Autor Wątek: 2 ekspresy i 1 młynek  (Przeczytany 2544 razy)

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
2 ekspresy i 1 młynek
« dnia: 22 Sierpień 2018, 17:52:12 »
Witam wszystkich.
Niedawno zepsuł mi się ekspres. Było to Delonghi ec200, który użytkowałem bo dostałem w prezencie. Mimo iż był to podstawowy ekspres to i tak uważam, że kawa z niego była lepsza od takiej jaką piłem wcześniej, czyli z ekspresu przelewowego. Przynajmniej jeżeli chodzi o kawę standardową ze sklepu (Dallmayr). Niestety nie posiadam zbyt dużo wolnego czasu, więc nie będę eksperymentował z alternatywnymi sposobami przyrządzania kaw. Z żoną pijemy głównie kawy cappuccino i flat white.
Czytałem w skarbnicy jaką jest forum, że najważniejszy jest młynek. Uważam, że posiadacie bardzo dużą wiedzę i doświadczenie, więc przyjmuję takie założenie apriori. Pijemy razem z żoną głównie 4-6 kaw dziennie, 2 rano w domu i 2-4 w pracy (pracujemy razem :-*). Wymyśliłem więc, że kupię dobry młynek o wymiarach domowych i 2 ekspresy ciśnieniowe, jeden do domu drugi do pracy. Kawę będę mielił w domu. Takie założenie powoduje, że budżet do 2.500 tys. muszę podzielić na 3 przy czym młynek to pewnie ok. 1.000 zł. Na ekspresy zostaje więc niewiele. Ale pomyślałem, że skoro młynek najważniejszy to ekspresy mogą być tańsze. Przeglądają sklepy wybrałem:
Młynek do espresso:
1) Macap M2M
2) Ascaso i-1 mini
3) RANCILIO ROCKY
4) Może młynek ręczny?
Ekspres kolbowy:
1) Delonghi ecov311
2) Delonghi ec820
Wiem, że nie są to polecane ekspresy no, ale taki mam budżet. Oba mają stalowe bojlery o pojemności ok. 250 ml (taką informację uzyskałem od Delonghi). Czytałem również, że w ec860 (więc pewnie w ec820 też) można wymienić sitka (jest taki wątek na forum) i pewnie bym tak zrobił. Wówczas można uzyskać dużo lepszą kawę. Ekspres powinien też w miarę dobrze spieniać mleko. Oba maja bojler więc chyba nie powinno być z tym problemu.
Myślałem też o używanych ekspresach, ale trochę się boję bo się na tym nie znam, a czasu na zabawy w naprawianie i wymienianie części nie mam. Teraz na pchlim targu jest ogłoszenie o sprzedaży Ascaso Dream i młynek i-2 mini Steel.
Proszę Was o pomoc i wszelkie sugestie i uwagi odnośnie mojej koncepcji i wyboru. Wszystkie informacje będą dla mnie bardzo cenne.
Pozdrawiam Krzysiek.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpień 2018, 18:17:35 »
To mielenie kawy na wynos to średni pomysł, kawa po zmieleniu powinna trafić do kolby bo traci aromat. Ten zestaw z pchlego targu jest ok, z czasem myślałbym o drugim młynku no albo ręczny który będzie podróżował.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Sierpień 2018, 17:53:17 »
Jak chcesz kupić ekspres taki jak napisałeś to się odezwij.
Mam EC330s z porządnym tamperem na sprzedaż. Używany ale w bardzo dobrym stanie

Wysłane z mojego C106-9 przy użyciu Tapatalka


Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Sierpień 2018, 18:30:41 »
Z młynków

2
1
3

Rocky ma krokową regulację. Można ja ew przerobić na płynną. Co do ręcznych się nie wypowiem bo leniwy jestem.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:13:07 »
Mam EC330s z porządnym tamperem na sprzedaż. Używany ale w bardzo dobrym stanie
Może wypowiesz się na temat tego ekspresu? Jakieś plusy, minusy. Da się wymienić lub przerobić sitka?

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:16:07 »
Z młynków
2
1
3
Myślałem, że Macap lepszy od Ascaso bo wszyscy go chwalą.
Gdybym w przyszłości chciał kupić Rancilio Silvia to, któryś z wymienionych młynków się nada?
Czy raczej musiałbym kupić inny? Z tym, że raczej wolałbym coś mniejszego bo z miejscem krucho.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:31:12 »
I1 mini ma największe żarna 54mm vs 50mm więc pod tym kątem wygrywa. Jest też chyba najmniejszy.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:32:30 »
No i ma płynną, bezstopniową regulację. M2M ma regulację skokową na pierścieniu obrotowym pod kloszem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:36:37 »
Ekspres kolbowy: 1) Delonghi ecov311 2) Delonghi ec820 Oba mają stalowe bojlery o pojemności ok. 250 ml (taką informację uzyskałem od Delonghi)
Delonghi (miałem 820 rozkrecałem i wiem) nie ma bojlera w ogóle, w tej grupie cenowej w praktycznie każdym modelu dowolnego producenta montuje się maleńki aluminiowy termobloczek mniej więcej taki: https://rounded.com/images/detailed/87/delonghi-thermoblock-es0079581-es0079581.jpg.
Kogo oni zatrudniają w tych infoliniach że takie brednie plotą ?

nie posiadam zbyt dużo wolnego czasu, więc nie będę eksperymentował z alternatywnymi sposobami
nie wiem czy wiesz ale normalny ekspres do prawidłowego działania wymaga uprzedniego nagrzewania przed każdym użyciem, min. 15-20 min. Nie mówię tu o podróbkach marketowych gdzie nie ma się za bardzo co nagrzać bo całe wnętrze z plastiku. Takżę może się okazać że zamiast 3 min na aeropress/phin "z oszczędności czasu" poświęcisz 20 min na ekspres.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2018, 15:04:07 wysłana przez grex »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Sierpień 2018, 14:57:25 »
Jak już termoblocki to lepiej coś solidnego jak to



Ale to nie są też najtańsze konstrukcje

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Sierpień 2018, 15:15:47 »
w tej grupie cenowej w praktycznie każdym modelu dowolnego producenta montuje się maleńki aluminiowy termobloczek
Gdybym chciał ekspres bez dodatku plastiku i aluminium to jaki wybrać, zaczynając od najtańszych?
Może być termoblok lub bojler. Gaggia Classic odpada bo stara miała bojler aluminiowy a nowa ma dużo plastiku.

Offline krzychkrk

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Sierpień 2018, 15:17:48 »
I1 mini ma największe żarna 54mm
Do Rancilio Silvia sie nada?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Sierpień 2018, 15:19:43 »
Nada się do espresso i do czego Ci tam jeszcze przyjdzie fantazja. Ekspres jest już sprawą wtórną.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Sierpień 2018, 15:35:18 »
Ale pamiętaj o tym, że premiujemy zakupy zestawów ekspresów plus młynek z ASCASO - patrz Letnia Promocja !
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: 2 ekspresy i 1 młynek
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Sierpień 2018, 15:58:01 »
Mam EC330s z porządnym tamperem na sprzedaż. Używany ale w bardzo dobrym stanie
Może wypowiesz się na temat tego ekspresu? Jakieś plusy, minusy. Da się wymienić lub przerobić sitka?

+ Tani do przeróbek (sitka bez cremy za 10-20zl) łatwy w obsłudze, szybko się nagrzewa, ma thermoblock, tamper w cenie (możliwość wymiany stopki więc nie trzeba kupować nowego jak się zmienia ekspres), ekspres ma za sobą bardzo mało kaw, ma wbudowany tamper więc nowy właściciel nie musi od razu kupować tampera

- To DL, trzeba wymienić sitka, wbudowany tamper to tragedia (ale masz drugi normalny), bez wymiany sitek nic nie zobaczysz (zawsze wypuści taką samą kawę),muszę go wyczyścić z kurzu :D

Jak nie będziesz mocno kłótliwy co do ceny to przywiozę i opowiem albo wyślę - w cenie jedno i drugie :)

Wysłane z mojego C106-9 przy użyciu Tapatalka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi