Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1530938 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4785 dnia: 06 Kwiecień 2018, 19:19:19 »
canephora robusta
Waszej jeszcze nie piłem, ale poza ciekawością ogólnie polecam też spróbować robusty jako cappuccino z cukrem, tak z cukrem. Płynne masło orzechowe nie powinno dziwić :pycha:

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4786 dnia: 06 Kwiecień 2018, 19:22:23 »
canephora robusta
Waszej jeszcze nie piłem, ale poza ciekawością ogólnie polecam też spróbować robusty jako cappuccino z cukrem, tak z cukrem. Płynne masło orzechowe nie powinno dziwić :pycha:
...lub ze skondensowanym mlekiem w ilościach niewielkich.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4787 dnia: 06 Kwiecień 2018, 22:55:56 »
koniecznie zaparzone w phinie :)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4788 dnia: 11 Kwiecień 2018, 16:48:16 »
Maestro... to "Buongiorno" jakie fajne ! Dopiero przedwczoraj otworzyłem otrzymaną próbkę a dziś na samą myśl już mi się ręce trzęsą ;P
(ale mam ustawiony na sztywno limit max 2 kaw dziennie)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4789 dnia: 12 Kwiecień 2018, 00:42:55 »
dwie kawy to niezdrowo, zdrowo jest 4-5. :)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4790 dnia: 12 Kwiecień 2018, 07:14:05 »
Ja liczę litrami [emoji14]

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4791 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:00:52 »
Raczej liczyć trzeba ilość gramów kawy wypijanej dziennie. Bo w przeciwnym wypadku może dojść do małych nieporozumień  :lol2:
https://demotywatory.pl/519046/Lekarz

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4792 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:50:44 »
Raczej liczyć trzeba ilość gramów kawy wypijanej dziennie. Bo w przeciwnym wypadku może dojść do małych nieporozumień  :lol2:
https://demotywatory.pl/519046/Lekarz

No i przecież nie chodzimy do jednego lekarza ;)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4793 dnia: 12 Kwiecień 2018, 12:04:35 »
Znacznie lepiej liczyć ilość filiżanek, po co utrudniać sobie życie?  :mrgreen:
Zaznaczenie_072.png

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4794 dnia: 13 Kwiecień 2018, 22:21:07 »
Mała ciekawostka na temat Salwadoru Cuatro M, El Manzano, La Cumbre:



Ziarna z tejże plantacji są u nas. Mam nadzieję, że już zdążyliście się z nimi zapoznać? W CoE zwyciężyły pewnie jakieś odlotowe geishe...
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2018, 22:29:16 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4795 dnia: 13 Kwiecień 2018, 22:59:53 »
Salwador Salwadorem ale czemu *3* tak się elektryzuje? Pyszna jest (ok, była) a lepi się jak mało która.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4796 dnia: 14 Kwiecień 2018, 12:05:16 »
Faktycznie świetne espresso z tej mieszanki można zrobić. Dzisiejszego poranka zwyciężyła z lepszymi od siebie ;).

Gdy kawa lepi się do siebie, jest OK. Gdy lepi się do otaczającego świata, coś jest nie tak... Dawno nie miałem już do czynienia ze zjawiskami elektrycznymi lub z jakimś spektakularnym zbijaniem się kawowego pyłu w grudki. Może warto zmienić młynek na taki oto:



Jednoręki filmowiec ze mnie, ale jak widać młynek jest bardzo pomocny i wygodny... Myślę, że jest doskonały do laboratorium rozgarniętego espressomaniaka, wiedzącego że retencja to nic strasznego ;).
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2018, 12:51:27 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4797 dnia: 14 Kwiecień 2018, 14:11:59 »
Może warto zmienić młynek na taki oto:

Telefon mi linku nie otwiera ale domyślam się co za maszyna pod nim drzemie. Mazzer jest spoko, taka elektryfikacja zdarza się naprawdę sporadycznie, pierwsze kilka dawek po otwarciu paczki wylatywało w formie grudek 10x15 plus depozyt z kanału na blacie po kilku minutach, później się uspokoiło trochę. Dziś Tajemna Mieszanka z phina, mielona grindripperem - na SORze mam dyżur a tylko tego maluszka z mobilnych w domu miałem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4798 dnia: 14 Kwiecień 2018, 19:15:07 »
MSJ ma już swoje lata, w kawowej ewolucji pięknie się zapisał, ale znany jest z elektrycznych zjawisk -- ludzie dodawali doń różne metalowe kratki antyelektrostatyczne... Mój młynek jest w zasadzie udoskonaloną pod wieloma względami konstrukcją. Jakby co, to polecam na przyszłość ;).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4799 dnia: 15 Kwiecień 2018, 20:20:10 »
Mała ciekawostka na temat Salwadoru Cuatro M, El Manzano, La Cumbre:



Ziarna z tejże plantacji są u nas. Mam nadzieję, że już zdążyliście się z nimi zapoznać? W CoE zwyciężyły pewnie jakieś odlotowe geishe...




Nie sprawdzałam, ale jestem przekonana że zwyciężyła Gesha z La Cumbre, z obróbki naturalnej. Wiem, że nie dotarła do dostawców, ponieważ plantator, Emilio Lopez, przeznaczył mikrolot na konkurs i aukcję Cup of Excellence.  My mamy z tej plantacji znakomitego Bourbona, obrabianego naturalną metodą: tyle że jest to jeszcze "bieżący" zbiór. Najnowsze kawy z Salwadoru dotrą do nas latem. "La Cumbre" oznacza wierzchołek: jest to najwyższa część plantacji El Manzano. Bourbona wypaliłam wg dwóch krzywych: pierwsza palenie przeznaczone jest do metod przelewowych a drugie do espresso. Palenie "do alternatyw" zadowoli tradycjonalistów. Nie czuć w nim tylu aromatycznych niuansów, ile ma np. Aricha, ale "natural" ten jest wyjątkowo czysty a jednocześnie posiada bardzo dobrą teksturę. Wiodące aromaty to ciemnoczerwone owoce oraz kakao. Kwaskowatość jest bardzo umiarkowana, co pewnie ucieszy osoby nie lubiące "kwasków"..

W espresso, do którego ziarna zostały wypalone ciemniej, kwaskowatość jest obecna, ale nie "dominująca". Nie jest to jednak kawa "do automatów". Wprawna ręką baristy pomoże wydobyć syropowatą teksturę oraz aromaty kakao z lekką nutą owoców. Ponieważ nie dysponujemy obecnie naturalnym lotem Hondurasu Comsa, La Cumbre stanowić może ciekawy zamiennik. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie dotyczące stopnia palenia tej kawy.
Myślę, że oba palenia sprawdzą się w kafetierce.

Mam informację dla miłośników Arichy: ziarnem surowym wciąż dysponujemy. Nowe palenie trafi do sklepu we wtorek.
Zauważyłam, że opis mieszanki "Fruity" na stronie sklepu nie dostarcza prawie żadnych informacji. Jest to niedopatrzenie moje oraz @Antonia, za które przepraszam. Opis zostanie uzupełniony o  konkrety. "Fruity" jest to "klasyczna" kawa do metod przelewowych, nieco bardziej kwaskowata, niż "La Cumbre". Wiodącymi aromatami są czerwone owoce: świeże (Hoduras Ceiba z obróbki mytej ) z domieszką owoców suszonych (Etiopia Nefas z obróbki naturalnej). Dotykowo i smakowo napar jest stonowany, gdyż "żurawinowa" kwaskowatość Ceiby została "owinięta" w aksamitny  "płaszcz"  Etiopii. Mieszanka jest oparta na synergii dwóch czerwieni: żywej czerwieni świeżo wyciśniętego soku z głęboką (pompejańską) czerwienią dobrych naturali.

Od maja w ofercie Synetezji pojawi się nowy typ kawy do espresso. Ziarna są już zakontraktowane i czekają na transport.
Dla mnie będzie to ESPRESSO MARZEŃ. Specjalną nagrodę przeznaczę dla osoby, która odgadnie kraj pochodzenia i obróbkę.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2018, 21:25:48 wysłana przez Elka »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi