Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671082 razy)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2655 dnia: 23 Grudzień 2020, 14:21:29 »
a zostaw biały filtr do wieczora - zobaczysz że najbardziej "kawowy kolor" będzie na brzegu filtra u góry
Never Give UP †

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2656 dnia: 23 Grudzień 2020, 14:58:49 »
Zgadza się. Zdumiało mnie to, że te kawowe smugi pojawiają się błyskawicznie, w ciągu kilku sekund od zalania kawy pierwszą partią wody. Szybkość dyfuzji kawy w wodzie oraz podatność wody na siły napięcia powierzchniowego są niesamowite. Gdybyśmy sobie wyobrazili siły działające na cząsteczki wody w stożku, byłyby one skierowane w dół, prostopadle do powierzchni ziemi. Napięcie powierzchniowe dołącza się do tego na granicy i sprawia, że w okolicy bibułki wektory siły wypadkowej zmienią swój kierunek na bardziej prostopadły do powierzchni filtra. Często gdy patrzę na kierunek "pływów" na powierzchni kawy w stożku, zdaje mi się że ścianki drippera wciągają, przyciągają roztwór.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2657 dnia: 23 Grudzień 2020, 15:51:51 »
napewno nie podglądałeś prezentów przed świętami? :szampan:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2658 dnia: 23 Grudzień 2020, 16:00:22 »
Ale super :). Musisz mnie jeszcze oświecić ;).

Offline Truedomel

  • Wiadomości: 10
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2659 dnia: 08 Styczeń 2021, 20:22:09 »
Który rozmiar filtrów Chemexa pasuje do V02?

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2660 dnia: 08 Styczeń 2021, 21:13:00 »
Ostatnio wpadł mi na YT film o technice V60 "osmotic Flow":
 

Jestem bardzo zaskoczony rezultatem. Próbowaliście? Kawa wychodzi bardziej kwaskowa, a jednocześnie fajnie balansuje i uwydatnia pozostałe nuty.
Ćwiczyłem to z Kenią Yara i Kostaryką anearobic. Szczególnie przy tej drugiej jestem zadowolony bo do tej pory nie przepadałem za tą obróbką.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2661 dnia: 08 Styczeń 2021, 21:44:20 »
Który rozmiar filtrów Chemexa pasuje do V02?

Najlepiej te do większych Chemeksów.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2662 dnia: 08 Styczeń 2021, 22:50:05 »
Który rozmiar filtrów Chemexa pasuje do V02?
żaden ;)
możesz próbować do v03
albo każdy ;) ale musisz uważać - bo jest naprawdę duży i ciężki
Never Give UP †

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2663 dnia: 09 Styczeń 2021, 11:28:27 »
@arizonaoov jak wczoraj na szybko poprzewijałem filmik to od razu se pomyślałem to tych ładnych japońskich grzybkach w dripach :) Dzisiaj na spokojnie zobaczyłem cały i dla mnie to nic ciekawego. Sami mówią, że to wzorowane na starym japońskim sposobie, do którego próbuje się trochę na siłę dorabiać fizyczne zjawiska.
W przykładzie ma tds 1.36, generalnie spoko ale to tylko ilość kawy w kawie, jak spojrzymy, że powstało to z 20/300 w 5minut, to pomimo, że nie wiem ile wody w fusach zostało ale mogę w kalkulatorach oszacować ekstrakcję na ~17.4% - 17.7%, czyli ta kawa jest poprostu nieco underextracted. Dlatego jest więcej kwasków i mniej cierpka czy gorzka. W przeciwieństwie do kolesia, liczę jednak, że nie będzie renesansu niedoparzonych dripów ;) Dobre i jasne kawy mają zazwyczaj więcej do pokazania. Oczywiście jak ci smakuje i wychodzi powtarzalnie to dobrze, to w końcu najważniejsze.

Japończycy zazwyczaj parzą tak bardzo ciemne palenia, do tego z bardzo niską temperaturą wody tylko, że zazwyczaj tłumaczą polewanie jako wizualny aspekt dyszącego grzybka kawy, pooglądaj na youtubie jak im to pięknie wychodzi. U kolesia zauważyłem mocne ciurkanie strumienia wody, to wprowadza jednak spora agitację, w Japoni często używają poprostu mniejszych, płytszych dripów przez co mogą bardziej kłaść wodę niż nią ciurkać, niektórzy nawet w tym celu doginają dzióbki wylewki.

żaden ;) ... albo każdy ;) ale musisz uważać - bo jest naprawdę duży i ciężki

Ale dlaczemu? kąt wszystkich rozmiarów v60 jest taki sam i filtry z chemexa wchodzą zupełnie normalnie, te normalne duże, bo tych mini nie miałem w ręku. Oczywiście wystają bo są ze dwa razy większe, ale spokojnie można tak kawę zrobić. Nawet smakuje podobnie jak z chemexa, ale nie ma całej frajdy z zabawy więc sam poza spróbowaniem, nie widzę celu tak robić. Dla mnie v60 jest z szybkim filtrem i robi poprostu inną robotę niż wazon z książką zamiast filtra, raz chcę jedno raz drugie.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2021, 12:47:08 wysłana przez trez »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2664 dnia: 09 Styczeń 2021, 13:58:02 »
przykładzie ma tds 1.36, generalnie spoko ale to tylko ilość kawy w kawie, jak spojrzymy, że powstało to z 20/300 w 5minut, to pomimo, że nie wiem ile wody w fusach zostało ale mogę w kalkulatorach oszacować ekstrakcję na ~17.4% - 17.7%, czyli ta kawa jest poprostu nieco underextracted.

Nawet nie nieco skoro cel jest 19.5 wzwyż ;)
Nawet na chłopski rozum ta metoda jest nielogiczna. Część kawy jest dobrze bądź za bardzo wyekstrachowana, a część za mało. Z jeden strony może to smakować bo będzie wyższe body, przy lekkości niedoparzenia. Z drugiej strony można zapomnieć o powtarzalności.
Kostaryką anearobic. Szczególnie przy tej drugiej jestem zadowolony bo do tej pory nie przepadałem za tą obróbką.
Bo anaerobic to cynamon goździki itp. Ta metoda polewania nie poprawia smaku kawy tylko sprawia, że jest go mniej. Innymi słowy nie robi kawy dobrej tylko mniej gorszą, a to nie o to chodzi.

W tych czasach wystarczy nagrać ładny film, dodać miłą muzyczkę, ładnie zmontować i gadać głupoty, a ludzie i tak uwierzą, bo przy ładnym obrazie nie ma chęci weryfikacji
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Truedomel

  • Wiadomości: 10
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2665 dnia: 09 Styczeń 2021, 18:20:42 »
Który rozmiar filtrów Chemexa pasuje do V02?
żaden ;)
możesz próbować do v03
albo każdy ;) ale musisz uważać - bo jest naprawdę duży i ciężki
Zostałem obdarowany urządzeniem hario decanter, czyli po prostu V60 02 z naczyniem podobnym do chemeksa, używam standardowo z filtrami do v60 02,ale czemu miałbym nie spróbować z filtrami chemeksowymi? No aż się prosi

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2666 dnia: 09 Styczeń 2021, 22:08:19 »
Sami mówią, że to wzorowane na starym japońskim sposobie, do którego próbuje się trochę na siłę dorabiać fizyczne zjawiska.
Zgadza się, ale ja tego nie znałem.

W tych czasach wystarczy nagrać ładny film, dodać miłą muzyczkę, ładnie zmontować i gadać głupoty, a ludzie i tak uwierzą, bo przy ładnym obrazie nie ma chęci weryfikacji
Troszku popłynąłeś. Właśnie chodzi o to, że zweryfikowałem - wręcz organoleptycznie. Zdaje się, że najważniejsze w kawie (i czymkolwiek innym zresztą też), że mi smakuje, nawet jeśli jest niedoparzona i kwaskowata. W każdym razie te dwie kawy które akurat mam/miałem smakują mi bardziej w ten sposób niż z Hoffmana, Rao czy z Clevera i kallity. Może mało w tym finezji, z geekowego punktu powinna wyjsć lura - trudno - mi smakuje. Zaskoczyło mnie to pozytywnie, więc się podzieliłem opinią i rekomendacją - może komuś też podpasuje.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2667 dnia: 10 Styczeń 2021, 14:05:28 »
chyba nie do końca, kawa nie jest lurą, bo używasz jej poprostu więcej, pomysł żeby celowo niedoparzać duże ratio mi tez się jednoznacznie nie podoba, ciężko to nazywać metodą, raczej pomyłką. Z sposobów japońskich wyjęli fragment zupełnie z kontekstu, to co pokazuje nie jest wcale proste i raczej słabo powtarzalne, nie określa temperatury i to ciurkanie o którym już pisałem, pewnie stąd taki duży rozrzut czasów, sam nie osiąga tego co tłumaczy, zwyczajnie marnuje i kawę i potencjał smaku jaki ma.

Nie musisz pisać, że trudno bo smakuje, szwagrowi bardziej smakuje zalewana woseba niż moje dripki i wcale mu nie jest przykro z tego powodu :D Oceniając metodę skupmy się na jej aspektach technicznych, jak powtarzalność, kontrola czy parametry efektu, pomysły z tego filmiku wypadają słabo w każdym

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2668 dnia: 10 Styczeń 2021, 16:06:47 »
W sklepach tiger pojawiły się wielorazowe metalowe filtry do dripa, nierdzewka i przeszyta bawełnianą nicią, wg producenta nadają się do zmywarki.
facebook (kropka) com/FlyingTigerCopenhagenPL/photos/3550094545039809
W Łodzi zapłaciłem dwunastaka (czasem ponoć ceny różnią się między sklepami) i po pierwszym użyciu
-kawę mieliłem i parzyłem tak jak to zazwyczaj robię w V60 i wyszła smaczna
-filtr jest dość słabo dopasowany do drippera (V60 02), ale to może kwestia tego, że jest po prostu nowy
-z utrzymaniem w czystości może być trochę więcej ambarasu, świeżo po parzeniu fusy nie chciały dać się wytrząsnąć do śmieci. Pewnie trzeba chwilę odczekać, żeby nieco wyschły.
Wiem, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, ile śmieci produkuje i stara się to redukować. Wydaje się łatwiejszy w utrzymaniu niż bawełniany, poużywam go jeszcze, może po jakichś dwóch tygodniach coś więcej będę w stanie napisać.
Jak na razie wydaje się być  fajną opcją awaryjną (skończyły się filtry w domu) albo podróżną (chociaż pakując wagę, młynek, drippera i kawę to już paczka filtrów jest w tym wszystkim małym problemem, ale to tylko moje dotychczasowe doświadczenia z podróży z kawą).
Fotki:
imgur (kropka) com/a/RzYag2x

(a i dla jasności - nie mam nic wspólnego z tymi sklepami, kupiłem to za swoją kasę z ciekawości)
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2021, 16:17:37 wysłana przez kacperb »

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2669 dnia: 10 Styczeń 2021, 16:34:29 »
Uważaj! Mistrzowie Ci napiszą, że filtry niezgodne ze sztuką więc na pewno nie może wyjść smaczna kawa in 3, 2, 1... ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi