Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302161 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #360 dnia: 15 Luty 2016, 19:09:09 »
Zasadniczo jest ok. Chyba powoli zbliżam się do właściwych ustawień, specyficznych dla REXa C100 i RS. To one decydują o wszystkim.
Wrzucam to do czego doszedłem jak na razie i jest w 90% zadowalające, co nie znaczy, że za kilka dni znowu czegoś nie przestawię ;) :
P: 19
I: 60
D: 15
Ar: 50
r (T): 1
Histereza temperatury w ukrytym menu z 2 na 0. Jest w instrukcji jak się tam dostać, przynajmniej w wersji z Diolutu.

Pierwsze uruchomienie maszyny, która jest w temperaturze pokojowej, zawsze przestrzeli i o 8-10*c, ale nie ma to żadnego znaczenia, bo kto robi kawę w ciągu dwóch minut od włączenia sprzętu? Po kilku minutach temperatura się stabilizuje na zadanej wartości. Po półgodzinnym grzaniu stabilność jest już należyta. Przy doppio powrót do zadanej temperatury - strzał po strzale - to maksymalnie 2 minuty. Czasami zdarza się i 60 sekund.
Drobna uwaga odnośnie temperatury wody w zbiorniku. Powyższe ustawienia lepiej sprawdzają się jeśli woda będzie ogrzewała się od startu razem z ekspresem. Po wlaniu do zbiornika przy już odpowiednio zagrzanej maszynie, zimnej kranówy, która o tej porze roku ma pewnie z 14*c, system regulacji zgłupieje przy takiej bombie. Będzie dogrzewał bardziej, bo standardowe okaże się nie wystarczalne. Pomyłki to góra +2*c, co można szybko wyrównać króciutkim spuszczeniem wody z grupy. W końcu na wyświetlaczu jest aktualna temperatura, więc samemu można robić za PIDa przy pomocy przycisków pary (grzanie) i pompy (chłodzenie) ;).

Miałem myśli aby kupić lepszy regulator, może Aubera, Watlow, ale mi przeszło. REX mi wystarczy.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #361 dnia: 20 Luty 2016, 14:49:25 »
Witam Wszystloch

Proszę o pomoc! bo słowo wskazówki w odniesieniu do sytuacji nie jest dobre
Jestem już z Sylwią jakiś czas 2 miesiące zainstalowałem PID rexc100 w zestawie młyn Macap m4d. Kawa beznadziejna!
kawa Ariadna od Antonio różne dozy do kolby sypałem 15-19g temp na PID 100-108C. Przy wolnym wypływie kawa wypływa letnia (kwas) brak aromatu za szybko też kwas brak aromatu. Grubej cremy brak delikatna cienka blada jest ale nie zadowala mnie ani ona ani smak. Robie reset Zacznę od 0 ... ale co może być nie tak? może młyn beznadziejny może doza może ciśnienie ? Może ja ?:) Napiszcie jakie dozy kawy mielicie do pf-a Czy temp pfa przy ekstrakcji ma znaczenie? czy młyn może wogóle mielić źle pomimo że regulacja mielenia jest bdb? Jak wyglądały wasze początki z czym eksperymentowaliście zmiana czego przyniosła oczekiwane rezultaty?

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #362 dnia: 20 Luty 2016, 15:22:32 »
Witam,

- zakładając, że sprzęt jest sprawny, żarna młynka niestępione
- grzejesz maszynę ok 30 min. z zapiętym pf-em
- oscylujesz 25s/50ml przy doppio

To możesz:

1. podnieść temp. na PID (jeśli się da) dla samego sprawdzenia
2. zmienić kawę na jakąś świeżą, włoską mieszankę mocniej paloną niż Ariadna
3. przećwiczyć jeszcze raz dystrybucję, ubijanie itp... Polecam porady Matt-a Perger-a:     baristahustle.com/#signup

Offline Paweł86 Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Moka Bialetti 6tz, V60, Frenchpress
  • Młynek: Mazzer SJ, Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #363 dnia: 20 Luty 2016, 15:51:43 »
Ja też jestem początkujący, podobny czas korzystania z RS, więc może coś pomogą moje doświadczenia

Cytuj (zaznaczone)
z Sylwią jakiś czas 2 miesiące zainstalowałem PID rexc100 w zestawie młyn Macap m4d.
U mnie dwie różnice - ekspres bez PID (a więc temperatura 'sterowana' jedynie przepuszczaniem wody i patrzeniem na lampkę temp. Młynek Rocky bez dozownika

Cytuj (zaznaczone)
temp na PID 100-108C.
Rozumiem, że to jest temperatura wody w bojlerze? Nie korzystam z PID, więc nie wiem, jak to odczytywać. Na temperaturę parzenia, czyli w grupie, to za wysoko. Zrób sobie test temperatury wody wylatującej z grupy, powinno być w przedziale 90-96 stopni

Cytuj (zaznaczone)
Napiszcie jakie dozy kawy mielicie do pf-a
Taka informacja nic Ci nie da, a może wprowadzić w błąd. Doza będzie inna dla każdego gatunku kawy i dla innego stopnia regulacji młynka. Więcej, ta sama kawa mielona na początku (po otwraciu paczki z palarni) będzie inaczej reagować, niż np. po 7 dniach - więc młynek/doza do zmiany.
Musisz testować sam i znaleźć sposób na swój zestaw.

Rada - szukając ustawień optymalnych zmieniają za jednym razem tylko jedną zmienną. Czyli np. ustawienie młynka stałe, temperatura stała, a zmieniasz tylko dozę. Dobrze też zapisywać rezultaty, bo jak się dużo testuje, to nie zapamiętasz, co i jak.

Jedyne, co Ci mogę powiedzieć o swoich próbach - na fabrycznym sprzęcie Rancillio nigdy nie wyszła mi dobra kawa przy dozie mniejszej niż 15g ani większej, niż 18. Ale jak mówię - tu nie ma przeniesienia, więc szukasz sam.

Cytuj (zaznaczone)
Czy temp pfa przy ekstrakcji ma znaczenie?
ma, jeżeli dozujesz kawę do zimnego sitka w zimnym PF, to w naturalny sposób woda wypływająca z grupy bardzo szybko wytraca temperaturę. Ja zawsze trzymam PF podłączony, gdy ekspres się nagrzewa, przepuszczam wodę gorącą przez niego, wycieram szybko mikrofibrą i dozuję - w ten sposób PF i sitko są cały czas ciepłe

[/quote] Jak wyglądały wasze początki z czym eksperymentowaliście zmiana czego przyniosła oczekiwane rezultaty? [/quote]
Po pierwszych dwóch miesiącach wnioski takie:
- świeża i dobra kawa - podstawowa rzecz. Czasami próbowałem trochę 'pooszczędzać' i np. sprawdzić, czy jakaś włoska mieszanka, wypalona jakieś 4 miesiące wcześniej jest ok (bo była promocja np) To błąd. Zawsze tragedia. Kawa musi być świeża, nie da się tego oszukać. Druga sprawa - ja tylko 100% arabica, więc zmieniając mieszanki sprawdzaj, bo to duża różnica (raz próbowaliśmy z żoną 10% robusty, żeby trochę więcej kofeiny) więc sam się przekonałem że wcześniejsze doświadczenia na 100% arabicach nie przekładają się do tej

Ja po dwóch miesiącach przestałem tak szaleć z młynkiem, tym bardziej że mam Rocky ze stopniami (więc zmiany są duże), na początku walczyłem za dużo z grubością przemiału - teraz na nowych kawach od razu idę dość blisko "0" na skali, próbuję eksperymentować z dozą, dopiero jak widzę, że nic z tego nie będzie, zmieniam poziom mielenia. Zawsze trzymam się zasady: waga espresso to 2x waga zmielonej kawy (czyli np. 16g kawy to 32g naparu).
Tutaj ważna dla mnie nauka - dokładność mierzenia wagi - na początku używałem takiej kuchennej, która pokazywała z dokładnością do 1g- ta jest zupełnie nieprzydatna. wyświetla się np. 18, ale nie wiesz, czy to 18 czy 18,8 a różnica w ekstrakcji bardzo duża. Zatem waga musi być prezycyjna (co nie znaczy, że najdroższa).

Powodzenia!

Offline cherrios

  • Wiadomości: 24
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #364 dnia: 20 Luty 2016, 16:33:56 »
Dzięki Paweł
O wadze myślę już tydz w poniedziałek zamawiam i nie ukrywam że to już będzie ostatnia rzecz w której pokładam nadzieję no i jeszcze ciśnienie na grupie ale tego nie sprawdze bez kolby serwisowej
Pozdrawiam

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #365 dnia: 20 Luty 2016, 17:21:16 »
Waga nie zrobi Za Ciebie espresso, problem tkwi gdzieś indziej.
Ciśnienie na grupie to pewnie standard ok. 12B, więc ok.

Zastosuj sie do porad Pawła, to w sumie podstawy domowej zabawy z "espresso".

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #366 dnia: 20 Luty 2016, 17:27:45 »
Aby zasiać trochę wątpliwości w mojej głowie, dlaczego warto wybrać silvię pid zamiast uno prof pid :D Czas start. :)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #367 dnia: 20 Luty 2016, 17:34:37 »
12 bar, to Nie jest ok.
Można zmierzyć orientacyjnie, bez kolby.
Mierząc objętość wodny na powrocie do zbiornika ze ślepym sitkiem.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #368 dnia: 20 Luty 2016, 17:35:36 »
Aby zasiać trochę wątpliwości w mojej głowie, dlaczego warto wybrać silvię pid zamiast uno prof pid :D Czas start. :)
Nie warto.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #369 dnia: 20 Luty 2016, 18:23:50 »
Aby zasiać trochę wątpliwości w mojej głowie, dlaczego warto wybrać silvię pid zamiast uno prof pid :D Czas start. :)
Kup tego Ascaso, mówię Ci  kawka

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #370 dnia: 20 Luty 2016, 18:37:54 »
Jedyną przewagą Silvii chyba jest cena, ale to bez PID-a. Sam miałem dylemat przed zakupem, i w moim przypadku przeważyła tylko i wyłącznie niższa cena. Reszta to sprawa estetyki.

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #371 dnia: 20 Luty 2016, 19:18:01 »
12 bar, to Nie jest ok.

dla kogoś kto zaczyna przygodę z espresso to tylko dodatkowa zmienna której i tak nie odczuje w filiżance...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #372 dnia: 20 Luty 2016, 19:48:12 »
Odczuje i to bardzo odczuje.
To nie jest żadna zmienna.
Ustawia się raz i zapomina o tym.
Generalnie cała zabawa, polega na braku zabawy w ustawianie i zmienne.
Tzn. Trzeba wszystko ustawić raz i robić kawę.
Zapomnieć o ustawieniu.
Jedynie drobne korekty młynkiem, wszystko pozostałe ma być niezmienne.
 A kawa ma być pyszna.
Jak nie jest, to znaczny, że kawa jest złej jakości.

Ps.
Właśnie wróciłem do swoich ulubionych singli arabiki, po przygodzie z mieszankami z palarni  jakiegoś Włocha w Szkocji.
Czuję się jak bym do nieba wrócił.
Nigdy więcej takich przygód.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2016, 21:22:45 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #373 dnia: 21 Luty 2016, 00:41:26 »
Przyjmijmy scenariusz nowicjusza (każdy tak zaczyna) który:
- rozgrzewa ekspres bez pf-a
- do sitka ładuje za dużo/mało kawy
- nie ma pojęcia co to dystrybucja
- kanały jak kratery
- ubicie 35 kg, jeszcze tamper pod kątem
- i wiele tym podobnych "grzechów"

No ale jak będzie miał na ślepym przy wibracyjnej pompie magiczne 9B to z wylewek wypłynie ambrozja smaków... Powodzenia :kwiat:

Cherrios pisał o "kwasie" więc zmiana OPV na niewiele się zda. Niech najpierw opanuje w/w podstawy.

Bez urazy raf77 :szampan:

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #374 dnia: 21 Luty 2016, 00:46:31 »
A to się zgadza.
Odczuje zmianę  na 9bar, najlepiej kiedy  wszystko inne będzie zdobione prawidłowo.
Jednak obniżenie ciśnienia oprócz poprawy smaku, zmniejsza ryzyko kanałowania, czym także ułatwia ekstrakcję, poczatkujacym.

Ja dużo informacji na forum, czytałem godzinami (nie to, bo tego nie było jak zaczynałem) i dużo filmów na YouTube.
Naprawdę trzeba się wykazać dużą dozą upośledzenia poznawczego, żeby robić, to wszystko o czym Ty napisałeś.

Wiadomo, praktyka czyni mistrza ale bez przesady z tymi błędami.
Jakiś każdemu się może zdażyć ale Nie taka kumulacja:-)

Ps.
Ach te czasy na CP kiedy w jedną noc skasowałem chyba z 1000 swoich postów.
Z tematu Silvi było ich całkiem sporo. Chyba do tej pory widnieje po nich znaczek >>>.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 01:18:38 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi