Autor Wątek: Bałkańska (NIE)Kultura  (Przeczytany 77547 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #105 dnia: 12 Lipiec 2018, 15:32:02 »
Pobyt na Bałkanach rozpoczęty cudowną Panama Geisha, dziękuję Goran za polecenie miejsca :-) Później już tylko coraz gorzej, dwie próby z illy i kompletna kicha, jakaś źle podana i wodnista lura  :ohyda: I tak więc już mija bez kawy 4 dzień, depresso jeszcze nie ma ale wytrzymać coraz trudniej  :-X  Przynajmniej Geisha była wspaniała i owocowa z nutą anyżu? O owocowo kwiatowym zapachu który poczuli wszyscy z całej rodziny i pierwszy raz przyznali mi rację że kawa to nie tylko zapach kawy  :taktak: Espresso w kompletnie nieprzyzwoitej cenie ale w końcu raz się.... pije :mrgreen:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Wrzesień 2018, 10:28:35 »
W ostatni weekend poznałem Michała, którego pochłonął temat Macedonii do tego stopnia, że w domu ma pomnik Aleksandra Wielkiego.  Wydał ciekawą książkę oraz wykonał stronę na ten temat. Jeśli kogoś interesuje ten temat to myślę, że może się zainteresować.
http://www.alexander.michalsiarek.com/#Instructions

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #107 dnia: 16 Wrzesień 2018, 19:24:53 »
Macedonia to malutkie państewko które ma zaledwie dwa miliony mieszkańców ale jest bardzo różnorodne odnośnie natury i kultury. Po tym jak Aleksandar Macedoński zawojował świat, naród macedoński musiał walczyć o tożsamość pod rządami Turków, Bułgarów, Serbów i o utworzenie nowoczesnego państwa współtworząc go razem z Albańczykami który zajmują zachodnia cześć państwa. Wpływ różnych narodów widać w różnych zwyczajach, tańcach, muzyce, dialektach ale z antyczną Grecją mało wspólnego ma naród zamieszkujący tereny dzisiejszej, okrojonej Macedonii.







Natura jest tą piękniejszą stroną Macedonii. Większość upraw jest ekologicznych a rośnie tu wszystko. Figi, granaty, arbuzy, winogrona to normalny krajobraz w który są utkane kolorowe ule i pszczoły zbierające nektar z górskich kwiatów. Jedzenie jest tu smaczne i bez dodatków i ulepszaczy a do tego cenowo jest wszystko bardzo przystępne. Turystów oprócz w stolicy i Ochrydzie nie ma za dużo tak że wakacje dla tych co chcą uciec od tłumu są w sam raz.







Kawa jest dostępna na każdym kroku, jednak o Specialty nikt tutaj nie myśli. Latem króluje frappe, kawa z tygielka kosztuje w przeliczeniu 1,5 zł a espresso 2zl. Kultura kawowa jest ale świadomości nie ma. Na coś lepszego można liczyć jedynie w Skopje. Nic dziwnego kiedy średnia krajowa jest bardzo niska i pozwala jedynie na podstawowe potrzeby.







Spędziliśmy pare dni nad jeziorem na granicy macedońsko-greckiej ( polecamy wszystkim miłośnikom PRL-u ) i napotkaliśmy dużą grupę polskiej straży granicznej pilnującą tutejszą granice od uchodźców z Syrii... chyba że to jakiś kabaret był na gościnnych występach.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2018, 19:28:05 wysłana przez ranGo »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #108 dnia: 16 Wrzesień 2018, 19:43:28 »
 [emoji106]
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #109 dnia: 12 Marzec 2019, 19:30:37 »
Sevdalinka – tradycyjny gatunek muzyki ludowej pochodzący z Bośni i Hercegowiny, określana czasem w skrócie jako sevdah. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa sevdah oznaczającego miłość. Jej korzenie sięgają ery dominacji Imperium osmańskiego na Półwyspie Bałkańskim. Twórcy tej muzyki nie są znani.

W terminologii muzycznej sevdalinka charakteryzuje się zwolnionym, umiarkowanym tempem i rytmem oraz bogatą harmonią, pozostawiającą w słuchaczu uczucie melancholii. Pieśni-sevdalinki są bardzo starannie opracowane, przepełnione uczuciami i śpiewane tradycyjnie z pasją i zapałem. Połączenie Orientu z elementami kultury sefardyjskiej powoduje, że ten styl muzyczny wyróżnia się spośród innych rodzajów muzyki ludowej z Bałkanów. Pieśniarz często nadaje tempo i rytm piosence, dzięki czemu różnią się one od całego utworu. Zazwyczaj, sevdalinki są adresowane do kobiet, większość pieśni porusza ich problemy miłosne, nieszczęśliwe i niespełnione zakochanie, niektóre dotyczą pragnienia fizycznej miłości. Nazwa pochodzi z jęz. tureckiego, gdzie słowo sevda znaczy "miłość". Obecnie są one częściej wykonywane przez mężczyzn. W starych tradycjach nie używano żadnych instrumentów, stąd też opracowanie harmonii. Nowoczesne interpretacje są następujące: mała orkiestra zawierająca akordeon (najbardziej widoczny), skrzypce, gitary nylonowo-strunowe i/lub inne instrumenty smyczkowe (okazjonalnie), flet lub klarnet (sporadycznie), w pozycji pionowej gitara basowa i werbel. Między zwrotkami można prawie zawsze usłyszeć akordeon czy skrzypce.


ROYAL STREET ORCHESTRA feat. BOZO VRECO - Crne Oci  -
single from the upcoming album "Live at Utopiastadt"



Ciekaw jestem waszego zdania o utworze, o wykonawcy...

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #110 dnia: 12 Marzec 2019, 21:46:55 »
"sevdah" znałem wcześniej tylko z utworów polskiego zespołu Balkan Sevdah. Muszę przyznać, że rodowici muzycy z Bałkanów brzmią bardziej autentycznie. Świetny utwór!
A co do samego wykonawcy, cóż "performer" na miarę naszych czasów.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #111 dnia: 13 Marzec 2019, 08:40:49 »
Jeszcze jeden utwór, tym razem zespołu Mostar Sevdah Reunion i Agaty Siemaszko podczas koncertu w Warszawie. Piosenka w języku romskim, wykonanie lepsze niż wielu autentycznych bałkańskich wykonawców, o co rocznym festiwalu muzyki cygańskiej w Ciechocinku nie mówiąc.

Agata Siemaszko należała do kilku zespołów góralskich i tam nauczyła się podhalańskiego stylu śpiewu i gwary a z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem „Kałe Bała”. To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka Romów, nowe inspiracje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. „Wybierałam to, co mi się podobało, a wszystko budowało jakąś taką muzyczną, utopijną przestrzeń wewnątrz mojej głowy i do niej uciekałam przed wszystkim co złe” 
http://etnosystem.pl/muzyka/sylwetki-artystow/6017-agata-siemaszko



Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #112 dnia: 24 Maj 2019, 12:10:53 »
Nawiązując do niedawnej rozmowie na forum o rakii, lider zespołu Faith No More,  Bill Guld zawarł umowę z lokalną destylarnią, aby produkowała dla niego serbską śliwowice zgodnie ze standardami amerykańskimi. Jest to produkt organiczny więc znajdzie się na półkach sklepów ze zdrową żywnością :)

Brend rakii jest nosi nazwę YEBIGA ( coś w stylu - fuck it up ) a na etykiecie w stylu klepsydry, znalazła się staruszka która dożyła setki. Guild odwiedzał kilkakrotnie Serbie i polubił śliwowice ale za każdym razem kiedy wracał do Kalifornii, nie miał gdzie uzupełnić zapasy. Pomysł importowania i brandowania śliwowicy wykrystalizował jesienią 2017 roku. Od tego czasu zaczęła się długa droga do osiągnięcia celu. Śliwowica musiała spełnić amerykańskie standardy jakości (bardzo niska zawartość metanolu), podczas gdy z drugiej strony konieczne było znalezienie producenta, który byłby w stanie odpowiedzieć na wymagania technologiczne, ale także produkować wystarczające ilości na ogromny przyszły rynek.

Destylat ze śliwek z okolic miasta Cacak, pakowany jest w litrowe butelki i zawiera 43% alkoholu. Leżakuję w dębowych beczkach przez półtora roku gdzie nabiera zapach młodej amerykańskiej whisky a także dyskretne nuty wanilii i karmelu. Smak jest typowy dla tej odmiany śliwki, jednocześnie słodki i gorzki, charakterystyczny dla młodszej śliwowicy.




W 1996 r. Guld zdecydował się najpierw podróżować z Berlina do Belgradu, a następnie z Serbii (która była wówczas objęta sankcjami) do Tirany. Po dotarciu do granicy Węgier i Serbii, musiał zapłacić wizę, a ponieważ kwota zaplanowana na podróż przekroczyła całkowity koszt podróży, wezwał przyjaciół z Belgradu aby mu pomogli. Zamiast zostać w hotelu, przebywał z przyjaciółmi. Udawał się na koncerty lokalnych zespołów, starając się pozostać niepozornym i dopasować się do publiczności. Chociaż jego przyjaciele odmawiały go od pomysłu by jechał przez Kosowo, kontynuował podróż Trabantem do Albanii, przejeżdżając przez Prisztinę.  Przy tej okazji otrzymał inspirację do wersetów „Te ściany są po to, aby cię trzymać w środku, ale kto cię ochroni” ( z utworu „Pristina” ). Guld był jednym z niewielu amerykańskich muzyków, którzy publicznie wypowiadali się przeciwko bombardowaniu Serbii przez NATO a na nadchodzący koncert w Belgradzie, zachęcał fanów sloganem: My przyniesiemy hałas a wy zabierzcie dużo rakii !!!

Dubioza Kolektiv, to zespół z Bośni który parę razy odwiedzał również Polskę. Bill Guild który jest ich fanem i często nosi koszulkę z ich nazwą, także mówi że Bałkany są wszędzie.

Dubioza kolektiv i utwór "No Escape (from Balkan)"


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #113 dnia: 20 Styczeń 2021, 14:51:02 »
Objawienie Pańskie to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W tradycji polskiej, Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle. Objawienie Pańskie w Kościele katolickim obrządku łacińskiego ma rangę uroczystości liturgicznej. Treścią święta są trzy wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Chrystusie: pokłon Mędrców ze Wschodu, który oddali oni nowo narodzonemu Chrystusowi w Betlejem, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud w Kanie Galilejskiej.

Objawienie Pańskie w tradycji prawosławnej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt obchodzonych w roku liturgicznym. Święto wprowadzono na początku IV wieku na Wschodzie w celu wyparcia popularnego święta narodzin boga Aiona. Prawdopodobnie pod wpływem gnostycyzmu święto epifanii zaczęto uznawać także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.

Epifania łączy objawienie się Boga człowiekowi, Teofanię i pierwsze objawienie się Trójcy Świętej podczas Chrztu Pańskiego. Wyznawcy prawosławia określają potocznie grupę tych świąt, obchodzonych jednego dnia, jako święto Jordanu.

Wśród Serbów Święto Trzech Króli jest obchodzone bardzo żywo od czasów starożytnych. Uważa się, że tego dnia o północy otwierają się niebiosa i wtedy każde życzenie może zostać spełnione A jak świętują  Bułgarzy, można zobaczyć tu:







https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie_Pa%C5%84skie

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #114 dnia: 20 Styczeń 2021, 15:31:23 »
Fajnie :). A co tam teraz słychać, jak tam ludzie sobie radzą z oględnie mówiąc "opętaniem"? Daj znać, bo mainstream u nas mocno zaciemnia.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2021, 16:38:34 wysłana przez Antonio »

Tottoro

  • Gość
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #115 dnia: 22 Styczeń 2021, 22:02:04 »
Właściwie nie wiedziałem gdzie umieścić wpis. Czy w wątku "Przy kawie o nauce", jako kontynuację aktualnego wątku "słowiańskiego" czy tutaj. Pomyślałem jednak, ze będzie Pan zainteresowany pracą licencjacką napisaną na wydziale slawistyki UG.

http://www.rastko.rs/rastko/delo/13519 (tu jest pdf pracy do pobrania)

Magdalena Sieroń
nr albumu: 162923
POWSTANIE JĘZYKA I PISMA ETRUSKIEGO VINCZAŃSKIEGO I WENETYJSKIEGO W ŚWIETLE ALTERNTYWNYCH TEORII POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKICH
Praca licencjacka napisana pod kierunkiem dr Dušana-Vladislava Paždjerskiego

Pozwolę sobie zacytować wstęp:
"Przedmiotem  rozważań  niniejszej  pracy  licencjackiej  jest  zestawienie  poglądów  badaczy   zachodnioeuropejskich   i   południowosłowiańskich   na   temat   języka   i   pisma etruskiego,  jak  również  vinczańskiego  i  wenetyjskiego.  W  pierwszym  i  drugim  rozdziale przedstawiam  wiadomości  wstępne  na  temat  Etrusków,  m.in.  co  to  był  za  lud,  skąd  sięwywodził,  jakie  tereny  zamieszkiwał,  a  także  jak  na  przestrzeni  dziejów  kształtowała  siędziedzina  nauki  zajmująca  się  zagadnieniami  związanymi  z  cywilizacją  etruską,  czyli etruskologia.  Rozdział  drugi  traktuje  o  sytuacji  badań  nad  językiem  i  pismem  etruskim  z perspektywy  zachodnioeuropejskich  kręgów  etruskologicznych.  W  kolejnych  częściach  scharakteryzuję  nowatorstwo  stanowiska  badaczy  z  obszarów  południowosłowiańskich, ukażę  czym  różni  się  ono  od  dotychczasowych  teorii  np.  włoskich  etruskologów.  W  swej pracy  omawiam  poglądy  profesora  Pešicia,  który  wiąże  kulturę  i  pismo  etruskie  z  kulturąvinczańską.   Prezentuję   również   teorie   Svetislava   Bilbiji   zawarte   w   jego   książce Staroeuropejski  języki  pismo  Etrusków1,  w  której  poszukuje  on źródła  pisma  etruskiego,  a  w  rozwiązaniu  tego  problemu  kluczowym  okazuje  się  język  serbski  i  serbska  cyrylica. Oprócz poszukiwań serbskich naukowców, opisuję słoweńskie badania nad kulturą etruskązawarte  w  książce Wenetowie2,  której  autorzy  J.  Šavli,  M.  Bor,  I.Tomažič  starają  siędowieść, iż Etruskowie przybyli do Włoch jako grupa Wenetów przynosząc ze sobą alfabet z obszaru kultury vinczańskiej. Część końcowa pracy zawiera podsumowanie wiadomości zawartych w niniejszej pracy. Celem  mojej  pracy  jest  przedstawienie  teorii  południowosłowiańskich,  które  w Polsce nie są znane i rozpowszechnione, m.in. z powodu braku tłumaczeń na język polski. Poniższa   praca   mogłaby   stać   się   czynnikiem   zachęcającym   polskich   czytelników interesujących się etruskologią do dalszych poszukiwań naukowych."

Myślę, ze to ciekawy przyczynek do dyskusji o rodowodzie Etruskków ale i "balcanica", które mogą Pana zainteresować. Oczywiscie jeśli już wcześniej sie Pan na tę publikacje nie natknął.

Swoją drogą w polskiej historiografi panuje zawstydzający serwilizm wobec jedynie słusznej wykładni historiografii zachodnioeuropejskiej, która co do zasady nawet nie zadaje sobie trudu by dokonać rzetelnej analizy lingwistycznej w oparciu o źródła słowiańskie.

Pozdrawiam.
Dzięki za przesyłkę. Bardzo mi posmakował ten brazylijski karmel.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2021, 16:18:28 wysłana przez ranGo »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #116 dnia: 23 Styczeń 2021, 17:04:05 »
@Tottoro , proszę się nie podlizywać autorowi niniejszego wątku :evil:. Temat poruszony przez Ciebie jest bardzo drogi również mnie i zapewne wielu innym Słowianom. Słyszałem, że po raz pierwszy etruskie inskrypcje w Italii odczytał pewien Polak w XIX w. i nawet wydał książkę na ten temat. Podobno papież zaraz tę książkę przeklął, a w naszym kraju zostały z niej dziś tylko dwa egzemplarze. Polak ów zauważył podobieństwo znaków z etruskich napisów do cyrylicy właśnie. Niestety, w naszej szkole historia nasza zaczyna się od niejakiego Mieszka -- nawet ten "początek" strasznie jest ściemniony. Dzięki za namiary na tę pracę :).
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2021, 17:08:19 wysłana przez Antonio »

Tottoro

  • Gość
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #117 dnia: 23 Styczeń 2021, 17:29:24 »
Niebezpiecznie przenikliwy z Ciebie człowiek Antonio :D Intencje przenikasz w mgnieniu oka. Będę się miał na baczności.

Jeśli masz jakieś linki lub zarchiwizowaną literaturę to jestem bardzo zainteresowany!

Ze swej strony służę wersjami cyfrowymi:
1. Słowianie_w_dobie_pogaństwa.pdf
2. Aleksander Bruckner - Mitologia słowiańska i polska.pdf
3. Aleksander Gieysztor - Mitologia Słowian (wydanie III, zmienione i roszerzone, Warszawa, 2006 rok.pdf
4.Szyjewski Andrzej - Religia Słowian.pdf
5. święta Słowian i kalendarz słowiański.pdf
6. Henryk Łowmiański - Religia Słowian i jej upadek (w VI-XIII) (1979).pdf
7. Zdenek Vana - Świat dawnych Słowian (1985).pdf
8. Kazimierz Moszyński - Kultura ludowa Słowian cz2 Kultura duchowa z2 (1939).pdf
9. Stanisław Urbańczyk - Religia pogańskich Słowian (1947).pdf
10. Kazimierz Moszyński - Kultura ludowa Słowian cz2 Kultura duchowa z1 (1934).pdf
11. Andrzej Szyjewski - Religia Słowian (2003).pdf
12. Moszyński Kazimierz - Kultura ludowa Słowian - Kultura duchowa.pdf
13. Jerzy Strzelczyk - Mity podania i wierzenia dawnych Słowian.pdf
14. Religia Pogańskich Słowian - Stanisław Urbańczyk.pdf

Z innych okołotematycznych pozycji, polecam:
15. Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie, red. Witold Hensel, Instytut Kultury Materialnej PAN.pdf
To akurat interesuje mnie z innych powodów.

Jeśli byłbyś zainteresowany, którąś z powyższych pozycji, daj znać na tym forum, ewentualnie mogę wystawić wszystko na dropboxie.

Jeśli jesteś ruskojęzyczny, to postaram się odszukać kilka ciekawych linków do filmów nt. ustaleń ruskich badaczy na temat pisma, kultury materialnej i etnogenezy Etrusków. Niestety tak jak wspommniałem po katastrofie komputera wszystkie zakładki mi przepadły, ale postaram się do nich dotrzeć.

Jeśli Ty posiadasz coś ciekawego w tym temacie, to będę zobowiązany.

Pozdrawiam

Pozdrawiam




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #118 dnia: 23 Styczeń 2021, 17:56:12 »
Hej, ja tam tylko amatorem jestem. Cyrylicę znam ze szkoły, ale raczej nie miałem i nie mam okazji by "kultywować" i ją "uprawiać". Ale fascynują mnie języki słowiańskie, ich wspólnota, przeszłość.

Tottoro

  • Gość
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #119 dnia: 23 Styczeń 2021, 18:15:19 »
@Antonio

Zanim stwierdzisz, że się podlizuję uprzedzam, ze tak nie jest.

Lepszy amator pasjonat z wyobraźnią niż zawodowiec cementujący skostniały i jedynie słuszny obowiązujący model dziejów. Wiem co mówię. Zinstytucjonalizowane studia historyczne w tej chwili to czysta indoktrynacja i to dotyczy wszystkich epok. 5 lat zmarnowanych na zdobycie wiedzy po którą można sięgnąc w internecie bez szkodliwego balastu programowania w jedynie słusznym kierunku :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi