Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671267 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1515 dnia: 22 Październik 2017, 23:20:20 »
Sądzę, ze wyrażanie opinii o danej kawie jest dozwolone. Nie wiem skąd myśl, ze przypinam kawie etykietę.
Chodzi o to, że Twoją opinię przeczytają inni, a jakoś tak jest, że tekst pisany odbieramy jako słowa autorytetu, szczególnie jeśli sami nie mamy zdania na temat. Można sporo takimi pochopnymy, choć osobistymi wrażeniami napsocić.

Jest taka zasada: chwal publicznie, krytykuj w cztery oczy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1516 dnia: 22 Październik 2017, 23:35:42 »
Nie dajmy się zwariować. Nie ma ideałów i dotyczy to wszystkiego. A jeśli mielibyśmy jakąkolwiek krytykę zdjąć z forum, to lepiej już je zamknąć chyba... Okaże się, że nie będzie można złego słowa napisać o czymkolwiek i nie będzie nic pisane.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1517 dnia: 23 Październik 2017, 08:48:02 »
Trochę o tym myślałem, że wszystko ma być równo, równo zalane, równo się zaparzyć itd. I poszedłem krok dalej: zalewam jak cupping, po 3 minutach mieszam jak cupping, po 4 minutach zlewam znad fusów napar do drippera. Jest to najbardziej powtarzalna i dająca najlepiej zaparzone kawy metoda jaką do tej pory spotkałem.

Trochę jak Clever Dripper :).

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1518 dnia: 23 Październik 2017, 08:55:46 »
Ostatnio np. pije dużo Kenii z różnych regionów i palarni także z Caffee Republic ich Kenię i bardzo mi smakowała zarówno z v60, Gabi czy aero.
Może w Coffee Republic dobry wypał to raczej kwestia przypadku? Miałem dwie kawy, jedną pod espresso i drugą pod przelew i z żadną nie byłem wstanie się dogadać.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1519 dnia: 23 Październik 2017, 09:23:27 »
Jest taka zasada: chwal publicznie, krytykuj w cztery oczy.

Ta zasada w kontekście forum nazywa się: marketing.

Na forum tego pełno.
Ktoś chwali kawę, to jest okej, nawet jeśli nie napisze dlaczego mu smakuje i jak dokładnie zaparzył.
Ktoś skrytykuje kawę, to już musi się tłumaczyć dlaczego mu nie posmakowała bo robi się wrzawa.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2017, 09:41:23 wysłana przez untoldex »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1520 dnia: 23 Październik 2017, 09:57:00 »
Trochę jak Clever Dripper .
Trochę, ale niezupełnie. Przepływ przez kawę powoduje szybszą ekstrakcji. W cleverze trzeba by po 1 min stawiać. To jednak jest dość krótko i daje inny napar.

Ta zasada w kontekście forum nazywa się: marketing.
Nie wiem czemu ale posty @siewcu i @untoldex zupełnie mi nie leżą, może mam kiepski ekran, ale jakieś takie te ich wpisy krzywe. @WS fajne posty pisze, a tamte to nie to.

W moje gusta nie trafia znakomita większych kaw, czy to powód abym o tym pisał? To są moje smaki i moje błędy parzenia, inni z tych czy innych ziaren się cieszą. I bardzo dobrze.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1521 dnia: 23 Październik 2017, 11:37:20 »
Otóż to. Mam w pamięci piękną kawę z Hondurasu, jaka rok temu zaistniała u nas. Były to ziarna odmiany Red Honey. Słodka, czysta, bardzo dobra, w przelewowych metodach samograj. Na początku ktoś ją na forum tak skrytykował, że do dzisiaj nie rozumiem o co chodziło, mam jakiś tam żal...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1522 dnia: 23 Październik 2017, 11:58:26 »
Nie jestem przekonany czy dobrze robimy nie pisząc, że jakaś kawa nam nie podeszła. Osobiście nie raz próbowałem kaw, z której dużo osób było zadowolonych, a ja tak średnio, np dość ciemne mieszanki do ekspresu. Wg mnie trzeba pisać, że jakaś kawa nam nie pasuje - podać wtedy szczegóły przygotowania, spróbować przepisów innych i wtedy stwierdzić, że albo użyliśmy gorszego przepisu, albo nam kawa nie smakuje (i napisać czego się spodziewaliśmy, a co dostaliśmy). Krytyka bez jakichkolwiek argumentów powinna być usuwana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1523 dnia: 23 Październik 2017, 12:33:33 »
Andrzeju, co prawda Hondurasu od Was nigdy nie krytykowałem, zawsze go gorąco polecam, jest to najmilej wspominana przeze mnie kawa jaką piłem w espresso, aczkolwiek to chyba nie ta o której piszesz. Nie mniej czasem napiszę o moich wątpliwościach w Twoim wątku, tak było ostatnio z Geishą. Sam miałem kiedyś wątpliwości co do takich opinii i przy okazji jakiejś Kenii, z którą nie mogłem się dogadać i o którą pytałem Ciebie w wiadomości prywatnej spytałem się, czy przy jakichś wątpliwościach mam pisać na PW czy w wątku i wydaje mi się, że nie miałeś nic przeciwko. Tak jak wtedy tak dziś doskonale rozumiem, że internet to tylko internet, zupełnie wymazuje emocje z tekstu i czasem ktoś może wrzucić jedynie swoje subiektywne spostrzeżenie a zostanie ono odebrane jak zarzut. Tak jak wtedy tak i teraz twierdzę, że możliwość rozmowy z Tobą czy Elą jako twórcami tego produktu jaką jest kawa, o niuansach zaparzania, spostrzeżeniach z degustacji, jest nieocenioną wartością dodaną do zakupu. Niestety nie zawsze mnie stać na comiesięczne zakupy u Was, ale zawsze cieszę się jeśli uda mi się coś zakupić, bo wiem, że to będzie naprawdę pierwsza klasa :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1524 dnia: 23 Październik 2017, 14:51:42 »
Ja też raczej jak mam jakieś uwagi natury szczegółowej, to staram się wyjaśnić prywatnie. Jeśli wyrażam jakąś krytyczną opinię to staram się to ją jak najlepiej wytłumaczyć.

Mader a próbowałeś już Kostaryki Perla Negra? Jakie masz odzucia?

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1525 dnia: 23 Październik 2017, 15:29:17 »
Może lepiej już nie będę pisał o swoich odczuciach [emoji3]
Nie otwierałem jej jeszcze. Palona 19-go i trochę poczekam. Jest jednak palona pod espresso a nie mam już ekspresu. Mleczne piję na bazie namiastki espresso zrobionego w aeropresie bo samo takie niby espresso to nie espresso. Może zrobię cupping.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1526 dnia: 23 Październik 2017, 15:44:09 »
a co porzuciłeś espresso dla przelewów?  Ostatnio nawet mojej teściowej posmakowała kawa z filtrów i zaczęła używać mojej wilfy na filtry melitty  :)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1527 dnia: 23 Październik 2017, 15:59:08 »
Trudno powiedzieć na ile. Ostatnio fajnie było na festiwalu oglądać ascaso z termoblokiem. Trochę denerwowało mnie włączanie ekspresu i jego czas nagrzewania dla jednej osoby. Z drugiej strony jak był włączony całe popołudnia i weekendy to rachunek za prąd wzrósł znacząco.

 Wracając do tematu moja nowa miłość przelewy i Kenia. Już samo mielenie kawy daje ten aromat a po zaparzeniu pozostaje już tylko delektować się tym co napisane na opakowaniu

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1528 dnia: 23 Październik 2017, 16:09:07 »
tutaj to chyba Kenia w synergii z Kostaryką i Kolumbią :)

Offline Lukas.troch Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Kawiarka bialetti kawiarka Fagor, ekspres przelewowy, ekspres Zelmer Piano, ekspres Senseo, ekspres tchibo, Hario V60, AeroPress,
  • Młynek: Severin km3874 Severin KM3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1529 dnia: 14 Listopad 2017, 20:57:09 »
Pytanie do posiadaczy severina km3783 do metody Scota Rao co podał Antonio na 94 stronie jaki numer ustawiacie na grubości przemiału tak mniej więcej w jakim przedziale oscylować ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi