Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670914 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #270 dnia: 27 Lipiec 2014, 22:30:24 »
Kalita to też i mój faworyt wśród dripperów.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #271 dnia: 27 Lipiec 2014, 22:34:15 »
Czym to się różni od Hario?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #272 dnia: 27 Lipiec 2014, 22:49:10 »
Różni się kształtem drippera, filtrami i smakiem naparu.

sandra1983

  • Gość
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #273 dnia: 05 Sierpień 2014, 11:38:04 »
Hej Kochani. Pamiętacie, ze wspominałam,że kupię DRIPPERA i AEROPRESS? :)
Mój mąż...Robiąc sobie kawkę w AEROPRESIE stwierdził,że to dla niego skomplikowane, ale w sumie powiedział, że kawa mu smakuję :) i nadal wygląd mu się podoba strzykawki :)
A ja robiąc kawę w dripper HARIO metalowy stalowy V60 - kompletnie się zakochałam w aromacie kawy :D. Jestem pod wrażeniem :). Dzięki za radę :).

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #274 dnia: 07 Sierpień 2014, 18:44:06 »
Tak, może już po czasie, ale chciałem potwierdzić, że w odróżnieniu od V60, Kalita w zasadzie nie wymaga specjalizowanej konewki.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #275 dnia: 07 Sierpień 2014, 18:47:34 »
Ja do V60 leje  ;) z dzbanka do spieniania mleka i mam gdzieś konewkę za ... zł

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #276 dnia: 07 Sierpień 2014, 19:26:13 »
Tak, zawsze istniej taka możliwość, ale to zależy co polewasz i jaki rezultat cię interesuje.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #277 dnia: 07 Sierpień 2014, 20:15:52 »
A konewka którą masz gdzieś utrzymuje ciepło lepiej niż dzbanek, które szybko ucieka. Efekt jest taki, że możesz zepsuć dobrą kawkę i jej niedoparzyć.
Jak polewasz z dzbanka weź na to poprawkę i lej więcej gorącej wody do niego - zminimalizuje to ten efekt.  ;)
Jest to odczuwalne zwłaszcza gdy naparzamy Chemex, którego zaparzanie trwa ok. 4 minut - w tym czasie woda potrafi znacznie obniżyć temperaturę zwłaszcza, że wraz z wylewaniem do Chemexa zmniejsza się jej objętość i przyspiesza to stygnięcie.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #278 dnia: 08 Sierpień 2014, 00:48:57 »
Warto rozróżnić dwie sprawy. Jeśli naszym celem jest dążenie do doskonałości i powtarzalności, ewentualnie wygody, to tak, można uznać, że konewka jest niezbędna. Jeśli jednak chcemy po prostu dobrej kawy w domu, to wydawanie więcej niż 30zł na polewaczkę graniczy z obłędem lub co najmniej fanaberią.

Jeśli chodzi o utrzymanie stałej temperatury w dzbanku do mleka, to można w między czasie odkładać dzbanek na gaz.
Jeśli chodzi o precyzję polewania, to można się wspomóc pałeczką, czy inną szklaną szpatułką (bo zaraz się okaże, że pałeczka drewnianego posmaku doda).

A teraz pytanie za 100pkt. Kto już przyspawał swoją konewkę do bazy, aby termostat na bieżąco odpalał podgrzewanie podczas polewania? ;)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #279 dnia: 08 Sierpień 2014, 11:41:19 »
Moja konewka ma założony ogranicznik przepływu i końcówkę termopary na stałe w rurce wylotowej



....  :smiech: nie, zgrywam się jeszcze do tego nie doszedłem.....  To znaczy ogranicznik jest, ale ta termopara.... kto wie, może to ma sens...?  :smiech:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #280 dnia: 08 Sierpień 2014, 20:59:01 »
Dopóki nie kupiłem w końcu konewki pod koniec zeszłego roku, tez sobie wmawialem że motta do mleka wystarcza. Owszem, wystarcza, jednak z konewka mam dużo lepsze rezultaty smakowe i lepsze panowanie nad ekstrakcją. Do aero nie używam tylko konewki bo jakoś mi nie wygodnie, a tu już nie ma tak dużej potrzeby kontroli polewania.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #281 dnia: 10 Sierpień 2014, 21:55:42 »
Czy jest jakiś niskobudżetowy dripper warty uwagi?

Nigdy nie piłem kawy przyrządzonej tą metodą, a widzę, że są drippery hario plastikowe w przyzwoitej cenie (poza tym to jeszcze kalita i tiamo). Może bym spróbował.
Jeszcze takie Fackelmana czasem widać w marketach :-)

Aktualnie ćwiczę się w aeropressie - pół roku.

Jeszcze takie pytanie - czy jest sens tak się "bawić" z kupną mieloną kawą - taką standardową jak Jacobs, czy coś..??
Czy to już przerost formy nad treścią??

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #282 dnia: 10 Sierpień 2014, 22:06:18 »
W kontekście plastykowych hario, fackelmana bym odpuścił. No i co to znaczy niskobudżetowy?


Z kupną mieloną jest sens, bo i w palarni możesz mieloną kupić, ale z jacobsem itp., to już gorzej. Oczywiście sprawdzić można, ale niczego więcej niż odfiltrowanej szklanki bym się nie spodziewał.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #283 dnia: 10 Sierpień 2014, 22:14:25 »
Zdecydowanie lepiej kupić plastikowe Hario/Kalitę (jeśli jest, nie interesowałem się jeszcze) niż jakiegoś fackelmana :) różnica cenowa niewielka, a używasz już odpowiedniego systemu, który jest "skalibrowany" na odpowiednie zaparzanie, a nie zupełnie przypadkowe, jak w takich marketowych "lejkach". Jeśli Ci się spodoba, możesz sobie zmienić na ceramiczny czy inny, nieco lepiej trzymający temperaturę niż plastik.

Co do kawy. Nie idź w marketowe kawy, niezależnie czy w ziarnach czy mielone. Po prostu skontaktuj się z ktorąkolwiek naszą, polską palarnią (a trochę ich jest), a zawsze przy zamówieniu możesz poprosić o przemiał pod daną metodę.

Oczywiście jest to półśrodek i lepiej mieć już jakiś prosty, ręczny młynek (Porlex, czy Hario), niż kupować mieloną, ale jest to i tak lepsze wyjście niż sklepowa mielonka, która z reguły z dobrą kawą nie ma nic wspólnego :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #284 dnia: 10 Sierpień 2014, 22:19:50 »
a nie zupełnie przypadkowe, jak w takich marketowych "lejkach".
A co w nich jest przypadkowego? Toż to przecież standard filtrów 4 (2 jeśli mały się trafi) i już. Jak w każdym domowym ekspresie przelewowym, z technivormem włącznie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi