Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670965 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2265 dnia: 13 Grudzień 2019, 12:49:40 »
Nie inna historia. Kawa na bokach ma DŁUŻSZĄ drogę do przebycia, niż ta na srodku. To było wyjaśnione lata temu przez, o ironio, Hoffmana czy Rao. Woda ciśnie do środka a nie leci przez filtr prostopadle do postawy. Łatwo to można zauważyć używając Brewisty Hourglass z filtrem do kality czy melitty. Kawa leci z jednego miejsca, a nie dookoła filtra czy wzdłuż niego.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2266 dnia: 13 Grudzień 2019, 13:05:40 »
niestety antonio woda pójdzie praktycznie wertykalnie, kiedyś były popularne takie teorie, że trzeba lać na środek, a woda będzie sama kierowała się w bok, to niestety naiwność wynikająca z niezrozumienia fizyki, a ta ma grawitację, która jest bezwzględna i w nosie ma że woda chciała by jeszcze odwiedzić boki ;) przepływy wynikające z porowatej natury pozostają poprostu nieistotne

Masz absolutną rację, że wprowadzanie ruchu w kawę polewaniem jest ważne, o tym mówią wszyscy, Rao często narzeka na polewanie pod kątem, z zamaszku a nie prostopadle, Hoffman po to promuje szybsze wlewanie pierwszej po bloomie wody, tylko dalej staramy się wyrównać łoże i dolewamy wody zanim zniknie pod kawą, żeby w miarę możliwości wyrównać czas kontaktu z wodą, krater z swojej natury będzie tą najbardziej niekorzystną strukturą.

Zabawy w łyżeczki, kołysania, kręcenia czy inne mają dwa zadania:
Po pierwsze zapewnienie jednoczesnego namoczenia całej kawy, w tym mieszanie łyżeczką jest najlepsze.
Po drugie niwelowanie kanałowania, a w tym kultowy spin jest świetny

i jeszcze ogólnie sobie pozwolę, bo wybaczcie koledzy, też powtarzam, że kawa ma przede wszystkim smakować pijącemu ją, ale to nie znaczy, że nie mamy kierować się wiedzą i dążyć do określonych efektów. Parzenie, nazywane przez nas słodko ekstrakcją, ma określony cel i możemy to kontrolować, dobre jest robienie kawy dążąc do określonego efektu. Po to jesteśmy wszyscy na tym forum, żeby wynikowy napój był taki jak świadomie chcemy i takie podejście chcę pokazywać ludziom. Wiedza to narzędzie, ignorancja hmmm

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2267 dnia: 13 Grudzień 2019, 13:18:53 »
Trez, ale tu na początku nie mamy równomiernego słupa wody lecz strugę, wpadającą z góry. Sytuacja jest zupełnie inna niż w idealnie płaskim ciastku przykrytym wodą. Struga wody wbija się w kawowy pył, pojawiają się turbulencje, tak przynajmniej to czuję i obserwuję ;).

Wydaje mi się, że oprócz ciążenia mamy tu też do czynienia z innymi zjawiskami. Płyn, ciecz nie jest tym samym co worek maku...
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2019, 13:24:27 wysłana przez Antonio »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2268 dnia: 13 Grudzień 2019, 13:38:50 »
antonio ale to chcesz przez cały czas lać strugą, tak żeby woda nie zbierała się ponad kawą? chyba trudne by to było ;) struga wzburza, dodaje turbulencje, czy jak to nazwać, rozbija nam kanały i poprawia ekstrakcję, tylko że poza początkiem lania, przez cały czas parzenia masz i generalnie chcesz mieć, wodę przepływająca przez kawę, od góry do dołu.

faktycznie kawa w dziobku v60 będzie nieco bardziej wytaplana niż ta z górnej warstwy, właśnie po to zadajemy sobie trud z tymi dziwnymi zachowaniami, żeby była to możliwie najmniejsza różnica, cylindryczny drip z płaskim dnem będzie równiej, bardziej proporcjonalnie traktował, o tym Perger wspominał i w sumie po to kalitta wave-a stworzyła, to kolejny element do układanki

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2269 dnia: 13 Grudzień 2019, 13:50:35 »
Kilkanaście czy kilkadziesiąt postów temu był opublikowany najlepszy (do tej pory) artykuł dotyczący dripu w naczyniu o pionowych ściankach. Nie uwzględnił wszystkich zjawisk (np. dyfuzja) ale ładnie przedstawił główne. Polecam wrócić do niego i na spokojnie przeanalizować.

i jeszcze ogólnie sobie pozwolę, bo wybaczcie koledzy, też powtarzam, że kawa ma przede wszystkim smakować pijącemu ją, ale to nie znaczy, że nie mamy kierować się wiedzą i dążyć do określonych efektów. Parzenie, nazywane przez nas słodko ekstrakcją, ma określony cel i możemy to kontrolować, dobre jest robienie kawy dążąc do określonego efektu. Po to jesteśmy wszyscy na tym forum, żeby wynikowy napój był taki jak świadomie chcemy i takie podejście chcę pokazywać ludziom. Wiedza to narzędzie, ignorancja hmmm

Z tym się nie mogę zgodzić. Na forum promowana jest przede wszystkim dobra świeża "nie-anonimowa" kawa. Metod parzenia jest mnóstwo, jak i urządzeń, a i same ziarna swoją strukturą, zawartością wigloci, obróbką, sposobem mielenia i użytej wody nie będą odzwierciedlały dokładnie tych samych zachowań w naszym biednym dripie. Ba, pozwolę sobie dodać, że odczuwanie smaku też mamy różne i dopóki każdą z metod, o których tutaj sobie piszemy, nie wykonamy blind tastingu na dostatecznej liczbie kaw i ludzi, nie można uznać jednej z metod na kategorycznie lepszej od drugiej. Wszystkie określenia typu "uważam że", "zauważyłem", bądź autorytarne ustawienie rankingu ważności zjawisk fizycznych w biednym V60, w kontekście smaku, to tylko nasze osobiste doświadczenia i żadna wyrocznia sukcesu (zdefiniowanego jako "smaczna kawa") dla innych osób. Mówimy tutaj o technikach jakie są punktem wyjścia dla nas, co wcale nie znaczy, że nie będą one biegunem dla innej osoby ze względu na wyżej wymienione względy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2270 dnia: 13 Grudzień 2019, 14:24:21 »
No właśnie, jak Perger albo Rao już coś powie, to "cholera" nie ma jak tego ruszyć, święte słowa i koniec. Nie tak dawno, Szczympek naśmiewałeś się tego Rao, a teraz masz chyba bożyszce ;). O Jamesie chyba też tam coś niedobrego kiedyś pisałeś...
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2019, 14:28:23 wysłana przez Antonio »

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2271 dnia: 13 Grudzień 2019, 14:29:00 »
Kilkanaście czy kilkadziesiąt postów temu był opublikowany najlepszy (do tej pory) artykuł dotyczący dripu w naczyniu o pionowych ściankach.
Mosz to gdzieś? Bo szukam i nie mogę znaleźć

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2272 dnia: 13 Grudzień 2019, 14:39:15 »
Bo oczywiście pomyliłem wątki ...  :picardpalm: był on w "Artykułach..."

https://coffeeadastra.com/2019/10/04/extraction-uniformity-and-channeling/

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2273 dnia: 13 Grudzień 2019, 15:27:06 »
Dzięki bo przeleciałem wstecz do 130 strony i poza dyskusją gdzie polewać nic nie znalazłem :) A bałem się że przeoczyłem

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2274 dnia: 13 Grudzień 2019, 16:43:48 »
No właśnie, jak Perger albo Rao już coś powie, to "cholera" nie ma jak tego ruszyć, święte słowa i koniec. Nie tak dawno, Szczympek naśmiewałeś się tego Rao, a teraz masz chyba bożyszce ;). O Jamesie chyba też tam coś niedobrego kiedyś pisałeś...


Jak ktoś coś powie, uzasadni i objaśni to tak, ciezko to ruszyć. Hoffmana od zawsze lubiłem, a Rao mnie śmieszy sposobem bycia, ale doceniam to co zrobił.
Ty się zachowujesz jak jakiś plaskoziemca czy inny antyszczepionkowiec. Nie masz żadnych dowodów, prócz „wydaje mi się” i „ja tak uważam”, ale dalej brniesz w swoje. Przypomina mi to komentarz pod filmikami o teorii płaskiej ziemi SciFuna, ktory brzmiał „gość musi się mylić, ale nie wiem dlaczego”.
Próbujesz przeforsować swoją teorie - luz. Tez wrzucałem sporo swoich „przepisów” które po latach wywołują teraz tylko uśmiech. Ale daj jakiś dowód, sprawdz poziom ekstrakcji w porównaniu do polewania po całości, itd bo inaczej wśród świadomych użytkowników, wywołujesz tylko uśmiech politowania.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2275 dnia: 13 Grudzień 2019, 17:22:10 »
@Szczympek, w dziedzinie zaparzania kawy metodami przelewowymi nie ma nigdzie Twoich opracowań, artykułów naukowych, teorii -- posługujesz się tutaj tylko czyimś autorytetem i cudzą pracą, może nawet uprawiasz plagiat przelewowy ;). Teraz użyłeś obraźliwych "tekstów", żeby mi osobiście dokopać ale nie jesteś w stanie dyskutować, przytaczając rzeczowe argumenty. Być może ja też nie przytaczam rzeczowych argumentów ;). Te obraźliwości: antyszczepionkowiec i płaskoziemca są dość zabawne i sporo o Tobie wyjawiają. W naszym sporze o "polewaniu" raczej nie znajdziemy porozumienia, bo chyba posługujemy się różnymi wyobraźniami i różnym słownictwem, być może rozmawiamy o różnych rzeczach ;). Może zrobiłbyś jakiś film ze swoją metodologią V60? A może masz już takowy i jeszcze go nie pokazałeś?

Wcześniej już chyba pisałem: zalecenia Twoich guru i przewodników są mi znane i przez długi czas je stosowałem: mieszałem w stożku łyżką, kręciłem dripperem, kręciłem strużką wody, czym tam jeszcze nie kręciłem? Są tu na forum moje rekomendacje metody Rao itp. Ale widzisz, nie chce mi się teraz z tym dłużej żyć i im mniej kręcę, tym lepiej się czuję ;). SMaN fajnie to określił: "biedny V60" -- bardzo mi się to podoba :).
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2019, 17:56:52 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2276 dnia: 13 Grudzień 2019, 18:20:29 »
Jak napisałem wcześniej, zamieściłem na tym forum bardzo dużo przepisów, które lubię, używam i polecam, ale nigdy nie napisałem, że mój przepis jest lepszy bo...
Ty od jakiegoś czasu piszesz, że lanie w środek jest lepsze i daje lepsze rezultaty - nigdy nie napisałeś dlaczego, tylko, że pył ucieka, bo kawa jest bardziej wzburzona. Sprawdziłem - niższa ekstrakcja i mniejsza powtarzalność. Jak tak lubisz to nic do tego nie mam. Sam lubię kawy z lekka nadekstrakcją, ale zawsze o tym pisze podając jakiś przepis.
Są tacy co nie mieszaj preinfuzji i to lubią, są tacy ktorzy mielą porlexem i piszą, że mają „wspaniały” napar.
Smak to rzeczywiście mocno subiektywna sprawa, ale przyrządzanie już nie, bo są pewne mierzalne standardy. Gdyby ktoś napisał, ze zalewa v60 woda o temperaturze 68 stopni i tak ma być, bo jest smacznie to nie oponowałbyś?

Ps. Jakich obrazliwych tekstów użyłem? Ze odrzucasz sprawdzone, rzetelne argumenty? Takie sa fakty :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2277 dnia: 13 Grudzień 2019, 18:29:46 »
ale nigdy nie napisałem, że mój przepis jest lepszy bo
Wydaje mi się, że i ja tak nigdy nie napisałem.

Użyłeś nie argumentów -- bo żadnych nie podałeś -- użyłeś obraźliwych określeń: antyszczepionkowiec i płaskoziemca ;). Powiedz mi, jakież to sprawdzone, rzetelne argumenty odrzuciłem? Otóż nie odrzuciłem, ale ich nie stosuję. Nie odrzuciłem, bo je akceptuję i sam je stosowałem ;). Nie napisałem nigdy, że mieszanie łyżką to coś złego i że absolutnie nie wolno tego robić. Jeśli tak odczytałeś moje słowa, to źle odczytałeś. Po prostu efekt podobny uzyskuję inaczej. Nie wiem co tam sprawdziłeś... Bo to, co ja robię jest powtarzalne i wcale nie jest podekstraktywne. Spróbuję to kiedyś dokładniej opisać. To czy kawa jest niedoparzona czy nie, zależy przecież od paru czynników: od młynka przede wszystkim.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2019, 18:50:32 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2278 dnia: 13 Grudzień 2019, 19:49:41 »
Napisałem, że zachowujesz się jak, a nie jesteś jak ;) to duża różnica. Ale nie ważne.

Przypominam i ciagle polecam przepis 1:1:1 Pani Veroniki, mojego kolejnego kawowego autorytetu :)
Męczyłem się trochę z pacamara z El Salvadoru, a z tym przepisem wyszło mega słodko i owocowo :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2279 dnia: 13 Grudzień 2019, 20:15:32 »
Naprawdę Szczympek nie są przyjemne i na poziomie Twoje wypowiedzi- zjedz Snickersa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi