Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 302156 razy)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #615 dnia: 07 Listopad 2018, 19:04:02 »


Dla potomności:
Do standardowej kolby Silvii, z wylewkami, mieści się sitko "IMS B702TH24.5M" czyli 24,5 mm wysokości (http://www.imsfiltri.com/filtri/filtro-1-tazza/?lang=en)
Co do wersji H26 nie miałem pewności i wolałem nie ryzykować.

Dyskutowaliśmy wcześniej - 28,5mm się nie mieści, brakuje ok 1mm. Ale empirycznego potwierdzenia, że 26mm wejdzie na razie brak :-)


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #616 dnia: 07 Listopad 2018, 19:22:23 »
Było, zgadza się. Oraz stwierdzenie, że H24 wchodzi. I uzupełniam, że pół milimetra wyższy też.
Po oglądnięciu H24.5 na NPFie mam spore wątpliwości co do H26 na filtrze z dnem.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #617 dnia: 07 Listopad 2018, 19:42:07 »
Pytanie teoretyczne - wraz z ekspresem zamówiłem NPF. I teraz tak - przychodzą goście, dysponuję sitkiem na trzy porcje i mam do zrobienia trzy kawy mleczne. Czy Silvia da radę na raz machnąć w rozsądnym czasie np. 75ml ekstraktu, który bym poporcjował do trzech filiżanek i w międzyczasie spienić mleko tak, żeby podana kawa nie była zbyt chłodna?
I skoro na sitka zeszło, to jakie by mnie urządzało do tego, co napisałem?
Przypomnę - standardowa Silvia z NPF.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #618 dnia: 07 Listopad 2018, 19:48:12 »
Myślę, że to kwestia dobrania grubości przemiału. Robisz espresso do dzbanka do spieniania mleka i rozlewasz po równo do trzech filiżanek, w między czasie ogarniasz mleko na dużym frenchu i masz trzy cappuccino za minutę ;)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #619 dnia: 07 Listopad 2018, 19:56:21 »
Temu Panu się nie udało :



A poważnie, to prosta maszyna lepiej nie dawać jej wyzwań którym nie sprosta.
Zrób dwa strzały w standardowym sitku, do gorących filiżanek. Spień mleko. Espresso poczeka, nic złego się nie stanie.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #620 dnia: 07 Listopad 2018, 20:21:34 »
Też tego nie widzę - za mała stabilność temperatury. Stosuję surfing, nie mam PIDa i moja Silva potrafi włączyć grzałkę na koniec ekstrakcji 40g. A to chyba 85 stopni. Przy szybszej ekstrakcji na potrójnym sitku, temperatura spadnie jeszcze szybciej i raczej nic smacznego z tego nie wyjdzie.

Zdecydowanie lepiej zrobić dwa podwójne do 4 filiżanek. Skupić się na workflow, powtarzalności, smaku. A nie walczyć z potrójnym sitkiem, temperaturą i rozlewaniem. Pomijając fakt, że jeśli na codzień nie stosujesz tego sitka, to jeszcze z mieleniem musisz spróbować trafić.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #621 dnia: 07 Listopad 2018, 20:22:40 »
Zakup wylewkę potrójną i wszystko się da ;)
LMWDP #469

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #622 dnia: 07 Listopad 2018, 20:24:57 »
Wylewka w standardowej kolbie RS jest chyba dodatkowo przyklejona. Nie jest łatwo odkręcić. Przydałoby się jeszcze, żeby 3 filiżanki się zmieściły na tacce ;)

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #623 dnia: 07 Listopad 2018, 20:28:53 »
Zakup wylewkę potrójną i wszystko się da ;)

Sprawy zaszły chyba zbyt daleko. :lol2:

Dobra, wnioskuję, że lepiej zrobić dwa podwójne espresso i tyle.
Dzięki.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #624 dnia: 07 Listopad 2018, 20:36:26 »
Święty Graal domowego espresso to powtarzalność. Na początku nie kombinuj zanadto. Staraj się uzyskać poprawne i smaczne espresso, a to wcale nie takie łatwe. Żonglowanie sitkami na pewno Ci nie pomoże. Podstawowe podwójne sitko w RS jest niezłe, pojedyncze schowaj albo wyrzuć jak tylko rozpakujesz ekspres :)

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #625 dnia: 07 Listopad 2018, 20:39:03 »
Dwie godziny temu zamówiłem polecane tutaj, ale już nie pamiętam, jakie. [emoji38]
Chyba do La Marzocco.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #626 dnia: 07 Listopad 2018, 20:41:31 »
Da radę.
Jak wspomniał Miklas - rozdysponuj potrójne espresso z dzbanka na filiżanki. W stosunku do podwójnego sitka i dozy 14-15g trzeba będzie zmielić grubiej lub liczyć się z ekstrakcją w okolicach 40-50 sekund. Potrójne sitko ma większą powierzchnię z otworami niż podwójne, ale mimo wszystko nie wyrównuje to różnic w przepływie.
Co do spieniania - dość często przez nieuwagę wlewam za dużo mleka do dzbanka. Po spienieniu i zrobieniu dwóch cappu zostaje mi mleka na trzecie. I to przy początku spieniania z temperaturą "zaledwie" 125*C w bojlerze, dzięki PIDowi mam stały podgląd. Czekając do zgaśnięcia światełka grzania temperatura ma ponad 140*C i cieśninie wyrzucające mleko pod sufit. Pod tym względem Silvia jest naprawdę wydajna.

Przy czterech cappu na raz miałbym już spore obawy, że w bojlerze zabraknie wody i grzałka zostanie wystawiona na destrukcyjną dla niej suszę :)

Jednak osobiście nie trenuję takich akcji. Lepiej robić po kolei po dwa cappu.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2018, 20:44:20 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #627 dnia: 07 Listopad 2018, 20:59:37 »
Mi dziś wreszcie mleko wyszło całkiem ok na RS, choć może ciut za dużo pianki.

No i kolejność 1) kawa 2) mleko i kawa na RS porządnie rozgrzanym - jest różnica w smaku!

Załączam zdjęcie tego, co wyszło. BD4FB594-1AD5-4F10-BAA7-F1BDD5DBF9BB.jpegKto zgadnie co autor miał na myśli?


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #628 dnia: 07 Listopad 2018, 22:03:22 »
Z lewej ameba z prawej czarownica.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #629 dnia: 07 Listopad 2018, 22:13:48 »
Mi dziś wreszcie mleko wyszło całkiem ok na RS, choć może ciut za dużo pianki.

Zimna woda z kranu i dosłownie kropla płynu do naczyń. Będziesz mógł trenować spienianie bez marnowania hektolitrów mleka. Jeśli z tym opanujesz robienie mikropianki to na mleku stanie się to fraszką. 
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi