Autor Wątek: Palenie skandynawskie  (Przeczytany 3361 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Palenie skandynawskie
« dnia: 11 Maj 2018, 22:06:43 »
Chciałbym się Was zapytać co sądzicie o kawie tego typu, jak Wam pasuje, co Wam się podoba - a co nie. Może coś o Waszych przygodach z konkretnymi palarniami? Przeglądając media społecznościowe można odnieść wrażenie, że notujemy zdecydowany wzrost popularności "szkoły nordyckiej".  kawka 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maj 2018, 22:39:25 »
Ja z racji pracy spędziłem sporo czasu w Oslo. Lubię bardzo te ich kawy. W zasadzie brak uwag, poza horendalną ceną. U nas w lepszej cenie można coś od Auduna kupić. Też jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maj 2018, 22:56:33 »
Tylko co to znaczy? Czy uważasz, że nordyccy roasterzy posiedli wszystkie rozumy i mają patent na doskonałe palenia doskonałych kaw? Wiem co to jest skandynawskie palenie, ale nie wiem skąd się to określenie wzięło, gdy przecież nic nowego w nordyckim ujęciu chyba nie ma. Przecież nie oni pierwsi zaczęli palić kawę jasno...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maj 2018, 23:45:47 »
Ja z racji pracy spędziłem sporo czasu w Oslo. Lubię bardzo te ich kawy. W zasadzie brak uwag, poza horendalną ceną. U nas w lepszej cenie można coś od Auduna kupić. Też jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

Cena z kosmosu, ale z drugiej strony to 2 piwa w pubie. Może też stąd tak łatwo im stawiać na mikroloty, poszukiwania ciekawych ziaren itd. bo mogą sobie pozwolić. Tim kiedyś mówił w wywiadzie, że cena wysoka, bo palą na granicy błędu i czasem coś nie pójdzie po ich myśli. Audun ma pyszną kawkę i tylko cieszyć się, że się zakochał w Polce ;)

Tylko co to znaczy? Czy uważasz, że nordyccy roasterzy posiedli wszystkie rozumy i mają patent na doskonałe palenia doskonałych kaw? Wiem co to jest skandynawskie palenie, ale nie wiem skąd się to określenie wzięło, gdy przecież nic nowego w nordyckim ujęciu chyba nie ma. Przecież nie oni pierwsi zaczęli palić kawę jasno...

Nikt nic takiego nie uważa... Już spieszę z wyjaśnieniem co mnie podkusiło do założenia tematu :) Dziś chyba pierwszy raz po otwarciu paczki kawy zrozumiałem co to jest "skandynawskie palenie". Jasne jest stopień wyżej :) Ziarenka były małe, ciężkie, był scorching - a mimo tego dużo owoców w smaku i podejrzewam, że ta kawa z Kality byłaby fantastyczna. Mam zwyczajnie mętlik w głowie i nie wiem co sądzić o pójściu absolutnie po bandzie przy tak wczesnym zakończeniu palenia. Z drugiej strony zasada jest zawsze jedna - póki kawa smakuje to jest ok. Trochę się utarło, że jasne palenie to nordyckie, ale to pewnie dlatego że zdaje się, że to oni zaczęli popychać granicę jasności jeszcze dalej. Za mało kawy wypiłem ze Skandynawii, żeby mieć coś konkretnego do powiedzenia - stąd się pytam o zdanie.

Ziarna, które mi tak zamieszały w głowie to Burundi Gitwe od La Cabry.
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2018, 23:49:07 wysłana przez mr_blend »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Maj 2018, 00:07:10 »
W sumie zastanawiające dla mnie jest, cóż właściwie może się kryć pod tym pojęciem. Zacząłem o tym myśleć natrafiając na ten temat i nie znam definicji. Piłem kawę od Auduna, piłem kawę będąc w Szwecji i nie wiem co to właściwie miałoby znaczyć. Wydawało mi się, że jest to synonim jaśniejszego palenia, głównie pod filtry. Choć zdecydowanie nie jest to najpopularniejszy stopień wypalania u nas, to bardzo jasne palenia na granicy niedorozwoju spotykam także w wielu polskich palarniach.  Może Skandynawowie jako pierwsi w przeważającej części społeczeństwa zaczęli pić taką kawę na co dzień?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Maj 2018, 00:22:33 »
Temat jest o tyle trudny do zrozumienia, że wszystkie polskie znane i lubiane palarnie palą równie jasno, a czasem nawet jaśniej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Maj 2018, 06:36:15 »
To nie tylko stopień palenia. To też filozofia. To też przez siłę nabywczą ich klientów relacje z planatatorami i dostęp do najlepszych ziarenek.
To ich minimalizm. Skupienie na kawie. Ilu znasz roasterow którzy tak jak Tim kupili farmę żeby lepiej zrozumieć proces hodowli kawy?
Zobacz ile kaw w danej chwili oferuje TW cz La Cabra. Kilka. Omni roast La Cabra. Tylko single u Tima.
Co nie znaczy że równie dobrej kawy nie wypala się w Polsce, Czechach, w UK czy na Litwie.
Ale na określenie polska szkoła palenia kawy, pewnie poczekamy :)
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2018, 06:46:43 wysłana przez pj.walczak »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Maj 2018, 08:05:45 »
MaCabra, moja ulubiona palarnia! Każde ziarenko jest jak 1€ wpadające między stalowe żarna. Czy jeszcze nie powstały specjalne młynki do skandynawskich kaw? Mogły by wytwarzać ekologiczną energię elektryczną w trakcie mielenia ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Maj 2018, 09:04:06 »
Taka odwrotność Gardellego ktory pali ciemno i bez gorycz. Palą bardzo jasno i bez cytryn.
Śmieszne jest to, ze tak naprawde kazdy tu wie o co chodzi ze skandynawskim paleniem, ale przez druga odpowiedź w tym temacie teraz boi sie cokolwiek napisac.
La Cabra jest świetna palarnią, bardzo miły właściciel, ale z tego co mówił to maja ponad 30 kaw w ofercie (tzn było kilka miesięcy temu) tylko, ze inne sa w sklepach, inne online, inne w złotych opakowaniach i inne w subskrybcji.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Maj 2018, 09:47:12 »
Każdy wie o co chodzi... Czy istnieje jednak jakaś definicja? Może by tak zapytać o to u źródła czyli w skandynawskich palarniach?
Moim zdaniem można mówić jedynie o jakimś międzynarodowym ruchu, związku, zjawisku społecznym, ale nie o "paleniu skandynawskim". Sporo ludzi z całego świata spotykało się lub spotyka na imprezach Nordic Roasters Forum. Pewnie tam można podyskutować o tym temacie i wszystkiego się dowiedzieć...
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2018, 11:16:48 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Maj 2018, 11:27:33 »
Audun ma na paczce napis Norwegian Roast. Może jego zapytać ?:)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Maj 2018, 11:37:10 »
Tylko co to znaczy? Czy uważasz, że nordyccy roasterzy posiedli wszystkie rozumy i mają patent na doskonałe palenia doskonałych kaw? Wiem co to jest skandynawskie palenie, ale nie wiem skąd się to określenie wzięło, gdy przecież nic nowego w nordyckim ujęciu chyba nie ma. Przecież nie oni pierwsi zaczęli palić kawę jasno...
może trafniej byłoby to określać po prostu jako "jasne palenie" albo w jakiejś skali numerycznej, zamiast krajami.
Przecież Norweg równie dobrze może wypalić ziarna na ciemno a Francuz na jasno.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Maj 2018, 12:07:28 »
Tak, dokładnie... Ale kolor i stopień palenia też jest dyskusyjny ;). Audun akurat bywa w Polsce określany jako "ciemno palący" choć niewątpliwie jest norweskim roasterem.

Myślę, że jasne palenie to po prostu jasne palenie.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2018, 12:17:33 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Maj 2018, 12:17:21 »
Przecież Norweg równie dobrze może wypalić ziarna na ciemno a Francuz na jasno.
Oczywiście, że może. Jednak są jakieś uogólnienia i one prowadzą nas od Neapolu przez Londyn do Oslo. Są owocowe kawy w Brazylii, a jednak większość krąży wokół kakao i orzechów.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie skandynawskie
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Maj 2018, 12:49:32 »
Każdy wie o co chodzi... Czy istnieje jednak jakaś definicja?

Serio potrzebujesz definicję do wszystkiego?
A skąd się wzięło włoskie palenie? A czemu się tak nazywa? Przecież gośc z Burkina Faso może też ciemno wypalić. Ech...
Ostatnio w cafe Nero widzę wielki napis "Dumnie serwujemy włoską kawę!" No to podchodzę i jak głupek pytam, co to znaczy włoska kawa. Manager (tak przynajmniej miała napisane na plakietce) strzeliła buraka i wydukała, że ta kawa rośnie we Włoszech.
pj.walczak dobrze napisał - to bardziej filozofia.
krystians też - po prostu tam się pije najwięcej kawy i to tam przesuwają granicę jasnego palenia.

Head roaster Tima powiedział, że kilka mikrolotów wypalili ultra-jasno i to uważają za Scandinavian Roast.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi