Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302194 razy)

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #135 dnia: 19 Wrzesień 2015, 02:28:40 »
Tutah ktoś ma ten sam problem. To jest szalone aby tak pluć wodą...


Wiesz, ja problemu tam nie szukam, uwierz, ja tylko chciałabym mieć wszystko dobrze funkcjonujące i zrozumieć pewne kwestie - tam zastanawia mnie tylko dlaczego przy najdrobniejszym przemiale nie zatyka mi ekspresu a woda ta leci jak oszalała - nie to, że pragnę zatkać go tylko tak naprawdę, nieważne jak ugniotę kawę i ile to woda przelatuje. Dlatego moje wątpliwości lecą w grubość przemiału.

A ogólnie co do robienia kawy to wszystko powoli, małymi kroczkami analizując co jest nie tak. Powoli dojdziesz do wprawy 

Jutro pobawię się moentą 50 groszową i będę walczyła dalej :) Oczywiście, że się nie poddam, tylko czasem przemawia przeze mnie flustracja. Spokojnej nocy drodzy forumowicze!  ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2015, 10:06:02 wysłana przez fux »

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #136 dnia: 19 Wrzesień 2015, 10:08:44 »
woda ma tak dużą temperaturę, że się gotuje i wyrzuca ją z bardzo dużym ciśnieniem?
Jest dokładnie tak jak piszesz. Ekspres zrzuca nadmiar przegrzanej wody i strumień uspokaja się.

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #137 dnia: 21 Wrzesień 2015, 00:17:50 »
Motywowani ciekawością i zwiększeniem świadomości przygotowywania espresoo postanowiliśmy zrobić dzisiaj testy i podzielić z wami naszymi dzisiejszymi wynikami, które wykonywaliśmy na Rancilio Silvia V4 edycja 2015 albo (dzisiaj zstanawialiśmy) czajnik...

Test przeprowadzaliśmy termometrem z sondą typu K, która była tuż pod wylotem kolby, tam gdzie jest wylewka przykręcona (podaję najwyższe temperatury):

1. Zaraz po zgaśnięciu lampki - 99.8*C
2. 30 po zgaśnięciu - 99.7*C
3. 60 po zgaśnięciu - 99.7*C
4. 90 po zgaśnięciu - 99.7*C
5. 120 po zgaśnięciu - 99.7*C
6. 150 po zgaśnięciu - 99.7*C

Ten ekspres dosłownie gotuje wodę... xD
 :ogien:

https://www.youtube.com/watch?v=9J2ZxxiJRoM&feature=youtu.be

Zrobiliśmy również test z 5-6 sekundowym spuszczaniem wody (podaję najwyższe zanotowane przez termometr temperatury) po:
,
1. 30 sek od zgaśnięcia lampki - 96.8
2. 60 sek od zgaśnięcia lampki - 96.8
3. 90 sek od zgaśnięcia lampki - 95.6

https://www.youtube.com/watch?v=9J2ZxxiJRoM&feature=youtu.be

Jak się okazuje bardzo mocno RS V4 grzeje tę wodę. To normlane, że tak została ustawiona temperatura? Ludzie po zgaszeniu światełka i odczekaniu 90,120,150 sek  bez spuszczania wody mają o 5-8 stopni C mniej... 

Kurcze, jak opanować temperaturę? Jak podejść do shota? Mam dłużej czekać? Bo jeśli spuszczę więcej wody to zapali się lampka i grzałka zacznie grzać. Poza tym jak widzicie po odczekaniu np. 90, 120 sekund i spuszczeniu przez 5 sek wody, zapięćiu kolby i ponownym włączeniu wody to temperatura szybko spada w dół...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #138 dnia: 21 Wrzesień 2015, 01:50:29 »
Jak Ci to bardzo przeszkadza, to trzeba PID zakładać, taka kolej rzeczy :-)
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #139 dnia: 21 Wrzesień 2015, 06:23:14 »
Ale ty chcesz się kawy napić czy pracę naukową pisać? Bo widzę masę cyferek a dotychczas się nie dowiedziałem czy kawa smaczna. Jeśli smakuje to w czym problem?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #140 dnia: 21 Wrzesień 2015, 08:37:42 »
Kurcze, jak opanować temperaturę?
Masz mały domowy sprzęcik, a wymagasz od niego stabilności, powtarzalności i elastyczności, o jaką walczą(sic!) najlepsze sprzęty najwyższej próby. Taki paradoks początkującego, przydałoby się mieć wszystko ustalone z góry i mieć wpływ na każdy parametr z osobna.

Podczas parzenia nie zejdzie tyle wody, więc i spadek temperatury będzie mniejszy. Znajdź sobie moment z pożądaną temperaturą, powiedzmy 92-94°C (jeśli się nie da, to i 96°C będzie) i naparzaj. Te wszystkie cyferki bez konfrontacji ze smakiem to i tak na nic. A na koniec, jak już wszystko będziesz wiedziała, wszystko wyliczysz i zbadasz, wpadnie Ci w ręce taka kawa, że wszystko na głowie stanie.

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #141 dnia: 21 Wrzesień 2015, 09:08:08 »
Staramy się, bardzo zaangazowalismy się, w domu patrzą na nas jak na wariatów, ale podoba nam się to poznawanie, eksploracja nienznanego. Eksperymentujemy idzielimy się tym prosząc o wskazówki, komentarze, które są  bardzo pomocne i cenne dla nas za co dziekujemy serdecznie.

Przyczyną tych cyferek jest właśnie smak, gorzki, cierpki smak. Szukam jakiegoś optimum by wyciągnąć jak najwięcej z kawy smaku i aromatu. Pzerobilismy 300g Ma top Red i drugie tyle Ardianny, Ale szkoda nam było i kupiliśmy lekko palona Jamaica Blue Mountain i Guatemala Elephant -próbowalismy wyciągnąć z nich te aromaty i smaki Ale smakują równie gorzko, ciężko. Więc pomyśleliśmy ze to temperatura. Po prostuogladalam filmy na youtubie i nie widdialalam aby innym gotowała się wodą w bojlerze

« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2015, 09:23:45 wysłana przez Magelenka »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #142 dnia: 21 Wrzesień 2015, 09:17:49 »
 :hihihi: smykałkę do rozkręcania sprzętów macie - to może rozkręć i zobacz jaki tam termostat jest firmowo założony - pewnie 100C. Udaj się do sklepu i kup taki 95C - i zobacz co z tego wyjdzie.

LMWDP #469

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #143 dnia: 21 Wrzesień 2015, 09:41:32 »
Wiedzę, że Magdalena ma moje podejście do tematu :-)
Rozwiązania dostępne:
1. Zrobić flush do zapalenia grzałki i wtedy robić kawę w odpowiedniej liczbie sekund po zapaleniu lampki.
2. Kupić PID i samemu ustalać temperaturę.

Wymiana termostatu, to połowiczne rozwiązanie i tak PID będzie następnie kupiony :-)
Na priv masz mój nr tel. Jak chcesz to dzwoń, pogadamy o Silvi :-)
Lub podaj Swój, ja zadzwonie.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2015, 09:50:30 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Roberto

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3; Hario V60-01; Aeropress
  • Młynek: Ascaso steel, Hario Slim, Gesto Junior Mokka, Compak K3 Touch
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #144 dnia: 29 Wrzesień 2015, 13:35:02 »
Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy Silvi ;)

ja już po pierwszych strzałach i polecam wszystkim niezdecydowanym !


Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #145 dnia: 29 Wrzesień 2015, 13:38:26 »
 :ok:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #146 dnia: 29 Wrzesień 2015, 13:39:07 »
 :brawa:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #147 dnia: 29 Wrzesień 2015, 22:49:26 »
Pewnie są lepsze i piękniejsze. Za to Silvia ma tyle wdzięku .... i kocham ją  :kwiat:

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #148 dnia: 02 Październik 2015, 14:14:11 »
Gratuluję Roberto! :uklony:

Ja również przekonuje się do Silivi, właściwie można mówić już o zauroczeniu, może nawet miłość? W każdym razie coraz lepiej dogadujemy się. Zmniejszyliśmy trochę ciśnienie (do 9,2 bara) i woda nie bucha już jak oszalała z prysznica, choć temperatura wciąż jest wysoka. Zaradzić można temu cierpliwością i eksperymentowaniem choć w niedalekiej przyszłości - PID. Nie żałujemy, że nabyliśmy ją, to bez wątpienia świetny początek przygody z kawą i świetna baza do nauki i zrozumienia.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #149 dnia: 02 Październik 2015, 14:27:04 »
 :uklony:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi