Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302159 razy)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Rancilio Silvia
« Odpowiedź #870 dnia: 20 Styczeń 2019, 16:52:31 »
Spoko.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2019, 17:06:05 wysłana przez andrzejmakal »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #871 dnia: 20 Styczeń 2019, 20:12:41 »
Tak czy inaczej - Strona "pidsilvia" potwierdza - to jest sitko do max 14gramów:

Mowa o sitku 40-100-102, które jest dodawane od 2010 roku,

Oczywiście, że o tym mowa. I nadal twierdzę, że da się spokojnie zmieścić 15 g bez orania prysznicem po ciastku kawowym.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #872 dnia: 20 Styczeń 2019, 20:28:39 »
Ja spokojnie mieszczę 16g
Jasno palonej wchodziło 17g

Zależy od kawy. Przy 15g i mniej zawsze mam błotko w sitku.
Gdzies czytałem (ale sam nie testowałem), ze 14g jest dla kawy nieubitej. Podobno tak często Włosi robią espresso a RS jakby nie patrzeć jest ekspresem włoskim :)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #873 dnia: 21 Styczeń 2019, 14:14:46 »
Po dlugim oczekiwaniu dotarl do mnie PID mecoffee - zamowiony 1 stycznia, wyslany niby 2 stycznia wg emaila ktorego dostalem i tak sobie Priority Airmail lecial do Polski az do 21 stycznia... Na opakowaniu brak pieczatek wiec trudno zweryfikowac kiedy tak na prawde byl nadany. Co ciekawe adres zwrotny w Tallinie, a ostatnie newsy byly takie ze produkcja jest w Polsce... no nie wazne grunt ze dotarl bo sie martwilem ze bede musial robic chargeback tym bardziej, ze wyslalem dobre 5-6 emaili i nie bylo zadnej odpowiedzi. Takze duzy minus za to.

A teraz sam sprzet - instalacja zajela mi lekko ponad godzine i to takim spokojnym tempem, w miedzyczasie zrobilem kilka innych rzeczy, posilkowalem sie tylko elektroniczna wersja instrukcji ktora jest bardzo dobrze napisana z jednym ale - o tym potem.

Co uruchomilem?:
- aktywny PID czyli ciagle sprawdzanie temperatury - widze wykres i wartosc w czasie rzeczywistym na telefonie czy aplikacji w przegladarce Chrome - moge sterowac temperatura i grzalka jest sterowana plynnie tzn nie ma grzania na full jak nie potrzeba - utrzymywana jest temperatura +- 0.5 stopnia od zadanej, czujnik temperatury zamontowany tak, aby nic go nie grzalo - nie jest to trudne - sporo miejsca
- preinfuzja - dziala ladnie - na razie 2 shoty, ustawienie 3 sek pompowania, 3 sekundy przerwy, pompowania az do momentu wylaczenia przez uzytkownika - jest ok, latwo mozna wylaczyc w ustawieniach aplikacji wiec wpiecie tych 2 kabli ekstra od razu mialo sens
- bypass termostatu pary - czujnik od cieplej wody steruje tez temperatura pary, termostat odlaczony spokojnie sobie siedzi i daje zrobic robote aplikacji - ustawienie domyslne 125 stopni dalo w efekcie okolo 135-136 stopni po wylaczeniu grzalki - taka bezwladnosc, na pewno jest inaczej, i jest nizsza temperatura bo spienianie zajelo mi wiecej czasu, bylo inaczej, robilem wszystko tak samo tzn. w momencie jak bojler osiagnie temperature spuszczam wode ktora w nim jeszcze jest aby miec pewnosc ze bede pchal do mleka tylko pare, wkladam dzbanek na miejsce i odkrecam pokretlo pary na maksa obserwujac temperature na termometrze
- kontrola cisnienia - ten krok pominalem bo uznalem ze nie jest mi to potrzebne, przynajmniej na ta chwile
- timer (auto wlacz / wylacz) + wylaczenie 30 min standby - i tutaj jest to ale, instrukcja zaprowadzila mnie w kozi rog i nie wiedzialem gdzie jest blad, bo po wcisnieciu przycisku Silvia byla martwa, wiec cos nie tak, przeczytalem pare razy i poddalem sie bo zona chciala kawe - czekam na odpowiedz od mecoffee - ciekawe ile im to zajmie.

Zalezy mi na timerze, ostatecznie bardzo latwo mozna ominac ten nieszczesny 30 min standby tylko wymaga to troche rozkrecania. Swoja droga okazalo sie ze w moejej Silvii od nowosci brakuje jednej srubki spalajacej tyl obudowy do frontu, druga srubka byla ale nie wkrecona, dlatego Silvia halasowala jak nie powiem co - jest lepiej, ale musze kupic jedna srubke zeby usztywnic jeszcze konstrukcje - pewnie w Castoramie bo to co mialem w domu nie pasowalo. Uroki Wlosko-Rumunskiej kooperacji :-)

Na ta chwile jestem zadowolony - wiem co sie dzieje, jaka jest temperatura i nie musze spuszczac wody w ciemno przed shotem, preinfuzja musze sie pobawic.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #874 dnia: 21 Styczeń 2019, 14:49:36 »
Dokładnie nie rozumiem na czym problem z timerem polega w Twoim przypadku, ale musisz pamiętać, że jak timer wyłączy ekspres po 30 min, nie możesz natychmiast podać napięcia, nie włączy się, trzeba ~3-5 sek odczekać.
Może nie na tym Twój problem polega, to sorry;)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #875 dnia: 21 Styczeń 2019, 15:45:49 »
Nie, nie, ja chcę go zupełnie odłączyć, żeby było jak w wersji US. Odpalę ekspres rano to za godzinę będzie nadal włączony. Odpalę - przez to rozumiem że odpali go PID powiedzmy o 6 rano, więc jak wstanę to wszystko będzie rozgrzane i gotowe do akcji.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #876 dnia: 21 Styczeń 2019, 16:02:22 »
Ja mam PID manualny za 25 PLN :)
Za wysoka temp - spuszczam wodę, za niska - odpalam grzałkę guzikiem do pary.

Kiedyś zainstaluje prawdziwy :))

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #877 dnia: 21 Styczeń 2019, 21:14:28 »
Na razie najwiekszy plus to widac kiedy jest odpowiednia temperatura bez spuszczania wody i surfingu - ustawione mam 101 stopni, wtedy dioda grzalki przyciemniona i wiem ze mozna zaczynac. Duzo szybciej zrobic kilka kaw pod rzad bo nie musze spuszczac wody. Preinfuzja tez dziala ok, ale musze sprawdzic czy cos faktycznie zmienia no i wydluzyc czas. Jutro mam w planie ostatnie dwa kroki - kontrola pompy - niby czesciej tego ludzie uzywaja niz preinfuzji - np 60% mocy przez pierwsze 9 sekund potem 100% do konca - zobaczymy. No i to co mnie najbardziej po temperaturze interesowalo - timer i wylaczenie tego nie potrzebnego oszczedzania energii. Zdam raport. Na razie po zlym poczatku z dostawa i kontaktem duzy plus.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #878 dnia: 22 Styczeń 2019, 00:57:17 »
PID manualny
To nie żaden PID. To nadal regulacja dwustanowa. ;)

@cpu - jest coś takiego, jak aktywny PID. Jakbyś był uprzejmy zrobić zrzut ekranu z wykresem temperatury, jak jest włączony i jak jest wyłączony.
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2019, 00:59:47 wysłana przez Krakus »

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #879 dnia: 22 Styczeń 2019, 07:44:48 »
Nadal twierdze, ze to PID manualny :))

Ma podłączony miernik cyfrowy do bojlera. Obliczenia nieco wolniej robię w głowie i przełączam on/off nieco wolniej :) Podobnie jak w PID tajemnicą jest, jakich algorytmów używa. Wynik  zawsze spot on - ekstrakcja zaczyna się przy 105C na bojlerze.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #880 dnia: 22 Styczeń 2019, 08:03:40 »
Naprawdę to jest tajemnica jakiego algorytmu używa? Nie jest on wymieniony z nazwy w jakiejś instrukcji? To tak jakbyś miał kupić samochód z najlepszym silnikiem, ale jakim? Nie ważne, z najlepszym. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #881 dnia: 22 Styczeń 2019, 13:52:24 »
Dobra dzis wzialem sie z animuszem po nieprzespanej nocy przez maluchy i...
- podpialem sterowanie pompa - dziala, bylo to bardzo proste, moze chyba byc zamiennik pre infuzji - przy okazji po podpieciu sterowania pompa dziala opcja zamkniecia zaworu przy preinfuzji - czyli 3 sek pompowania, przerwa X sekund (zamknij zawor) - do tej pory byl otwarty, pompuj dalej
pompe ustawia sie w zakresie % otwarcia start / stop i czas w jakim ten stan od minimum (czy maksimum) ma trwac - na przyklad 60% 5 na sekund 100% dalej do konca
- znalazlem blad w instrukcji ktory powodowal ze nie moglem poradzic sobie z funkcja timera i wylaczenia oszczedzania energii - instrukcja mowi w polowie operacji zeby sie zatrzymac i sprawdzic rezultaty, trzeba natomiast isc do konca i dopiero sprawdzic czy jest ok, operacja polega na podpieciu PID pod przycisk glowny (kabel z przycisku ma byc caly czas odpiety), dzieki temu mecoffee bedzie znal aktualny stan Silvii (on/off) - przez ta operacje nie bedzie sie palic zielona lampka sygnalizacyjna!
odkrecamy tyl Sylvii i wyciagamy kable 9 i 10 z timera - wszystko dobrze opisane i ponumerowane, bardzo duzo miejsca, spinamy te dwa kable razem za pomoca kabla z zestawu mecoffee i gotowe - dzieki temu PID jest caly czas w stanie aktywnym czyli ma zasilanie i dziala uruchamianie/wylaczanie o zadanym czasie, oszczedzanie energii nie aktywne, mozemy samemu ustawic auto off np na 2 godziny

@Krakus - zrzut z jakiegos szerszego przydzialu czasu? teraz mam caly czas aktywny ten PID wiec mozna spokojnie spadki temperatury zobaczyc

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #882 dnia: 22 Styczeń 2019, 14:41:43 »
@cpu : jakbyś był uprzejmy i pokazał zrzuty za jedną ekstrakcję (powiedzmy 30 sekund) z i bez aktywnego PIDa.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #883 dnia: 22 Styczeń 2019, 21:14:02 »
@Krakus : jutro podzialam - dzis zbyt ciezka noc z dziecmi byla i jeszcze sila rozpedu konczylem ten PID spinac. Zrobie active PID shota i bez aktywnego ale z PIDem - nie bedzie tak dokladnie trzymal zadanej temperatury, i jeszcze sprawdze ile czasu zajmuje zrobienie pary - mam ustawione 130 stopni + jakies 8 stopni przestrzela bo duza bezwladnosc juz jest przy takich temperaturach. Akurat moze komus pomoze czy cos :-)
Jedna obawa to czy PID caly czas pod napieciem pracujacy de facto 24/7 bedzie w miare zywotny? Niby jest tak zaprojektowany, ale wiadomo, to i tak juz ktora rewizja, PCB wyglada na prawde profesjonalnie. Taka moja obawa bo sie przyzwyczailem po prostu bez chociazby temp jest troche bladzenie po omacku :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #884 dnia: 22 Styczeń 2019, 22:26:08 »
caly czas pod napieciem pracujacy de facto 24/7 bedzie w miare zywotny?
Gość na swoim blogu żalił się, że mu producent z Holandii nie przestrzegał procedur lutowania vs. wilgotność i elementy puchły i pękały od nagromadzonej w środku wody. Teraz podobno jest OK - używaj, w razie co masz gwarancję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi