tego miejsca te 40 cm kabla od termopary spokojnie wystarczy aby sięgnąć środkowej śrubki trzymającej oba termostaty. A i jeszcze jest skromny zapas.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #412 dnia: 02 Marzec 2016, 14:11:08 »
ok, jasne z tego miejsca kabelka termopary wystarczy. Dzięki wielkie Kekacz!
Zastanawiam sie jeszcze na drugim SSR podłączonym do alarmu tak jak ale nie wiem czy gra warta świeczki. Poza tym nie ma tam dokładnie napisane co i jak tam sie ustawia z tym alarmem...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #413 dnia: 02 Marzec 2016, 15:43:48 »
Nie warte zachodu.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Filip.S

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Przelewy
  • Młynek: Ręczny
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #414 dnia: 02 Marzec 2016, 21:25:45 »
Kekacz, napisz proszę jaką masz wylewkę w kolbie, to znaczy jaki gwint i gdzie kupiona. Moja fabryczna uparcie nie chce współpracować zawsze leje za mało na jedną stronę. Zamiast regulować cały stół wolę podregulować wylewkę taką jak Twoja ;-)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #415 dnia: 03 Marzec 2016, 01:22:28 »
Histereza temperatury w ukrytym menu z 2 na 0. Jest w instrukcji jak się tam dostać, przynajmniej w wersji z Diolutu.

Nie mogę się doszukać tego parametru. Mam taką dwujęzyczną (jakieś krzaki i angielski) instrukcje formatu A3. Chodzi o menu "function parameter mode"? Czy o to dodatkowe gdzie sie wchodzi przez "god=0001" ? Czytam i czytam i nigdzie żadnej histerezy nie widze ...

I juz ostatnie pyt Kekacz, sory, że tak molestuję :-) Ten Pid w aluminiowej obudowie to na śrubki przykręciłeś do Silvii?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #416 dnia: 03 Marzec 2016, 06:56:45 »
Kekacz, napisz proszę jaką masz wylewkę w kolbie, to znaczy jaki gwint i gdzie kupiona. Moja fabryczna uparcie nie chce współpracować zawsze leje za mało na jedną stronę. Zamiast regulować cały stół wolę podregulować wylewkę taką jak Twoja ;-)

Roger jest na forum jako użytkownik komercyjny więc chyba żadnego punktu regulaminu nie złamię podając link do jego sklepu z tą wylewką:
https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/CZ-WYLEWKA-PODWOJNA-ZAMKNIETA-38/508


Histereza temperatury w ukrytym menu z 2 na 0. Jest w instrukcji jak się tam dostać, przynajmniej w wersji z Diolutu.

Nie mogę się doszukać tego parametru. Mam taką dwujęzyczną (jakieś krzaki i angielski) instrukcje formatu A3. Chodzi o menu "function parameter mode"? Czy o to dodatkowe gdzie sie wchodzi przez "god=0001" ? Czytam i czytam i nigdzie żadnej histerezy nie widze ...

I juz ostatnie pyt Kekacz, sory, że tak molestuję :-) Ten Pid w aluminiowej obudowie to na śrubki przykręciłeś do Silvii?

Tak, w "god=0001" pozycja oH - domyślnie ma ustawione 2.
Pida przykleiłem, wzorem zestawu z Aubera, piankową taśmą dwustronnie klejącą 3M. Trzyma jak poczwórne espresso ze 100% robusty ;). Do tego stopnia, że jak chciałem ściągnąć to musiałem walczyć kilka minut podważając śrubokrętem.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #417 dnia: 03 Marzec 2016, 10:46:23 »
Ja mam histerezę na 2 bo w menu niby wejść nie mogę no ale cóż na 2 też działa całkiem całkiem wg ustawień kekacz-a. Jedyne co mnie martwi to brak cierpliwości do  tej Panny ciężko nam idzie współpraca:|

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #418 dnia: 03 Marzec 2016, 15:17:00 »
Jeszcze raz zapytam. Nikt nie odkamienia Silvii ? :o

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #419 dnia: 03 Marzec 2016, 15:28:11 »
Odkamieniałem, bardziej prewencyjnie niż z konkretnej potrzeby, 2 miesiące po kupnie, tym http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action=showDetail&id=54686
Zasadniczo nie ma o czym pisać bo proces prosty, jak przy czajniku. Tyle, że co kilkanaście minut zrzucałem 50 ml wody z bojlera i tak aż do opróżnienia zbiornika. Potem cały zbiornik świeżej wody i koniec. Roztwór musi być mocny, żeby kamień się rozpuścił zamiast zatkać odpływ bojlera gruzem.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi