Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670939 razy)

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1635 dnia: 17 Luty 2018, 13:58:33 »
z czasem 4 minut to mi wychodzi 500ml w v60-02 ale z filtrem od chemexa.
Swoją drogą ciekawe rozwiązanie do którego zostałem poniekąd zmuszony bo chemeksowy wazon zakończył żywot śmiercią tragiczną  :evil:
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1636 dnia: 17 Luty 2018, 14:59:29 »
z czasem 4 minut to mi wychodzi 500ml w v60-02 ale z filtrem od chemexa.

Nie oszukujemy :D Filtr z chemexa jest grubszy i ten sam przemiał w tym będzie kapać dłużej... Ale skali na młynku brakuje, czy jak? ;) Grubość mielenia jest regulatorem czasu. Jeśli jesteś w stanie zmielić na 3 minuty, to spróbuj trochę drobniej i będą 3:30-4. Jest bardzo cienka granica między niedoparzoną kawą a owocową :P

Z innej beczki - moje dzisiejsze "epokowe" odkrycie, to że Kalita lubi ciut niższe temperatury zaparzania 90-91. W wyższych łatwo mi się przeparzało... Pewnie wszyscy wiedzą, a ja Amerykę odkryłem :P

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1637 dnia: 17 Luty 2018, 16:16:15 »
No widzisz, ja dziś Etiopię Aricha od Synestezji potraktowałem woda o temperaturze 96 stopni przy 31g/500ml/3:50 czas. Cudowny napar z "śmietankowym" body. Najlepsza kawa jaka piłem od dawna ;) a zaczynałem właśnie od 92 stopni i była po prostu klasyczna naturalna Etiopia ;) przy wyższej temperaturze zaskoczyła :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1638 dnia: 17 Luty 2018, 16:32:21 »
No widzisz, ja dziś Etiopię Aricha od Synestezji potraktowałem woda o temperaturze 96 stopni przy 31g/500ml/3:50 czas. Cudowny napar z "śmietankowym" body. Najlepsza kawa jaka piłem od dawna ;) a zaczynałem właśnie od 92 stopni i była po prostu klasyczna naturalna Etiopia ;) przy wyższej temperaturze zaskoczyła :)


O widzisz, spróbuję zatem wyjść poza 94

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1639 dnia: 17 Luty 2018, 19:27:12 »
moje dzisiejsze "epokowe" odkrycie, to że Kalita lubi ciut niższe temperatury zaparzania 90-91.
Ja mam odwrotne doświadczenia w kwestii Kality, równiej zaparza i trudniej w niej przeparzyć kawę, więc spokojnie można parzyć powyżej 94 stopni. Inną sprawą jest naturalna Etiopia Od Eli. Nie przesadzałbym z wysoką temperaturą w tym wypadku, ale to też w dużej mierze kwestia przepisu, użytej wody i własnych preferencji.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2018, 19:38:14 wysłana przez krystians »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1640 dnia: 17 Luty 2018, 20:23:32 »
moje dzisiejsze "epokowe" odkrycie, to że Kalita lubi ciut niższe temperatury zaparzania 90-91.
Ja mam odwrotne doświadczenia w kwestii Kality, równiej zaparza i trudniej w niej przeparzyć kawę, więc spokojnie można parzyć powyżej 94 stopni. Inną sprawą jest naturalna Etiopia Od Eli. Nie przesadzałbym z wysoką temperaturą w tym wypadku, ale to też w dużej mierze kwestia przepisu, użytej wody i własnych preferencji.
Tak jak myślałem - w wypadku kawy wszystko zależy jak leży i co komu smakuje. 96 stopni w tej, którą akurat teraz piję nie pasuje, a jest z obróbki mytej i powinno... Lepiej wyszła rano w niższej. Kawa nie ma zasad i to jest piękne w jej odkrywaniu ;) Dlatego trzeba mieć kilka asów w rękawie i się dostosowywać. Nie jest powiedziane, że jakbym zmielił jeszcze grubiej jak pod chemex i użył 96 stopni nie byłaby wyśmienita - czego jutro spróbuję...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1641 dnia: 17 Luty 2018, 23:22:38 »
Tą samą Etiopię w Gabi przypadkowo zalałem woda 91 stopni, doza 12/200 i wyszła bardzo truskawkowo i lekko ale bardzo słodko, bez winnej nuty naturali :)
Ostanio nie potrafię zrobić kawy dwa razy ta sama metoda. Nie wiem czy to dobrze czy źle ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kubaa

  • Wiadomości: 3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1642 dnia: 18 Luty 2018, 13:43:07 »
Witam, pewnie było już to poruszane, lecz nie mogę znaleść.
Problem mój z driperm Hario V60 polega na tym że strasznie wolno przelewa mi sie woda, przez pierwsze 1,5 minuty leci płynnie a potem strasznie zwalnia i praktycznie przestaje lecieć. W czym może tkwić problem ? w grubości zmielenia ziarna?
Dodam tylko że robię 6 g ziaren na 100 ml. czyli najczescie robię 24 g na 400 ml.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2018, 13:47:17 wysłana przez Kubaa »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1643 dnia: 18 Luty 2018, 13:57:11 »
Młynek?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1644 dnia: 18 Luty 2018, 13:57:51 »
przez pierwsze 1,5 minuty leci płynnie a potem strasznie zwalnia i praktycznie przestaje lecieć. W czym może tkwić problem ?

W pyle, jak sądzę. Za dużo pyłu w przemiale z czasem zalepia filtr. Spróbuj odsiać.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1645 dnia: 18 Luty 2018, 14:02:40 »
U mnie jest podobnie, ale w kalitcie. Sądzę, że wynika to z tego, iż podczas polewania, na początku kawa sobie unosi się w wodzie i powoli opada. Przykleja się do filtra i nawet przy drugim czy trzecim polaniu wzburza się mniej. Druga sprawa pył, który też zalepia filtr.

Edit. Ew. Problem ze zbyt szczelnym zetknięciem drippera z kubkiem lub serwerem. Tworzy się nadciśnienie w naczyniu.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2018, 14:06:05 wysłana przez GrizzzLee »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1646 dnia: 18 Luty 2018, 14:13:07 »
Witam, pewnie było już to poruszane, lecz nie mogę znaleść.
Problem mój z driperm Hario V60 polega na tym że strasznie wolno przelewa mi sie woda, przez pierwsze 1,5 minuty leci płynnie a potem strasznie zwalnia i praktycznie przestaje lecieć. W czym może tkwić problem ? w grubości zmielenia ziarna?
Dodam tylko że robię 6 g ziaren na 100 ml. czyli najczescie robię 24 g na 400 ml.

Używasz może tych filtrów co w zestawie z V60 były? One przeważnie po minucie zwalniają dość mocno. Trzeba inaczej zmielić albo inaczej polewać żeby tempo przelewu się drastycznienie zmieniało. Choć z drugiej strony jeśli dobrze dopracuje się przepis to wolna druga część ekstrakcji wcale nie musi działać na niekorzyść. Ważne żeby kawa była smaczna.

Offline Kubaa

  • Wiadomości: 3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1647 dnia: 18 Luty 2018, 14:25:58 »
Młynek jaki posiadam to Hario Mini Mill Slim.
Właśnie doczytałem w miedzy czasie że może to być powód pyłu. Czy istnieje sposób aby sobie z tym poradzić ?
Tak używam narazie filtrów tych co były w zestawie, czy warto kupić inne ?
I właśnie wydaje mi się że przez to że tak wolno spływa, wyczuwam dużą goryczkę.
Cytuj (zaznaczone)
Spróbuj odsiać.
Co to znaczy ?
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2018, 14:28:00 wysłana przez Kubaa »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1648 dnia: 18 Luty 2018, 14:33:35 »
Potrzebujesz drobne sitko (polecam takie do parzenia drobnych herbat), najdrobniejsze cząstki kawy wyrzucasz (lub zbierasz do innego sposobu parzenia), a to co zostaje używasz do parzenia.

Offline Kubaa

  • Wiadomości: 3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1649 dnia: 18 Luty 2018, 14:37:37 »
Potrzebujesz drobne sitko (polecam takie do parzenia drobnych herbat), najdrobniejsze cząstki kawy wyrzucasz (lub zbierasz do innego sposobu parzenia), a to co zostaje używasz do parzenia.
Dziękuje, będę próbował.
A co z filtrami ? są jakieś godne polecenia do Hario V60 ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi