Autor Wątek: Elektryfikacja młynka ręcznego  (Przeczytany 25428 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #60 dnia: 20 Czerwiec 2018, 23:21:27 »
To dobry pomysł, a przy okazji mamy przydatne narzędzie. Jedno tylko trzeba byłoby zrobić, jakieś sprzęgło czy nasadkę, żeby nie zniszczyć ośki młynka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #61 dnia: 20 Czerwiec 2018, 23:25:12 »
Chcę zrobić stałą obudowę, łatwy montaż młynka w obudowie i jeszcze musi to spełniać moje wcale nie wygórowane, ale jednak jakieś normy estetyczne, wkrętarka trzymana w dłoni ich nie spełnia

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Czerwiec 2018, 00:18:58 »
To będzie dość trudne, zwłaszcza sprawa silnika. Raczej wykorzystaj napęd już z przekładnią, a przeniesienie na pasku zębatym. Wkrętarka a właściwie silnik z niej to dobry pomysł. Silniki są mocne, łatwe w regulacji obrotów, mają sprzęgło z regulacją gdyby coś się zablokowało. Raczej zdejmowana rączka i jakaś nasadka na oś. Z obudową sobie poradzisz na pewno. Zębatki z filmu raczej odpuść, może są dobre do kręcenia ręcznego.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Czerwiec 2018, 01:07:34 »
No dobrze, więc moje obawy. Mikser zelmera to plastikowe koła zębate, które pokruszą się po kilku mieleniach. Reanimowałem taki mikser mojej małżonce wielokrotnie. Wkrętarka to około 4 Nm momentu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #64 dnia: 21 Czerwiec 2018, 01:39:00 »
Wkrętarka, a właściwie w Twoim przypadku sam jej napęd ze sprzęgłem w zupełności wystarczy. Jeśli jeszcze oprócz przekładni wewnętrznej zastosujesz przekładnię na pasku (jest to chyba najprostsze rozwiązanie) to nie wiem jaką siłę trzeba przyłożyć do zatrzymania silnika. Przecież wkrętarki nie da się na najwyżej ustawionym sprzęgle zatrzymać dłonią. I nie piszę tu o jakimś hiper super narzędziu, tylko o zwykłej wkrętarce sieciowej. Młynek ręczny nie wymaga jakiejś potężnej siły do obrotu. Swojego czasu zmajstrowałem z napędu wkrętarki udarowej (mocniejsza od zwykłej) elektryczny posuw do tokarki US1. Sprawdziło się to jeśli chodzi o moc, jednak było niezbyt funkcjonalne. Wybrałem posuw ręczny.
Jeśli chodzi o Zelmera, owszem tam są plastikowe zębatki. W większości młynków typu Ascaso, Iberital itp zębatki w przekładni są z tworzywa. I to wydaje mi się, ze z bardzo podobnego jak w Zelmerze. Mam mikser Zelmera z początku lat 90. jeszcze w nim nie zmieniałem zębatek, choć używany jest dość często.  Naprawiałem też te Zelmery i zużycie zębatek występowało prawie zawsze z jednego powodu. Nierówna powierzchnia zębatki na silniku. Po przeszlifowaniu bardzo drobnym iglakiem diamentowym i wypolerowaniu miksery działają do dziś. No cóż, produkcja z tamtych lat nie zawsze była idealna. Były też uszkodzenia spowodowane niewłaściwą obsługą. Nie można takim mikserem mieszać zbyt twardych ciast. A mielenie cukru na puder dla tych mikserów jest zabójcze. Tak czy owak pomysł z elektryfikacją ręcznego młynka jest ciekawy i gdzieś już chyba widziałem coś  w tym rodzaju. Jest to odwrotność konstrukcji np klasycznego robota. Tutaj sercem jest młynek, a dodatkiem czy nakładką jest napęd. Jeśli się za to zabierzesz, dobrze by było jakąś fotorelację z tworzenia zamieścić. A teraz wypada życzyć Ci powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Czerwiec 2018, 07:54:37 »
Regulacja obrotów w takiej wkrętarce jest trochę mało precyzyjna, musiałbym zastąpić oryginalny przycisk jakimś potencjometrem, jestem noga w elektronice. Może do tej wiertarki dołożyć coś takiego?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7335828652

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #66 dnia: 21 Czerwiec 2018, 08:10:26 »
No dobra, z tymi obrotami to trochę przesadzone. Właśnie zmierzyłem sobie jak to jest przy kręceniu ręcznym. Przy leniwym kręceniu pod espresso robię 75 obrotów w 40 sekund, czyli 112 obrotów na minutę. Nie obraziłbym się jakby kawa była zmielona ze trzy razy szybciej czyli przydała by się przekładnia dająca 300 rpm.czyli jakieś 1:3 dla mojej wiertarki. Myślę, że sobie dam radę bez przekładni ślimakowej.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #67 dnia: 21 Czerwiec 2018, 09:03:26 »
Może do tej wiertarki dołożyć coś takiego?
Nie bardzo. Po co tak komplikować sprawę. Jeśli jesteś dobry w drewnie, a za te pieniądze można kupić spokojnie wkrętarkę, to sobie poradzisz. Jeśli może być zasilana siecią, a jest to wygodne rozwiązanie, to kwestia regulacji jest wystarczająca. Na oś wkrętarki zakładasz małe koło pasowe (może być jak najbardziej drewniane), na młynek większe. Połączenie młynka z kołem i stabilizacja samego młynka, to już kwestia dopracowania. Myślę, że korba powinna być zdejmowana. Będzie na pewno łatwiej. Regulacja obrotów wkrętarki zasilanej siecią to zwykły regulator napięcia przemiennego. Mniej więcej taki jak w ściemniaczach światła. Choćby coś takiego. http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-mocy-napiecia-2000w-230v-i7300365560.html Jedynie trzeba sprawdzić, czy silnik we wkrętarce jest silnikiem prądu przemiennego. Trudniejsza jest regulacja silników indukcyjnych, trzeba zastosować zupełnie inny układ. Silnik szczotkowy, taki jak w elektronarzędziach, jest łatwiejszy do regulacji. Sama elektronika regulatora może zostać i wówczas ja bym jedynie zastąpił potencjometr w regulatorze wkrętarki potencjometrem zwykłym, obrotowym założonym na obudowę tej machiny, żeby regulacja obrotów była łatwiejsza. Wkrętarka ma jeszcze jedną zalete, ustawiane sprzęgło i gdyby coś się zablokowało, to sprzęgło odpowiednio ustawione uratuje młynek. Jest jeszcze inna metoda, jednak chyba droższa. Silnik prądu stałego, taki jakie są w hulajnogach, rowerach czy pojazdach dziecięcych. Regulacja obrotów jest prosta, silnik mocny. Więcej pracy, regulowany zasilacz napięcia stałego, no i ta cena... Piszesz, że jesteś noga z elektroniki. Zawsze możesz liczyć na pomoc. Pozdrawiam.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #68 dnia: 21 Czerwiec 2018, 21:36:25 »
Nie bardzo. Po co tak komplikować sprawę. Jeśli jesteś dobry w drewnie, a za te pieniądze można kupić spokojnie wkrętarkę, to sobie poradzisz. Jeśli może być zasilana siecią, a jest to wygodne rozwiązanie, to kwestia regulacji jest wystarczająca.

W takim razie kilka pytań. Nie odbieraj ich jako czepialstwo, chce po protu się upewnić i zrozumieć.

Cytuj (zaznaczone)
Na oś wkrętarki zakładasz małe koło pasowe (może być jak najbardziej drewniane), na młynek większe. Połączenie młynka z kołem i stabilizacja samego młynka, to już kwestia dopracowania. Myślę, że korba powinna być zdejmowana. Będzie na pewno łatwiej.

Czemu koło pasowe a nie zębate? Pasowe to dodatkowe koszty paska klinowego. Zębate mogę precyzyjnie dociąć, pasowe też i nawet wyfrezować odpowiedni profil, tylko musiałbym znaleźć i kupić odpowiedni pasek.

Cytuj (zaznaczone)
Regulacja obrotów wkrętarki zasilanej siecią to zwykły regulator napięcia przemiennego. Mniej więcej taki jak w ściemniaczach światła. Choćby coś takiego. http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-mocy-napiecia-2000w-230v-i7300365560.html Jedynie trzeba sprawdzić, czy silnik we wkrętarce jest silnikiem prądu przemiennego. Trudniejsza jest regulacja silników indukcyjnych, trzeba zastosować zupełnie inny układ. Silnik szczotkowy, taki jak w elektronarzędziach, jest łatwiejszy do regulacji. Sama elektronika regulatora może zostać i wówczas ja bym jedynie zastąpił potencjometr w regulatorze wkrętarki potencjometrem zwykłym, obrotowym założonym na obudowę tej machiny, żeby regulacja obrotów była łatwiejsza.

Nie bardzo rozumiem dla czego wkrętarka skoro mam już wiertarkę? Czy taki regulator nie będzie działał z wiertarką?

Cytuj (zaznaczone)
Wkrętarka ma jeszcze jedną zalete, ustawiane sprzęgło i gdyby coś się zablokowało, to sprzęgło odpowiednio ustawione uratuje młynek.
 

To bardzo istotny argument  :ok:

Cytuj (zaznaczone)
Jest jeszcze inna metoda, jednak chyba droższa. Silnik prądu stałego, taki jakie są w hulajnogach, rowerach czy pojazdach dziecięcych. Regulacja obrotów jest prosta, silnik mocny. Więcej pracy, regulowany zasilacz napięcia stałego, no i ta cena... Piszesz, że jesteś noga z elektroniki. Zawsze możesz liczyć na pomoc. Pozdrawiam.


Dzięki

Gdyby stanęło na kołach zębatych to wyglądało by to tak:

http://geargenerator.com/#425,425,25,270,1,1,89910,2,1,31,31,1,20,-60,0,0,7,7,1,20,0,0,0,2,1106
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:26:29 »
Postaram się jakoś sensownie odpowiedzieć.
Po pierwsze, jeśli jesteś mocno zdeterminowany wykonać ten projekt, przeczytaj to co napisałem poniżej. Jeśli masz wątpliwości, NIE CZYTAJ TEGO CO TAM NAPISAŁEM.







Dlaczego koła pasowe? Bo jest cichsze i można je zrobić ze słabszego i tańszego materiału, chociaż wiertarka jest wystarczająco hałaśliwa, żeby zagłuszyć grzechotanie kół zębatych. Koła pasowe nie zużyją się tak szybko jak zębatka z drewna, a przy 300 obr/min drewniana zębatka może nie wytrzymać zbyt długo. Pasek nie jest ani drogi ani trudno dostępny. Można wykorzystać np pasek klinowy od maszyny do szycia, koszt kilku zł, koła zrobisz sam, choćby z twardego drewna. W sumie można wykorzystać cały napęd, czyli silnik, regulator i pasek z maszyny do szycia. Silnik od maszyny do szycia to silnik szczotkowy napięcia 230V 50 Hz więc dałoby się zmienić pedał na zwykły potencjometr z wyłącznikiem podpięty do regulatora obrotów np z mojego linku, który to regulator byłby dużo praktyczniejszy od pedała. Wiertarka jaką posiadasz poradzi sobie spokojnie, a regulator jaki podałem w linku spełni swoje zadanie bez problemu, jeśli oczywiście zechcesz mieć taką regulację. Sprzęgło wkrętarki jest naprawdę dobrym zabezpieczeniem młynka i to jest największy plus zastosowania wkrętarki albo jej silnika i sprzęgła. Oczywiście można wymyślić jakieś osłabienie na drodze wiertarka młynek, które zareaguje szybciej niż operator młynka. Będzie to jednak dość trudne.
Najważniejsza sprawa na koniec. Jeśli masz zamiar wykonać koła zębate i wykorzystać posiadaną wiertarkę, to oczywiście jest to dobry pomysł. Wiadomo, że wymaga to trochę trudu i jest obarczone jedną małą, ale istotną wadą. Taki zestaw bez zabezpieczenia mechanicznego młynka może narobić trochę bałąganu w młynku. Nad tym trzeba się zastanowić. Wiertarka jest zapewne dość duża, a wykorzystanie samego silnika nie jest za bardzo możliwe.
Wprawdzie można wyjąć silnik z wiertarki czy wkrętarki i włożyć go do jakiejś rury, żeby go sensownie umocować, trzeba się będzie jednak przy tym trochę napocić, a i kombinacji będzie trochę. Nie piętrzę trudności, tylko staram się realnie spojrzeć na trudność tego projektu. Materiał wyjściowy, czyli młynek i wiertarkę już masz, teraz pora na opracowanie przeniesienia napędu i obudowa. Taka, żeby wyglądała i była bezpieczna. Poza tym trzeba umocować młynek tak, żeby był łatwo wyjmowany i wkładany.
Widzę w tym projekcie trudne sprawy. Mocowanie młynka, wiertarki i przeniesienie napędu.
No, teraz dopiero zasiałem ziarno wątpliwości.


PS koła zębate możesz wykonać z tworzywa z desek kuchennych do krojenia z IKEI.Tylko te białe są zrobione z ciekawego tworzywa.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #70 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:29:28 »
Czemu koło pasowe a nie zębate?
Lepsza kultura pracy, ciche, wybieranie luzu, nie trzeba sprzęgieł. W brew pozorom nie jest drogie rozwiązanie. Koła i pasek kupisz na alle jako elementy do budowy urządzeń CNC. Koło 6-10PLN pasek z 10PLN. Wystarczy 10mm moduł 5

Wycięcie kół ze sklejki o tak małych rozmiarach i modułach będzie "problematyczne".

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #71 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:38:18 »
Zerknijcie jak Mahlgut to wykombinował w swoim młynku :


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #72 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:41:36 »
Zębatki bez osłony? Zaproszenie do kalectwa.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #73 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:45:59 »
Przykład silnika z przekładnią planetarną, wyjście 370obr/min. Silnik szczotkowy 24V. Prosty zasilacz i do tego PWM do regulacji napięcia.

Możesz połączyć bezpośrednio z osią młynka....
http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-planetarna-24v-dc-370-obr-min-i7414524454.html

Na Alliexpres są tego setki za stówkę.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2018, 22:51:03 wysłana przez hi_aro »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #74 dnia: 21 Czerwiec 2018, 22:54:21 »
To jest drogie rozwiązanie i dość słaby ten silnik. Mocniejszy jest od koguta milicyjnego na 12V. Trzeba do tego jeszcze regulowany zasilacz prądu stałego. Marek chyba oczekuje czegoś innego.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi