Autor Wątek: Witamy z moja Elektra Mcal  (Przeczytany 46841 razy)

Offline indianka

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Ascaso Steel uno PID
  • Młynek: Macap z dozownkiem
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #45 dnia: 10 Luty 2016, 18:14:06 »
Ja znalazłam na stronie ATP schemat i mam inny. Na moim jest tylko jedna przykrywa od dołu. Nie widać żadnej śrubki. W ekspresie mam pięć gumeczek od dołu, po ich wyjęciu jest tylko dziurka pusta. I mam jedną małą dziurkę bez niczego i jedną większą z żółtą zaślepką. Ale za nią też jest pustka.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Luty 2016, 18:45:43 »
Zobacz pod tacką na ścieki - tam jest 1 śrubka. Po jej odkręceniu wyjmujesz po prostu cały ten czarny spód.

Offline indianka

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Ascaso Steel uno PID
  • Młynek: Macap z dozownkiem
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Luty 2016, 19:12:21 »
Dzięki za odpowiedzi. Odkręcałam śrubkę, ale spód nie chciał drgnąć, a na siłę nie chciałam, bo jak się nie wie czy na pewno to trochę strach. Spróbuję jeszcze raz.

Mam z nią jeszcze inne problemy:

Żeby dobrze zapiąć PF muszę przytrzymać podstawę i siłować się z PF, inaczej albo PF wyskoczy w trakcie ekstrakcji (już 4 razy sprzątałam kuchnię), albo przekręcę cały ekspres a PFa nie docisnę. PF przy zapinaniu mogę dokręcić bardzo mało. Tak z centymetr mierzony na obwodzie zewnętrznym grupy. Już czyściłam sitko prysznica i uszczelkę PF. Na HB też dwie osoby opisywały podobny problem. Rozwiązanie sprowadzało się do niedopuszczania do zatłuszczenia uszczelki. Nadal jednak dziwi mnie z jaką siłą muszę dociskać PF i że przy tym ekspres nie trzyma się podłoża. Też tak macie? Ja podejrzewam, że ta uszczelka jest jakoś za gruba, stara (chociaż całkiem elastyczna), może od starszego modelu? Czymś się różnią?

Jest tak zadziwiająco mało kopa pary... W Ascaso Steelu było porządne kopnięcie. Tu z minutę wiszę z dzbankiem, mleko ledwo ciepłe, pianki max 1cm... o wirku nie ma mowy. Już Zelmer miał więcej pary. Czytałam gdzieś, że to wina kiepskiej rurki do spieniania. Macie pomysł na jaką podmienić? Co będzie pasować.

To że niby miał być sprawny, a uszczelka tłoka po czyszczeniu już puszcza, to mnie nawet nie dziwi. Zaliczyłam już też odkamienianie na niebiesko... środek do odkamieniania od Ascaso jest zdecydowanie za mocny. Ale tak to jest jak się robi na czuja, zamiast wcześniej poczytać (brak czasu).

Ale żeby nie było są też pozytywy. Zakochałam się. Jest piękna, prosta, z duszą. I w końcu zmobilizowałam się i mam tamper na styk. Podjechałam do tokarza z moim starym 58mm i stoczył mi do odpowiedniego rozmiaru. Fajnie wygląda i przylega tak, że nie ma opcji krzywo ubić kawę, bo brzegi trzymają kąt prosty.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #48 dnia: 10 Luty 2016, 19:39:38 »
Uszczelka prawdopodobnie za gruba i z tego powodu nie możesz dokręcić portafiltr prawidłowo. Ja miałem tak przy nowej uszczelce, po jakimś czasie się ułożyło. Co do spieniania, nie parorurka jest winna a ciśnienie które jest za słabe. Możesz pokręcić presostatem na plus i zobaczyć co się dzieję. Wody w zbiorniku też nie może być za mało. Te ekspresy lubią spieniać mleko i myślałem że nasz kolega który jest szczęśliwym posiadaczem Elektry, wreszcie zmieni ksywę z spinacz na spieniacz
Komplet uszczelek kosztuję około 50 euro ale pewnie nie musisz wszystkie wymieniać. Nie wiem ile w ATP kosztują, trzeba sprawdzić. 

Offline indianka

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Ascaso Steel uno PID
  • Młynek: Macap z dozownkiem
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #49 dnia: 10 Luty 2016, 20:12:38 »
Ale to gdzieś czytałam, że lepiej zmniejszyć ciśnienie żeby espresso było słodsze. Ale zawsze mogę wyłączyć grzałkę na chwilę przed strzałem, to ciśnienie w bojlerze spadnie.
A co sądzisz o wymianie sprężyny na słabszą? Ponoć MCaL daje duże ciśnienie, ale czytałam też przeciwne opinie o wymianie na mocniejsze...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #50 dnia: 10 Luty 2016, 20:19:38 »
Za obie uszczelki do tłoka w coffema.pl  płaciłem niecałe 70 zł (w tym przesyłka). Przy okazji warto dokupić jakiś smar (np. Molykote 111 - wystarczy mała tubka)

Zapinanie PF rzeczywiście idzie ciężkawo a że ekspres lekki to jeździ po blacie :). Zakręcając go trzymaj za dźwignię (nie urwie się). Po zapięciu PF-a rączka wskazuje mniej-więcej godz. 16:30.

Pary mam mnóstwo, a sama jakość spienianego mleka jest znakomita. Presostat mam tak ustawiony, by wskazówka oscylowała wokół środka zielonego pola. Może mam przytkaną końcówkę parorurki? Spróbuj przetkać wykałaczką.

Obecnie jestem na etapie poszukiwań dostawcy pojedynczego sitka IMS.

Na razie nie wymieniaj sprężyny, używaj tego, co stworzyli Inżynierowie z Elektry - wg mnie jest całkiem OK.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #51 dnia: 10 Luty 2016, 20:30:00 »
Fajny shot / 5 sec preinfuzja + 25 sec / i możesz sprawdzić czy działasz prawidłowo


Offline indianka

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Ascaso Steel uno PID
  • Młynek: Macap z dozownkiem
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Luty 2016, 21:31:13 »
Dzięki.
To z wyskakującym PF już wiem. U mnie też wychodzi na ok. 16:30. A ta "sprężynka" w PF trzyma Wam sitko, żeby wybić ciastko, czy też musicie je z sitka wygrzebać?

Sprawdziłam uszczelkę między tłokiem a bojlerem i jest ok. W ogóle jestem zdziwiona, że wszędzie jest czysto, śruby śmigają. Widać, że rzeczywiście jakiś rok - dwa temu była na przeglądzie i potem niewiele używana. Brud w tłoku + kamień w bojlerze, ale tego się spodziewałam. Reszta ok.

Nie ma też rys na podstawie i bojlerze. Wygląda prawie jak nowa. Brak rdzy. Tylko odrobinka przy śrubie pod tacką, ale to nie razi. Tylko kratka ociekowa zdradza jej wiek ;) Choć w sumie nie jest taka stara, to jeszcze dziecko, w porównaniu z tym ile one potrafią pożyć. Uwielbiam to, że tak łatwo można ją rozmontować i wymieniać co się chce.

Dyszę przetykałam szpilką. Dałam presostat tak, że ciśnienie było powyżej 1,6bara, a para nadal nikła... Może jak ostygnie całą dyszę odkręcę i zajrzę, odkamienię...

Dzięki za filmik. Ja mam chyba trochę za małą dozę. No i mi czasem za szybko dźwignia idzie do góry, ale nad tym pracuję.

EDIT: A w ty Coffema to rozumiem mailowo? Ten smar też tam mają? Tego sklepu jeszcze nie znałam ;)

Jeszcze zdjęcie dołączam.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 21:42:17 wysłana przez indianka »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Luty 2016, 21:40:50 »
Cudna maszynka i kontrastujący kolor tampera  [emoji106]

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Luty 2016, 06:51:09 »
Z coffema mailowo. Smar kupowałem w necie.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Luty 2016, 15:58:43 »


Cudna maszynka

Oj tak... tylko gdzie ją zmieścić zakładając że nie pozbędę się haiksa?

Offline indianka

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Ascaso Steel uno PID
  • Młynek: Macap z dozownkiem
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #56 dnia: 11 Luty 2016, 16:17:40 »
piomic - postawić jedna na drugiej  :smiech:  w końcu wiadomo, że dźwignie wygodniej się obsługuje jak jest wyżej niż na zwykłym blacie kuchennym.

Tamper nigdy, do niczego mi nie pasował (chyba, że do szpilek). Ale czerwony jest taaaaaki ładny...

Dzięki za sugestie. Dysza bucha aż miło. Było w niej pełno farfocli z kamienia. Nie wiem jak tam się dostały. Może jak sprzedawca wylewał wodę przed transportem...

A pytałam jeszcze o to czy Wam się sitko trzyma w PF? Wygląda na to, że tej metalowej obrączki nie dorwę zbyt szybko. Powyginać tą co jest?

Patrzyłam na te sitka precyzyjne, ale do MCAL nie widziałam. Strasznie niestandardowy rozmiar mamy tych PFów.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #57 dnia: 11 Luty 2016, 16:31:09 »
Ims produkuje takie pojedyncze sitka 58mm. Prawdopodobnie uda się je ściągnąć przez naszych forumowych kolegów komercyjnych ;)
Sitko u mnie trzyma się bardzo mocno i muszę używać noża, żeby je wyciągnąć z PFa

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #58 dnia: 11 Luty 2016, 16:38:06 »
Ładna zabawka.... :taniec:

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Witamy z moja Elektra Mcal
« Odpowiedź #59 dnia: 11 Luty 2016, 16:40:51 »
A pytałam jeszcze o to czy Wam się sitko trzyma w PF?

Do Spinacza nie musisz mówić per WY  :blue:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi