Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302135 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #75 dnia: 08 Wrzesień 2015, 12:18:27 »
La Marzocco ma dwie serie sitek: zwykłe i Strada. Seria Strada jest skoligacona z VST i tak jak VST przechodzi próby jakości a jest tańsza.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #76 dnia: 08 Wrzesień 2015, 14:07:19 »
Sitko Strada które widziałem nie było certyfikowane. Może teraz już certyfikują - nie mam pewności.
Niemniej jednak warto kupić VST. Kosztuje niby dużo, a z drugiej strony tyle co 1,5 kg - 1 kg dobrej kawy, a kupuje się go przecież raz.  ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #77 dnia: 08 Wrzesień 2015, 14:27:17 »
Co do przykręconej wylewki... jest ona niestety dodatkowo przyklejona. Producent zamiast użyć gumowej podkładki woli kleić. Znajomy kupił rok temu RS i ma to samo. Ja w swojej GC też tak miałem, namęczyłem się straszne z odkręceniem wylewki i potem pozbyciem się resztek kleju.

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2015, 14:40:30 wysłana przez thesiu »

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #78 dnia: 08 Wrzesień 2015, 17:11:40 »
Ja chyba imadla używałem, kleju nie widziałem.
Chodziło o oznaczenia producenta Sitek.
Np sitka dla Rancilio, lub sitka dla Gaggi itd.
Ja mam hx ale kolby są takie same we wszystkich Rancilio.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #79 dnia: 08 Wrzesień 2015, 23:53:01 »
1. ja uzywam standardowego 40-100-102 i wchodzi mi 17g kawy, tak żeby zapiąc kolbę. Mniejsze sitko - nie mierzyłem i nie uzywam, zrobiłem raz i nie wyszło. Inni tez nie polecają małego.
z tego co wyczytałem śruba moze być lekko odciśnięta na ciastku. Ja mam za każdym razem ale tak delikatnie. JAk nasypiesz więcej kawy to nie zapniesz kolby.

A czy kable sterczą to zobaczę w domu wieczorem. Mnie kusi jeszcze pid do niego, widziałąs tę strone: pidsilvia.com ?

Mi zaś przy 15 gramach nie chce się domknąć kolba. Muszę znaleźć czym prędzej młynek (budżet napięty, więc będzie m2m, ale roger niestety w tym momencie nie ma:(). Byłam dzisiaj w nudeespresso, ale jak na te sitko niestety przemiał jest za gruby - choć zmielili mi drobno. Niemniej woda przelatuje. Jutro jak tylko wymyślę coś jak ściągnąć wlewkę to też sprawdzę ciśnienie jakie fabrycznie ma na ślepym sitku. Powinno być 11 barów, tak?

I co, widać Ci kabelki?

2. Słuchajcie dziwna sprawa, zastanawiam się czy na początku też tak mieliście. Ale dzisiaj RS był uruchomiony 4 razy. I zawsze na początu spływa przez jakiś czas pomarańczowa woda... rozumiem, że bojler jest wewnątrz czymś ubrudzony? Jakby rdza...

3. Co do wylewki to tak myślałam, że jest tam jakiś klej, gdyż nie ma sily by to odkręcić. Jutro będę wierciła dziurki w desce i próbowała to ustrojstwo odkręcić. Zanurzenie w gorącej wodzie coś może dać? Albo w lodowatej?

4. A propos VST sitek, znalazłam sklep: http://www.hasbean.co.uk/products/vst-filter-basket - jest ich sporo rodzajów, wiecie może co oznacza Ridgeless i Ridged? Powiedzcie jaki rozmiar, 15 czy 18g? A czy do tych sitek nie trzeba przypadkiem też innego tampera?

Ale to wszystko skomplikowane, sieć powiązań - a wszystko po to by jeden shot byl smaczny :) cudne!








« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2015, 23:58:06 wysłana przez Magelenka »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #80 dnia: 09 Wrzesień 2015, 06:55:14 »
Co do ostatniego: http://thingscoffee.com.au/accessories/ridged-or-ridgeless.html
Ridgeless są bez rowka przytrzymującego sprężynę - krótko pisząc są mają gładkie ścianki bez załamań

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #81 dnia: 09 Wrzesień 2015, 08:45:02 »
Słuchajcie dziwna sprawa, zastanawiam się czy na początku też tak mieliście. Ale dzisiaj RS był uruchomiony 4 razy. I zawsze na początu spływa przez jakiś czas pomarańczowa woda... rozumiem, że bojler jest wewnątrz czymś ubrudzony? Jakby rdza...

A robisz króciuteńki flush po ekstrakcji, żeby oczyścić prysznic z resztek kawy?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #82 dnia: 09 Wrzesień 2015, 09:05:53 »
Za dużo kawy do kolby - nie może sie oznaczać śrubka pryśnica na ciastku kawowym. Jeżeli i po zrobieniu flush-a woda nadał będzie pomarańczowa, to trzeba odkręcić pryśnic i oczyścić.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #83 dnia: 09 Wrzesień 2015, 09:27:06 »
I co, widać Ci kabelki?

Nie, kabelków nie widziałem, choć szpara podobna jak u Ciebie.
Mi woda nie leciala ani razu brązowa. Moze rzeczywiście dajesz za duzo kawy i wciska sie ona w prysznic przy ekstrakcji. Przy następnym uruchomieniu ta kawa jest wypłukiwana.
Jeżeli chodzi o odkręcanie wylewki to ja bym podgrzał grupę a schłodził wylewkę - to tak teoretycznie dywagując. Ale pamiętam, ze jak w dawnych czasach hydraulik nie mógł odkręcić jakiejś rury to całość mocno nagrzewał palnikiem i odkręcało się łatwiej. Nie mam pojęcia czy to tu pomoze. A po co chcesz odkęcać wylewkę, tylko zeby zmierzyć ciśnienie/temperature?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Wrzesień 2015, 10:33:02 »
Za dużo kawy do kolby - nie może sie oznaczać śrubka pryśnica na ciastku kawowym. Jeżeli i po zrobieniu flush-a woda nadał będzie pomarańczowa, to trzeba odkręcić pryśnic i oczyścić.
W Rancilio, śrubka zostawia lekki odcisk.

Co do brudnej wody, to mam inne podejrzenia...
Zmienili w tym modelu grzałke na stalową, może to korozja z grzałki brudzi wodę, jak długo stała bez wody w bojlerze, to mogła trochę korozji złapać.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #85 dnia: 09 Wrzesień 2015, 16:57:51 »
może to korozja z grzałki brudzi wodę

No ale koleżanka nówkę kupiła, za tego co zrozumiałem. Nowy ekspres by był zardzewiały? No chyba, ze nowy stał z wodą jaks czas....

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #86 dnia: 09 Wrzesień 2015, 17:37:44 »
w większości ekspresy są sprawdzane przed wysyłką, nierzadko zdarza się, że na miejscu podczas rozpakowywania jeszcze woda zalega w zbiorniku ;)
może ten był sprawdzany znacznie wcześniej,
a może to jednak resztki kawy
jeśli ciemna woda leciała już przed pierwszą kawą, to troszkę zmienia się nam obraz przyczyny
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #87 dnia: 09 Wrzesień 2015, 19:11:53 »
Co do ostatniego: http://thingscoffee.com.au/accessories/ridged-or-ridgeless.html
Ridgeless są bez rowka przytrzymującego sprężynę - krótko pisząc są mają gładkie ścianki bez załamań

Jeśli Ridgeless są bez rowka to muszą ciasna wchodzić, więc muszą być dobrze dopasowane - np. IMS koszyk w kolbie gaggi classic był luźny, więc rowek chyba będzie dobrym rozwiązaniem, czyż nie?

A robisz króciuteńki flush po ekstrakcji, żeby oczyścić prysznic z resztek kawy?

Jasne, że tak :) Dzisiaj woda była czarna :O ...


Jeżeli chodzi o odkręcanie wylewki to ja bym podgrzał grupę a schłodził wylewkę - to tak teoretycznie dywagując. Ale pamiętam, ze jak w dawnych czasach hydraulik nie mógł odkręcić jakiejś rury to całość mocno nagrzewał palnikiem i odkręcało się łatwiej. Nie mam pojęcia czy to tu pomoze. A po co chcesz odkęcać wylewkę, tylko zeby zmierzyć ciśnienie/temperature?

Dokładnie, chciałabym zmierzyć ciśnienie głównie. Naprawdę dzisiaj przeszłam samą siebie... pół dnia wierciłam dziurki wiertarką... ale to ustrojstwo pękło! To kolba chromowana, węc mogę ją podrzać na gazie np? jak się zachowa , macie jakieś informacje na ten temat? Bo nie odpuszczę! Co za idiota klei to...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #88 dnia: 09 Wrzesień 2015, 19:35:15 »
Co to za urządzenie zmontowałaś :-)
Według mnie lepsze sitko bez przetłoczenia, lepiej Się tamperem ubija.
Proponował bym czyszczenie cafizzą, na początek.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2015, 19:55:56 wysłana przez raf77 »
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #89 dnia: 09 Wrzesień 2015, 19:58:06 »
Ja bym włożył w dobre imadło, dał po listewce na szczęki, delikatnie chwycił i odkręcał. Nie podgrzewaj  żadnym palnikiem bo wyjdą plamy.  Ewentualnie podgrzej we wrzącej wodzie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi