Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671441 razy)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1065 dnia: 24 Listopad 2016, 15:30:19 »
U mnie pod ~400ml wygląda to tak:




W tym konkretnym przypadku było 25.1g kawy, 418g wody, koniec polewania w 2:00, koniec spływania w 2:40

Choć bez sensu jest porównywanie z lupą przemiału, gdy najlepszym "testerem" są kubki smakowe :)

Ostatnio testując przepis Matta Pergera
Nie wiem jak to wygląda przy innych młynkach, ale u mnie w przepisie M.P. (tym z jakiejś imprezy - targów czy czegoś takiego) najbardziej spowalnia wymieszanie kawy. U niego na nagraniu jeszcze sporo spowolniły przelew użyte filtry :).
Miałem na myśli ten:


Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1066 dnia: 24 Listopad 2016, 16:10:40 »
Jak dla mnie to nasze przemiały są podobne  :taktak: Jaką masz technikę polewania?

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1067 dnia: 24 Listopad 2016, 17:06:59 »
Szczerze to nie korzystam z jednej techniki i praktycznie za każdym razem staram się coś zmienić. Przy tej 400 pierwsze zalanie  na 0:30 było dopełnieniem do 200g a potem jakoś poszło

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1068 dnia: 24 Listopad 2016, 21:43:10 »
Miałem na myśli ten:

[/quote]

To ten sam przepis, który znam, ale szczerze powiedziawszy średnio mi smakowało większość kaw, które próbowałem w ten sposób zaparzyć. Myślę że kawy z obróbki honey są dobre do tej metody. No i tutaj dosyć drobno on mielił, sporo drobniej niż to widać u Ciebie. Ja wolę przelewy o czasach bliższych 3-4 minut są bardziej wielowymiarowe. Ja odszedłem od powszedniej preinfuzji 2:1 bardziej w stronę 3:1, a zamiast mieszania po preinfuzji leję pierwsze 50g zdecydowanie. Jak dla mnie daje to smaczniejszy efekt końcowy. Mieszam tylko jeśli robię bardzo dużo kawy na raz, czyli od ok. 500ml wzwyż.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1069 dnia: 24 Listopad 2016, 23:27:13 »
Drobniej zmielił, bo zaparzał 200ml a nie 400. Ale masz rację, nie każde ziarna do tego przepisu się nadają, a niektóre wychodzą dobrze przy takich proporcjach polewania lecz bez spłukiwania resztek ze ściany filtra. (Kenia Kirinyaga z obróbki naturalnej wychodziła mi mega kwaśna, za to Kolumbia z obróbki mokrej wychodzi bardzo smacznie i słodko).
Ps. drip ze zdjęć nie był zaparzany tą metodą, po skończeniu polewania jedynie delikatnie zamieszałem całym dripem.

Odnośnie mieszania - robią to chyba tylko Amerykanie i nikt nie wie dlaczego :)

Ja z kolei ostatnie zalanie robię dość dynamicznie, by po skończeniu polewania był efekt wirowania wody (jak na filmie)
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2016, 23:30:02 wysłana przez Shaggy_Paw »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1070 dnia: 25 Listopad 2016, 10:58:50 »
@Shaggy_Paw niezły gruz. Jakim to młynkiem?
Jak tak widzę zdjęcia to wychodzi na to ze mielę dużo drobniej niż średnia krajowa :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1071 dnia: 25 Listopad 2016, 11:53:28 »
Odnośnie mieszania - robią to chyba tylko Amerykanie i nikt nie wie dlaczego
Zdaje się że chodzi o równomierność ekstrakcji całej zmielonej kawy, żeby wszystkie cząstki kawy były namaczane w jak najbardziej zbliżonym czasie. Jednak tak mocne mieszanie to dla mnie przede wszystkim podnoszenie goryczy, którą akceptuję tylko na niskim poziomie. Mieszanie może się też sprawdzić gdy mamy dużą ilość kawy którą trudno namoczyć równomiernie albo bardzo twardą wodę i ekstrakcja kawy jest słaba.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1072 dnia: 25 Listopad 2016, 16:27:47 »
@Shaggy_Paw niezły gruz. Jakim to młynkiem?
Jak tak widzę zdjęcia to wychodzi na to ze mielę dużo drobniej niż średnia krajowa :)
Wilfa.

Dzisiaj na próbę robiąc drugiego dripa 300g zmieniłem drobniej o 2 kropki niż zwykle i hmm… napar wyszedł mniej kwaśny, lepiej zbalansowany i nie było "luk" na ściankach filtra przy - o dziwo dokładnie takim samym czasie parzenia.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1073 dnia: 25 Listopad 2016, 19:20:15 »
Drobniej zmielił, bo zaparzał 200ml a nie 400. Ale masz rację, nie każde ziarna do tego przepisu się nadają, a niektóre wychodzą dobrze przy takich proporcjach polewania lecz bez spłukiwania resztek ze ściany filtra. (Kenia Kirinyaga z obróbki naturalnej wychodziła mi mega kwaśna, za to Kolumbia z obróbki mokrej wychodzi bardzo smacznie i słodko).

Do takiego sposobu parzenia jak Matt Perger, czyli drobny przemiał i wysoka temperatura. trzeba mieć nie tylko odpowiednią kawę, ale przede wszystkim bardzo dobry młynek.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1074 dnia: 25 Listopad 2016, 19:35:43 »
EK43.

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1075 dnia: 26 Listopad 2016, 12:36:12 »
Dzisiaj zmieniłem sposób polewania.Kawa 24g.Preinfuzja 30s-50ml wody.Resztę wody podzieliłem na trzy części(około 115 ml).Ostatnia partia wlana przed upływem dwóch minut,po czym lekko zamieszałem całym dripperem.Łączny czas 2:30.Kawa wyszła smaczna:)Następny razem,będę zmniejszał przemiał tak,aby czas wyniósł 3 min(może uda wyciągnąć się z kawy więcej).
Dzisiaj w obroty poszła kawa z Etiopii.Zmieliłem sporo drobniej niż ostatnio (peru).Mimo to kawa wyszła pyszna i bez goryczy.Wniosek taki,że każda kawa,potrzebuje indywidualnego podejścia [emoji106]

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1076 dnia: 26 Listopad 2016, 13:52:11 »


każda kawa,potrzebuje indywidualnego podejścia

Ależ to oczywista oczywistość (cytując klasyka). Zmiana kawy,  pogody, humoru -- wymagają korekty ustawień.

Offline Potakowy

  • Wiadomości: 3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1077 dnia: 01 Grudzień 2016, 11:43:25 »
Jak młynek severin km3873 ustawianie pod dripa? Wiadomo jest to zależne od kawy jednak te nastawy nie bedą sie mocno różnic :)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1078 dnia: 01 Grudzień 2016, 12:17:21 »
Jak młynek severin km3873 ustawianie pod dripa? Wiadomo jest to zależne od kawy jednak te nastawy nie bedą sie mocno różnic :)
U mnie od 6 do 10 w zależności od ilości wody(od150 do 400ml)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline bigindian

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: kawiarki, Hario V60-2, phin, Aeropress
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1079 dnia: 01 Grudzień 2016, 12:28:03 »
Jak młynek severin km3873 ustawianie pod dripa? Wiadomo jest to zależne od kawy jednak te nastawy nie bedą sie mocno różnic

U mnie podobnie, od 6 do 12 nawet, wpływ na to ma nie tylko ilość wody i kawy ale tez od rodzaju filtra ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi