Autor Wątek: mały ekspres przelewowy - jaki?  (Przeczytany 22634 razy)

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Listopad 2017, 17:28:22 »
Preinfuzji chciałem uniknąć :/
Jeżeli mam się już w nią bawić, to co za różnica, czy korzystam z ekspresu przelewowego, czy parzę kawę w aeropressie, który zalewam na raz. Oszczędność czasu i energii jest zerowa...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Listopad 2017, 19:01:26 »
Jeśli mowa o porannym kubku kawy, a nie perfekcyjnym kubku kawy, to tak, dasz radę. W zasadzie w dowolnym dobrym* przelewowcu + timer**. Oczywiście cała robota przed spaniem: filtr, mielenie, woda, takie tam.


* który to dobry? nie wiem, znam tylko kilka, ale to nie znaczy, że inne są złe. Przede wszystkim watów powinno być sporo.
**pamiętaj aby był przełącznik w ekspresie, nie guzik czy inne ekrany dotykowe.

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Listopad 2017, 19:22:21 »
Zamówiłam dzisiaj swój pierwszy młynek Severin 3873. W ramach gratisu jedzie do mnie ekspres przelewowy Severin ka 9728. Nada się do czegoś ten ekspres? Ktoś może ma/widział/korzystał?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Listopad 2017, 19:40:27 »
Nie mam, nie widziałem, ale obstawiam, że będzie dobrze.

Gdzie takie gratisy dają?

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Listopad 2017, 21:13:27 »
Na Allegro od SmA-Severin.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:08:24 »
I jak się zestaw sprawuje?

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Luty 2018, 21:43:11 »
podbijam pytanie. :

- mały ekspres przelewowy od 1 filiżanki do kilku
- z możliwością podstawienia filiżanki zamiast dzbanka (przy robieniu codziennie jednej kawy bez sensu mest brudzic za kazdym razem dzbanek)
- z możliwościa zastosowania filtrów, ktorych nie trzeba przepłukiwać
- bez podgrzewanej płyty (ew. z możliwością wyłączenia podgrzewania)

dodatkowo proszę o polecenie dobrego, automatycznego, niewielkiego młynka. Najlepiej z wagą jeżeli takie są

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Luty 2018, 17:46:33 »
spróbuje zebrać w jeden post:

1. Moccamaster Cup One
plusy: dedykowany do jednej kawy, ładny design, możliwość podstawienia swojego kubka, certyfikat ECBC
minusy: maksymalnie 300ml napoju (przydałoby się minimu 400ml na dwie kawy) Może da sie tam wlać więcej? 350ml?

2. Mellita aromaboy
plusy: dedykowany do 1-2 filiżanek
minusy: płyta podgrzewana nie pozwala na podstawienie zwykłego kubka zamiast dzbanka (przy robieniu jednej kawy nie opłaca się brudzić dzbanka), wg niektórych testów zbyt niska temperatura wody nie pozwala osiągnąć optymalnego procesu parzenia
pytania: podawana pojemność to 2 kubki - ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile ml?

3. jakaś inna propozycja?

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Kwiecień 2018, 11:35:24 »
Witam

Dodam tylko że tak jak @Pawcio polecę model Philips HD7140/55 jak i bliźniaczy HD 7140/6.
Kawa(oczywiście świeżo mielona) wychodzi z nich przepyszna i zdecydowanie lepsza niż z dużych dzbankowych szczególnie gdzie robię kawy ok 100ml za jednym razem.

Posiadam już 3 sztuki z olx(dla siebie dwa i na działkę), kupione nowe w cenie od 30zł do 40zł, trzeba polować :P
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Listopad 2018, 11:31:56 »
Posiadam już 3 sztuki z olx(dla siebie dwa i na działkę), kupione nowe w cenie od 30zł do 40zł, trzeba polować

Ja posiadam od kilku dni kolejny egzemplarz tego Philipsa - zakupiony w lombardzie za 20 zł  :taniec:
Tak na oko, to może kilka razy go ktoś użył wcześniej albo nawet nie. Wnętrze czyściutkie jak nówka, sitko białe. W każdym razie stan znakomity. Dawno nie miałem z nim styczności, gdyż stary egzemplarz wyzionął ducha ( przedwcześnie się wyłączał i woda zostawała nie przelana).
Od pół roku nie piłem innej kawy niż z V60-02. Z kilku względów spasowała mi ta metoda jak żadna inna. Codziennie misternie polewam, kręcąc kółka, ósemki i spiralki :) Do tego kontrola temperatury wody i czasu zaparzania :)
I wczoraj nastąpiła konsternacja, bo to małe gówienko zrobiło mi smaczniejszą kawę niż ta własnoręcznie zaparzana  :mrgreen:
Przyczyną jest prawdopodobnie długa, trwająca w nim około 1,5 minuty preinfuzja. A właściwie infuzja. Urządzenie bowiem działa podobnie jak pojemnik na płyn do płukania w pralce automatycznej. Woda jest dozowana małymi porcjami na kawę i dopiero po przekroczeniu określonej pojemności zaczyna przeciekać do kubka. Zmierzyłem również temperaturę wody wkładając termometr przez uchyloną od góry klapkę. Na początku, gdy urządzenie było zimne, termometr pokazał 86-90 stopni aby po chwili pokazywać stabilnie 90-93 stopnie. Czyli gdyby klapka była całkowicie zamknięta i urządzenie rozgrzane przed właściwym użyciem poprzez przelanie samej wody ( albo wlanie gorącej wody), to można przyjąć, że temperatura wynosi stabilne 93 stopnie.


« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2018, 11:39:31 wysłana przez Pawcio »

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Grudzień 2018, 21:02:47 »
czy tylko moccamaster robi filtry nr 1? Jakoś nie mogę innych znaleźć, a te nie należą do najtańszych;/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #41 dnia: 02 Grudzień 2018, 21:08:04 »
inne firmy mają inne oznaczenie na małe filtry. przeważnie jest to np 1x2. Melitty też są dobre, ale nie wiem czy tańsze. Są też małe filtry do Kalita Caffe Uno 101, tylko nie wiem czy kształt mają odpowiedni. Można ewentualnie szukać wg urządzenia żeby były kompatybilne.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2018, 21:19:55 wysłana przez krystians »

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Styczeń 2019, 15:04:53 »
jak  szukać wg urządzenia? gdzie?

gdzieś na forum widziałem że filtry białe sa lepsze od brązowych - czemu? na opisie aukcji filtrów brązowych jest takie zdanie: " Przepuszczają gorącą wodę nie naruszając swojej struktury. Mają naturalnie brązowy kolor nie wybielany chemicznie. Używając filtrów do kawy Gosia sprawisz, że w kawie znajdzie się mniej szkodliwych substancji, które pozostaną na filtrze wraz z fusami."
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2019, 15:15:17 wysłana przez boru »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Styczeń 2019, 16:40:59 »
Białe w trakcie wybielania tracą większość aromatu papieru. Reszty pozbywasz się przelewając filtr przed użyciem. Wg urządzenia szukasz np na stronie producenta który powinien podać jakiego typu filtrów można używać w danym urządzeniu.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: mały ekspres przelewowy - jaki?
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Styczeń 2019, 19:19:23 »
No i białych filtrów się nie choruje, czystość zawdzięczają tlenowi wyłącznie

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi