Autor Wątek: Ariadna od Mastro Antonio  (Przeczytany 33071 razy)

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Czerwiec 2023, 14:38:49 »
Ten stosunek trochę bym zmienił: 1:2. Im gęściej tym lepiej chyba dla espresso?
Czyli dobrze starałem się celować :P Teraz tylko chyba będę musiał dostosować Annę do 9 barów i mam nadzieje że zaczną mi wychodzić powtarzalne shoty :)

Polecam regulację OPV - fabryczne ustawienia małych Lelitów, prawdopodobnie przez dostosowanie do saszetek ESE, są absurdalne...

Przy okazji napomknę, że Ariadnę zamawiałem jakieś 2 lata temu i też mogę się podpisać pod tym co nakreślili przedmówcy - to jest bardzo dobra, zbalansowana, kawa pod espresso  :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Czerwiec 2023, 19:08:55 »
Przy okazji napomknę, że Ariadnę zamawiałem jakieś 2 lata temu i też mogę się podpisać pod tym co nakreślili przedmówcy - to jest bardzo dobra, zbalansowana, kawa pod espresso 
Gdyby @Antonio się wyłamał ze swojej sztywnej ramy i ją trochę bardziej przypalił, byłaby jeszcze lepsza, moim zdaniem.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Czerwiec 2023, 20:24:38 »
Musisz spróbować moich ostatnich prób :).

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Czerwiec 2023, 08:08:09 »
Świetne wieści Antonio. Tak czułem ze ostatnia dostawa jest trochę inna.
Wszystko w granicach tego złotego środka.

Ale mam problem z ta kawą. Pije juz chyba 6 kilogram i nie chce wyjsc po cos nowego żeby spróbować innych smaków. Utknąłem:)



Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Lipiec 2023, 07:22:48 »
Wróciły stare opakowania:)

Dzieki Antonio!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Lipiec 2023, 11:03:57 »
Ukłony  :szampan:. A jak sama kawa? Zmienną jest czy w miarę powtarzalną na przestrzeni dłuższego czasu?

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Lipiec 2023, 07:42:22 »
Powtarzalna bardzo na przestrzeni wielu kg, ale z pewna zmiana w pewnym momencie. Ma glebszy bardziej czekoladowo migdalowy smak, nie wiem czy to kwestia palenia samego czy składu ale młynek musi od tego momentu mielic drobniej niz w starszej Ariadnie co sugeruje odrobinę dłuższe palenie. Delikatna acz wyczywalna zmiana. Bardzo pożądana w moim przypadku. Jest teraz taka jakby hmmm... pełniejsza.
Trafiłem?
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2023, 07:47:23 wysłana przez PiotrekSz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Lipiec 2023, 07:51:29 »
Ostanie kilka tygodni to było przejście przez różne ziarna z Brazylii. Czasami na samych tylko Brazyliach młynkiem dość mocno kręciłem. Myślę, że teraz na dłużej zostanę znowu z Cerrado czyli ze stosunkowo grubym ustawieniem młynka. Nigdy wcześniej nie miałem aż takiej ilości różnych ziaren, więc nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo różnią się ustawienia młynka dla raczej typowych kaw z Brazylii.

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Lipiec 2023, 07:32:39 »
Ariadna zmienną jest ;)


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #54 dnia: 19 Lipiec 2023, 07:58:39 »
A jak teraz wygląda? :). Za bardzo "dałem czadu"? W sumie to tylko tego się obawiam, bo nawet jaśniej palona, nawet jeśli wydaje się dość kwaskowata, to jednak jest sympatyczna :).

Offline PiotrekSz

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Pid
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Lipiec 2023, 12:52:23 »
Mam z produkcji 5 lipca i zeby byka jasniej palona to nie zauważyłem. Serio. Jak dla mnie jest podobna chyba że to jakis niuans w czasie palenia. Moze ziarenka ciut mniej oleiste niz poprzednio. Co do smaku. Na 9 barach 28/28 wychodzi przepysznie. Kwaskowa nie jest absolutnie, właśnie bardziej pełna słodka i czekoladowa. Dla mniento duzy plus bo lubie takie kawy.
Co wazne ta czekoladowosc nie zabila charakteru Aridany czyli w smaku jest podobna do pozostalych partii tylko wlasnie taka jakby pelniejsza z dluzszym slodkawym posmakiem pozostajacym na jezyku.
Pije kawy mlecznie głownie na bazie espresso i jest mega dla mnie.
Może mamy rozne smaki Antonio ale tek kwaskowatosci nie wyczuwam nawet jak ekstrakcja nie wyjdzie.
Po lekkim przestudzeniu wychodzi fajny migdał w niej.
W turbo smakuje tez bardzo dobrze.

Tlen znosi bardzo dobrze. W trakcie utleniania wystarczy mocniej ubić bez machania młynkiem.

Keep doing :)

Jak bedziesz mial cos super eksperymentalnego (w espresso) to moge przetestować;)
Teraz kupilem znowu 2,5 kilo Ariadny i nie wiem czy prędko zmienię wec jak cos służę opinią:)
Juz zaczalem ograniczac spozycie do 3 kaw dziennie, a tu taka sytuacja. Chce się pic wiecej. Jak żyć?
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2023, 13:08:22 wysłana przez PiotrekSz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Sierpień 2023, 08:58:39 »
Tak, kilka miesięcy temu nieco zmieniłem profil palenia: temperatura końcowa jest o 1-2 stopnie większa niż przedtem.
Strzał w dziesiątkę Andy. To jest kawa, z którą powinien zaczynać swoją przygodę home barista. Przy prawidłowych parametrach espresso charakteryzuję się efemeryczną (cytując już klasyka 😁) kwasowością, wręcz zerową i delikatną czekoladą.

LM Micra, 1Zpresso K-plus 1,7 klika, VST20, doza 18,8g, tamper TorrToys convex, czas ekstrakcji 28s, uzysk 38,4g.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2023, 09:01:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #57 dnia: 30 Sierpień 2023, 21:37:26 »
@Antonio

Czasami ta zmienność może zrazić.

Ja rok czy 2 lata temu pierwszy raz piłem Ariadnę. W Pauzie w Koszalinie. Smaczna była. Jak na mój gust za ciemno palona lecz pomimo to bardzo smaczna. Pierwsza i jak dotąd ostatnia kawa która smakowała zarówno mnie jak i mojej żonie. (Ja lubię jasno palone bez cienia goryczki a żona ciemno palone bez cienia kwasowości).
Wróciłem do domu, zamówiłem, przyszła....nie potrafiłem jej dobrze zaparzyć, jakaś taka spalona....później przeczytałem na wszystkookawie, że właśnie wróciłeś z Włoch i wypaliłeś ją ciemniej.

Nie zmarnowała się, żona była zadowolona. Niemniej ja się zawiodłem...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ariadna od Mastro Antonio
« Odpowiedź #58 dnia: 30 Sierpień 2023, 22:47:31 »
Wtedy 2 lata temu... Było, minęło, epizod. Dość szybko wtedy ludzie wyperswadowali mi ciemniejszy styl. Teraz niektórzy uważają jednak, że wciąż za kwaśno z Ariadną :).

Polecam też kawy bez robusty, te wspomniane ostatnio w naszym wątku "włoskie" blendy, raczej niezbyt mocno wypalone i ciekawe.

BTW, szkoda że Pauza zamknięta.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2023, 23:01:24 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi