Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302146 razy)

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #840 dnia: 03 Styczeń 2019, 22:54:54 »
Rancilio proponuje prosty sposób - zanim zaczniesz ekstrakcję, otwierasz zawór pary.
Następnie zaczynasz ekstrakcję i powoli zamykasz zawór pary.
Ciekawa metoda proszenia się o kłopoty. Jak otworzysz zawór pary w trakcie ekstrakcji, to woda zamiast przez ciastko ucieka przez ten zawór. Ciśnienie na ciastku jest rzeczywiście mniejsze, ale przepływ o wiele większy. W związku z tym na ekstrakcję zużywasz z bojlera np. dwa razy więcej wody, czyli pod koniec ekstrakcji woda jest zdecydowanie zimniejsza, niż na początku.

Pomijając, że w RS nie masz manometru, czyli wszystko robisz na ślepo. Pełna powtarzalność.

Z tego, co pamiętam, to taka porada (odkręcenie zaworu pary) jest w instrukcji do ekspresu i sam kilka razy próbowałem, ale jestem amatorem pryszczatym gimbusem i nie widziałem/czułem żadnej różnicy. :P

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #841 dnia: 03 Styczeń 2019, 23:05:14 »
i nie widziałem/czułem żadnej różnicy.
Nie przejmuj się. Nie jesteś jedyny, który nie czuje różnicy ;).

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #842 dnia: 04 Styczeń 2019, 16:21:01 »
Dzisiaj dotarł NPF do RS :)
I jakieś giga sitko w zestawie. Dla testu wsypałem standardowa dozę i ... po 15 sek było po wszystkim Haha

Jutro przełożę sitka i się pobawię nowym nabytkiem.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #843 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:20:02 »
Ja po pierwszych próbach z NPF się załamałem  :D Ale cierpliwośc popłaca. Nie zniechęcaj sie jakby jakies kanały się objawiły  :P

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #844 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:32:39 »
Dzisiaj dotarł NPF do RS :)
I jakieś giga sitko w zestawie. Dla testu wsypałem standardowa dozę i ... po 15 sek było po wszystkim Haha

Jutro przełożę sitka i się pobawię nowym nabytkiem.

Jeśli to oryginał to masz do czynienia z sitkiem 21g. Niestety stopień zmielenia będzie inny niż dla 15g, mimo większej liczby otworów.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #845 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:37:26 »
Ja po pierwszych próbach z NPF się załamałem   Ale cierpliwośc popłaca. Nie zniechęcaj sie jakby jakies kanały się objawiły 

Najlepiej obstawić ekspres jakimś ekranem. Ja mam znowu biurko w brązowych kropkach ;-)

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #846 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:47:49 »
Jak zrobiłem ekstrakcję w tym dużym sitku to była Ok, jeden strumień bez bryzgania.
No ale doza kawy byla niewlasciwa

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #847 dnia: 05 Styczeń 2019, 11:02:27 »
Włożyłem do NPF Rancilio sitko 40-100-102.

Kawa 16g Pellini Top (nadal uważam, że jest rewelacyjna). Mielenie Rocky SD do kubeczka.
Do sitka tradycyjnie wkładam „kołnierz” z plastikowego kubka by można wsypać zmielona kawę.
Zanim zdejmę kołnierz - rozbijam grudki końcówka termometra. Zdejmuje kołnierz, palcem wyrównuję powierzchnię (akurat kawy jest pod rant) i raz lekko uderzam kolbą o blat (poziom kawy spada poniżej rantu). Nie za mocny tamping - ubicie nowym tamperem Rancilio :) Po tampingu poziom kawy jest mniej więcej na równo z wewnętrzna linia w sitku poniżej rantu.

Rezultat?

Zero bluzgania i bryzgania. Jednolity strumień z NPF i widać ze przy 32g nadal nie ma blonding a wręcz nadal ciemniejsze paski z kawą.

Smak - wyszedł słabiej bo się zagapiłem i zrobiłem za długi flush.
Ekstrakcję robiłem przy 102C na bojlerze wiec kawa była trochę kwaśna :) Ale żal było powtarzać temp surfing, człowiek niecierpliwy by zobaczyć NPF w pierwszej akcji od spodu :)


Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #848 dnia: 06 Styczeń 2019, 17:35:55 »
Mi dla odmiany pierwsza kawa robiona w ogóle, z NPF, wyszła chyba najlepsza, jeśli chodzi o walory wizualne - ktoś napisał, że nawet tygrysek wyszedł, pomimo, że nie wiedziałem o tym w ogóle (nawet nie wiedziałem, co to :) ).

Dzisiaj chyba, po kilku próbach, udało mi się ustawić idealnie mlynek. Espresso wyszło jak dla mnie świetne - gęste, z gęstą cremą, intensywne i słodkie. Podczas ekstrakcji ciągnęły się "mysie ogonki". Aż mi się chciało ją oglądać.
Ale się ucieszyłem, że w końcu mam chyba to! :D

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #849 dnia: 06 Styczeń 2019, 17:52:59 »
A jaka kawa?

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #850 dnia: 06 Styczeń 2019, 18:22:11 »
Pytasz o tę dzisiejszą, czy moją pierwszą?
Pierwsza to chyba MK Fresh Supreme Strength. Ta dzisiejsza to nie pamiętam. Chyba zamawiana w Coffeesite, ale już mi z głowy wyleciało.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #851 dnia: 06 Styczeń 2019, 18:39:54 »
Z coffeesite quattro grani właśnie zamówiłem.
Jak skończę Pellini to się zabiorę za kalibrację młynka pod nią.

Kolejna kawa może będzie z domieszką robusty by sprawdzić możliwości NPF jeśli chodzi o porządną creme.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Rancilio Silvia
« Odpowiedź #852 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:03:14 »
Quattro Grani i Espresso Classic to bardzo fajne, konkretne mieszanki. Tylko jakoś nie chce się producent chwalić datą palenia. Jak zapytasz przez maila to spoko wnet odpowiadają, ale na stronie się nie dowiesz. Ale kawa świetna i cena bardzo ok.

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #853 dnia: 10 Styczeń 2019, 19:10:48 »
Hej, przerabiał ktoś z Was wyciszenie ekspresu ? Sama pompa nie jest specjalnie głośna, ale dźwięk blach mógłby być jednak cichszy :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #854 dnia: 10 Styczeń 2019, 20:54:18 »
Owszem. Założenie tłumika i osłony na rurkę poboru wody czyni cuda z tym brzęczącym ekspresem. Założyłem kiedyś wątek o tym: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4316.0
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi