Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302135 razy)

Offline Loytnik

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3
  • Młynek: Brasilia rr45
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1155 dnia: 28 Wrzesień 2020, 13:24:56 »
Odnośnie kapania z dyszy pary: u mnie zdarzyło się to już 2 razy. W obydwu udało mi się kapanie wyeliminować. Najprawdopodobniej zniszczyła się uszczelka zaworu pary. Są 2 sposoby na jej naprawę: wymiana lub jeśli tylko jest lekko odkształcona to można ją wyjąc i obrócić. Wydaje mi się, że bez problemu można sobie z tym w domu poradzić o ile dysponuje się 2 kluczami chyba 20 lub nastawnymi. Naprawa na 15 minut jak już wiemy co i jak.

Poniżej zdjęcie jak to u mnie wyglądało.

Cześć na wymianę to w moim przypadku: VITON FLAT GASKET o 13x4x4 mm dostępne od ręki np w atp-części.

Mój wniosek z tej awarii: pokrętło powinno być dokręcane delikatnie bo zbyt mocne wkręcenie wręcz mieli uszczelkę w zaworze.

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1156 dnia: 28 Wrzesień 2020, 23:02:08 »
Nie rozumiem tego demonizowania automatycznego wyłącznika, dla mnie to super opcja, nawet po tych 30 minutach ekspres wciąż się nagrzewa od bojlera itd. Prawdę mówiąc to nawet skróciłbym ten okres do 15-20 min.
Sporo zależy od przyzwyczajeń. Niektórzy (w tym ja) trzymają ekspres włączony "od rana do wieczora". Bo nigdy nie wiedzą kiedy ich najdzie ochota na kolejną kawę:) Są nawet tacy, którzy większe ekspresy zostawiają włączone nawet na noc, pracują one 24/7.
Niejako na drugim biegunie są osoby włączające ekspres tylko kiedy go potrzebują. Im automatyczny tryb stand-by nie przeszkadza.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia wygrzania o której wspominał @Kekacz .

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1157 dnia: 28 Wrzesień 2020, 23:17:35 »
Dla mnie chyba nawet problemem nie jest czas nagrzewania czy czekania na kawę, ale właśnie kwestie zużycia prądu. Wbrew pozorom rozgrzanie boilera, grupy i ogólnie przygotowanie ekspresu do pracy mam wrażenie, że po pierwsze zużywa więcej prądu a po drugie bardziej obciąża podzespoły niż drobne dogrzewanie w ciągu dnia. Obawiałem się wyczytanego gdzieś w internetach wysychania uszczelek czy innych negatywnych wpływów permanentnej wyższej temperatury. Ale po zagłębieniu się w temat sądzę, że jest on pomijalny. Dlatego bardzo cieszę się że w Victorii można wyłączyć tryb standby jak w Elizabeth.

Offline endermw Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rancilio Silvia, V60, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1158 dnia: 03 Październik 2020, 09:04:27 »
Zaintrygowaly mnie wypowiedzi dotyczace zmian w RS v6 2020, glownie dlatego ze nie moglem uwierzyc w swoje szczescie, ze calkowicie nieswiadomie mialbym stac sie wlascicielem modelu „ktory juz nie rdzewieje”. Co oczywiscie, jest swietna wiadomoscia!

ALE!

Poza dwoma sklepami (jednym z Australii), nie udalo mi sie potwierdzic informacji o zmianie ramy z zeliwnej/stalowej na stal nierdzewna. Z drugiej strony widzialem oferty sklepow sprzedajace czesci zamienne, ktore tez sprzedawaly rama do RS „ktora w koncu nie zardzewieje”.

Jest to o tyle intrygujace, ze przeciez polscy dystrybutorzy by z cala pewnoscia podkreslili ze od tej wersji juz nie bedzie rdzewiec, a tego nigdzie nie widzialem na stronach.

Moze ktorys z obecnych na forum przedstawicieli dystrybutora mogliby sie wypowiedziec w tym temacie.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1159 dnia: 08 Październik 2020, 18:38:41 »
Pochwalę się swoim montażem i przygodami z Auber PID, jeśli ktoś zastanawia się nad ulepszeniem swojej Silvi zapraszam!
Cenowo wyszło 718zł ze wszystkim (za gołą wersję bez preinfuzji i licznika czasu), czekania 3 tygodnie.
Jeśli chodzi o montaż, mamy gotowy zestaw, wystarczy dodatkowo śrubokręt i klucze nasadowe. Nie powiedziałbym, że było lekko z montażem, ale bez większego doświadczenia udało mi się złożyć całość w około dwie godziny.
Moje efekty po zaprzyjaźnieniu się z PIDem wypadają całkiem sympatycznie, mogę powiedzieć, że PID daje naprawdę dokładne rezultaty po dobrym rozgrzaniu ekspresu, moje pomiary temperatury w kolbie są aktualnie bardzo dokładne, w moim przypadku offset temperatury to 10 stopni, więc PID nastawiam na 105 - 106 stopni. Natomiast w kolbie temperatura ma docelowe 95 stopni C +-1
Czy polecam tego PIDa? Myślę, że niekoniecznie, jeśli ktoś pije głównie americano lub tylko mleczne kawy, to nie ma sensu, chyba, że chcemy przyspieszyć robienie kolejnych kaw, jednak gdy gonimy króliczka i chcemy eksperymentować i dążyć do idealnego espresso to zdecydowanie warto, cena ekspresu i pida, to wciąż trochę poniżej 3 tyś. myślę, że to bardzo dobra cena za tak dobrze wykonany sprzęt i dokładny sprzęt.

Na dniach będę robił eksperymenty z Lelit Grace i pomiarami temperatury PIDa, jak wychodzi dokładność w stosunku do Rancilio Silvia. :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1160 dnia: 08 Październik 2020, 19:02:10 »
Dokładność +/- 1C to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że tyle samo deklaruje Rancilio dla nowego modelu Silvia Pro z PID   :brawa:

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1161 dnia: 08 Październik 2020, 19:12:09 »
Są bardzo podobne w środku, dużo tej samej miedzi i izolacji bojlera i rurek. :) Jest na youtube filmik porównania wnętrz wersji PRO  i zwykłej. 

Ach zapomniałem dodać największą rewelacją w stosunku do wersji bez PID, to zwiększanie zadanej temperatury, które działa błyskawicznie, zamiast spuszczania mnóstwa wody żeby RS znów zaczęła grzać bojler do przegrzania jak to było do tej pory.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1162 dnia: 08 Październik 2020, 19:39:24 »
Ja się nauczyłem grzać boiler tez przyciskiem od pary. Nie trzeba czekać ze spadkiem temp do 90C by ponownie odpalić grzanie. Podobnie można wyłączyć przed 110C. Termometr założony na boiler w 100% wystarcza. Mielisz kawę, przygotowujesz mleko z lodówki i masz kilka opcji działania by w odpowiednim momencie założyć kolbe i odpalić.

Jednak większość PID wymaga serwisu, często się słyszy o usterkach.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2020, 20:01:28 wysłana przez Bushman »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1163 dnia: 08 Październik 2020, 19:44:15 »
Nie przypominam sobie, żeby przycisk wrzątku ponownie załączał termostat do grzania, chyba, że coś źle zrozumiałem.
Możesz jakoś poprzeć swoja tezę o usterkach PIDa - chodzi o ogólne pojęcie, czy konstrukcje Aubera?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1164 dnia: 08 Październik 2020, 19:46:43 »
Pewnie chodziło o przycisk pary.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1165 dnia: 12 Październik 2020, 20:03:00 »
cześć, potrzebuję zakupić odkamieniacz do RS - są jakieś dedykowane, czy dowolny uniwersalny do ekspresów będzie w porządku?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1166 dnia: 19 Październik 2020, 11:27:41 »
Ostatnio trafiłem na filmiki ze strony pidsilvia gdzie pokazują jak robią espresso i zaskoczyło mnie trochę że niedługo po rozpoczęciu ekstrakcji gość włącza grzanie gorącej wody - ktoś z was tak robi? Nigdzie indziej nie widziałem wzmianki o tym.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1167 dnia: 19 Październik 2020, 11:40:06 »
Nie było to przypadkiem w filmie gdzie robi 4 doppio pod rząd? Ta Silvia jest tak głęboko zmodowana, że na 99% przycisk podawania wrzątku działa już zupełnie inaczej niż fabryczny. Chyba ma to związek ze sterowaniem preinfuzją w tym systemie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1168 dnia: 25 Październik 2020, 13:49:18 »
Cześć na wymianę to w moim przypadku: VITON FLAT GASKET o 13x4x4 mm dostępne od ręki np w atp-części.
Jest po 5,79 zł plus przesyłka 20,91 zł. co daje razem prawie 28 zł za uszczelkę.
Jest coś jeszcze co można kupić do zastosowania w niedalekiej przyszłości np. jakieś uszczelki, które będę i tak musiał wymienić itp? Ekspres mam ponad 2 lata.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1169 dnia: 25 Październik 2020, 14:05:33 »
Miłej niedzieli!


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi