Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173685 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #165 dnia: 28 Styczeń 2014, 17:16:05 »
Czy proporcja 60/1000 dotyczy ilości naparu czy użytej wody?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #166 dnia: 28 Styczeń 2014, 17:18:47 »
Użytej wody.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #167 dnia: 30 Styczeń 2014, 07:27:14 »
Jak zapewniacie stabilność temperaturową wody używanej do zaparzania? Na razie używam dzbanka, wcześniej przelewam go wrzątkiem i dopiero wtedy uzupełniam wodą i czekam na osiągnięcie właściwej temperatury. Jednak w ciągu tych kilku minut temperatura znacznie spada (stalowe ścianki robią swoje!) - o ile? nie wiem bo mniej wody w dzbanku obniża precyzję pomiaru.

Offline skarbimirek

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: chemx, AP, drip, kawiarka
  • Młynek: Graef cm 800
Odp: Chemex
« Odpowiedź #168 dnia: 30 Styczeń 2014, 10:11:52 »
Również używam dzbanka, ale nie przelewam go wcześniej wrzątkiem. Wlewam od razu wodę do dzbanka, potem szybko mielę kawę, przelewam filtr gorącą wodą i zalewam. Przez te kilkanaście sekund, woda w dzbanku spada do 90-91 st. Głównie zaparzam jedną filiżankę, dlatego przelanie wody z dzbanka zajmuje mi ok 1,5 minuty, myślę że temp. może przez ten czas spaść max. 2-3 stopnie. Dla mnie istotniejsza wydaje się być woda w chemexie, jeżeli dużo wlejemy jej dużo, to zanim przeleci przez kawę to spewnością może osiągnąć spory spadek temp. , dlatego staram się bardzo powoli zalewać kawę.

Wydaje mi się również że jest bardzo ciężko o powtarzalną kawę z chemexa w przypadku kiedy zaparzamy więcej lub mniej kawy. To nawet jest trochę logicznę, przy zaparzaniu jednej filiżanki, woda ma bardzo krótki kontakt z wodą ( co jest ogromnym plusem), natomiast jak chcemy zaparzyć 2-3 filiżanki, wsypujemy więcej kawy , i zanim woda przedostanie się przez tą ilość kawy i zacznie lecieć ciurkiem..może wydobyć z kawy dużo niedobrego, a po drugie może znacząco spaść jej temp. Myślałem że chemex sprawdzi się świetnie przy większej ilości gości..ale wczoraj zaserwowałem trochę kwasu dla kumpli :-\. Według nich to dobra kawa, ale jaka mocna ;D

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #169 dnia: 30 Styczeń 2014, 10:47:29 »
@skarbimirek, dlatego zawsze stosuje się inne przemiały, w zależności od ilości planowanej ilości gotowego napoju. Chodzi o to, żeby mieć zawsze mniej więcej ten sam czas parzenia, niezależnie od proporcji. Zatem, jeśli zaparzamy np. 16g kawy, czyli nieco ponad 270ml, mielimy drobniej, niż przy użyciu 22g, czyli nieco ponad 370ml. Wtedy nie ma ryzyka, że wyciagnie się coś złego z kawy, bo w obu przypadkach efekt smakowy będzie podobny.

Stąd też zalecenia chemeksowe, że pod chemeksa mieli się bardzo grubo nie są adekwatne do małego chemeksa, 3cup, do którego używamy mniej kawy niż do 6cup czy 8, w których przygotowuje się ponad pół litra i przez 30 i więcej gramów kawy ta woda musi przelecieć w ok. 4 minuty.

A co do dzbanka, po zagotowaniu przelewam od razu całość do czajniczka Tiamo, przelewam filtr i zostawiam z otwartą pokrywką dzbanek, dopóki nie odmierzę i nie zmielę kawy i nie odczekam jeszcze kilku minut.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2014, 10:55:10 wysłana przez Poe »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #170 dnia: 30 Styczeń 2014, 14:15:46 »
Jak zapewniacie stabilność temperaturową wody używanej do zaparzania?
Może konewkę, dzbanek na płytę odstawiać między polewaniem: Temperatura w metodach alternatywnych?

Co do temperatury już nalanej wody, to chyba tylko porządne wygrzanie chemexa i temperatura otoczenia.
W każdym razie, nigdy na zawodach nie zauważyłem, aby ktoś się tym specjalnie przejmował.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #171 dnia: 30 Styczeń 2014, 16:41:39 »
Generalnie, jeśli używamy klasycznej konewki, z zamkniętą pokrywką, spadki temperatury w trakcie zalewania są minimalne. Chemex też naturalnie się rozgrzewa podczas przelewania filtru. Więc raczej nie cudowałbym z podtrzymywaniem temperatury w trakcie zalewania. Najważniejsza jest temperatura startowa i już.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Chemex
« Odpowiedź #172 dnia: 30 Styczeń 2014, 17:01:03 »
I tak celujemy w jakiś tam smak. Jeśli te spadki są powtarzalne, a smak nam pasuje to nic się nie dzieje przecież.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #173 dnia: 18 Luty 2014, 11:22:36 »
Czy w smaku czuć różnicę między filtrami bielonymi i naturalnymi?

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Chemex
« Odpowiedź #174 dnia: 09 Marzec 2014, 15:28:10 »
To ja się pochwalę, gdyż dorobiłem się Chemexa, trochę za namową Antonia :)


Ogólnie się BAWIĘ od paru dni, i mieleniem i temp wszystkim, ale ogólnie co bym nie zrobił, zepsuł , czy też nie zepsuł to kurde kawa JEST po prostu DOBRA, łagodna aksamitna pije się jak soczek :)


pzdr. Łukasz

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #175 dnia: 09 Marzec 2014, 15:38:44 »
I Ty też? Nie wierzyłem, że się kiedyś przekonasz do alternatywy ;)

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Chemex
« Odpowiedź #176 dnia: 09 Marzec 2014, 15:57:17 »
A jakoś tak wyszło :P, trochę strach przed tym co czytałem mnie  hamował, ale w praktyce to w przypadku chemexa to można praktycznie wszystko za przeproszeniem na odpierdol zrobić a kawa i tak jest dobra :). Przynajmniej tak mi się wydaje :)


pzdr. Łukasz

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Chemex
« Odpowiedź #177 dnia: 09 Marzec 2014, 20:53:22 »
Chemex jest najprostszy i zarazem najlepszy :) -> oczywiście to moje zdanie.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Chemex
« Odpowiedź #178 dnia: 14 Marzec 2014, 11:25:37 »
Po kilku tygodniach używania chemexa mała rada dla przyszłych nabywców - lepiej kupić wersję z rączką niż z tym drewnianym pierścieniem. Średnica pierścienia jest dosyć duża, drewno śliskie i trzeba mieć naprawdę duże dłonie żeby trzymać pewnie - dzisiaj z pewnością wybrałbym z uchwytem, który co prawda nie jest taki piękny ale za to praktyczniejszy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Chemex
« Odpowiedź #179 dnia: 14 Marzec 2014, 11:54:50 »
Za żadne skarby nie chciałbym tego całego-szklanego dzbanka. Ale może ja mam długie dłonie? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi