Autor Wątek: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry  (Przeczytany 79458 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #90 dnia: 22 Styczeń 2015, 21:13:19 »
Za bardzo chyba przeżywasz problem sodu w tej wodzie,
Ja ten problem przeżywam w takim stopniu jak Ty się pocieszasz  ;) Jeśli jak twierdzisz sodu w Twojej wodzie jest 4mg - zakładam że na litr (standardowo) to oznacza, że tyle samo zostało usunięte wapnia. Jeśli tak to te 4mg/L przy zaleceniach dla espresso minimum 50mg/L cały filtr się raczej nie opłaca  ;)

Nie chce mi się książki przepisywać więc wstawiam fotkę na której podkreśliłem istotną informację. Streszczając wynika z tego, że w miejsce 1mg wapnia do wody trafi tyle samo sodu (masy atomowe Ca i Na są podobne) więc bardzo optymistycznie zakładając twardość węglanową na wejściu filtra na poziomie 250mg/L (woda średnio twarda) i oczekiwaną za filtrem na poziomie 100mg/L da nam różnicę 150mg/L czyli w każdym litrze wody za filtrem będzie 150mg (0,15g.) sodu. A przecież to tylko wartość dodana bo woda przed filtrem nie jest wolna od sodu. Wyobraź sobie, że ugotowałeś makaron czy ziemniaki w 2L wody, zjadłeś jakąś zupę, wypiłeś ze 3 herbaty itd... Spokojnie przyjąłeś TYLKO z wody ze swojego filtra dzienną zalecaną dawkę sodu a biorąc pod uwagę że jak już pisałem podając źródło statystyczny Polak przyjmuje sodu 3 razy więcej Ty przyjmujesz go o jeszcze jeden raz więcej czyli 4 razy więcej za sprawą swojego filtra. W mojej ocenie problem jest spory i nie należy go bagatelizować zwłaszcza przy małych dzieciach bo dla nich sód w nadmiarze jest szczególnie szkodliwy.


Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #91 dnia: 22 Styczeń 2015, 22:25:23 »
Wodę którą piję butelkową ma 4mg sodu.


I nie wiem jak ty to liczysz skoro w litrze jest 150mg to nawet jak 100% zostanie wchłonięte a pewnie tak nie jest , to nie zjem SAM tego makaronu  nawet jak wypije 3 herbaty ( 200ml każda czyli 0.6l czyli powiedzmy DODAM do całosci 80mg ). to dalej nie wiem skąd z talerza zupy, porcji przykładowego makaronu i NAWET 3 herbat nagle ci się przekracza dzienna DAWAKA sodu ?? szybko licząc MAX co DODAŁEM sodu do tego co wypiję to nie wiem czy będzie 0.2-0.3grama o ile wypiję te 3 herbaty z tej wody, uśredniając w skali miesiąca wyjdzie to jedna herbata dziennie, zjem trochę makaronu, czy ziemniaków czy ryżu...

Dalej nie rozumiem skąd z jakiś 200-300mg które DOSZŁY z filtra zrobiło ci się nagle 10x więcej , no chyba, że mi z Bałtyku zaciąga bezpośrednio do kranu ;)



pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2015, 22:42:21 wysłana przez wyspiarz »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #92 dnia: 23 Styczeń 2015, 11:25:51 »
I nie wiem jak ty to liczysz
No to mi przykro bo klarownie to opisałem. Nie będę powtarzał tego co już jest wyżej, po prostu przeczytaj uważnie  ;)

Teraz może podam na konkretnym przykładzie ujęcia lokalnego w Krzeszowicach k. Krakowa w domu p. Jana Kowalskiego:
Twardość węglanowa wody dostarczanej do odbiorcy: 460mg/L
Twardość na wyjściu kolumny jonowymiennej: 70mg/L
Ilość sodu która pojawi się w wodzie na skutek wymiany jonowej: 390mg/L
Objętość wody, która dostarczy maxymalną dawkę sodu dorosłemu: około 5L
Objętość wody, która dostarczy maxymalną dawkę sodu dziecku: około 0,9L (niemowle 0,3L)

Wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie. Montując taki filtr w domu na pewno zaoszczędzicie na proszku do prania itp. a zaoszczędzone pieniądze odłóżcie - przydadzą się w przyszłości na lekarza  :ogien:







Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Styczeń 2015, 14:53:51 »
NO ja rozumiem te liczenia, i tłumacze ci, że ja dziennie nie wiem czy ogarnę 0.5l tej wody do spożycia.. u nas jest coś na poziomie 350mg.l przed zmiękczeniem, więc no niech będzie ta sumaryczna różnica na poziomie 300mg/l sodu, niech NAWET ogarnę około 1L tej wody dziennie w postaci 3-4 ziemniaków ( z całego garnka ), torebki ryżu czy porcji makaronu ( z całego garnka ) + 3 herbaty ( choć praktycznie nie ma dnia że tyle wypije no ale ok niech będzie ). 1-2x doppio to i tak spożyję w WODZIE około 250-300mg sodu ... czyli jakieś uśredniając 12%.

to, że nie wiem jak ty liczysz dotyczyło tego, że nagle w moim dziennym spożyciu tej wody znalazła ci się dzienna dawka sodu, gdzie jak sam liczysz przy gorszej wodzie musiał bym jej wypić 5l przy mojej koło 6l, co się nie dzieje ...

te 10-12% dziennej dawki sodu z wody przeżyję spokojnie, nie jestem zapuszczonym tetrykiem ,prowadzę stosunkowo akrywny tryb życia więc zapotrzebowanie na sód jest ciut większe, nie solę przesadnie odżywiam się raczej zdrowo...


ALE powiedzmy, że się przejąłem to co mogę dać PRZED ujęcie wody w kuchni, żeby tą ilość sodu zmniejszyć ?? z tego co czytałem na szybko wszelkie osmozy na tej samej zasadzie zmiękczają wodę...


pzdr. Łukasz

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #94 dnia: 16 Październik 2015, 13:21:30 »
Czy jest już do kupienia taki filtr :

Praktyczne rozwiązanie filtracyjne dla ekspresów do kawy ze zbiornikiem wody




Tak w kawiarni, jak i w biurze, filtr do zbiornika wody BRITA AquaGusto udoskonali smak, zapach i wygląd kawy, również espresso i cappuccino. Filtr chroni urządzenia przed osadzaniem się kamienia. Jego zaletami są również łatwa i szybka obsługa, a dodatkową korzyścią dla użytkownika jest dołączony wskaźnik wymiany. Filtr można stosować w niemal każdnym ekspresie do kawy.
Zapominanie o wymianie filtra to już przeszłość
Dzięki wskaźnikowi wymiany termin wymiany filtra można mieć stale pod kontrolą. W tym celu  należy po prostu umieścić wskaźnik wymiany w dobrze widocznym miejscu i mocno wcisnąć przycisk.
Filtrationsstufen PURITY Quell STFiltry AquaGusto można stosować we wszystkich ekspresach do kawy, które posiadają zbiornik wody.Filtry do wody BRITA Professional są dopuszczone do kontaktu z żywnością na podstawie testów i monitoringu prowadzonego przez niezależne instytuty.

Korzystanie ze wskaźnika wymiany
1. Należy nakleić wskaźnik wymiany na zbiornik wody i mocno nacisnąć przycisk startowy.
2. Gdy widoczna jest czerwona linia, wskaźnik wymiany jest uaktywniony.
3. Czerwony obszar blednie z upływem czasu, aż zostanie osiągnięty maksymalny czas użytkowania.
4. Po ok. sześciu miesiącach zostaje osiągnięty maksymalny czas użytkowania i filtr musi zostać wymieniony





Brita

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #95 dnia: 16 Październik 2015, 14:20:30 »
7.5 EUR na amazon.de

to chyba takie samo rozwiązanie jak to
LMWDP #469

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #96 dnia: 17 Październik 2015, 13:20:04 »
Używał ktoś z Was takiego rozwiązania? Fajna alternatywa ale chyba lepiej jest jeśli woda przepływa przez filtr, a nie ten ma 'wyłapać' szkodliwe cząsteczki z całego pojemnika?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #97 dnia: 17 Październik 2015, 16:26:16 »
Cholerka, taki filtr nadałby się do mojej Venty
W ekspresie mówią o ok. 6 miechach, Venta "przefiltruje" z 7 literków dziennie
Jak myślicie - nada się?

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #98 dnia: 17 Czerwiec 2016, 22:16:41 »
Chcę niebawem podłączyć ekspres (rocket giotto evo v2) pod instalację wodną i planuję zakupić jakiś filtr.
Mam u siebie w miarę miękką wodę ale wydaje mi się że jest w niej sporo żelaza (coś około 120ug) Nie wiem ile dokładnie jest wapnia ale czajnik po roku gotowania wody ma nieznaczne ilości kamienia.
Chcę założyć filtr który mimo wszystko zmiękczy wodę i usunie żelazo oraz inne niepożądane substancje. Nie chcę odwróconej osmozy. Najlepiej zwykły prosty filtr pod zlewozmywakowy z możliwością podłączenia dodatkowego kranu na przefiltrowaną wodę (do picia) oraz z możliwością podłączenia ekspresu.
Co możecie polecić aby było bezpieczne dla ekspresu i nie szkodziło na zdrowie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #99 dnia: 17 Czerwiec 2016, 22:46:24 »
Dzwoń, pytaj.
http://fitaqua.pl

Sól w tabletkach jako element dodatkowy. Najlepiej podłącz cały dom/mieszkanie.
Czystość armatury i sanitariatów gratis.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #100 dnia: 20 Czerwiec 2016, 12:09:53 »
Chcę niebawem podłączyć ekspres (rocket giotto evo v2) pod instalację wodną i planuję zakupić jakiś filtr.
Mam u siebie w miarę miękką wodę ale wydaje mi się że jest w niej sporo żelaza (coś około 120ug) Nie wiem ile dokładnie jest wapnia ale czajnik po roku gotowania wody ma nieznaczne ilości kamienia.
Chcę założyć filtr który mimo wszystko zmiękczy wodę i usunie żelazo oraz inne niepożądane substancje. Nie chcę odwróconej osmozy. Najlepiej zwykły prosty filtr pod zlewozmywakowy z możliwością podłączenia dodatkowego kranu na przefiltrowaną wodę (do picia) oraz z możliwością podłączenia ekspresu.
Co możecie polecić aby było bezpieczne dla ekspresu i nie szkodziło na zdrowie.

Masz opcje albo osmoza, albo zwykły węglowy. Odkamieniacz nic nie da na żelazo.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #101 dnia: 16 Wrzesień 2016, 21:31:46 »
Do tej pory miałem filtr do wody Exedra założony na wężyk zanurzony w zbiorniku z wodą. Chyba przyszła pora na wymianę tego filterka. Może ktoś polecić filtr do wody zakładany na wężyk ale o szerokości nie wiekszej niż 5 cm tak aby swobodnie zmieścił się w zbiorniku?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #102 dnia: 16 Wrzesień 2016, 21:39:18 »
A ten filtr nie ma żywicy jonowymienialnej? Może mu regeneracja w solance wystarczy?
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #103 dnia: 16 Wrzesień 2016, 21:46:41 »
No ja mam coś takiego i raczej chyba się tego nie regeneruje.


Znalazłem coś takiego ale nie mam za bardzo informacji na ile filtrów i jakie wymiary. Trzeba będzie jutro net przeszukać.
Cytuj (zaznaczone)
https://www.przyjacielekawy.pl/lelit-filtr-do-pojemnika-na-wode
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2016, 22:12:28 wysłana przez manfred »

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #104 dnia: 03 Październik 2016, 20:04:26 »
A co powiecie o skuteczności i sensie stosowania takiego filtra: akcesoriabaristy .pl/pl/p/ROCKET-ESPRESSO-Filtr-do-wody-/269

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi