Autor Wątek: Wilfa Svart Classic CCM-1500S  (Przeczytany 7119 razy)

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« dnia: 14 Styczeń 2017, 13:13:10 »
Od kilkunastu dni jestem posiadaczem i użytkownikiem ekspresu przelewowego Wilfa Svart Classic CCM-1500S, zakupionego w sklepie CoffeeDesk. Spróbuję napisać kilka zdań o tym ekspresie, może komuś się przyda przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Są to uwagi i spostrzeżenia zwykłego użytkownika, który lubi się napić dobrej kawy a często nie ma czasu na jej przyrządzenie innymi metodami. Zacznę od paru informacji technicznych.

Wilfa Svart Classic CCM-1500S:

Materiał : stal nierdzewna i plastik
Zbiornik na wodę: 1l
Dysza podająca wodę: 9 otworów
Wysokość: 34 cm
Szerokość: 34 cm
Głębokość: 17cm
Waga:        3kg
Moc [W] : 1550
Utrzymywanie temperatury naparu: 40 minut
Regulacja i blokada przepływu wody/płynna, zaznaczone 4 stopnie regulacji + blokada/
Filtry: nr 4
Gwarancja : 5 lat
Cena: 649 zł.

Kilka tygodni zastanawiałem się nad wyborem ekspresu przelewowego, przeczytałem tematy na forum, uzyskałem informację od sprzedawcy i wybrałem Wilfę. Ekspres na pierwszy rzut oka sprawia solidne wrażenie, jest ciężki a więc stabilny, połączenie srebrnego koloru z czarnym daje dobry efekt. Przyjrzyjmy się z bliska. Plastiki, z których wykonano czarne elementy są moim zdaniem słabej jakości, cienkie i łatwo je zarysować, nie dotyczy to dzbanku, w którym użyto grubszego i twardszego materiału. Spasowanie części regulującej i blokującej przepływ wody nie jest dokładne, występują, w górnej i dolnej części pokrętła luzy. W moim egzemplarzu nie można ustawić pokrętła w punkcie "Drip stop" na zero, dwie kropki przed występuje blokada i nie można dalej przekręcić, mi to nie przeszkadza ale jest to jakaś niedoróbka i brak precyzji. Dysza podająca wodę ma 9 otworów i jest ruchoma, odsuwamy ją od siebie, żeby włożyć do pojemnika filtr ze zmieloną kawą. Przykrycie pojemnika jest wypukłe i nieuważne przesuwanie dyszy może spowodować jego porysowanie. Praktyczna uwaga, żeby uchronić się przed zarysowaniem przykrycia do zbiornika gdzie umieszczamy filtr ze zmieloną kawą wystarczy je obrócić na drugą/wklęsłą/ stronę, wtedy ruchoma dysza podająca wodę nie będzie go obcierać.Tyle na temat wykonania, może się czepiam ale moim zdaniem można to było zrobić lepiej i precyzyjniej. Ogólnie jest dobrze ale te niedoróbki i słabej jakości plastik powodują małe rozczarowanie.

Przyrządzanie kawy, tutaj moim zdaniem jest bardzo dobrze. Ekspres pracuje szybko i cicho, posiada regulację i blokadę przepływu wody co pozwala na dopasowanie naparu kawy do własnych upodobań. Regulacja przepływu wody ma duży zakres i można z nią eksperymentować, i dopasować do własnych potrzeb. Blokada przepływu pozwala nam na kolejne eksperymenty z czasem zaparzania. Temperatura naparu zmierzona w dzbanku podczas zaparzania to 92 stopnie Celsjusza, więc można przyjąć że temperatura wody podawanej na zmieloną kawę to tak jak podaje producent 92-96 stopni. Płyta grzewcza podtrzymuje temperaturę naparu przez około 40 minut, póżniej się wyłącza, Kawa przyrządzona przy wykorzystaniu filtrów papierowych Moccamaster nr 4 jest klarowna, intensywność jej to już sprawa indywidualnych upodobań i ustawień dokonanych w ekspresie.Ogólnie pracę ekspresu, czas zaparzania i jakość przygotowanej kawy, możliwość własnych ustawień i kombinacji w przygotowaniu naparu poprzez wykorzystanie regulacji i blokady przepływu wody oceniam bardzo dobrze.

Podsumowując nasuwa się pytanie, czy kupiłbym ten ekspres jeszcze raz? Tak jeżeli kupowałbym jeszcze raz to wybrałbym ten ekspres. Pomimo niedoróbek, o których pisałem moim zdaniem to bardzo dobry ekspres przelewowy. Jego praca i przede wszystkim kawa, którą otrzymujemy jest bardzo dobra, a chyba o to chodzi. Mam nadzieję, że te kilka zdań przyda się osobom, które mają zamiar kupić ekspres przelewowy. Nie jestem fachowcem i znawcą, są to uwagi, opinie i odczucia osoby, która lubi napić się dobrej kawy.

P,S. Przed zakupem proponuję skontaktować się z użytkownikiem Deskowy i zapytać o rabat dla użytkownika forum.





Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Luty 2017, 13:20:30 »
Jak wrażenia po dłuższym używaniu sprzęciku i jak się sprawdza regulacja przepływu, warto z tego korzystać  czy lepiej mieć otwartą na maksa?

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Luty 2017, 18:31:34 »
Krótko, jest dobrze. Ekspres spełnia swoją rolę, nie ma problemów w użytkowaniu, żadnych awarii. Poza tym co napisałem wcześniej, uwag brak. Sprzęt pracuje i wykonuje dobrze swoją robotę. Plastiki, jak na razie nie mają oznak/zadrapań, rys/ zużycia, pokrętło regulacji przepływu wody pracuje płynnie i nie blokuje się. Moim zdaniem regulacja przepływu wody to bardzo dobra funkcja i warto ją mieć w ekspresie przelewowym, bardzo łatwo reguluje się intensywność naparu kawy w zależności od potrzeb i własnych upodobań. Ja mam ustawioną regulację na 0,5 bo kawa z takiego ustawienia najbardziej mi odpowiada. Można natomiast poeksperymentować z długością czasu kiedy przepływ jest całkowicie zamknięty, zablokowanie go na kilkanaście sekund powoduje ciekawe zmiany powstałego naparu w stosunku do kawy otrzymanej podczas normalnego przepływu wody, tak więc moim zdaniem warto z tej regulacji korzystać i znależć optymalne ustawienia dla siebie. Według mnie ekspres godny polecenia do codziennego użytku w domu, poza tym stał się ulubionym sprzętem do przygotowania kawy przez moją drugą połowę, łatwy w obsłudze i utrzymania w czystości i co najważniejsze można przy jego pomocy zrobić szybko dobrą, smaczną kawę.

Offline pamp1987

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: drip V60 i Gabi
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B i Hario Hario Mini Mill Slim Plus
Odp: Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj 2019, 16:16:09 »
jak tam ekspres po takim czasie ? zastanawiam się nad jego zakupem, nigdzie nie mogę znaleźć czy ekspres ma funkcję preinfuzji, i czy równomiernie zalewa całą kawę czy tylko na środku ? czy strumień wody z deszczownicy nie łączy się w jeden strumień jak to czasami dzieje się w mocamaster.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj 2019, 17:57:31 »
Woda nie łączy się w jeden strumień. Woda leci w miarę jednostajnie więc preinfuzji jako takiej nie ma. Na początku woda koncentruje się na środku kawy (tak jak przebiegają otwory) później cała kawa jest w wodzie (przypomina to wolne dolewanie wody konewka).

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Wilfa Svart Classic CCM-1500S
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Luty 2022, 22:43:28 »
A jak z zaparzaniem małych ilości: 250ml, 400 ml ? Jak ustawię przepływ na 0,25-0,5 to zaparza w około 3-4 minuty i smakuje dobrze?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi