Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671224 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1170 dnia: 24 Kwiecień 2017, 10:04:47 »
Od drugiej strony zrozumiałeś moją wypowiedź. Większość dipperów różni się od siebie szczegółami, na wszystkich można parzyć kawę, które to kawy będzie bardzo trudno wskazać w ślepym teście. Niemniej te drippery czymś się różnią i trzeba się do tych różnic dostosować. Z tym, że jeśli to jedyny dripper jaki znasz, to różnice w stosunku do innych nie są ważne.

Tiamo od Hario różni się tylko skrętnością rynienek wewnątrz (proste w Tiamo, spiralne w Hario, inny przepływ wody). Najstarsza melita sama w sobie ma kilka wariantów (z jednym otworkiem na dole, z dwoma, z trzema -- co również przekłada się na inny przepływ na wyjściu). Kalita ma płaskie dno. Wszystko to jakieś trzymaki jakiegoś filtra, do którego sypiesz kawę i potem ją polewasz. Trzeba zaparzyć smaczną kawę dobierając grubość przemiału, czas, a więc i sposób polewania, i temperaturę. Ot, cała filozofia dripperów. ;) I tak kawa, młynek i wiedza są ważniejsze. No i same filtry są ważniejsze od trzymaka, w który je włożysz.


Nie wiem co tam teraz ma w ofercie Duka. Swego czasu (i tylko to widzę na stronie) miała dzbanek z metalowym filtrem. Do większej wersji pasowały chyba filtry Kality.

Offline meylo Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: kawiarka + phin + V60
  • Młynek: ręczny
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1171 dnia: 24 Kwiecień 2017, 10:49:00 »
  Jeśli dobrze rozumiem, nie ma znaczenia wybór drippera? Duki jeszcze nie poznałem, raptem jedna próba. Największe doświadczenia mam w kawiarce oraz phinie. Teraz chcę poszerzać horyzonty ;)
  Co oznacza, że filtry są ważniejsze? Na co zwracać uwagę? Może właśnie ze względu na powtarzalność prób, warto zaopatrzyć się w coś popularnego jak np. Hario? Filtry są do niego ciągle dostępne?
  Dziękuję za pomoc :)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1172 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:07:48 »
Wręcz przeciwnie, wybór dripa ma znaczenie, bo każdy da napar o trochę innej charakterystyce - może rozjaśni Ci nieco ten filmik:
Nie wiem jak by wypadło porównanie V60 do duki, ale porównując napary z trzech wymienionych na filmie driperów - czuć różnicę.

Wybór filtra jest powiązany z wyborem dripa. Np. takie filtry od chemexa są o wiele grubsze od tych do V60, co również przekłada się na końcowy rezultat w filiżance - innymi słowy - parząc kawę w V60 uzyskasz całkiem inny rezultat używając grubych filtrów od chemexa.
I tutaj również rynek nie jest jednolity: masz producentów którzy produkują dripery pod klasyczne filtry melitta (wilfa, barista & co), masz też producentów którzy tworzą filtry dedykowane do ich driperów (kalita, hario, chemex)
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2017, 11:12:38 wysłana przez Shaggy_Paw »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1173 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:13:15 »
Ma znacznie wybór drippera, ale drugorzędne. Większe znacznie ma znajomość procesu.

Dripper determinuje przepływ wody na pusto. Filtr determinuje co jest filtrowane i przepływ nieco też. Filtry można stosować takie i takie. Wszystko się czymś różni, ale to są wariacje na temat. Ważne żeby były to filtry dobrej jakości jak te od chemexa, hario, kality, technivorma, melitty, chomki czy co tam jeszcze.

Możesz wrzucić zdjęcie co to za dripper?

W Hario warto się zapatrzyć ze względu na popularność: wymiana myśli, doświadczeń, receptur itp.
Wersja z tworzywa jest dość tania.

Filtry wszystkich wyżej wymienionych producentów są dostępne. Niektóre pasują/da się zastosować w innych urządzeniach, niektóre zamiany nie zadziałają (ciężko coś innego do kality włożyć).


Phin też może być dobry do drippów, a do dużego pasują filtry od kality, a do średniego od aero.

Najtańszy dripper, to brak drippera, wieszasz na czymkolwiek filtr i już ;)

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1174 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:36:39 »
  Z czego wynika, że to zupełnie inny dripper? Różnica jest w doświadczeniu Hario? Sądziłem, że Duka, czy inna firma kopiuje dobre rozwiązania i produkuje produkty bardzo porównywalne. Piszesz : "zupełnie inny dripper" - w świecie, w którym wszystko można odwzorować nie mieści mi się w głowie, że może być aż taka różnica.
  Oczywiście nie dyskutuję z Twoją wiedzą a jedynie z własnymi przekonaniami. Rozumiem, że nie ma co nabierać doświadczeń z Duką, skoro można to robić od razu z czymś lepszym - Hario?
  Mogę założyć, że wersja ceramiczna będzie w porządku? Plastik odpada, ewentualnie szkło?
Zacząłem czytać wątek, idzie mi jednak na tyle wolno, że dopytuję wcześniej niż znajdę w nim odpowiedzi.
Dziękuję :)

Może to będzie niezbyt sprzedażowe z mojej strony :), ale szczerze mówiąc nie ma wielkiej różnicy pomiędzy ceramiką, szkłem a plastikiem. Ceramika i szkło teoretycznie potrzebują nieco żeby się rozgrzać, ale przy zwykłym domowym parzeniu nie zauważysz nawet różnicy pomiędzy kawami z tych 3 różnych dripperów. :)

www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1175 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:39:50 »
Mam nawet przewrotną teorię, że tworzywo jest lepsze pod względem utrzymania temperatury. Mało kto przelewa wystarczającą ilość wody przed aby dobrze rozgrzać szkło czy ceramikę. A tworzywo tego nie potrzebuje. Cała temperatura idzie w kawę ;)
No i turystycznie: jest lżejsze, trudniej stłuc i łatwiej odkupić ;)

Offline meylo Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: kawiarka + phin + V60
  • Młynek: ręczny
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1176 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:55:22 »
Jeśli chodzi o plastik to - raczej nie. Kiedy już robię kawę, poświęcam czas na szczegóły na tyle na ile pozwala dotychczasowe doświadczenie i wiedza. Rozgrzewanie sprzętu traktuję więc poważnie :)
  Foto postaram się wrzucić wieczorem. Był plan by zabrać sprzęt do pracy, jednak nie zrealizowałem go. Na razie ;)
W phinie używam filtrów od AP właśnie. Choć muszę dopracować jeszcze technikę, ponieważ pomimo dodatkowego przesiewania, na dnie filiżanki pozostaje jeszcze nieco pyłu, który ma wpływ na smak kawy. Szczególnie w ostatniej 3 części robi się bardziej kwaśna. Prawdopodobnie ze względu na budowę sprzętu filtr nie przylega dokładnie i pył przepływa z wodą.
 Mimo wszystko z chęcią się pochwalę, że piłem prawdopodobnie najlepszą kawę w życiu. Właśnie z phina :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1177 dnia: 24 Kwiecień 2017, 11:58:59 »
Myślę, że to nie wina pyłu na dnie filiżanki, tylko zmiany smaku wraz ze stygnięciem naparu.

Też uważam, że przelewki z phina bywają wybitne.


A propos pyłu i filtra, używasz wtedy też tego górnego sitka, czy polewasz bezpośrednio na kawę? W drugiej opcji filtr będzie tańcował wraz z wirami wody, wtedy pył ucieka.
Który to rozmiar?

Offline meylo Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: kawiarka + phin + V60
  • Młynek: ręczny
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1178 dnia: 24 Kwiecień 2017, 12:19:15 »
Rozmiar to chyba 140 ml.
Robię preinfuzję ok. 15-30 sekund, przykrywam sitkiem i polewam dalej. Dogaduję się jeszcze z młynkiem, by całkowity czas oscylował wokół 2,5 minuty.
Zauważyłem wczoraj dziwną rzecz : po przelaniu fina na filiżance gorącą wodą, kiedy już miałem wsypać kawę, okazało się, że w phinie, pomiędzy dnem a filtrem została jakby wodna poduszka. Zdziwiłem się, że całość nie spłynęła niżej. Być może zrobiło się nadciśnienie, choć nie mam pewności.
Co do ostatnich smaków kawy upierałbym się, że to wina pyłu ale zrobię może dodatkowy eksperyment by to sprawdzić.
Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Do niektórych rzeczy dochodziłbym pewnie miesiącami.
Dzięki filmikowi zdecyduję się raczej na Hario, choć także dzięki niemu pomyślę dodatkowo na Kalitą.
:)

Ale to ładne : https://swiezopalona.pl/produkt/2171/Chomka-Ceramic-Dripper-Rozeta

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1179 dnia: 24 Kwiecień 2017, 12:38:03 »
Mam dripa ceramicznego i plastikowego i różnicy nie czuję. Nawet wolę plastikowy, już kilka razy spadł i działa nadal😀. Z ceramicznym jak z saperem tylko raz myli. 😀

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1180 dnia: 24 Kwiecień 2017, 12:52:07 »
ale porównując napary z trzech wymienionych na filmie driperów - czuć różnicę
Tak jest, ale nie do końca. Kształt, wielkość i materiał filtra mają spory wpływ na ekstrakcję, ale nie aż tak duży jak przemiał i cała procedura przygotowania. Parząc standardowymi przepisami w różnych urządzeniach uzyskamy dość różne napary. Jednak gdy zaparzyłem kiedyś w ten sam sposób (doza, przemiał, temperatura, polewanie) kawę z V60 i kality, to okazało się, że różnice już nie są tak wyraźne.

Mam nawet przewrotną teorię, że tworzywo jest lepsze pod względem utrzymania temperatury
Też tak uważam. W bezpośrednim porównaniu czuć różnicę w zaparzeniu w plastiku i szkle. Ponieważ mają trochę inną wysokość, ożebrowanie i wielkość otworu, to ekstrakcja i czasy zaparzenia też się trochę różnią. Przekłada się to na trochę inny smak przy zastosowaniu tego samego przepisu. Co nie zmienia faktru żę w każdym można zaprzyć smaczną kawę tylko optymalny przepis może się trochę różnić.

Szczególnie w ostatniej 3 części robi się bardziej kwaśna
również wątpię, aby od pyłu robił się bardziej kwaskowa kawa, prędzej bym upatrywał tutaj brak przemieszania, bądź różnicę w temperaturze . Mieszasz kawę w filiżance po ekstrakcji?
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2017, 13:00:05 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1181 dnia: 24 Kwiecień 2017, 12:54:46 »
Dogaduję się jeszcze z młynkiem, by całkowity czas oscylował wokół 2,5 minuty.
Z phina najsmaczniej mi w okolicach 8 minut.

brak przemieszania
A to też możliwe.

Offline meylo Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: kawiarka + phin + V60
  • Młynek: ręczny
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1182 dnia: 24 Kwiecień 2017, 12:59:54 »
Motyla noga! Nie mieszam  :ups: Właściwie ten czas dostosowuję do informacji znalezionych tu i ówdzie. Choć na razie ten czas wydaje się być odpowiedni.

Dogaduję się jeszcze z młynkiem, by całkowity czas oscylował wokół 2,5 minuty.
Z phina najsmaczniej mi w okolicach 8 minut.



Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1183 dnia: 24 Kwiecień 2017, 14:16:21 »
Phina (tego małego) robię zwykle na zawyżonej dozie i dolewam wody do kubka, tak mi smakuje a przy okazji zalatwia kwestię mieszania.

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1184 dnia: 24 Kwiecień 2017, 14:31:31 »
Jeśli chodzi o plastik to - raczej nie.
Aeropress jest plastikowy i jakśs nie przeszkadza to organizować się wokół niego całej społeczności z mistrzostwami świata włącznie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi