Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302160 razy)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #945 dnia: 27 Czerwiec 2019, 19:44:29 »
Jaką zrobi to różnicę? Odrobinę więcej wody w bojlerze? Lepszą stabilność temp i ekstrakcję? Zanim zrobię kolejną kawę i tak będzie flush, więc chyba jednak na nic to nie wpłynie...?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #946 dnia: 27 Czerwiec 2019, 20:02:42 »
Zapewne nie wpłynie to na nic, ale różnica jest, Flush nie zmieni ilości wody w bojlerze, nawet gdybyś przepuścił całą wodę z baniaka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #947 dnia: 27 Czerwiec 2019, 20:12:30 »
Panowie nie ma o co kruszyć kopii...
Sprawa wyjaśniona...po parze używamy wody z dyszy i jest git :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #948 dnia: 28 Czerwiec 2019, 07:56:53 »
Poduszka powietrzna, która tworzy się w bojlerze, może mieć wpływ na ekstrakcję.
Na plus odrobinę wolniejsze budowanie maksymalnego ciśnienia. Na minus możliwość wypuszczenia przez prysznic kłębów charczącej pary, które mogą w jakiś sposób naruszyć pieczołowicie dystrybuowane ciastko kawowe.
Są to niuanse, ale na pewnym poziomie przygotowywanie espresso to walka z wieloma takimi zmiennymi.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #949 dnia: 30 Czerwiec 2019, 18:17:46 »
Zmagam się obecnie z kanałowaniem i chciałem rozeznać się jakie dozy stosujecie dla podwojnego espresso? U mnie sitko IMS 12/18g i przy 17,5g dozy mam kanały...kawa synestezja od Antonia świeża :)
Co byście polecili na pozbycie się kanałowania? W jakim kierunku iść z dozą? robiłem WDT, tamping raczej normalny bez wieszania się na tamperze. Tamper 58,4mm...
Mam takie wrażenie że chyba przy 16,5g nie było kanałowania ale była woda na ciastku...czy taki duży wpływ na pojawienie się kanałowania może mieć doza?


Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #950 dnia: 30 Czerwiec 2019, 18:47:07 »
Zmagam się obecnie z kanałowaniem
Ja się też zmagam, i to do dnia dzisiejszego, tylko że ja, jako głównych sprawców podejrzewam tamper o średnicy 58mm i standardowe podwójne sitko z z rantem. Już kilka razy z tego powodu chodziło mi po głowie pozbycie się ekspresu. Musiałbym zainwestować w porządne sito ridgeless i dopasować pod niego średnicę tampera ale póki co nie mam natchnienia, i piję to co mi się uda wycisnąć. Wiele zależy też od kawy, ja z niektórymi nie potrafię się "dogadać".

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #951 dnia: 30 Czerwiec 2019, 21:07:40 »
@Mr.Ed mam dopasowany tamper i sitko IMS a kanałowanie jest od momentu jak zwiększyłem dozę bynajmniej tak mi się zdaje bo walczyłem z błotkiem na ciastku... niestety w momencie zmiany dozy poszła również inna kawa od Antonia...wcześniej była średnio palona a ta od Antonia to jasny wypał...
A jakie Ty stosujesz dozy w tym sitku Rancilio???

Może ktoś ma inne sugestie?

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #952 dnia: 30 Czerwiec 2019, 21:12:30 »
Ja stosuję na takim sitku 16 g. Tamper 58 i akurat wypukły. Błotko zazwyczaj jest ale kanałów nie ma. Kawa dobra więc się błotkiem nie przejmuje

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #953 dnia: 30 Czerwiec 2019, 21:37:25 »
A jakie Ty stosujesz dozy w tym sitku Rancilio???
Od 16.5 do 17.5 grama, w zależności od kawy. Wszystkie kawy średnio palone.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #954 dnia: 01 Lipiec 2019, 07:59:19 »
Sitko IMS B702TH24.5M
Prysznic IMS 57 mm RA 200 IM
Uszczelka Cafelat
Dopasowany tamper z płaską stopą od Metiu
Doza 18 g
Żadnych pomagaczy w stylu WDT, jeżyków czy śmigiełek.
Uzyski 1:2 w czasie 25-33 sekund

Szczęśliwie dawno już nie widziałem kanału.
Nie mogę wskazać aby któryś z elementów indywidualnie rozwiązywał problem kanałowania. Pewnie każdy z osobna w jakimś stopniu przyczynia się do tego. Wartością dodaną prysznica IMS jest łatwość utrzymania czystości. Nie zatrzymuje on tyle drobinek kawowych co oryginalny prysznic Rancilio.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #955 dnia: 01 Lipiec 2019, 09:00:06 »
Na kanalowanie największy wpływ może mieć dystrybucja i równość przemiału. Ja mam młynek który sam z siebie daje dużo lepsza dystrybucję niż tradycyjna konstrukcja. Oprócz tego używam dystrybutora kawy od Motty. Kosztuje tyle co tamper .

Na tym sitku on sprawdza się najlepiej właśnie na 16 g. Przy 18 g za mało się zapada i powierzenia może wyjść skośna względem dna prysznica

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #956 dnia: 01 Lipiec 2019, 11:31:25 »
Ja się też zmagam, i to do dnia dzisiejszego, tylko że ja, jako głównych sprawców podejrzewam tamper o średnicy 58mm i standardowe podwójne sitko z z rantem. Już kilka razy z tego powodu chodziło mi po głowie pozbycie się ekspresu. Musiałbym zainwestować w porządne sito ridgeless i dopasować pod niego średnicę tampera ale póki co nie mam natchnienia, i piję to co mi się uda wycisnąć.

Myślę że szukasz w złym kierunku - mam sitko 58 z rantem i robiłem niedawno test z tamperem 57 - nie robiło problemu. Większy problem mam z kawą, która ma już pół roku od daty palenia i to ona jest kapryśna (nie strzela, ale widać że ekstrakcja jest bardzo nierówna).

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #957 dnia: 01 Lipiec 2019, 11:33:47 »
Też zacząłem wiązać kanałowanie ze zmianą kawy tyle że u mnie bardzo świeża (palenie 10.06.2019) no i jasny wypał (nie wiem czy to ma znaczenie).
Do tej pory używałem raczej średnio palonych ziaren. Czy stopień palenia może mieć wpływ na kanałowanie i sam proces stabilności ekstrakcji?

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #958 dnia: 01 Lipiec 2019, 13:54:25 »
Paaanyy, głupieję!
Ogólnie to młynek i ekspress sprawują się super, kawa też niczego sobie, ale nurtuje mnie jedno - czy rodzaj kawy powinien mieć wpływ na jej ilość po zmieleniu, przy tych samych ustawieniach?
Już tłumaczę - miałem średniopaloną "Peru", gdzie młynek w czasie 5.9 sekundy mielił jej 15 gramów. Skończyła się "Peru", poszła doza grindz, dwa przemiały nowej (mieszanka do espresso; również wypalona średnio), celem przeczyszczenia, pędzelek, włączyłem młynek i jakoś tak dużo mi się tej kawy wydawało, więc zważyłem, a tam ponad 18 gramów! :o
Zmieliłem jeszcze dwie porcje i każda z nich miała około 18 gramów.
Zacząłem schodzić z czasem mielenia, aż do 4.8 sekundy, żeby doza była jak należy (15g.) i ciekawi mnie, skąd taka różnica, tzn. dwie różne kawy średnio palone dają w tym samym czasie mielenia dwie różne gramatury, znacząco do siebie odbiegające.
Żeby była jasność - żarna może ze cztery kilogramy kawy przemieliły, są ostre jak brzytwa, a czas mielenia jest ustawiany na młynku, więc tutaj raczej nie ma błędu pomiaru.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #959 dnia: 01 Lipiec 2019, 14:00:18 »
@Halik każda kawa może mieć inną gęstość stąd różnice w uzyskanej dozie przy tym samym czasie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi