Autor Wątek: Wyciskarka do soku  (Przeczytany 140967 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #105 dnia: 28 Marzec 2016, 00:24:34 »
o ile to możliwe to najlepiej jeść owoce/warzywa w całości, bez przetwarzania. Błonnik i inne składniki zawarte w pulpie oraz ich gryzienie i wstępne wymieszanie ze śliną już w jamie ustnej też są potrzebne - sprzyjają przyswajaniu witamin w naturalny sposób, wolniej i pełniej. Sok oczyszczony z pulpy nie jest przydatny dla organizmu w takim samym stopniu jak owoc zjedzony w naturalnej postaci.

W przypadku urządzeń nadal najlepszym wydaje mi się blender - mieli cały produkt tak jak go stworzyła natura, nic się nie marnuje. No ale blender nie do wszystkiego się nadaje, raczej owoce, miękkie warzywa i zioła.

Sokownik to ostateczność - ma sens przy suchych i twardych warzywach z dużą ilością pulpy, której nie damy rady zjeść. W przypadku np. natki pietruszki, szpinaku, pomidora czy kawałków pomarańczy szkoda wycisnąć tylko sok i wyrzucić resztę która też jest wartościowa, skoro można je bezproblemowo upłynnić w całości w blenderze, a jeszcze lepiej normalnie zjeść na surowo. Co innego selery, marchewki i inne takie.
Co do wyższości sokowirówek nad wyciskarką trudno mi powiedzieć. Ten filmik udowania, że nie ma znacznych różnic w walorach zdrowotnych, temperaturach czy napowietrzeniu, jednak część osób twierdzi iż dzięki większej zawartości cząstek pulpy w soku z wyciskarki ten sok jest nieco smaczniejszy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #106 dnia: 28 Marzec 2016, 00:54:36 »
a możesz powiedzieć co Cię do przekonuje do wolnoobrotowej ?
Mnie przekonuje smak i konsystencja oraz mniej hałasu. Przez długi czas u mojego ojca używaliśmy sokowirówki kenwooda, a gdy się zepsuła kupiliśmy najprostszy model huroma i różnica jak dla mnie zdecydowanie na korzyść wyciskarki. Wyrazistszy smak i taka musowata zawiesistość soku bardzo mi pasują. Możliwość robienia soku z kiełków i traw też jest fajna, ale jeśli komuś na takich sokach zależy, to można spokojnie kupić ręczną za 200 zł
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 00:58:05 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #107 dnia: 28 Marzec 2016, 13:31:12 »
trochę poczytałem o wyciskarkach i piszą, że odradzane są najtańsze chińskie konstrukcje ze względu na niską wytrzymałość i różne problemy techniczne. Więc zostają droższe konstrukcje marketowe albo bardzo drogie typu Kuvings/Hurom itp.
Również lubię gęstsze soki, wydaje mi się ze dodatek pulpy może jednak trochę zmieniać smak całości, i kto wie czy jednak mimo wysokiej ceny się nie zdecyduję.
Czy po zakupie tańszego modelu Huroma za drugim razem kupiłbyś ten sam tańszy model, czy jakiś lepszy albo model innej marki, który ma jakieś dodatkowe usprawnienia których te tańsze nie posiadają?
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 13:41:25 wysłana przez grex »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #108 dnia: 28 Marzec 2016, 13:41:17 »
Ta regulacje niby tak sprzedają ale czy to faktycznie tak działa to nie jestem pewien bo ten miąsz  jest nadal po drugiej stronie sitka a nie z tej z której jest wylot soku. No chyba ze jak na zamkniętym dłużej się to pomiesza to z powrotem przecierać się w druga stronę. . Na pewno więcej miąszu  dostaniesz z grubszego  sitka. Kopia Hurona która podobno  wykonana jest z tych samych materiałów czyli Juice.me ma trzy sitka a kosztuje kolo tysiąca. Jak dla mnie nie warto dopłacać różnicy pomiędzy najdroższym a najtańszym hurionem. Jak się na huriona uprzesz to pewnie grubsze sitko idzie dokupić jako część zmienną do najtańszego modelu ( o ile nie jest w komplecie).
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 13:45:43 wysłana przez Bacek »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #109 dnia: 28 Marzec 2016, 14:12:53 »
sprawdziłem ponownie z tymi sitami - tańsze modele hurom 2 generacji też mają 2 sita. Więc różnica to byłby głównie ten wylot, przy czym on chyba jest tylko do ograniczania ilości pulpy, a jeśli ktoś lubi gęsty sok to ta opcja jest zbędna. Dopatrzyłem się natomiast różnic w funkcji samoczyszczenia - tańsze modele nie mają tej szczotki obrotowej która oczyszcza sita na bieżąco.

Model JuiceMe wygląda też ciekawie - ma aż 3 różne sita: http://www.electro-outlet.pl/pol_pl_Wyciskarka-JUICEME-JAK-HUROM-HU-400-srebrny-32957_5.jpg

Znalazłem jeszcze takie porównanie topowych modeli Hurom vs Kuvings, ten drugi wydaje sie praktyczniejszy i efektywniejszy:

« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 14:21:28 wysłana przez grex »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #110 dnia: 28 Marzec 2016, 15:08:51 »
Szczotka jest w obydwu. W pierwszej generacji napędzana dodatkowym trybikiem na dole a w drugiej generacji napędzana samym ślimakiem.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #111 dnia: 28 Marzec 2016, 15:17:30 »
W ramach generacji różnice są tylko kosmetyczne w obudowie. Druga generacja różni się od pierwszej innym napędem szczotki czyli brakiem trybika ,  inną konstrukcją ślimaka oraz o połowę mniejszymi obrotami. Jak dla mnie nic co usprawiedliwia prawie dwukrotną  różnice w cenie.
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 15:20:23 wysłana przez Bacek »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #112 dnia: 28 Marzec 2016, 17:21:41 »
@grex
Ten hurom to był chyba jeden z ich pierwszych modeli wyciskarek na polskim rynku HU-100, działa nadal już prawie 6 lat bez problemu. Na początku robił kilka soków dziennie bo ojca stawiałem na nogi po operacji. Teraz robi kilka soków tygodniowo. Ja nie mam żadnych zastrzeżeń, nic więcej mi nie potrzeba. Natomiast samemu jakoś od dwóch lat mam juice me. Poza tym, że napis jest badziewny i odszedł w ciągu pierwszych miesięcy, to generalnie trudno zauważyć jakąś różnicę między nim, a huromem ojca. Tzn są dwie mało znaczące w HA-100 komora wyciskania była nakręcana na korpus, a tu jest nasadzana i dodatkowo trzyma się na magnes. Czasem jak mieli dużo twardych warzyw to komora zaczyna lekko tańczyć, co na początku mnie trochę niepokoiło, ale nic się złego nigdy nie stało, więc przestałem zwracać na to uwagę. Druga różnica jest w korpusie, HU-100 ma bardzo fajny uchwyt, który pomaga przenosić to niezbyt lekkie urządzenie. W juice me żeby złapać pewnie trzeba przynajmniej jedną ręką trzymać maszynę od spodu. Babci kupiliśmy półtora roku temu na gwiazdkę w promocji za niecałe 400zł poziomego MPM MSO-09. Testów porównawczych nie robiłem, ale też działa bez problemów.

W kwestii sitek, to w moim juice me były dwa, tak jak w huromie. Używam na co dzień tego drobniejszego, grubszego użyłem może kilka razy.

Zelmerów z nożami itp. urządzeń raczej bym nie polecał, bo jest to właśnie to cieknące rozwiązanie, natomiast z żadną inną wyciskarką nie spotkałem się żeby się coś złego działo.
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 17:35:41 wysłana przez krystians »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #113 dnia: 28 Marzec 2016, 17:35:04 »
W huromach  drugiej generacji pojemnik tez jest tylko nasadzany  i np. Przy marchewce trochę się rusza.
 
Co do Zelmera to chodziło mi o taki bez noży, tez wyciskarka wolno obrotowa.  To był bodajże ten
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 17:48:56 wysłana przez Bacek »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #114 dnia: 28 Marzec 2016, 18:28:43 »
na allegro są starsze modele hurom hu-400 i ich odpowiedniki od JuiceMe w tej samej cenie 1100zł. I to byłoby rozwiązanie budżetowe, być może i zupełnie wystarczające.
Za 2x tyle są topowe modele: Slowstar, Kuvings 6000, Hurom 2g hh/hf i Omega. Oglądałem troche porównań i często wśród najlepszych jednoślimakowych pojawia się Slowstar za niecałe 2 tys. ze względu na to, że mieli najszerszy zakres różnych rzeczy, nie ma potrzeby ich dociskania i uproszczone czyszczenie.

Od jednoślimakowych jeszcze wydajniejsze są 2-ślimakowe np. GreenStar, i nawet cenowo nie różnią się bardzo, ale to już są duże maszyny i wymagają trochę czyszczenia:

Sam już nie wiem, tyle tego wszystkiego. Na spokojnie trzeba pomyśleć.
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 18:51:56 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #115 dnia: 28 Marzec 2016, 19:35:36 »
nie pamiętam czy zdarzyło mi się żeby trzeba było dociskać w huromie czy juice me cokolwiek. To w poziomych wyciskarkach raczej może być potrzebne dopychanie. Uproszczone czyszczenie tzn. ma pomywaczkę w zestawie? Moim zdaniem jeśli budowa jest zbliżona to i czyszczenie też. Każdą pionową można łatwo przepłukać jeśli byś chciał zrobić inny sok. Czyszczeniem bym jednak tego nie nazwał. Jeśli nie wymyjesz porządnie wszystkich elementów po każdym użyciu, to po paru sokach, będziesz miał ciemniejące osady na elementach wyciskarki.

 Co to znaczy najszerszy zakres mielenia? Że od twardych do miękkich? Że duże elementy można pakować do środka? Optymalne wyciskanie jest wg mnie jeśli w komorze nie ma zbyt dużo produktów, więc nie jestem przekonany czy wrzucanie dużych elementów ma sens. Na pewno łatwiej wrzucić cały owoc/warzywo niż pokroić i wrzucać po kawałku. Jednak dla mnie to podobny wybór jak zalać dripa od razu całą ilością wody prosto z czajnika, czy powoli równomiernie polewać . Dla mnie ta druga opcja jest bardziej zadowalająca, ale każdy może wybrać preferowany styl przyrządzania ;).

Z tymi ostrzami to chyba jakiś błąd zapisu w mojej pamięci. Chodzi generalnie o taką konstrukcję jak tego sharpa z postu http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1747.msg58402#msg58402
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 20:08:49 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #116 dnia: 28 Marzec 2016, 20:07:39 »
ja tylko powtarzam argumenty za tym filmem który wrzuciłem, jest to kanał poświęcony wyciskarkom, gdzie autor od 7 lat testuje przeróżne konstrukcje i właśnie to jego zdaniem ten Slowstar to: "Best All Purpose Juicer for Beginners" Przez 7 lat facet nakręcił setki filmów i porównań wyciskarek, więc chyba ma orientację w temacie. https://www.youtube.com/user/rawfoods/videos?sort=da&flow=grid&view=0

Ale dzięki za wszystkie uwagi, to też jest pomocne żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Trafiłem jeszcze na poradnik jak dobrać najlepsze dla siebie urządzenie do robienia soków: http://wyciskarkidosokow.pl/poradnik-pm-23.html

« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 21:47:58 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #117 dnia: 28 Marzec 2016, 20:14:52 »
Nie podważam tego, że może być to najlepsze urządzenie. Wątpię jednak aby różnica  między pionową wyciskarką Slowstar, a jakąkolwiek w miarę dobrą o podobnej konstrukcji była zauważalna bez bezpośredniego porównania. Generalnie wszystkie pionowe wyciskarki są bardziej uniwersalne od poziomych, może o to mu chodziło. Jednak jest to argument, tak samo jak inne wymienione, dotyczący wszystkich urządzeń o tego typu konstrukcji.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #118 dnia: 28 Marzec 2016, 21:35:28 »
a miał ktoś z Was do czynienia z wyciskarkami poziomymi?

Z tego poradnika j.w. wynika, że są poziome są efektywniejsze i wyraźnie prostsze w czyszczeniu od pionowych, a na dodatek są jeszcze tańsze i mają dodatkowe bajery typu młynek, makaron, smoothie itp. (może i mało przydatne ale kto wie czy się kiedyś nie przyda)

Trafiłem na stronę gdzie wyciskarki oceniono w kilku różnych kategoriach wyciskanie: liści/korzeni/owoców/wydajność wyciskania/łatwość czyszczenia
Poziome mają tam generalnie takie same lub lepsze oceny od pionowych, i to we wszystkich kategoriach. Np. pozioma Omega 707 http://www.eujuicers.pl/wyciskarka-sana-euj-707-firmy-omega-czerwona ma 5/5/4/5/5 a najdroższa pionowa Omega 808 5/4/4/5/3, (trochę gorsza do marchwi, selera itp. i znacznie trudniejsza w czyszczeniu). Popularny Kuvings 6000 Big Mouth wypadł jeszcze bladziej: 4/3/4/4/2
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2016, 21:50:18 wysłana przez grex »

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Wyciskarka do soku
« Odpowiedź #119 dnia: 28 Marzec 2016, 21:47:17 »
No mój Oscar jest poziomy i jest rewelacja.
W młynie: ziarna

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi