Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302137 razy)

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #375 dnia: 21 Luty 2016, 18:52:52 »
Witajcie ponownie
Tak jeszcze w ramach wyjaśnień
Faktycznie mie wiem jakie mam ciśnienie na kolbie ale metoda z mierzeniem objętości wody tak średnio mi się podoba na ciepłym ekspresie inna na zimnym inna ale wg moich pomiarów oscyluje w gr 9 bar. Pf gorący.
Ciekawi mnie to kanałowanie jak to wygląda ?
Od jakiej dozy kawy zacząć w sitku ? - do niej dobiorę ustawienia młynka
Pozdrawiam

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #376 dnia: 21 Luty 2016, 20:33:33 »
Wszystko zależy od sitka, generalnie musisz dobrać dozę tak aby po zaparzaniu (kawa puchnie)
nie odcisnął się prysznic grupy. Nie może też być za mało.
Możesz ubić kawę w sitku, położyć na ciastku monetę (20gr), zapiąć Pf-a do grupy, odpiąć i zobaczyć czy
się moneta nie wbiła w ciastko.

Zwykle stosuje się overdosing czyli np. Jak mamy sitko 14g to sypiemy 15g i więcej.

Co do kanałowania to czasami po zaparzaniu widać takie małe kraterki na powierzchni ciastka lub
przy rancie.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 20:36:34 wysłana przez Zyniek »

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #377 dnia: 22 Luty 2016, 02:01:05 »
Cytuj (zaznaczone)
Ciekawi mnie to kanałowanie jak to wygląda?
Najlepszym sposobem, żeby to zobaczyć, a później usunąć, jest kupienie kolby bez wylewek - NPF - na youtube masz sporo filmików z bottomless extraction - widać, jak dystrybucja kawy w sitku wpływa na równomierność ekstrakcji.

Na home barista znalazłem kiedyś prosty sposób, jak łatwo zapobiegać temu problemowi - wpisz w google "How to Banish Uneven Extractions", wyjdzie Ci cały artykuł temu poświęcony - w skrócie po zmieleniu odpowiedniej dozy rozbijam wykałaczką w sitku bryłki kawy (Rancillio Rocky zbryla przy drobnym przemiale) i 'mieszam' kawę rozprowadzając ją równo w sitku. Później tamper.

Cytuj (zaznaczone)
Możesz ubić kawę w sitku, położyć na ciastku monetę (20gr), zapiąć Pf-a do grupy, odpiąć i zobaczyć czy
się moneta nie wbiła w ciastko.
Tego nigdy nie robiłem. W fabrycznym podwójnym sitku masz tłoczenie, które ja traktuję jak granicę, na której ma się kończyć ubita kawa - ja stosuję też firmowy tamper, więc ubijam tak, żeby granica tampera była równo z granicą sitka.

Z dozami będziesz miał różnie, bo i też przy lżejszym ubiciu 15 gr kawy wypełnia mi sitko do tego tłoczenia, przy mocniejszym dam radę 18 gr ubić poniżej tej linii.

Najlepiej, jak wybierzesz sobie po prostu jakąś dozę zerową, np. 16 gr i od niej zaczniesz testowanie, zapisywanie, szukanie swoich ustawień.

Pozdrowienia

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #378 dnia: 24 Luty 2016, 16:17:17 »
Cytuj (zaznaczone)
Przy wolnym wypływie kawa wypływa letnia (kwas) brak aromatu za szybko też kwas brak aromatu
Czy letnia to znaczy o niskiej temperaturze? Wedlug mnie to jest kluczowa sprawa.

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #379 dnia: 29 Luty 2016, 13:02:17 »
Witam ponownie
Zribiłem pomiary temp wody wypływającej z kolby przy różnych ustawieniach na PID REX C100 i wyszła mi zależność dosyć prosta woda ma 10stC mniej niż pokazuje PID
Tak że na PID zadane 104 woda 94stC PID 100 woda 90stC.
Jednak pomimo zmiany temp na właściwą dla kawy espresso testy od 90-94 stC nie udało mi się uzyskać ciemnej gęstej kawy a jedynie bladą cremę. Kawa Ariadna od Antonio. Z dozą kombinowałem tak że przy konkretnych ustawieniach gdzie kawa wypływa powoli dodawałem kawy 15, 16, 16,5g itd bez efektu.
Nie mam doswiadczenia ale nie chcę mi się wierzyć że takie skomplikowane.
1.Przemiał chyba ok ciastko twarce bez błotka skoro młynek mieli to chyba z nim wszystko OK
2. Temp OK
3. Dozy różne więc nie wydaje mi się ze bym tu też popełniał błąd

4? Dystrybucja może bo młynek zbryla NPFa brak narazie
5? Cisnienie na kolbie niezmierzone więc też może coś być nie tak ale przy dużym ciśnieniu z cremą nie ma problemu jeżeli wsztstko jest dobrze zrobione?

Co dalej
Napewno  NPF?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #380 dnia: 29 Luty 2016, 15:15:42 »
Może nagraj film...
Tzn filmik z ekstrakcji, ewentualnie z całego procesu przygotowania.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #381 dnia: 29 Luty 2016, 15:28:00 »
Miałem Ariadnę i Top Red od Antonia, i też nie udało mi się przyzwoitej cremy uzyskać mimo kombinacji z dozą, przemiałem, i temperaturą. PID-a nie mam, i kombinowałem czasem flusha jeśli chodzi o temperaturę. Kawki wychodziły smaczne ale z cremy nici. W tej chwili mam ekstra selekt i polish horse od Gorana, i tu problemów nie mam, choć na razie czasy ekstrakcji mam za długie. Póki co, eksperymentuję z siłą ubicia i przemiałem, za to crema jest ok.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #382 dnia: 29 Luty 2016, 16:06:41 »
Jak to dobrze, że ja stosuję wyłącznie włoskie kawy. Zero problemów z cremą.  :)
A co do PIDa to jest to pewnie też kwestia miejsca mocowania sondy. Od jakiegoś czasu w ekspresach UNO PROF sonda jest wkładana do bojlera. Poprzednio była ona mocowana do obudowy bojlera. I wówczas też występowały podobne różnice mierzonych temperatur. Obecnie odchyłki są minimalne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #383 dnia: 29 Luty 2016, 16:19:08 »
Jak to dobrze, że ja stosuję wyłącznie włoskie kawy. Zero problemów z cremą. 
Poważnie myślisz, że to jest klucz do rozwiązania zagadki? Myślę, że jest sporo ludzi, którzy również stosują wyłącznie włoskie kawy, a jednak mają problemy z cremą. Myślę, że jest również sporo ludzi, którzy nigdy nie mieli włoskiej kawy w młynku, a problemów z cremą w filiżance.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #384 dnia: 29 Luty 2016, 16:23:52 »
Nie zauważyłem emoikonki ?
A poważnie to dużo łatwiej początkującemu uzyskać ładną cremę na kawie na włoskiej mieszance z dodatkiem Robusty niż na Arabice jasno palonej z polskiej palarni. Oczywiście nie można uogólniać. Są i takie Arabiki które można szybko ujarzmić...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #385 dnia: 29 Luty 2016, 16:36:16 »
Emotkę widziałem, w ogóle mnie to nie śmieszy, ani nawet nie uśmiecha. :nienie: Mnoży tylko stereotypy i miejskie legendy.

A na jasnopalonej arabice z włoskiej palarni będzie łatwiej? :wow2: No tak, za wiele takich nie ma, ale to nie ma nic do rzeczy. Na 100% robuście z polskiej palarni będzie trudniej? Są kawy trudne i łatwiejsze, ale nie ma to najmniejszego związku z miejscem w którym się je pali.

Co do cremy to głównie temperatura, świeżość kawy, poprawność całego procesu parzenia.

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #386 dnia: 29 Luty 2016, 20:31:22 »
I ja wtrącę swoje 3 grosze.

W moim odczuciu kawy "speciality" jasno palone arabiki, (a nawet z robustą) czy to z polskich, skandynawskich czy niemieckich palarni
zawsze wychodziły mi z uboższą, jasną cremą.

Na zdjęciach kawa "Tom Caffe GREEN Label" 85/15 więc polska palarnia ale ciemniej palona niż np. MA TOP,  Chocolate Wave, Johan & Nystrom: La BOMBA
Doza 16-18g, temp. na grupie 90-92st


« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2016, 21:46:58 wysłana przez Zyniek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #387 dnia: 29 Luty 2016, 20:59:39 »
Są kawy trudne i łatwiejsze, ale nie ma to najmniejszego związku z miejscem w którym się je pali.

Co do cremy to głównie temperatura, świeżość kawy, poprawność całego procesu parzenia.

Masz rację co do kaw trudniejszych i łatwiejszych. Ma to jednak związek z miejscem w którym się je pali. Chodzi mi o wiedzę, tradycje i doświadczenie. I sprawdza się to także w odniesieniu do włoskich palarni. Nie tylko do polskich. Choćby te palarnie mianowały się najlepszymi w danym kraju. Znam włoskie kawy zachowujące się identycznie jak wyżej opisane. Co do cremy to też uważam że nie masz racji. O tę świeżość kawy chodzi. No bo jakim cudem włoskie kawy posiadają niezmiennie piękną cremę na włoskiej kawie po 2, 5 czy 10 miesiącach od wypalenia ? Wiadomo - kwestia pakowania w atmosferze azotu. Kawa tak pakowana zachowuje swoje właściwości w ciągu 18 miesięcy od zapakowania. Stoi to jednak w sprzeczności z panującą na forach teorią, że najlepsza jest kawa świeżo palona. No i szkodzi interesom lokalnych palarni...
Jakby nie było to jeśli ww. zmiany warunków ekstrakcji kawy nic nie dają a z ekspresem i młynkiem jest wszystko w porządku to zwykle moją pierwszą radą jest zmienić kawę. I to na taką zawartością Robusty ok. 30% - 40%. Trudno ją zepsuć i łatwo wówczas uzyskać obfitą, ciemną cremę. I po tym doświadczeniu iść dalej w coraz większą zawartość Arabiki w kawie. Jest to rada dla początkujących i proszę nie traktować tego jako usilne namawianie do włoskich mieszanek. Chodzi o naukę a po niej możemy delektować się niuansami smakowymi.
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2016, 21:21:34 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #388 dnia: 29 Luty 2016, 21:45:40 »
Azot nie ma z tym nic wspólnego. Ciemna i obfita crema jest li tylko pochodną lądowania (w procesie palenia kawy) pod koniec drugiego cracku. My lądujemy co najwyżej na początku tegoż cracku z wymienionymi mieszankami (Eli single kończą wcześniej).

Przypomnij sobie nasze pierwsze spotkanie. Espresso z włoskiej kawy: zaparzone przeze mnie i zaparzone przez Ciebie na domowym Ascaso... Moje miało obfitą i cętkowaną cremę. Twoje było blade i wątłe...

Twoja rada z robustą jest całkiem trafna. Nie ma sensu jakaś jasna i piękna kawa, gdy użytkownik ekspresu oczekuje ciemnej cremy...
« Ostatnia zmiana: 29 Luty 2016, 21:55:44 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #389 dnia: 29 Luty 2016, 22:10:12 »
Chodzi mi o wiedzę, tradycje i doświadczenie.
Chodzi Ci o legendy i stereotypy.

Kupię włoską kawę od Rubensa i polską 100% robustę z Apro i stereotypy nie zadziałają! Będzie zupełnie odwrotnie. Nazywajmy rzeczy po imieniu, a nie po skojarzeniach. Tylko i aż tyle.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi