Autor Wątek: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...  (Przeczytany 51639 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #60 dnia: 25 Lipiec 2016, 19:44:17 »
Tego pierwszego zalecenia nigdy nie mogłem zaakceptować. Gorąca woda w zbiorniczku utrudnia szczelne zamknięcie urządzenia... A jak miałoby podgrzewać kawę przed zaparzaniem?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #61 dnia: 25 Lipiec 2016, 21:45:11 »
Zimna woda potrzebuje dłuższego czasu na ogniu, kawiarka się nagrzewa z zewnątrz i sitko z kawą (przynajmniej w górnej części, gdzie woda nie chłodzi) również się nagrzewa zanim rozpocznie się ekstrakcja. Tak to rozumiem, a moje skromne próby potwierdzają efekt -- mniej goryczy przy szybszym rozpoczęciu ekstrakcji dzięki użyciu ciepłej wody.

Z zakręceniem przez ręcznik nie miałem nigdy problemu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #62 dnia: 25 Lipiec 2016, 22:52:57 »
Ostatnio pojawiła się idea podgrzewania kawy przed zaparzeniem. Ma to podobno pozytywny wpływ na espresso. Różnie to ludzie robią, jedni sous-vide, inni biorą Mythosa. Sądzę, że w przypadku moki jest podobnie... Raz zdaje się spróbowałem z gorącą wodą, po czym dałem sobie spokój.
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2016, 23:00:25 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Lipiec 2016, 23:48:51 »
Ale w grupach nikt nie wygrzewa/wysusza. Mythos tylko kilka stopni na plus daje. W fizykę i chemię wchodził nie będę, ale moje doświadczenia zdają się potwierdzać.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #64 dnia: 26 Lipiec 2016, 03:00:21 »
Widziałem, w którymś serwisie kawowym wykresy temperatur na ciastku z kawiarki w czasie ekstrakcji z różną ilością i temperaturą wody. Ktoś to ładnie pomierzył i przedstawił, tylko nie mogę znaleźć. Jak dobrze pamiętam, to sprawa wyglądała tak, że dynamikę zmian temperaturowych na ciastku, a więc poniekąd ekstrakcję można w kawiarce regulować ilością wody i jej temperaturą. Przypalona kawa wychodziła przy małej ilości zimnej wody w zbiorniku.

Co do lania gorącej wody, ja tak często robię i wtedy zbiorniczek stawiam na nieodpalonym jeszcze palniku. Nalewam wodę, a żeby dobrze dokręcić łapię dolną część przez ręcznik i dokręcam górę.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #65 dnia: 26 Lipiec 2016, 07:37:40 »
Ten  filmik?
LMWDP #469

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #66 dnia: 26 Lipiec 2016, 10:55:25 »
O widzisz, dziękuję doktorze :)  Dokładnie o to chodziło, ja chyba nie widziałem filmiku, tylko same wykresiki. Wydawało mi się że było ich więcej niż prezentują w filmie, ale może to tylko moja wyobraźnia.

Offline Ramzes

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka/V60/AeroPress/FP
  • Młynek: Porlex Tall
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #67 dnia: 26 Lipiec 2016, 11:59:34 »
Ja do kawiarki zawsze leję wodę 90-95 st. Przy małej kawiarce (2 cups) od momentu uruchomienia płyty (indukcja) do pierwszego "syknięcia" upływa 30-50 sek. Indukcje ustawiam na 6 z 9 stopniowej skali.

Dodatkowo wygrzewam również górna część kawiarki. Wszystko trzeba robić przez ręcznik bo strasznie to gorące. Jak wcześniej pisałem, po wsypaniu kawy kładę filtr od AP (wyparzony oczywiście).

Mam w planach kupić większą kawiarkę i zobaczyć czy efekt w filiżance będzie taki sam.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #68 dnia: 26 Lipiec 2016, 12:02:53 »
a co daje wygrzewanie górnej części ?

Offline Ramzes

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka/V60/AeroPress/FP
  • Młynek: Porlex Tall
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #69 dnia: 26 Lipiec 2016, 12:08:26 »
Bez podgrzewania kawa bardzo szybko zaczęła "prychać" bo mam kawiarkę z nierdzewki, która niestety gorzej przewodzi ciepło. W aluminiowych chyba nie ma takiej potrzeby.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #70 dnia: 26 Lipiec 2016, 15:02:41 »
no ja raczej nie zauważyłem takiego problemu w swojej aluminiowej, ale fakt kojarzę że jak używałem z nierdzewki to pluła strasznie, tak że w trakcie ekstrakcji strach było uchylić wieczko.

Offline Ramzes

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka/V60/AeroPress/FP
  • Młynek: Porlex Tall
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #71 dnia: 26 Lipiec 2016, 15:04:33 »
Ja mam otwarte na fulla i nic się nie dzieje.

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Lipiec 2016, 10:43:15 »
Próba #3:

Woda jakieś 70*, Etiopia Chucho (Coffeelab), mielenie trochę drobniejsze niż cukier, mniejszy ogień pod kawiarką.

Spostrzeżenia: zauważalnie dłuższy czas ekstrakcji (1,5-2 minuty), ale strumień raczej stały lecz mało dynamiczny (na początku ledwo co), bez plucia jak przy najmocniejszym gazie.

Kawa może wyszła ciutkę lepsza niż ten wcześniejszy syfilis (wiadomo, inna kawa) ale to jeszcze nie to. Dalej jest przeparzona i jest jej dość mało (80-100ml?). Co zrobić aby była taka, jak trzeba? Próbuję zmieniać coś ale jak widzicie - lipa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Lipiec 2016, 17:38:37 »


jest jej dość mało (80-100ml?)

Jaki masz rozmiar kawiarki? Moja trójka tyle robi.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Lipiec 2016, 18:34:35 »
Kawa może wyszła ciutkę lepsza niż ten wcześniejszy syfilis (wiadomo, inna kawa) ale to jeszcze nie to. Dalej jest przeparzona i jest jej dość mało (80-100ml?). Co zrobić aby była taka, jak trzeba? Próbuję zmieniać coś ale jak widzicie - lipa.
Sam się zastanawiałem jak uzyskać ~100ml naparu z kawiarki 3-cup. Przy różnym mieleniu przeważnie otrzymywałem między 70 a 80ml naparu. To jak dla mnie jest o tyle słaby wynik, że po użyciu reduktora, a więc zmniejszeniu dozy z 18g do 8-9g otrzymuję 60ml.

Jako uzupełnienie filmu o temperaturach jakie są w poszczególnych miejscach zależnie od użycia gorącej/zimnej wody, chciałem zrobić mały test jak temp. wody i wielkość płomienia wpływa na ilość otrzymanego naparu. By nie marnować ziaren poleciałem po mielonkę i oto co mi wyszło:

Doza: 17g (+/- 0.1g) Ilość wody: 160ml (+/- 1g) + Filtr od aeropress'u (za każdym razem przelany wodą 96°C przed skręceniem)

Woda: 96°C
Płomień:   Max    / Łączny czas parzenia: 1:35 Czas ekstrakcji: 0:26 Ilość naparu: 80g
Płomień: Medium / Łączny czas parzenia: 2:15 Czas ekstrakcji: 0:34 Ilość naparu: 92g
><><><>
Woda: temperatura pokojowa
Płomień:       Max / Łączny czas parzenia: 3:25 Czas ekstrakcji: 0:30 Ilość naparu: 113g
Płomień: Medium / Łączny czas parzenia: 4:51 Czas ekstrakcji: 0:46 Ilość naparu: 116g

Grubość mielenia oraz rodzaj kuchenki będzie mocno determinować rezultat, jednak zależności między temperaturą wlewanej wody i wielkością płomienia pozostają niezmienne.

Przeparzony napar przy użyciu 70°C wody i czasie całkowitym <2minut? Hmm, ciekawe. Jeśli jest zbyt dużo goryczy, to spróbuj zmielić grubiej (zakres do kawiarki jest tak na prawdę szeroki, możesz nawet spróbować zmielić ciut drobniej jak do małego dripa). Kawa generalnie powinna powolnym strumieniem wypływać, tak jak u ciebie. Jeśli nie pluje na końcu oznacza, że płomień nie jest za mocny. Ile trwa u ciebie sama ekstrakcja? Generalnie nie powinna trwać więcej niż 40s - jeśli trwa dłużej, spróbuj delikatnie zwiększyć płomień (lub zmielić grubiej)

edit: Etiopia chuco jest jasno palona pod dripa. Nie próbowałem jeszcze tego ziarna, ale nie wszystkie jasno palone ziarna wyjdą smacznie w kawiarce. Może lepiej wybrać coś średnio palonego pod espresso?
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2016, 18:39:53 wysłana przez Shaggy_Paw »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi