Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302161 razy)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1200 dnia: 31 Grudzień 2020, 10:02:51 »
Tak, w miarę proste do ogarnięcia, dla kogoś kto nie boi się rozebrać Silvię na czynniki pierwsze. Koszt niski, wg mnie funkcjonalność Silvii poprawia się bardzo (falowanie temperatury).
Zrzut ekranu 2020-12-31 o 09.57.21.jpg

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1201 dnia: 06 Styczeń 2021, 12:22:47 »
Tak, w miarę proste do ogarnięcia, dla kogoś kto nie boi się rozebrać Silvię na czynniki pierwsze. Koszt niski, wg mnie funkcjonalność Silvii poprawia się bardzo (falowanie temperatury).
 [ Invalid Attachment ]

Rozebrac sie nie boje. Boje sie, ze nie poskladam ;D Niektore srubki I nakretki sa pewnie na amen zapieczone. Moze kiedys sie zainteresuje, na razie I tak ucze sie samych podstaw I bez pid ;) wiele bym pewnie na montazu nie zyskal.

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1202 dnia: 09 Styczeń 2021, 13:27:40 »
A tak wygląda zestaw obecnie ;)
Ciekaw jestem Waszej regulacji OPV- jakie ciśnienie w grupie macie ustawione?
Kupiłem manometr "dokolbowy" i wyregulowałem na 8.5 bara na grupie. Wcześniej miałem problem z gwałtownością ekstrakcji na samym początku parzenia i myślałem, że to coś z ciśnieniem. Po obniżeniu o 1.0 bar nic się nie zmieniło, ale postanowiłem zacząć spuszczać całą parę z bojlera (zastanawiałem się wcześniej skąd ona się bierze i dlaczego ja to właściwie przepuszczam przez kawę, skoro to tak gwałtownie wylatuje???) po wyłączeniu się lampki sygnalizującej pracę grzałki, tudzież przed samym zapięciem kolby.
No i się uspokoiło, kawka jeszcze pyszniejsza, a ja się dowiedziałem, że mój ekspres gotuje wodę i co to jest temperature surfing ;)
Wymieniłem też uszczelkę na silikonową i założyłem nowy prysznic z płaską śrubą mocującą, żeby mi się nie wciskała w ciastko. Teraz strumień wody jest równiejszy i mniej jest kapania po bokach.

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1203 dnia: 25 Styczeń 2021, 13:13:23 »
Ciekawostka- Miss Lucy czyli Silvia+Rocky w jednej obudowie. Fot.: Kristoffer Fjellvang.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1204 dnia: 26 Styczeń 2021, 11:22:02 »
Niezły dziwoląg :D Ale na reddit.com/r/espresso można zaleźć unikalne tuningi silvii, ale przeszukiwałem powiazane fotki i znalazłem to :O

Wątek:
https://www.home-barista.com/espresso-machines/custom-rebuilt-rancilio-silvia-t44362.html
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1205 dnia: 04 Luty 2021, 21:16:26 »
Moja metoda testów to nie jest WBC :) Ale w domowych warunkach chciałem przetestować stabilność temperaturową Silvii z AuberPid, rozgrzałem ekspres przez jakieś 40min.
Zrobiłem 5 pomiarów w odstępie 3 minut, z termoparą (1 stopień dokładności) w kolbie i 2 ręcznikami kuchennymi do spowolnienia przepływu wody.

Moje rezultaty:
1. 89
2. 89-90
3. 90-91 (tutaj zrobiłem po jakieś 1.5min pomiar)
4. 89-90
5. 89-90

Generalnie wyniki są całkiem spójne, temperatura dochodzi do takiego szczytowego poziomu 90 stopni i ma lekki spadek o jeden stopień po kilkudziesięciu sekundach.
W sumie ciężko mi powiedzieć jak to właściwie zmierzyć, jednak temperatura stabilizuje się w trakcie spuszczania wody dochodzi zawsze do jakiejs górnej granicy aż w końcu lekko opada o 1-2 stopnie.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline brt0z

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia v6
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1206 dnia: 07 Luty 2021, 18:28:50 »
Mam pytanie do posiadaczy standardowego sitka o oznaczeniu 40-100-107. Ile wsypujecie kawy, czy po zaparzeniu w ciastku zostaje wam ślad po rancie i strukturze prysznica?
Ja wsypuję teoretycznie tyle, ile pojemność sitka - 16g(zazwyczaj bliżej 15,8g) i widzę odbity rant i strukturę prysznica. Mam nową Silvię v6.

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1207 dnia: 07 Luty 2021, 18:41:57 »
Mam pytanie do posiadaczy standardowego sitka o oznaczeniu 40-100-107. Ile wsypujecie kawy, czy po zaparzeniu w ciastku zostaje wam ślad po rancie i strukturze prysznica?
Ja wsypuję teoretycznie tyle, ile pojemność sitka - 16g(zazwyczaj bliżej 15,8g) i widzę odbity rant i strukturę prysznica. Mam nową Silvię v6.

Ja to sitko sobie właśnie kupiłem z coffee site, bo do tej pory używałem sitka na 14g o numerach 40-100-102 (do niego sypalem 16g)- na nim był odbity prysznic, ciastka były zwarte i suche.

Od czwartku używam tego 40-100-107 i też mam odbity prysznic, ale ciastka są znacznie bardziej mokre i błotniste. Ciastko wypada zbite ale zostawia brudne sitko i prysznic, jest dużo czyszczenia ;)


Offline brt0z

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia v6
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1208 dnia: 09 Luty 2021, 00:07:21 »
U mnie to wygląda jak na załączonych fotkach, 15,4g w sitku 40-100-107. To jest ok, czy coś robię nie tak?

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1209 dnia: 11 Luty 2021, 19:35:32 »
Chciałbym kupić prysznic i sitko, z tego co widzę, do wszystkich Rancilio idzie to samo, a przedstawicieli silvii jest najwięcej :)

Co polecacie?

Znalazłem taki prysznic

https://www.coffeedesk.pl/product/2610/Ims-Prysznic-57-Mm-Ra-200-Im-Rancilio--Promac

Czym się różni od wersji TC?

... i taki filtr grupy:

https://www.coffeedesk.pl/product/2606/Ims-Filtr-Grupy-Kalibrowany-B70-2Tc-H28-5-E - będzie pasował?


Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1210 dnia: 12 Luty 2021, 10:46:39 »
Daj znać jak będzie się sprawować sitko IMS, ja kupiłem wersję 16-18g i nie jestem zadowolony, ciastko zawsze błotko trudne do wyczyszczenia, smakowo może subtelne różnice.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1211 dnia: 12 Luty 2021, 11:05:41 »
taki prysznic
https://www.coffeedesk.pl/product/2610/Ims-Prysznic-57-Mm-Ra-200-Im-Rancilio--Promac
Czym się różni od wersji TC?
Powłoką. IM to wersja podstawowa ze zintegrowaną membraną. TC ma dodatkowo powłokę teflonową.
Więcej na ten temat: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7833.0

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1212 dnia: 13 Luty 2021, 18:36:39 »
Przyszedł prysznic i szczerze mówiąc wygląda to słabo


Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1213 dnia: 06 Marzec 2021, 14:21:21 »
Trafiła się okazja zamienić Sylvię na coś "większego", na Bezzere BZ09, to i Sylvia przechodzi gruntowny remont ;D
Rama pójdzie do szczotkowania i szlifowania i malowania, zobaczymy czy coś z niej jeszcze będzie.
Zaskoczony jestem wyglądem bojlera. W środku tylko śladowe ilości kamienia, zawór trójdrożny też czysty. Tylko ten czarny osad. Jeśli dobrze pamiętam z przedmaturowych chemicznych czasów, to miedź ulega pasywacji, więc byłby to tlenek miedzi. Do wyczyszczenia po prostu szczotką drucianą czy tam papierkiem i uważać, żeby nie uszkodzić grzałki przy tym?
Nowe tłumiki pompy już założone, bo stare były powyginane na wszystkie strony, co było widać na wcześniejszych zdjęciach.
W planach jeszcze uszczelnienie zaworu pary, bo zdarzało mu się uronić kropelkę wody czasami. Uszczelki przygotowane, tylko muszę kupić więcej kluczy, żeby go rozkręcić, bo jest cholernie mocno zaciśnięty, i nie chodzi mi o tę część złapaną na klej do gwintów.

W kwestii zmiany na Bezzerę to jestem bardzo zadowolony. Kilka różnic:
-Po pierwsze masa. Sylvia 16.5kg z pełnym zbiornikiem vs. Bezzera 21kg. W połączeniu z większą "głębokością" bezerry można śmiało zapinać kolbę jedną ręką bez obawy, że przesunie się ekspres i uderzy nim o młynek obok :P
-Po drugie tacka ociekowa. Silvia ma płytką tackę, Bezerra ma głębszą, więc mieści się w niej więcej ścieków. Poza tym przez tę głębokość, to jak woda zlatuje z zaworu trójdrożnego i rozbryzguje się dookoła, to delikatnie tylko pryska na kratkę od tacki. Dodatkowo przedni panel ekspresu jest osłonięty zagiętym kawałkiem stali. Fajnie jest móc robić backflush i nie nieść tacki tiptopkami do zlewu w obawie, że się wyleje wodę i poparzy :P W dodatku podoba mi się, że podstawa ramy Bezzery jest wycięta- gdyby tacka pod spodem zamokła, to rama nie zmoczy się od tego i nie będzie rdzewieć. W Sylvii co się dzieje z ramą pod tacką wszyscy wiemy, a ja jestem tego najlepszym przykładem :P Nie ważne ile się tam ręcznika papierowego napakuje, jak jest chociaż trochę rdzy to nie idzie tego wysuszyć, a od tej pary dookoła to cały czas wilgotnieje.
-Po trzecie rozmiar portafiltra. Te z sylvii są większe, z Bezzery są mniejsze i wygodniej leżą w dłoni, no i ładniej wyglądają ;) Masa zdaje się taka sama, chociaż nie ważyłem.
-Po czwarte, a w zasadzie powinno być na samym początku- czas nagrzewania. Ogrzewana grupa BZ faktycznie szybko się nagrzewa i dzięki temu ekspres jest gotowy szybciej. Sylvia potrzebuje 30minut przynajmniej, a najlepiej to godzinę, a Bezzera jest gotowa w 20 minut. Przy pośpiechu rano ma to jakieś znaczenie, kiedy każda minuta się liczy ;)
-Po piąte, rozmiar bojlera. Generalnie niby większy bojler Bezzery 0.5l (vs. 0.35l Sylvia) powinien nagrzewać się dłużej, ale wydaje mi się, że Bezzera ma mocniejszą grzałkę, bo "na oko" po odpaleniu lampki sygnalizującej pracę grzałki, nagrzewa się tak samo długo jak Sylvia, to samo z robieniem pary. No i robi tej pary więcej niż Sylvia, w dodatku ma "dwie dziurki" w różdżce co niby ułatwia spienianie mleka- czy łatwiej się na Bezzerze spienia mleko? Nie wiem  :mrgreen: I na Sylvii i na Bezzerze robię to równie pokracznie, także pozostaje znak zapytania. Na pewno gałko-dźwignia kontroli ciśnienia pary jest wygodniejsza w użytku niż pokrętlo.
-Po szóste, rozmiar podgrzewacza na filiżanki i jego ciepło. Bezzera ma większy i wydajniejszy podgrzewacz, mieści się na nim dwanaście filiżanek do espresso, przynajmniej takich mojego wymiaru. Ale kto stawia dwanaście filiżanek do espresso :P? tym bardziej jak mam tylko sześć  [emoji38] jak postawię na niej i filiżanki do espresso i do lungo dla mojej ukochanej, to mieści mi się jeszcze filiżanka do cappu, jakby mi jakieś espresso nie wyszło to zawsze jest w pogotowiu :P
-Po siódme, temperatura w bojlerze. Nie sprawdzałem jeszcze temperatury wody na grupie termometrem, ale w Bezzerze nie ma tyle wrzącej wody wylewającej się z grupy po tych 30 sekundach od wyłączenia się grzałki. Bezzera ma wychodzi na to inny termostat, bo w mojej sylvii jest termostat 100 stopni. Prosty przykład na kawie Brazylia Cerrado z Javy: na sylvii trzeba surfować temperaturą, czyli po wyłączeniu się lampki 30 sekund aż woda przestanie się nagrzewać, potem flush 7 sekund (dla innych, jaśniej palonych kaw zazwyczaj 5s wystarczyło) i dopiero potem zapięcie kolby i ekstrakcja. Jakby ten ostatni flush trwał krócej niż 7 sekund, to woda z bojlera leciała tak gorąca, że kawa smakowała samą spalenizną :P W Bezzerze zaraz po wyłączeniu się lampki robię krótki 3s flush (tak na prawdę sam nie wiem po co, chyba z przyzwyczajenia  [emoji38]), zapinam kolbę i od razu ekstrakcja. Efekt pyszny, czekoladka, owocki, krótko mówiąc słodycz :-) i mniej pracy. Dzięki temu mogę zrobić dwa espresso pod rząd na jednym grzaniu bojlera, nie trzeba za każdym razem spuszczać wody aż woda zacznie się podgrzewać, potem czekać aż się podgrzeje, potem czekać aż przestanie się grzać, potem spuszczać.... czasami nie wiedziałem co zrobić z rękoma jak już cały blat dookoła wysprzątałem i przygotowałem filiżankę, a lampka dalej w Sylvii nie zgasła ;D

Podsumowując: różnica na poziomie kwestii raczej estetycznych i wygodnictwa :P z sylvią więcej się trzeba napracować po prostu, a Bezzerę wziąłem z chęci uczenia się innego sprzętu i czystej ciekawości. No i z wyglądu jakoś tak bardziej mi podchodzi.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1214 dnia: 06 Marzec 2021, 17:47:54 »
Jak długo miałeś Sivlie, że tyle rdzy? Ja już rok posiadania i całe szczęście zero śladu.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi