Autor Wątek: Elektryfikacja młynka ręcznego  (Przeczytany 25713 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #75 dnia: 21 Czerwiec 2018, 23:06:08 »
http://allegro.pl/silnik-krokowy-z-przekladnia-planetarna-3n-m-1-7a-i7408403211.html#thumb/5

Powyżej przykład silnika 3.3Nm takie prawdziwe, nie z katalogów wkrętarek. Ręcznie ciężko zatrzymać.

Nie doczytałem jaki ma być budżet i ile ta "elektryfikacja" ma wytrzymać czasu, mielenia...


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #76 dnia: 21 Czerwiec 2018, 23:18:16 »
Ok, powiedzcie mi jeszcze jak to się ma do tych 20 Nm z początku wątku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #77 dnia: 21 Czerwiec 2018, 23:35:10 »
Jak wkrętarka ma 20Nm, to trzymając za uchwyt (futerko) całą dłonią jest naprawdę ciężko zatrzymać. Łapiąc oś silnika jaki podałem w linku z 3.3Nm w palce nie zatrzymasz go.

No właśnie nie wiadomo jaka siła jest potrzebna. W ramach poznawczych zrób w domu eksperyment. W odległości 15cm od osi młynka zaczep sznurek z przyczepioną wagą. Np waga od ważenia ryb, czy bagażu. Wsyp ziarno i ciągnij po okręgu wagę. W necie bez problemu znajdziesz wzór na "moment ramienia" i już będziesz wiedział od czego zacząć rozważania...

Oczywiście trzeba zmienić wielkości. 1N cyrka 100g
moment.png


« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2018, 23:46:49 wysłana przez hi_aro »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #78 dnia: 22 Czerwiec 2018, 08:20:04 »
Rozważań dalsza część. Przyznam, że intuicyjnie czuję, że z tymi kołami pasowymi będzie jedynie problem, ale staram się przekonać do tego rozwiązania. Napiszę co mnie zniechęca. Na szybko nie znalazłem rozmiarów, które dadzą mi przełożenie 1:4. Takie mi potrzebne, żeby osiągnąć prędkość 300 rpm na młynku. Trzeba będzie wstawić w całą konstrukcję dodatkowe koło do naciągu, to komplikuje mi trochę sprawę i muszę szukać miejsca dla tego trzeciego koła.

Co do uchwytów, to zapomnieliście, że każda wiertarka posiada uchwyt tuż pod uchwytem wiertarskim, w podobny sposób chcę zamocować młynek.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #79 dnia: 22 Czerwiec 2018, 08:25:17 »
No więc tak, nie bardzo chce mi się robić próby z wagą, sznurkiem itp, choć to dobry pomysł na uświadomienie sobie jaką siłę trzeba włożyć do obrócenia korby. Nie mam tego młynka jaki jest przedmiotem modernizacji, mam natomiast stare młynki, których czasem używam. Nie są tragicznie ciężkie w obrocie ale wiem jedno, nie może być tak, że słaba kobieta nie będzie mogła zmielić kawy w tym młynku. Jakkolwiek po zdjęciu korby zmienia się potrzebna siła do obrotu, jednak korbę zastępujemy kołem (zębatym, pasowym, obojętnie) i to koło jest przełożeniem siły takim jak korba. Można więc przyjąć, że podobnej siły musi użyć silnik. W zasadzie każda wkrętarka jest na tyle mocna, że zmieli nie tylko kawę, ale jak coś się zablokuje, to ukręci również mechanizm młynka. No, chyba że jest zrobiony z tytanu. Wiertarka jest na pewno mocniejsza od wkrętarki i trzeba się po prostu zastanowić jak zabezpieczyć mechanicznie młynek. Można zrobić krzywdę młynkowi i wówczas całe szpejo wyląduje w śmieciach. To w tej chwili jest najważniejszą kwestią, a nie jakie momenty ma ten czy inny silnik, bo silnik sobie poradzi z mieleniem na pewno. Mieląc ręcznie panujemy doskonale nad tym, czy młynek mieli, czy coś stawia opór. Silnik pod tym względem jest głupi. Jest to oczywiście MOJE zdanie nie poparte żadnymi dowodami w postaci wykresów i tabel. Ot tak tylko, zdrowym rozsądkiem.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2018, 08:31:49 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #80 dnia: 22 Czerwiec 2018, 09:02:29 »
Na zabezpieczenie mam kilka pomysłów, to nie problem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #81 dnia: 22 Czerwiec 2018, 09:05:57 »
Co prawda sam bym czegoś takiego nie złożył na pewno ale interesowałem się swego czasu młynkami SD ze stożkowymi żarnami.
Pytałeś o liczbę obrotów w Niche, 330 rpm. Stożek 63mm.
Ale już mlynki z 68 mm, robione są z około 100-120 rpm. (Monolith, Mola -e).
Zerknij też na ten wątek, cały projekt w oparciu o wiertarkę :)
https://www.home-barista.com/grinders/grinder-project-finished-t46869.html

Co do silnika w mola E jest 20Nm, przy żarnach 68 mm i 100 rpm.
Kony, 63 mm, 500W, 450 rpm.
K10, 68 mm, 700w, 350 rpm.

A co do przekładni zębatych, nie zajęłoby Ci mniej miejsca zastosowanie 3 zębatek zamiast 2, żeby uzyskać docelowe przełożenie?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #82 dnia: 22 Czerwiec 2018, 09:58:30 »
No więc tak, nie bardzo chce mi się robić próby z wagą, sznurkiem itp
Wg inżynierów aeronautyki są dwie metody projektowania, rosyjska i amerykańska.
Rosyjska polega na przygotowaniu wstępnej koncepcji kilku rysunków i budowę prototypu. Oni po prostu rozwiązują problemy na bieżąco licząc się z niedoróbkami.
Amerykanie wszystko obliczają, projektują, testują, tworzą procedury itd.

Ja stosuję metodę mieszaną, to co mogę obliczyć i sprawdzić "organoleptycznie" to robię. Buduję prototyp i ew poprawiam szczegóły.

Test który zaproponowałem jest podstawowym i ekstremalnie prostym do przeprowadzenia. W dodatku ucina wszystkie dywagacje odnośnie mocy czy obrotów. Do mnie nie dociera argument ".....że skoro kobieta może pokręcić korbą, lub mi nie sprawia to problemu....". Są różne kobiety i korby. I zamiast montować klockowatą wiertarkę, która będzie x10 przewymiarowana, można zastosować niewielki cichy silnik dopasowany x2.

@miklas
kolejna sprawa to te mityczne 330obr/min. Nie wbijaj sobie tej wartości do głowy. Jak będzie 200 to będziesz mielił 5s dłużej. Kolejna sprawa to siły skośne. Kinu raczej nie był projektowany do współpracy z kołami pasowymi i punkty podparcia osi z czasem się wyrobi i zaczną się problemy. 

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #83 dnia: 22 Czerwiec 2018, 11:43:38 »
punkty podparcia osi z czasem się wyrobi i zaczną się problemy.
Powyższy wpis wnosi coś nowego do tematu, a właściwie skłania do powrotu w stronę pierwotnego pomysłu kręcenia korbą młynka za pośrednictwem koła z "zabierakiem".
Nareszcie jakiś sensowny wpis.
Metody rosyjskie, japońskie czy hamerykanckie są dobre w projektowaniu promu kosmicznego, a ja nie napisałem o kobietach w ogóle tylko o kobiecie SŁABEJ. Widać różnicę?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Czerwiec 2018, 11:57:13 »
Żeby zmielić jasne ziarno w Pharosie (M68) potrzebuję znacznej siły, wręcz czuje się jak na siłowni ;)
Średnio palone już bez zbytniego problemu.

I tu mówimy o Pharosie przyczepionym do stołu ściskiem stolarskim. Tak czy siak elektryfikacja będzie wymagała również stabilizacji...

Helor rozwiązuje problem przekładnią planetarną, a Kinu przekładnią boczną.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #85 dnia: 22 Czerwiec 2018, 12:47:49 »
SŁABEJ. Widać różnicę?
Ponownie ogólniki, nic nie wnoszące... Może jakoś uszeregujesz siłę słabej kobiety, uciągnie worek ziemniaków czy tylko 2 kg?

dobre w projektowaniu promu kosmicznego
a jakie są metody stosuje się do projektowania młynków czy ekspresów. Siła kobiety / przez ramię Janka?

koła z "zabierakiem".
To rozwiązanie jest przekombinowane i nadal działają na oś te same siły co w przypadku kół. Nie ma co wywalać otwartych drzwi. @pj.walczak podaj najlepsze i najprostsze możliwe rozwiązanie. Rozwiązanie musi być proste mechanicznie, ponieważ obróbka materiałów będą najdroższa. Sterowanie elektryczne jest tanie jak "barszcz" i wszędzie pełno gotowych rozwiązań. Do tego rozwiązania, czyli silnik spięty osiowo z młynkiem, mechanicznie są potrzebne trzy elementy.
- silnik z przekładnią planetarną, ślimakową, stawiam na planetarną
- sprzęgło elastyczne z dobranym momentem zrywającym
- rama do zamocowania wszystkiego.
Dodatkowo odpada kombinowanie z wsypywaniem kawy, ewentualnym demontażem do serwisowania itd, itp.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Czerwiec 2018, 13:15:14 »
a jakie są metody stosuje się do projektowania młynków czy ekspresów
No, DOBRY projektant nie ogranicza się do suchych liczb bo mu wyjdzie dziadostwo niezdatne do użytku. Jak myślisz, jaką metodą projektuje się ścieżki w parkach, na osiedlach itp. Najpierw puszcza się ludzi, żeby pokazali którędy będą chodzić i tam się kładzie utwardzone ścieżki. Jak się projektuje młynek, ekspres, samochód, krzesło itd to się używa ERGONOMII, a ergonomia jest dostosowaniem narzędzi i w ogóle środowiska pracy do człowieka. DO CZŁOWIEKA, nie odwrotnie. Młynek ręczny do kawy został zaprojektowany i wykonany tak, żeby każdy człowiek dorosły lub prawie dorosły  mógł ten młynek obsłużyć. Dlaczegóż nie stosuje się w młynkach ręcznych większych żaren? No po to, żeby każdy łącznie z normalnej budowy kobietą (z definicji słabszą od faceta) mógł zmielić kawę bez większego wysiłku. Jak myślisz, liczyli ramiona kobiety mnożąc siłę i przyspieszenie ziemskie z temperaturą wrzenia oleju? Zawsze na końcu poprawność projektu sprawdza się na użytkowniku. Wyobraź sobie coś takiego. Schody w Twoim domu miałyby stopnie o 5 cm wyższe niż dotychczas. No, spociłbyś się przy wchodzeniu. Jak masz inne zdanie i uważasz, że wszystko musi być policzone a "rosyjska" metoda pracy jest do d. to Twoja sprawa. Nie musisz nikogo ośmieszać swoimi wpisami.
PS założenie osiowe napędu na młynek nie jest w kręgu zainteresowania Marka z prostego powodu, robi się wieża Eiffla.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #87 dnia: 22 Czerwiec 2018, 14:34:06 »
Co prawda sam bym czegoś takiego nie złożył na pewno ale interesowałem się swego czasu młynkami SD ze stożkowymi żarnami.
Pytałeś o liczbę obrotów w Niche, 330 rpm. Stożek 63mm.
Ale już mlynki z 68 mm, robione są z około 100-120 rpm. (Monolith, Mola -e).
Zerknij też na ten wątek, cały projekt w oparciu o wiertarkę :)
https://www.home-barista.com/grinders/grinder-project-finished-t46869.html

Co do silnika w mola E jest 20Nm, przy żarnach 68 mm i 100 rpm.
Kony, 63 mm, 500W, 450 rpm.
K10, 68 mm, 700w, 350 rpm.

Dziękuję za bardzo cenne dane :)  :kwiat:
Cytuj (zaznaczone)
A co do przekładni zębatych, nie zajęłoby Ci mniej miejsca zastosowanie 3 zębatek zamiast 2, żeby uzyskać docelowe przełożenie?


Wstyd się przyznać, myślałem o tym, ale nie bardzo potrafiłem sobie z tym poradzić.
Założenie jest takie, żeby na kole wiertarki było 1200 obrotów a na kole młynka 200-300. Udało mi się wykombinować coś takiego:

http://geargenerator.com/#100,100,50,360,1,3,2738812.2666667425,4,1,9,2.8125,3.2,27,-90,0,0,16,5,3.2,27,-60,1,1,12,2.4,5,20,-60,2,0,60,12,5,20,0,0,0,2,-529.
Klikając w koło młynka (to największe) wpisując 140 RPM i potwierdzając Shift+Enter uzyskujemy na kole wiertarki około 1200 obrotów. Zmniejszyła się średnica koła młynka, ale nie wiem czy chcę ją zmniejszać. Moim założeniem było, że wstawiam sobie młynek, taki jaki jest z rączką pod stację, bez podmieniania rączki na inną poprzeczkę. Niemniej przy takim rozwiązaniu może mi się obok zmieści jeszcze drip stacja ;)

kolejna sprawa to te mityczne 330obr/min. Nie wbijaj sobie tej wartości do głowy. Jak będzie 200 to będziesz mielił 5s dłużej.
Tak, wiem, nie upieram się, normalnie mielę z prędkością 100 RPM, wszystko ponad będzie już udogodnieniem.

Cytuj (zaznaczone)
Kolejna sprawa to siły skośne. Kinu raczej nie był projektowany do współpracy z kołami pasowymi i punkty podparcia osi z czasem się wyrobi i zaczną się problemy.

Czym się różni zabierak przyłożony do rączki od kręcenia ręką?

To rozwiązanie jest przekombinowane i nadal działają na oś te same siły co w przypadku kół.
Czemu przekombinowane?
- silnik z przekładnią planetarną, ślimakową, stawiam na planetarną
- sprzęgło elastyczne z dobranym momentem zrywającym

Tylko te rzeczy muszę kupić, wiertarkę już mam :)

Dodatkowo odpada kombinowanie z wsypywaniem kawy, ewentualnym demontażem do serwisowania itd, itp.

Nie bardzo mogę sobie to wyobrazić, dla czego odpada. W przypadku zamontowania kół zębatych/pasowych mogę od góry zamontować coś na kształt lejka i sypać od góry, a jak będę miał od góry silnik to jak nasypię?

PS założenie osiowe napędu na młynek nie jest w kręgu zainteresowania Marka z prostego powodu, robi się wieża Eiffla.

Nie, nie wykluczam. Całość będzie stała na parapecie, może mieć i tyle co okno, pewnie ponad metr ;)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #88 dnia: 22 Czerwiec 2018, 16:03:55 »
Nie musisz nikogo ośmieszać swoimi wpisami.
Widzę że muszę, wg, Twojej wizji to "Zośka" określa niezbędny moment. Dla mnie spoko, możesz nawet podłączyć napęd od sieczkarni, tylko że nijak się mają Twoje wywody o sile "Zośki" do ERGONOMII.

To że osiowe rozwiązanie nie jest w obrębie zainteresowanego... czy to jest Twój kolejny nie wnoszący nic argument. Zaprzeczasz sam sobie, Czy ERGONOMICZNE jest zastosowanie rozwiązania, które spowoduje szybsze zużycie młynka :) Projektowanie właśnie polega na przeanalizowaniu istniejących warunków i dostosowanie optymalnego rozwiązania. A może stoisz na stanowisku, że lepiej zrobić na kołach czy pasach, przemielić 10kg i sprawdzić luzy. Potem kupić nowy młynek i sprawdzić inne rozwiązanie? To a propos wyznaczania chodników... Te metody stosowało się 20 lat temu w Szwecji, teraz nikt nikogo nie puszcza na trawnik, tylko wylicza się matematycznie optymalne miejsce na niego. Nikt też nie określa ciągów komunikacyjnych na lotnisku, puszczając 1000 "Zosiek" aby sprawdzić jak będą się przemieszczać :). Nie na tym polega projektowanie i ERGONOMIA.

Dobra koniec przekomarzanek...

 @Miklas, co by tu napisać...
Jeżeli planujesz wykonać samemu przekładnię zębatą, która będzie podłączona do 1400obr/min z wiertarki to polegniesz już na etapie skręcania tego do kupy i pierwszego włączenia. Przekładnia zębata nie wybacza błędów i niedoróbek.
Moje zdanie już poznałeś, zrobisz z tym co chcesz. W większości przypadków droga na skróty kosztuje potrójnie.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #89 dnia: 22 Czerwiec 2018, 16:32:26 »
Skoro nie wykluczasz napędu podłączonego osiowo to podrzucam coś takiego w ramach inspiracji:
https://woodgears.ca/kitchen/coffee_grinder.html

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi