Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173682 razy)

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #300 dnia: 12 Listopad 2015, 21:45:05 »
Zrobiłem herezję i kupiłem MK Cafe Guatemala do robienia Cappuccino (po co marnować dobrą kawę), ale wczoraj poszła do Chemexu. O dziwo wyszło coś pijalnego i to z cytrusami na wierzchu. W smaku raczej proste, ale ani za lurowate, ani za gorzkie. Te filtry jednak czynią cuda.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #301 dnia: 12 Listopad 2015, 21:50:27 »
Mk Cafe Guatemala cytrusy chemex dajże pan spokój

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #302 dnia: 12 Listopad 2015, 21:53:02 »
Na jakimś cuppingu z E. Citak piliśmy tą kawę i wydawała się całkiem fajna, dopóki nie porównaliśmy jej z dowolnym wypiekiem CP ;-)

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #303 dnia: 13 Listopad 2015, 00:56:03 »
Mk Cafe Guatemala cytrusy chemex dajże pan spokój
Co mam zrobić, jak było przyjemnie kwaskowate?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #304 dnia: 13 Listopad 2015, 08:37:45 »
Trzeba pić  :taktak: twój smak jest dla ciebie najważniejszy.

Należało by też spróbować kawy palonej z lepszego surowca, palonej w nie przemysłowych warunkach. Jak napisał @Spinacz - kawa fajna, dopóki się jej z czymś z wyższej półki nie porówna. Spróbuj i zobacz czy ta różnica dla ciebie jest wyczuwalna.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #305 dnia: 13 Listopad 2015, 11:49:45 »
Z emką nie przesadzajmy, mimo wszystko jest to kawa, da się spotkać w ziarnie i świeżą, do węgla im daleko. Piłem tylko z ciśnienia, ale da się to zaparzyć w wyższych kategoriach niż: ochyda, węgiel, paskudztwo. Oczywiście nie ma sensu przepłacać za ich masową produkcję jeśli możemy w tej cenie mieć świeżynki perełki, ale to inna rozmowa.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #306 dnia: 13 Listopad 2015, 12:02:05 »
Trzeba pić  :taktak: twój smak jest dla ciebie najważniejszy.

Należało by też spróbować kawy palonej z lepszego surowca, palonej w nie przemysłowych warunkach. Jak napisał @Spinacz - kawa fajna, dopóki się jej z czymś z wyższej półki nie porówna. Spróbuj i zobacz czy ta różnica dla ciebie jest wyczuwalna.
Oczywiscie ze jest roznica (patrz pare postow wczesniej na moje wrazenia z Yirgacheffe z swiezopalona), natomiast zaskoczylo mnie to, ze nawet taka MK Cafe z Chemexu potrafi smakowac inaczej niz lurowato - mulasto. Sadzilem wczesniej ze to MUSI byc swieza jasno palona kawa specjalnie do przelewow, a tu jednak zaskoczenie.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2015, 12:05:43 wysłana przez mathu »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #307 dnia: 13 Listopad 2015, 12:19:35 »
Chemexowe filtry są grube i jak widać robią dobrą robotę.

Offline barat Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Bialetti Moka 3tz | Chemex 6 | Aeropress | FP
  • Młynek: Nivona 130 | Porlex
Odp: Chemex
« Odpowiedź #308 dnia: 17 Listopad 2015, 21:28:08 »
A ja mam pytanko - czy w przypadku Chemexa ma znaczenie (np tak jak w kawiarce) czy kupię 3,6 czy 8 cup?
Czy do Chemexu 850ml (6 cup) można z powodzeniem wsypać mniej kawy i zalać mniejszą objętoscią wody, czy wtedy nie wyjdzie jak trzeba?
Kusi mnie 6-cup, ale przez większosc czasu pewnie będą robione 2-3 kawy "na raz" ....

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Chemex
« Odpowiedź #309 dnia: 17 Listopad 2015, 22:24:30 »
Jak najbardziej możesz zaparzać mniejsze ilości kawy w Chemexie 6 cup. Sam posiadam takiego Chemexa i zazwyczaj zaparzam po 300 ml i nie widzę różnicy w smaku gdy porówna się zaparzone na tym sprzęcie 300 ml czy zalecane 500 ml  :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #310 dnia: 18 Listopad 2015, 02:32:41 »
Znaczenie ma, ale nie takie jak w kawiarce.

Ten mały chemex jest o tyle inny, że ma inne filtry (w sensie kształtu, nie materiału) i inny kąt nachylenia, przez co parzenie odbywa się trochę inaczej.

W każdym razie, drippery są bardziej elastyczne niż kawiarka i +/- można naparzać korygując mieleniem i polewaniem. 300ml do chemexa 6 to już blisko minimum. Oczywiście chodzi tu głównie o komfort. ~900ml to max tej pojemności. ~500ml wchodzi najfajniej :) ale to też kwestie kawy i gustu.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Chemex
« Odpowiedź #311 dnia: 29 Listopad 2015, 21:50:57 »
Dziś pierwszy raz od roku bodaj "odpaliłam" chemexa na poranną kawę. Mam świetną Brazylię i to jak rozkwitła mnie urzekło... W aero ilość oddawanego gazu była wręcz spektakularna. Niestety chyba woda była jednak trochę za gorąca i napar wyszedł zbyt ostry - wybijała się lekko goryczka. Wiecie, że nie jestem ortodoksem z wagą i stoperem ani termometrem. Polegam na instynkcie raczej i spontanie. Ale ten blooming był piękny. Dawno nie odczułam takiej przyjemności z zaparzania kawy.  :blue:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #312 dnia: 30 Listopad 2015, 00:13:44 »
Chemex to piękny sprzęt, aż ostatnio zacząłem sie zastanawiać czy nie dokupić do mojej szósteczki mniejszego brata.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #313 dnia: 04 Grudzień 2015, 20:34:31 »
Mam jakiś problem z zaparzaniem tej kawy: http://xcafe.pl/arabica/14-arabica-kenia-aa.html

Czego bym nie robił, wychodzi gorzkawa, akcentów owocowych praktycznie zero. Yirgacheffe zalewałem wrzątkiem i była wspaniała, tutaj czekanie aż temperatura spadnie do 92 stopni niewiele daje. Doza 35g na 500 ml. Mielę tak samo jak wcześniej, czyli 10-11 na Severinie, ale co ciekawe, przy dokładnie tej samej dozie i różnym kombinowaniu jak przelewać (od razu pod krawędź albo powolutku) wszystko kończy się po 3:30 łącznie z bloomingiem, podczas gdy Yirga parzyła się 5, nawet 6 minut i nie była nigdy przeekstraktowana. Mogę zejść do jakichś 85 stopni, ale wtedy pewnie wyjdzie lura.

W French pressie wychodzi nawet nieźle, przy mieleniu na 14 i 4 minutach zaparzania w około 95 stopniach kawa wychodzi raczej gładka i zrównoważona (może leciutko wiśniowa), a z Chemexu jest ostrzejsza i raczej nieprzyjemna, zbliżona do jakiejś Lavazzy. Co robić?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #314 dnia: 04 Grudzień 2015, 20:42:03 »
Zmiel 2 oczka drobniej i zobacz co wyjdzie.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi