Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302194 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1125 dnia: 01 Wrzesień 2020, 19:40:33 »
Padło PID, a Ascaso ma wersje z PID wiec prowokacja - proste :)
Szkoda tylko ze administracja nie robi porzadku w takich przypadkach, gdyby to był inny użytkownik komercyjny, skończyłoby się przynajmniej usunięciem postów, bo ten nachalny marketing już wkracza na nieetyczne poziomy
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline endermw Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rancilio Silvia, V60, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1126 dnia: 02 Wrzesień 2020, 11:52:53 »
Dobra, zostawmy juz temat Janusza (czytajac forum doszedlem do wniosku ze oddzielny watek w ktorym mozna by dyskutowac na temat marketingu Janusza by sie przydal i moglby to byc hit klikalnosci).

Wracajac do Sylvii...

Wymienilem prysznic na IMS i mam mieszane odczucia. Generalnie - chyba na oryginalnym dzialalo lepiej. Teraz w ciastku mam ewidentne jedno miejsce gdzie trafia wiekszosc wody i robi czesciowy tunel. Mozliwe ze to efekt blednego montazu.

Oryginalny prysznic "otaczal" bardzo dokladnie mosiezny krazek przez ktory jest przykrecany. Prysznic IMS sprawia wrazenie jakby byl za maly, minimalnie i zamiast ustawiac sie w pozycji "naciagnietej" na krazek, ustawia sie zawsze lekko krzywo. Probowalem to wysrodkowac na poluzowanej srubie i dopiero dokrecic, ale po efekta wnosze ze moglo mi sie to nie udac, bo grawitacja jest nieublagana.

Mieliscie moze podobne problemy?

Oczywiscie pojawia sie pytanie po co wymienialem prysznic... bo czasem trzeba cos zmienic :)

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1127 dnia: 02 Wrzesień 2020, 11:59:09 »
Dobra, zostawmy juz temat Janusza (czytajac forum doszedlem do wniosku ze oddzielny watek w ktorym mozna by dyskutowac na temat marketingu Janusza by sie przydal i moglby to byc hit klikalnosci).
Jestem za, ostatnie jego "występy" i freudowskie pomyłki są zabawne.

Wymienilem prysznic na IMS i mam mieszane odczucia. Generalnie - chyba na oryginalnym dzialalo lepiej. Teraz w ciastku mam ewidentne jedno miejsce gdzie trafia wiekszosc wody i robi czesciowy tunel. Mozliwe ze to efekt blednego montazu.
To się czasem po montażu prysznica IMS zdarza. Spróbuj pokręcić prysznicem, czasami pomaga jak się inaczej "dziurki" krążka i prysznica ustawią.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1128 dnia: 17 Wrzesień 2020, 15:27:59 »
Witam,
raz na jakiś czas mam problem ze spienianiem mleka i nie mogę znaleźć przyczyny. Mleko Piątnica Bio 4,9%. W całym mleku jest bardzo dużo bąbelków powietrza jak na zdjęciu. Nie jest ono zagotowane bo pojawiają się nawet jak kończę spienianie dużo przed uczuciem gorąca. Wiecie może w czym tkwi przyczyna? Może nie to mleko?

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1129 dnia: 17 Wrzesień 2020, 15:41:02 »
Tak jest tuż po spienieniu czy po zamieszaniu też? Może wystarczy obstukać dzbanek i kilka razy zamieszać, albo przelać między dwoma dzbankami. Przy spienianiu najpierw jest faza napowietrzania potem powinno się już tylko mieszać mleko wsuwając dyszę nieco głębiej w dzbanek z mlekiem.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1130 dnia: 17 Wrzesień 2020, 15:54:16 »
Po spienieniu za jakieś 2-3 sekundy zaczynają pojawiać się bąbelki. Stukanie dzbankiem daje tyle że znikają z powierzchni, ale siedzą głębiej. Wspomagam się spieniaczem z ikei, który zanurzony usuwa bąble, ale wówczas mleko nie ma właściwej konsystencji. Tak się staram robić, dysza przy powierzchni, a na końcu głębiej.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1131 dnia: 17 Wrzesień 2020, 16:19:55 »
@krzychkrk Wydaje mi się, że albo zbyt płytko trzymasz dyszę, albo za długo spieniasz.



« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2020, 16:25:30 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1132 dnia: 18 Wrzesień 2020, 08:37:08 »
Po spienieniu za jakieś 2-3 sekundy zaczynają pojawiać się bąbelki.
To bardzo dobrze. Znaczy, że napowietrzyłeś mleko, po tym czasie od razu powinieneś wsunąć dysze głębiej i już tylko mieszać (wywołać wir).
Stukanie dzbankiem daje tyle że znikają z powierzchni, ale siedzą głębiej. Wspomagam się spieniaczem z ikei, który zanurzony usuwa bąble, ale wówczas mleko nie ma właściwej konsystencji.
Ten spieniacz z Ikei właśnie miesza Ci mleko. Można to zrobić dyszą. Napowietrzanie trwa krócej od mieszania. W zależności od ekspresu i ilości pary czas całkowity jest różny ale jak dzbanek jest cieplejszy od dłoni to należy już zbliżać się do końca.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1133 dnia: 18 Wrzesień 2020, 10:11:04 »
Dziękuję Wam bardzo za porady i filmy. Postaram się je wszystkie zastosować. Wygląda na to, że chyba za długo spieniam a za krótko mieszam. Czy Cafizę przepuszczacie też przez dyszę do spieniania mleka? Czy tylko wykorzystujecie do backflush?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1134 dnia: 18 Wrzesień 2020, 10:22:13 »
Do dyszy są specyfiki dedykowane do usuwania osadów mlecznych jak np. Puly Milk, Urnex Rinza. I nie przepuszcza się tylko zanurza jak przy spienianiu. Można również odkręcić końcówkę dyszy i normalnie umyć, udrażniając otwór np. wykałaczką.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2020, 10:24:48 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1135 dnia: 18 Wrzesień 2020, 10:36:34 »
W jednobojlerowcach po spienianiu mleka przepuszczam wodę przez dyszę pary - pomaga to utrzymać ją w czystości. Niektóre instrukcje zalecają takie działanie.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1136 dnia: 18 Wrzesień 2020, 11:42:21 »
@krzychkrk Backflush czyści elementy które mają kontakt z kawą i osadami.
Dysza do spieniania to wyczyścisz gdy będziesz odkamieniać cały ekspres. To akurat radzi się robić w zależności od jakości wody kilka razy w roku, niestety wymaga więcej zabawy.

Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1137 dnia: 18 Wrzesień 2020, 12:46:33 »
Ogólnie do organicznych (mleko) stosuje się preparaty zasadowe (kwasy do kamienia). Także można zastosować kąpiel w roztworze sody. Nawet przy przepłukiwaniu wodą po jakimś czasie osad z mleka w środku powstanie.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1138 dnia: 21 Wrzesień 2020, 15:36:36 »
Zastosowałem się do Waszych rad i pianka jest teraz ok. Trochę głębiej trzymam dyszę i wcześniej ją głębiej zanurzam. Dzięki.

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1139 dnia: 27 Wrzesień 2020, 11:59:35 »
Cześć!
Jestem zainteresowany zakupem RS. Ale poczytałem, że z wiekiem się ona trochę psuje - mam tu na myśli m.in. zmianę materiału grupy ze stali na plastik. I mam kilka pytań:
1. Do której wersji Silvia produkowana była z grupą metalową?
2. Czy problem ze odpadającym chromem na plastiku grupy pojawia się zawsze? i po jakim mniej więcej czasie?
3. Czy poza estetycznym aspektem - chromowana grupa ma jakieś jeszcze minusy ( mniejsza stabilność temperaturowa teoretycznie jest wybaczana szybszym nagrzewaniem grupy)
4. Nowa wersja 2020 na zdjęciach przynajmniej ma czarną grupę - czy ktoś wie czy kolor wynika z użycia plastiku barwionego w masie (nie wyłuszczy się) - czy jest to plastik lakierowany/pokrywany czarnym kolorkiem, który złuszczy się jak chrom z czasem?
5. Czy lepiej szukać wersji ze stalową grupą - czy można śmiało wziąć 2020. Co jeszcze ekonomiści Rancilio popsuli w Silvii z biegiem lat o czym nie doczytałem?

Dzięki!
Lubię wiedzieć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi