Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671077 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2565 dnia: 12 Październik 2020, 21:27:41 »
Wow! Dzięki, będzie co czytać do poduszki. Plusik.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2566 dnia: 04 Listopad 2020, 08:28:23 »
Cześć
Nigdy nie piłem kawki z dripa, ale na urodziny od dziewczyny dostałem zestaw sprzętu z tchibo- ceramiczny drip (rozmiar 1x4), filtry, dzbanek na kawkę i czajnik gooseneck- wszystko ze sklepu tchibo.
Przygotowując się merytorycznie dowiedziałem się, że za wyjątkowe doznania smakowe i popularność V60 wśród dripów odpowiadają rowki w filtrze i kąt nachylenia ścianek. Mój nowy drip ceramiczny od tchibo nie ma ani rowków (gładkie ścianki) ani nie ma takiego kąta nachylenia ścianek (jest mniejszy). Mało tego, drip nie ma w dnie otworu jak np. Hario V60 tylko dwie malutkie dziurki jakby to była pieprzniczka.
Może ktoś używał, może ktoś potrafi ocenić- wyciągnę coś z takiego dripa czy od razu zamieniać go na V60? Nigdy nie piłem singli, dopiero będzie przymiarka ;)

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2567 dnia: 22 Listopad 2020, 14:04:53 »
Cześć,
Od paru dni trudzę się przygotowaniem kawy z V60 i niestety nie jest ani prosto, ani smacznie. W świecie alternatyw jestem początkujący i dopiero od niedawna tego próbuję. Do tej pory używałem AeroPressu, metody Tim Wendelboe w zasadzie z powodzeniem, ponieważ efekty były satysfakcjonujące. Trochę gorzej idzie mi z V60 - wszystko co próbuję przygotować tym sposobem wychodzi płaskie i gorzkie w smaku. Nie potrafię znaleźć odpowiedniej metody na ten sprzęt. Młynek to 1zpresso Q2. Przy AeroPressie i powyższej metodzie zazwyczaj poruszam się między 18 a 20 klikiem. Kompletnie nie wiem natomiast jakie to ma odniesienie do V60 - powinienem mielić drobniej/grubiej? Wody używałem zazwyczaj zaraz po przegotowaniu, po to by nie wprowadzać dodatkowej zmiennej. Niestety nie posiadam konewki, przez co czasem mam problem z prędkością dolewania wody i po prostu za szybko kończę parzenie. Interesują mnie objętości od 300 do 400 ml przy jednorazowym parzeniu. Czy ktoś jest w stanie coś doradzić/pomóc? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie! Pozdrawiam :)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2568 dnia: 22 Listopad 2020, 17:13:28 »
@Dawid_C Konewka ma bardzo mały (żaden?) wpływ na to jak szybko kawa się przelewa, jest po to żebyś lepiej kontrolował strumień, nie jest konieczna żeby mieć dobry napar, problem może być raczej z powtarzalnością, ale tym się na razie nie przejmuj.
Jeśli kawa leci za szybko musisz zmielić drobniej, a jeśli kawa jest gorzka to możliwe że lejesz za gorącą wodę. Po zagotowaniu wody spróbuj poczekać minutę albo dłużej i potem przelewać.
A kawę sypiesz świeżą czy marketową?

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2569 dnia: 22 Listopad 2020, 17:23:11 »
Dobrze to słyszeć, w takim razie nie zawracam sobie w tej chwili głowy konewką. Faktycznie, spróbuję odczekać trochę dłużej po zagotowaniu wody i zobaczę jaka będzie różnica względem wcześniejszych prób. Kawy używam świeżej, jeszcze eksperymentuję z palarniami i za każdym razem zamawiam coś innego.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2570 dnia: 22 Listopad 2020, 18:43:34 »
Przepraszam, ale pozwolę sobie skomentować parę fragmentów, bo to straszne, powiedzmy, uogólnienia

... Konewka ma bardzo mały (żaden?) wpływ na to jak szybko kawa się przelewa, jest po to żebyś lepiej kontrolował strumień, ...

no nie za bardzo, kontrola strumienia ma znaczący wpływ na prędkość przepływu, spokojnie można i minute dodać/odjąć, silniejszy strumień wraz z większą agitacją powoduje większy ruch drobin i zapychanie filtra, niezwykle delikatne polewani nie rozwali/rozrusza łoża po preinfuzji, co tez będzie blokować przepływ, intensywne lanie po brzegach też zmieni czas. To tak na szybko parę przykładów ;)

nie jest konieczna żeby mieć dobry napar, problem może być raczej z powtarzalnością, ale tym się na razie nie przejmuj.

Faktycznie konewka nie jest obowiązkowa, ale niezwykle ułatwia, polecam pooglądać youtuby hoffmana i scota rao, metody z wysokim stanem wody i kołysaniem dripa są łatwiejsze w polewaniu, więc tez łatwiejsze bez konewki. Natomiast powtarzalnością się przejmuj, bo jak każda kawa będzie wychodzić przypadkowo inaczej, to się nigdy nie nauczysz i nie opanujesz. To w sumie ogólnik niezależny od metody, zawsze trzeba mieć powtarzalność, żeby móc świadomie zmieniać i poprawiać

... jeśli kawa jest gorzka to możliwe że lejesz za gorącą wodę.

chyba pod warunkiem, że przelewa się fest ciemno wypalone kawy, to może się tak coś podratuje. Parę stopni celsjusza jako tuning smaku to jedno ale gorzko/cierpko/niedobra kawa może oznaczać raczej nadekstrakcję ale większy wpływ będzie miał czas przelewu, agitacja czy pokanałowanie.

A kawę sypiesz świeżą czy marketową?
zakładam tylko świeżą, chodź kiedyś wsypałem w dripa mielonkę zwaną d'oro made in biedronka, powiedzmy, że ciekawie nie było :D

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2571 dnia: 22 Listopad 2020, 19:04:16 »
Faktycznie konewka nie jest obowiązkowa, ale niezwykle ułatwia, polecam pooglądać youtuby hoffmana i scota rao, metody z wysokim stanem wody i kołysaniem dripa są łatwiejsze w polewaniu, więc tez łatwiejsze bez konewki. Natomiast powtarzalnością się przejmuj, bo jak każda kawa będzie wychodzić przypadkowo inaczej, to się nigdy nie nauczysz i nie opanujesz. To w sumie ogólnik niezależny od metody, zawsze trzeba mieć powtarzalność, żeby móc świadomie zmieniać i poprawiać

W tej chwili jest to chyba moje największe zmartwienie, że ta sama kawa robiona przeze mnie w v60 za każdym razem wychodzi inaczej, pomimo tej samej metody. Czy technika polewania zatem może mieć aż tak duży wpływ na to jaki finalnie uzyskamy efekt? Wydaje mi się, że jest to jedyna zmienna, która u mnie występuje (poza niewielkimi wahaniami w temperaturze wody oczywiście).
chyba pod warunkiem, że przelewa się fest ciemno wypalone kawy, to może się tak coś podratuje. Parę stopni celsjusza jako tuning smaku to jedno ale gorzko/cierpko/niedobra kawa może oznaczać raczej nadekstrakcję ale większy wpływ będzie miał czas przelewu, agitacja czy pokanałowanie.
Dobrze myślę, że w przypadku nadekstrakcji powinienem zmodyfikować mielenie na jednak trochę grubsze?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2572 dnia: 22 Listopad 2020, 19:49:22 »
Pewnie że lanie wody ma wpływ na to jaka kawa wyleci, no ale właśnie woda, a nie posiadanie lub nie konewki (to nie jest coś takiego jak PID do ekspresu? )
Może patrzę na to zbyt przez własne doświadczenia, ale leję z zwykłego czajnika od ponad roku (albo jeśli chcę zalać niższą temperaturą przelewam do wygodniejszego, mniejszego dzbanuszka z dziubkiem) i jeśli jestem ostrożny i nie pospieszę procesu bo się poczuję zbyt pewnie to kawy nie zepsuję.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2573 dnia: 22 Listopad 2020, 20:52:02 »
Bardzo spłycasz dripowe parzenie, a to jest specjalistyczne forum. Znaczenie ma nie tylko woda, także ilość porcji, sposób polewania,  wzbudzania przemiału itp.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2574 dnia: 22 Listopad 2020, 21:21:20 »
Bardzo spłycasz dripowe parzenie, a to jest specjalistyczne forum. Znaczenie ma nie tylko woda, także ilość porcji, sposób polewania,  wzbudzania przemiału itp.
Jeśli jest to odpowiedź na moje posty to bardzo chętnie dowiem się, co i w jaki sposób mogę poprawić. Jak zaznaczyłem, dopiero się uczę i każda rada będzie cenna. Mam świadomość profesjonalizmu osób udzielających się na tym forum, dlatego też chciałbym skorzystać z porad osób dużo bardziej doświadczonych.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2575 dnia: 22 Listopad 2020, 21:23:28 »
lordlolek-u no jak tak potrafisz to fajnie, dla mnie zalewanie z czajnika to są starania, żeby jakoś coś wyszło a z konewką mamy możliwość różnych technik i przepisów.

Ale wracając do tematu, to aero Tim-a to dość drobne mielenie, dla mnie dolny poziom dripa więc raczej faktycznie idź w nieco grubsze. Zmiennych niestety jest dużo więcej niż tylko grubość, na prędkość i poziom ekstrakcji wpłynie sam rodzaj kawy, jej palenie, filtry, mineralizacja wody, nawet jej temperatura, jednak ich wypadkową dobrze pokazuje czas przelewu, więc ja bym wybrał jeden przepis, jak pisałem polecam te uniwersalne i łatwo powtarzalne i popróbował chwilę jak zalewać właśnie powtarzalnie.
Ekspresy przelewowe przecież nie mają wymyślnych algorytmów oprysków a robią niezłe kawy, bo eliminują część zmiennych więc i nam łatwiej się dopasować z kawą.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2576 dnia: 22 Listopad 2020, 21:27:41 »
@trez wielkie dzięki za rady!
Czy masz może na myśli jakieś konkretne "uniwersalne" przepisy na v60?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2577 dnia: 22 Listopad 2020, 21:35:45 »
Kurka, zgadzam się, tylko ja nie o tym mówiłem. Jeszcze raz spróbuję:
Nie chciałem powiedzieć, że drip nie wymaga techniki, albo że ja moją domową krową robię to samo co specjaliści tutaj, tylko, że żeby osiągnąć dobrą kawę nie trzeba wydawać więcej pieniędzy niż na dobrą kawę i ~30 zł na drip + filtry.
Jeśli Dawidowi (czy komukolwiek) wychodzi gorzka kawa, która za szybko leci, to jest bardzo dużo kroków pośrednich które może spróbować zanim wyda minimum 100 zł na bardziej specjalistyczny sprzęt.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2578 dnia: 22 Listopad 2020, 21:41:59 »
no w poprzednim poście pisałem :)
hoffman: https://youtu.be/AI4ynXzkSQo?t=0 przy czym ja należę do plemienia mieszania np łyżeczką :) On też podpowiada jak żyć bez konewki
i rao: https://youtu.be/c0Qe_ASxfNM?t=0 a tu właśnie widzę, że oznaczył go jako old i poleca swój nowy sposób na lekko zmodyfikowaną kalitę, niemniej dalej lubię te "stare" wytyczne
i one są fajne dla większego dripa np 30g/500ml, dla małego super sprawdza się Mat:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2579 dnia: 22 Listopad 2020, 21:46:18 »
Bardzo spłycasz dripowe parzenie, a to jest specjalistyczne forum. Znaczenie ma nie tylko woda, także ilość porcji, sposób polewania,  wzbudzania przemiału itp.
Jeśli jest to odpowiedź na moje posty to bardzo chętnie dowiem się, co i w jaki sposób mogę poprawić. Jak zaznaczyłem, dopiero się uczę i każda rada będzie cenna. Mam świadomość profesjonalizmu osób udzielających się na tym forum, dlatego też chciałbym skorzystać z porad osób dużo bardziej doświadczonych.

Odpowiedź oczywiście na post powyżej, czyli @Lordalolka. A co do goryczy w dripie, to wpływ na nią mają: zbyt drobne mielenie, za długa ekstrakcja, za wysoka temperatura wody, nieodpowiednia kawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi