Forum > Przygotowanie kawy

Spryskiwanie ziaren wodą przed zmieleniem

(1/2) > >>

pawel890:
Ostatnio coraz popularniejszy trend to spryskiwanie wodą ziaren.
Teoretycznie ma przyczynić się do zmniejszenia elektrostatyki podczas mielenia.

Mój młynek Eureka Single Dose, nie ma dużych problemów z elektrostatyką, ale sprawdziłem spryskanie ziaren i więcej szkody niż pożytku.
Kawa przykleja się do pojemniczka dozującego, aż strach pomyśleć czy się przykleja we wnętrzu młynka, specjalnej różnicy w mieleniu i smaku kawy nie ma... ale jestem ciekaw waszych opinii.

krystians:
Zależy od młynka, ilości wody i oczekiwań. Jeśli chodzi o elektrostatykę wystarczy jedno, dwa psiknięcia i rozmieszanie ziaren wtedy się nie przyklejania, a pył nie oblepia wylotu młynka. Natomiast mocniejsze psikanie, które ostatnio stało się modne za sprawą badań, jeśli dobrze pamiętam gościa od turboszotów, bywa rzeczywiście problematyczne.

kacperb:
Zależy co mielisz też. Jasniejsze wypały i myte kawy będą miały więcej chaffu, który lubi się elektryzować. Zaglądałeś do młynka, czy się poprzyklejało? Ja sobie dozuję ziarna z małej szklanej zlewki laboratoryjnej i tam faktycznie potrafią się do mokrego szkła przykleić, ale w młynku luz.

Kekacz:
W Eurece Single Dose klei się do plastiku hoppera z powodu niesprzyjających, zbyt płaskich kątów. Jak się zdejmie grzybka zapobiegającego popcorningowi, by łatwiej palcami skierować ziarna w stronę żaren, wtedy przy używaniu mieszka powietrze ucieka trzema otworami pozostałymi po nim i skuteczność przedmuchu spada.
Używam spryskiwania od bodaj 4 tygodni ale jeszcze nie zaglądałem do środka młynka. Kawa mniej się elektryzuje, co widzę dobitnie na chromowanej powierzchni wylotu.

krystians:
Tutaj ostatnio badania robił socratic, no i im się nie potwierdziły te wyniki, które przedstawiał Harper Mendez z zespołem. Tyle, że chyba nie użyli tyle wody co w badaniu Mendeza, więc w sumie nie powinny im się powtórzyć wyniki z tamtego badania.  :picardpalm:

--- Kod: ---https://www.instagram.com/p/C5XoUptvugB/?img_index=1
--- Koniec kodu ---

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej