Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302232 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #165 dnia: 15 Listopad 2015, 00:59:48 »
Przy americano to chyba nie. Dla espresso sens bym widział choć chyba bym wolał PID dołożyć. Zawsze to taniej.
LMWDP #469

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #166 dnia: 16 Listopad 2015, 18:08:04 »
Na tym forum kawowym chyba jeszcze nie pisałem zatem witam wszystkich.

Ponieważ na dniach padła mi Gaggia BT naszło mnie poważnie na Silvię. Mam tylko jedną zagadkę, jaką do jasnej za ciasnej szerokość ma ten ekspres? Na różnych stronach opisy wskazują na dowolną kombinację liczb 235×290×340 mm. Na jednych stronach szerokość to 290 mm, na innych nawet 340. Sam producent podaje 235 mm ale to Włosi i im nie bardzo ufam ;)

Druga sprawa, wysokość nóżek. W przypadku szerokości maszyny 290 mm braknie mi pół cm w miejscu gdzie stała GBT, a półcentymetrowej wysokości nóżki spowodują, że zlew nie będzie mi przeszkadzał.

Dzięki z góry za pomoc.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Szubi

  • Wiadomości: 31
    • Fotografia głównie ślubna ale też produktowa i biznesowa
  • Ekspres: Rancillo Silvia + PID auber, Macap M4, FAEMA Due,
  • Młynek: Macap M4, Faema MPN
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #167 dnia: 16 Listopad 2015, 20:03:48 »
Na różnych stronach opisy wskazują na dowolną kombinację liczb 235×290×340 mm. Na jednych stronach szerokość to 290 mm, na innych nawet 340. Sam producent podaje 235 mm ale to Włosi i im nie bardzo ufam ;)

Druga sprawa, wysokość nóżek. W przypadku szerokości maszyny 290 mm braknie mi pół cm w miejscu gdzie stała GBT, a półcentymetrowej wysokości nóżki spowodują, że zlew nie będzie mi przeszkadzał.

Dzięki z góry za pomoc.

Dobrze podają 23,5 ale mierząc szerokość tacki ociekowej to jest równo 24 cm. Wysokość nóżek to 0,5 cm


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #168 dnia: 16 Listopad 2015, 20:14:44 »
Dzięki.
Właśnie sobie ją kliknąłem i czekam :)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #169 dnia: 24 Listopad 2015, 22:37:36 »
Ech, szału może człowiek dostać.

Sylvia pracuje od ubiegłej środy. Smak espresso super, jak nigdy w GBT, crema w porządku, bezbolesna przesiadka na normalną dyszę do spieniania, surfing temperatury w małym palcu. Wszystko jest ok, o ile cała zawartość ma trafić do jednej filiżanki. A przy dwóch? Nierówny wypływ kawy. Prawa wylewka jakaś samolubna jest i najchętniej puściłaby przez siebie cały napar, zostawiając koleżance z lewej mniej roboty. Średnio na 60 ml doppio różnica sięga 5-10 ml.

Ekspres wypoziomowany. Winnym mogłaby być nierówna dystrybucja czy tamping, ale i bez kawy w sitku jak i samego sitka dzieje się to samo. Lepiej, wyeliminowałem z układu ekspres i przy PFie opartym o szklanki, polewaniu wody z dzbanka dzieje się to samo. Ba! Dzisiaj w śmietnik poszło chyba ze 150 g Agust Gentile podczas prób różnorakich.
Teraz już nie mam nerwów na dalsze testy, ale przeniosłem wylewkę z Gaggii, wspomagając się oczywiście framugą drzwi bo w Rancilio tradycyjnie przykręcają takie rzeczy na śmierć.

Jutro sprawdzę co się wydarzy. Tak czy inaczej zamówiłem jeszcze dzisiaj, zdaje się u Rogera czyli w akcesoriachbaristy, wylewkę regulowaną. Jeśli ta z Gaggii się nie sprawdzi to cała nadzieja w nowej.

I już mi lepiej jak się człowiek wygada ;)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #170 dnia: 24 Listopad 2015, 23:17:29 »
Trzymam kciuki. I czekamy na relację.
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #171 dnia: 25 Listopad 2015, 08:20:39 »
Wylewki muszą być nierówne, wystarczy minimalna różnica żeby tak się działo. Miałem tak w basicu, po prostu z tej słabszej robiłem cappuccino dla żony - i tak rozcieńcza mlekiem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #172 dnia: 25 Listopad 2015, 08:41:34 »
Można zmienić położenie wylewek, północ na południe, żeby to sprawdzić. Ładne ekstrakcje są z podwójnej otwartej wylewki.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #173 dnia: 25 Listopad 2015, 08:58:46 »
Sprawdzę jeszcze ten obrót wylewek, przy okazji przetestuję obrót sitka z już ubitą kawą, też o 180*. Może mimo całej staranności coś jest nie tak z moją dystrybucją lub/i ubiciem. Chociaż w Gaggii, przez kilka lat, nigdy takich numerów nie miałem. Tam krzywo leciało jak już wszystko koncertowo skopałem.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #174 dnia: 28 Listopad 2015, 19:58:56 »
Nowa wylewka z akcesoriabaristy.pl założona.
Dałem się nabrać. Po zdjęciach sądziłem, że jest regulowana, a okazało się, że śrubka odpowiadała tylko za trzymanie blaszki zmieniającą wylewkę z otwartej w zamkniętą :)
I przede wszystkim franca nie chciała dać się nakręcić na gwint portafiltrów, tak Rancilio jak i Gaggii. Niby gwint M16 a tu psinco. Odsyłać mi się nie chciało, przy koszcie samej wylewki na poziomie 21 zł stało się to nieopłacalne. Gwintownik dla odpowiedniego gwintu to też zbyt droga zabawa, więc pobawiłem się sam.
"Siłom oraz godnościom osobistom" przekonałem wylewkę do współpracy. Przegwintowałem tudzież poprawiłem  ją "nyplem 3/8" za 4 zł z działu hydraulicznego. Było trochę zabawy, ale działa! I nawet kawa leci równo z obu wylewek więc misja zakończona sukcesem.

Dzisiaj mam dzień na "Zrób to sam". Druga, mniejsza dłubanina to lejek do dozowania kawy w pojedyncze sitko LaMy. Niby drobnostka a ułatwia życie, więc zostawiłem info dla potomności: (link w formie nie klikalnej, bo mi jeszcze nie wolno  ::) ) http://kekacz.blogspot.com/2015/11/diy-czyli-zrob-to-sam-lejek-do.html

@Spinacz - poprawiłem link ;-)
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2015, 21:11:39 wysłana przez Spinacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #175 dnia: 28 Listopad 2015, 21:09:11 »
Z uwagi na fakt, że noszę się z zamiarem kupna ekspresu Rancilio Silvia, mam pytanie, czy użytkownicy forum mogą liczyć na jakiś rabat w coffeesite ? Wiem że taka opcja jest w przypadku produktów Ascaso. Myślałem też na zakupem używanego ale ciężko trafić na dobrą okazję.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #176 dnia: 01 Grudzień 2015, 21:27:41 »
Wiem że taka opcja jest w przypadku produktów Ascaso. Myślałem też na zakupem używanego ale ciężko trafić na dobrą okazję.
W tym przypadku w tej chwili jest nie tylko rabat. A i używany z PIDem też się niedługo trafi...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #177 dnia: 04 Grudzień 2015, 10:37:20 »
Wczoraj stałem się szczęśliwym - mam nadzieję - posiadaczem Silvii, i dwa strzały na dwóch różnych kawach mam już za sobą  [emoji38], nauki i eksperymentów przede mną jeszcze wiele, a i chyba zakup młynka pod espresso się szykuje, bo mój Bodum skręcony na maksa jakoś mieli ale docelowo czeka go szybka śmierć przy takiej pracy, więc zostanie pod alternatywy (na razie mam kawiarkę). Mam tylko jedno pytanie związane z tym ekspresem, mianowicie w zbiorniku wody są dwa wężyki, jeden dłuższy, sięgający dna, i drugi trochę krótszy. Rozumiem, że jeden (chyba ten dłuższy) pobiera wodę, a ten drugi ?

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #178 dnia: 04 Grudzień 2015, 10:44:03 »
Ten drugi odprowadza nadmiar wody tloczonej przez pompę. Kawa stawia opór a pompa podaje tę samą ilość wody dlatego konieczność jej odprowadzania. To wszystko ma związek z ciśnieniem podczas ekstrakcji.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #179 dnia: 04 Grudzień 2015, 10:52:28 »
Tak mi się też wydawało ale wolałem się upewnić, tym bardziej, że w dokumentacji nic na ten temat nie ma albo się nie dopatrzyłem na schemacie dołączonym do instrukcji. Dzięki za odpowiedź.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi