Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671252 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #120 dnia: 28 Czerwiec 2013, 23:14:15 »
Mam wrażenie, że to ożebrowanie driperów jednak zwiększa przepływ. Daje taki luz, amortyzuje jakby filtr i ten może swobodniej oddawać napar w kierunku filiżanki.
Natomiast w chemexie jest dociskany do gładkich ścianek przez przemiał nasiąknięty wodą, co powoduje wolniejszy przepływ, ale muszę jeszcze dokładniej poobserwować chemexa....

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #121 dnia: 28 Czerwiec 2013, 23:31:51 »
W sumie ktoś posiadający oba urządzenia w domu mógłby wykonać test. Tyle samo kawy, takie samo jej mielenie, tyle samo wody. Mierzymy czas od początki przelewania do momentu aż stróżka kawy zamienia się w kapiące krople. Dodatkowo można zmierzyć ile kawy w tym czasie otrzymaliśmy, a ile wody zostało w filtrze. A  żeby nie było nieporozumień to całość nagrać i na YT wrzucić.

Na mój chłopski rozum filtr przylegający do ścianek uszczelnia niejako samym sobą te boczne powierzchnie i wymusza wypływ kawy tam gdzie nic go nie blokuje. Pozostaje sprawa grubości samego filtra i jego przepuszczalności "na such:" tzn sama woda ale bez kawy. I to mógłby być pierwszy punkt porównania, w ramach płukania filtra. Jeden i drugi zalewamy 200ml wody i już wiadomo czego się spodziewać, bo wolniejszy "na such" raczej nie przyspieszy z kawą.
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #122 dnia: 29 Czerwiec 2013, 00:25:13 »
Hmmm... mnie "zawsze uczono", że chemex zawdzięcza swoją specyfikę w największym stopniu filtrom, tzn. ich grubością oraz wykonaniem. Przez to, że są grubsze, inaczej zrobione niż te dripperowe, kawa jest mocniej filtrowana, przez co napar jest dużo delikatniejszy i bardziej klarowny w porównaniu do innych metod przelewowych... ale może to tylko część prawdy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #123 dnia: 29 Czerwiec 2013, 10:32:27 »
Dzielę się spostrzeżeniami, nie formułuję absolutnych praw i zasad dotyczących przelewania. A ciebie zachęcam do redukcji belferskich zapędów.

Masz rację: wdzięczny Ci jestem za wszystkie przemyślenia, bo skłaniają do refleksji. Sporadycznie tylko uderzy mnie w nich jakaś myśl, niezbyt zgodna z fizyką (jak ta "stojąca woda" w szklance itp.), przynajmniej wg mojej skromnej wiedzy. Sam nie za bardzo te wszystkie "przepływowe" prawa czuję, ale może dlatego bywam ostrożny w ich spontanicznym opisywaniu...

Poe, też mi się zdaje, że to właśnie grubość chemexowych bibuł, a nie taki czy inny "rozpływ" wody ma największe znaczenie dla walorów kawy. Jeśli zawiesimy w powietrzu filtr chemexa, to proces zaparzania potoczy się podobnie: tak czy owak z wierzchołka "wysączy się" cienka strużka kawy. Może warto zrobić taki eksperyment i rzeczywiście chemexową bibułę rozpiąć na jakimś stelażu?
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2013, 10:37:51 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #124 dnia: 05 Lipiec 2013, 15:59:11 »
Tutaj kolejne przykłady na nieco inne niż V60, Melitta czy Chemex rozwiązania:

  http://www.home-barista.com/brewing/kinto-carat-dripper-t25569.html
  http://www.home-barista.com/brewing/kinto-faro-dripper-t25580.html

Czy tutaj też będziemy się spierać o rozmiary otworków? Nie wydają się wcale tak duże jak w Chemex'ie albo V60. Są chyba nawet mniejsze niż w prymitywnych dripperach Melitta. Mimo to urządzenia te wydają się dość logicznie zaprojektowane... Mało tego, prawdopodobnie trudno uzyskać krótki czas zaparzania, skoro podobno otwór na dnie szklanego lejka ma przepustowość 300ml/3minuty (ale chyba z załadowaną w sitku-filtrze kawą?).
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2013, 16:04:24 wysłana przez Antonio »

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #125 dnia: 05 Lipiec 2013, 16:12:35 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #126 dnia: 06 Lipiec 2013, 14:04:23 »
A tutaj proszę, rzeczowe dyskusje o czasie zaparzania. Jedni dążą do skrócenia, inni nie boją się wydłużenia ;).
http://www.home-barista.com/brewing/brew-times-t26156.html
I nawet książkę Scotta Rao wspominają :).
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2013, 14:08:15 wysłana przez Antonio »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #127 dnia: 07 Lipiec 2013, 10:16:03 »
Chciałbym kupić sobie Hario v1/v2 (Nazwa jak rakieta  :o) i nie wiem jaki rozmiar mam wziąć. Czy w V2 mogę przelewać mniejszą porcję np. taką jak w V1 ? Powiedzcie proszę jakie ilości wody i ile potrzeba do tego kawy w tych wersjach.  ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #128 dnia: 07 Lipiec 2013, 10:45:09 »
W większym można mniejsze porcje, ale w mniejszym nie można większych ;).

Nawiązując do dyskusji na HB o czasie zaparzania, dodam tylko że podobała mi się wypowiedź niejakiego dustin360.  Stwierdza on, że wśród 20 jego najlepszych w życiu kaw, raczej nie ma takiej, która zaparzała się krócej niż 3 minuty. Też mam wrażenie, że w szybko zaparzanych kawach czegoś brakuje.

Ciekawa się wydaje informacja od tegoż dustin360, jakoby w kawie istniało źródło słodyczy:
Cytuj (zaznaczone)
One of the reasons coffees are sweeter post 3 mins is the hydrolyzed(aka breaks down in water) hemicellulose. Hemicellulose is present along with cellulose in almost all plant cell walls. The difference is 1/14th of the Hemicellulose can break down in hot water over time. And the exciteing thing is that it breaks down into sugars(glucose, xylose, mannose, galactose, rhamnose, and arabinose).

Genialna puenta:
Cytuj (zaznaczone)
The longer I work in/play with coffee, the more I wonder how there are any guidelines for anything...
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2013, 11:03:15 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #129 dnia: 09 Lipiec 2013, 12:18:01 »
Dzisiaj zrobiłem kolejne doświadczenie. Tym razem przedmiotem była palona na małym samplerze (z zasady krótko i bardzo jasno) naturalna Etiopia, czyli kawa o obłędnym, pięknym aromacie leśnych jagód. Wystarczyło mi jej tylko na dwa podejścia w Hario V60 po 15g/250ml każde. Za pierwszym razem kawę zmieliłem dość grubo, a proces zaparzania trwał nieco krócej niż 3 minuty. Za drugim razem zmieliłem wyraźnie drobniej, a kawa zaparzała się nieco dłużej niż 3 minuty. W sumie różnica okazała się niewielka, ale druga kawa była słodsza i pełniejsza, bardziej wyrazista... Wydaje mi się, że gdybym jeszcze drobniej te ziarna zmielił, efekt nie byłby zły, nie byłby gorzki z racji dłuższego czasu zaparzania, a kto wie — może byłby słodszy?

Muszę się jeszcze przyjrzeć roli młynka w tych wszystkich doświadczeniach z kawą. Przedtem trudno było mi z jakąkolwiek kawą ustawić się tak, by proces zaparzania był krótki i trwał około 3 minut. Przedtem jednak korzystałem z rumuńskiego DIP-30 z płaskimi żarnami 80mm. Jako że jest to nowe urządzenie, kupione rok temu, chętnie z niego korzystałem, zapominając o staruszku Mahlkonig Guatemala. Powrót do Mahlkoniga potwierdził znaną tezę, że niemieckie młynki mielą kawę na równe drobiny. Ewidentnie mniej pyłu jest w ich produktach.

Przy okazji, taka zabawna wiadomość. Gdzieś na FB znalazłem informację o tym, że espresso zawiera dwa razy więcej furanów niż drip, ale jednocześnie zawiera dwa razy mniej niż espresso z kapsuł. Furany są kancerogenami.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2013, 12:21:57 wysłana przez Antonio »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #130 dnia: 09 Lipiec 2013, 12:21:33 »
Przyszłe wakacje zapewne tradycyjnie spędzę w okolicach Kołobrzegu, to wproszę się do Ciebie na filiżankę tych smakowitych naparów :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #131 dnia: 09 Lipiec 2013, 13:54:58 »
Przy okazji, taka zabawna wiadomość. Gdzieś na FB znalazłem informację o tym, że espresso zawiera dwa razy więcej furanów niż drip, ale jednocześnie zawiera dwa razy mniej niż espresso z kapsuł. Furany są kancerogenami.

Furany - czy ktoś z nas je kiedyś widział ;) Ciekawe ile to jest te 2 razy więcej. Bo się okaże zaraz, że faktycznie filiżanka espresso ma ich 2 razy tyle co 25ml dripa :D

Furan Znajduje się na kandydackiej liście Substancji Wzbudzających Szczególnie Duże Obawy (SVHC) zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006 (REACH)
I tylko czekac jak na rynku pojawią się kawy bezfuranowe :D
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #132 dnia: 09 Lipiec 2013, 14:42:01 »
Porównanie dotyczyło raczej gramatury kawy stosowanej do zaparzania: doppio 14-16g i kubełek dripa z takiej samej ilości... Z treści wynikało, że kapsuły mają tego aż tak dużo, dlatego że są zamknięte i podczas zaparzania furany się nie ulatniają jak podczas zaparzania dripu.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #133 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:14:01 »
Taka ciekawostka:
http://www.grawernia.pl/index.php?p970,drip-station-coffergrip-podstawa-akrylowa-pod-dripper-dla-baristy

@WS - czy Ty czasem nie zrobiłeś podobnego cuda? Ile Cie to kosztowało?




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #134 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:28:28 »
7? 10zł? + przesyłka i wycinanie otworu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi