Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302168 razy)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #885 dnia: 23 Styczeń 2019, 10:29:22 »
@Krakus ponizej juz to chyba w miare czytalnie wyglada.
Dwie kawy - pierwsza z aktywnym PID - widac jak nagrzany ekspres trzyma sie +- 1 stopien zadanych 101 stopni - widac to wyraznie na Silvii - pomaranczowa dioda jakby mruga i jest przyciemniona
Obie kawy mialy 3 sek preinfuzje z 6 sekundowa przerwa - zrobie pozniej jak trzeba po prostu shota jeden po drugim - tym razem nie sprawdzilem ustawien wiec nie chcialem nic zmieniac nagle.
Aktywny PID (101 ustawione, spadek 89 stopni na koniec shota, widac jeszcze szybkie spuszczenie wody, ponowna gotowosc okolo 2,5 minuty)
Screenshot_20190123-101644.jpg
Pasywny PID (grzalka nie jest sterowana plynnie wiec temp wzrosla do ponad 104 stopni, trzeba bylo czekac az spadnie do zadanych 101 - wtedy zaczela mrugac dioda grzalki i zaczalem shota, widac ze szybciej zalaczona jest grzalka i temp nie spada ponizej 96 stopni)
Screenshot_20190123-101701.jpg
Para (zadane 130 stopni, bezwladnosc jest spora bo koncowa temp miala 140 stopni, widac ze temp docelowa osiagamy w niecale 2 minuty)
Screenshot_20190123-101736.jpg

Calosc:
Screenshot_20190123-101612.jpg

## UWAGA
Mozna ustawic % spadku przy ktorym zalaczy sie grzalka - domyslnie w aktywnym PID to 33% wiec jesli temp zacznie spadac to grzalka uruchomi sie wykorzystujac ta wartosc, dlatego temp spadla do 89 stopni gdzie przy pasywnym PID utrzymala sie powyzej 95 stopni. Kwestia eksperymentow kilku, czytalem ze wieszkosc trzyma ta wartosc na poziomie 40% lub wiecej.

Swietnie dziala automatyczne uruchamianie - mialem ustawione na 6:45 - wstalem rano i po prysznicu ekspres juz czekal dobrze rozgrzany przez ponad 40 minut, po 60 minutach sie wylaczyl (to tez mozna ustawic), szkoda tylko ze nie mozna ustawic wiecej niz jednego takiego uruchomienia bo wtedy zalatwione bylo by i popoludniowe grzanie.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2019, 10:58:06 wysłana przez cpu »

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #886 dnia: 23 Styczeń 2019, 10:33:04 »
Czy 101C to nie za niska temperatura?
Jak smak kawy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #887 dnia: 23 Styczeń 2019, 10:37:17 »
101 na bojlerze daje 93 stopnie na wyjsciu, dla mnie OK - Los Alpes od MA, mocna przewaga czerwonych owocow ale nie bylo to nieprzyjemnie kwasne, w sam raz, moze lekko moglo by byc zbalansowane - sprawdze jak temperatura wplynie powiedzmy przy 103 stopniach. Tak wiem ze ta kawa to bardziej przelew, dzis i tak musze zamowic cos wiekszego do espresso bo skonczylem wszystko co dostalem na swieta :-)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #888 dnia: 23 Styczeń 2019, 11:24:14 »
Najważniejszy smak, ale @Kekacz wcześniej w tym wątku w tym wątku opisywał inne wnioski nt temp ustawianej na PID w Silvii.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #889 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:51:13 »
@cpu - szczerze mówiąc, nic z tych wykresów nie rozumiem. Na osi poziomej są minuty? Jeśli tak, to w którym  momencie zaczynasz shota?

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #890 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:54:26 »
Ok no to zrobiłem dwa shoty 17.5 g / 26 sek uzysk 37 g.
Jeden 101 stopni drugi 109, fakt zero goryczki w drugim, owocowo, kwaśno ale tak porzeczkowy, dużo krótsze uczucie kwasku tak jakby dużo szybciej się urywało. W niższej temperaturze ten kwasek się rozpływa w ustach i jest trwalszy. Muszę spróbować z czymś co bardziej pod espresso jest wypalone.
Spienialem na 130, bezwładność jest 10 stopni, ale i tak spuszczam ewentualną wodę najpierw żeby nie dawać jej do mleka i wystarczy trochę dłużej to zrobić żeby zjechać w okolice zadanej temperatury i całkiem ładnie już potrafi utrzymać tą wartość.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #891 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:56:00 »
@cpu - szczerze mówiąc, nic z tych wykresów nie rozumiem. Na osi poziomej są minuty? Jeśli tak, to w którym  momencie zaczynasz shota?
Tak pozioma to minuty, w momencie jak nurkuje wykres to zaczynam shota, później wezmę to w paincie zaznaczę. Niestety to maks co mogę wyciągnąć z tej aplikacji jeśli chodzi o wykresy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #892 dnia: 23 Styczeń 2019, 13:22:03 »
Niestety to maks co mogę wyciągnąć z tej aplikacji
Dobre i to.

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #893 dnia: 07 Luty 2019, 23:28:44 »
Czytam o PIDach w Silvii i jedna rzecz mnie zastanawia. Czas powrotu do temperatury, załóżmy 105 st. po shotcie.

Auber tutaj pisze o 2 minutach: auberins com / index.php?main_page=product_info&products_id=36
@cpu też o ile zrozumiałem 2,5 minuty
a
@Kekacz nagrał filmik gdzie powrót zajął 30 s
youtube com watch?v=AWMwbBAaXco

Bez PIDa muszę zmierzyć ile zajmuje od zapalania się do zgaśnięcia lampki, ale jestem przekonany, że to mniej niż 2 minuty.

Czy te PIDy: Auber, meCoffee spowalniają przywracanie temperatury?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #894 dnia: 08 Luty 2019, 07:56:23 »
Te 2,5 minuty to rozsądny czas oczekiwania, mimo, że u mnie powrót trwa krócej. W tym okresie oprócz przywrócenia, przynajmniej na wyświetlaczu PIDa, zadanej temperatury będzie w stanie się ona ustabilizować by dać bardziej zbliżone efekty.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #895 dnia: 08 Luty 2019, 08:03:58 »
Czy te PIDy: Auber, meCoffee spowalniają przywracanie temperatury?
To troszeczkę nie tak - PID trzyma ustaloną temperaturę. Szybkość powrotu do tej wartości ustalonej zależy od wartości parametrów regulatora.
Bimetal powoduje, że temperatura oscyluje wokół pewnej wartości. Te oscylacje są spore - rzędu 20 stopni. Przekłada się to na oscylacje temperatury wody.

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #896 dnia: 08 Luty 2019, 09:10:11 »
Czy te PIDy: Auber, meCoffee spowalniają przywracanie temperatury?
To troszeczkę nie tak - PID trzyma ustaloną temperaturę. Szybkość powrotu do tej wartości ustalonej zależy od wartości parametrów regulatora.
Bimetal powoduje, że temperatura oscyluje wokół pewnej wartości. Te oscylacje są spore - rzędu 20 stopni. Przekłada się to na oscylacje temperatury wody.

Ogólnie to wiem, że PID ma sens i jest znacznie dokładniejszy w utrzymywaniu temperatury w stanie stałym (bez wypływu) niż bimetal.

Ale pytałem właśnie o konkretny moment zakończenia wypływu. Temperatura spadła i wraca do zadanego poziomu. Czy PID może być wolniejszy niż bimetal (o ile już załączył grzanie) ?
Wydaje mi się że tak, bo PID grzeje ciągle tylko jak jest naprawdę daleko od celu. Jeśli jest już te 10 stopni do celu to nie działa na pełnej mocy grzałki, aby nie przestrzelić z temperaturą powyżej zadanego poziomu.

Czyli Kekacz nie twierdzisz, że taki Auber jest gorzej zaprogramowany niż twój sterownik i powrót może trwać znacznie krócej niż u nich?

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #897 dnia: 08 Luty 2019, 09:12:22 »
U mnie powrót to chyba tez blizej 2,5 min niz 30s. Ale nawet jak na wyswietlaczu pid'a pojawi się ponownie zadana temp - to jest to temp zmierzona na górze bojlera, zeby temp się ustabilizowała w grupie - zapewne lepiej poczekać. Co ja też robię i nie walczę już o szybki powrót temp.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #898 dnia: 08 Luty 2019, 10:29:36 »
Czyli Kekacz nie twierdzisz, że taki Auber jest gorzej zaprogramowany niż twój sterownik i powrót może trwać znacznie krócej niż u nich?

Podstawowe parametry mam podobne do tych w Auberze, zresztą dane brałem z ich instrukcji. PIDy różnych producentów oprócz parametrów P, I, oraz D mają jeszcze dodatkowe, autorskie funkcje, czasami robiące to samo ale inaczej się nazywające, które potrafią poprawić jakość sterowania. Tutaj najczęściej tkwi sekret różnic w zachowaniu.

Da się oczywiście wyostrzyć ustawienia by było szybciej. Auber nawet podpowiada, w którym kierunku iść lub można czerpać z ogólnej wiedzy, zgromadzonej np. w wikipedii, ale może to powodować sporą oscylację temperatury. Ustawienia sprawdzające się na lekko ciepłej maszynie nie będą tak precyzyjnie działać z taką grzejącą się dłuższy czas i robiącą 6 doppio pod rząd. Nawet pora roku ma na to wpływ :)

Wcześniej też przykładałem dużą wagę do czasu powrotu do ustalonej temperatury. Jednak Silvia to ekspres domowy, o stosunkowo małej wydajności godzinowej, przy chęci utrzymania jakości espresso na jak najbardziej równym i akceptowalnym smakowo poziomie. Kwestia przewartościowania oczekiwań i zaakceptowania filozofii "home barista". W domu jest więcej czasu na zabawy, gmeranie wykałaczkami w mielonej kawie, odważanie dozy do 0,1 g, wydmuchiwanie pozostałości z młynka i inne egzorcyzmy. Te 2,5 minuty czekania na ustabilizowanie się temperatury to też nic.

Reasumując i odpowiadając wprost na Twoje pytanie: nie uważam by inne sterowniki, sprzedawane i zaprogramowane do działania z konkretnymi modelami maszyn były ustawione gorzej. Auber do swoich parametrów doszedł po długich testach.
Po prostu ekspresy domowe potrafią zafundować zbyt wiele zmiennych. Nawet te same ustawienia, na tych samych sterownikach, sondach i podzespołach, w ekspresach wyprodukowanych w tym samym dniu, stojących obok siebie będą generowały różne wyniki końcowe.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2019, 10:31:48 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #899 dnia: 08 Luty 2019, 11:02:52 »
Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź :)

Faktycznie, nie ma co się przejmować czy to 1,5 czy 2,5 minuty. Grupa, daleko od grzałki i tak ma większą bezwładność.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi