Autor Wątek: 2k, czy może 3k, a może od razu 5k. Bezzera? A dlaczemu tak, a dlaczego nie?  (Przeczytany 93470 razy)

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Czytam, czytam, czytam... dużo można na tym forum spędzić czasu i przeskakiwać z jednego wątku na drugi. Jednak gdy już byłem bliski podjęcia decyzji czytałem kolejny wątek i znów zaczynały się wątpliwości. Stąd zakładam oddzielny temat.

Wątpliwości moje dotyczą pewnie tego, z czym zmaga się większość osób chcących zacząć przygodę z prawdziwym dobrym espresso i kolbą z półki średniej bądź wyższej.
Chodzi o znalezienia sprzętu, który  dałby dużo radości człowiekowi na początku drogi kawowej, a który nie zrujnowałby od razu budżetu domowego, bo tak na prawdę nie wiadomo jak daleko w tej drodze i jak szybko będzie się posuwać.
Wielu w tym momencie poleci RS'a i już miałem kupować, byłem bliski złożenia zamówienia i ... czytałem dalej, a z drugiej strony nie brakuje głosów, że za trochę dłuższą chwilę trzeba przesiąść się na coś wyżej, aby zasmakować/ułatwić sobie życie.
Więc konkretnie pytam co sądzicie o kupowaniu "sprzętu na początek" tak właśnie z rzędu Rancilio Silvi, a co o tym żeby od razu "zainwestować".

Bo rozglądałem się i już chciałem RS, potem zobaczyłem Bezzerę Unicę PID, ale to już trochę drożej. Potem Bezzerę bz 09, bz 07, bz 10, albo bz 13. I dostałem kociokwiku. Rozstrzał cenowy jest na tyle duży, że zacząłem się zastanawiać na ile opłaca mi się kupować lepszy sprzęt jeśli nie będę potrafił z niego wszystkiego wycisnąć lub nie będę potrzebować, a opisy w sklepach są dosyć skąpe. Z drugiej strony raczej nie chciałbym po roku żałować, że nie wziąłem się za coś lepszego.

Co moglibyście napisać o samym podejściu do sprzętu i o różnicach między wymienionymi modelami bezzery (wiem, że rozbieżność jest spora, ale właśnie czy opłaca się dawać więcej), bo chyba jednak wybiorę coś z e61.

Dzięki forumowiczom, a konkretnie: Dr. Usagi tutaj dostałem 3 letniego Macapa M5D Plus za 1400 zł, więc młynek mam, a preferuję małą czarną. Raczej bez większego przerobu dla maszyny (mieszkam sam, gości nie mam tak wielu) i raczej bez mleka lub sporadycznie latte, bo kto wie, może coś mnie weźmie na naukę latte art.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Kupuj najdroższy sprzęt na jaki Cię stać. Nie żałuj złotówki i nie w mawiaj sobie, że taki na początek drogi kawowej jest dobry. A guzik prawda będziesz się męczył na jakiś bździnach zamiast od razu cieszyć sie i kawą i sprzętem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
;) na twoje potrzeby brałbym albo Steel PID od @WS albo jeśli sprzęt ma być nowy Unica też z PIDem - on nie ma HXa. Zabawa z temperaturą daje szerokie pole do popisu w odkrywaniu smaków.

A idąc na całość Rocket v3 PID ;) a jak w stajni Bezzery zostajesz to BZ13 DE PID lub BZ 07 EP.

Czym te Bezzery się różnią - generalnie grupą, posiadaniem lub nie HXa, wielkością bojlera, obudową.

Coś tam o mleku i spienianiu piszesz, że może kiedyś. Jak kupisz jednobojlerowca bez HX to na zabawy ci wystarczy, a jak cię wciągnie to będziesz maszyny szukał na wymianę :)

Wybierz HX, z jak największym bojlerem, grupy Bezzery nie używałem - E61 znam i tą bym wybrał, jak się da to z PIDem - choć nie wiem co PID w HXowych Bezzerach pokazuje. W Rockecie jest to temperatura bojlera i masz tabelkę która mówi ci że jak tyle stopni na PIDzie to tyle na grupie. Oczywiście wszystko w ramach budżetu  :diabelek:
LMWDP #469

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Kupuj najdroższy sprzęt na jaki Cię stać. Nie żałuj złotówki i nie w mawiaj sobie, że taki na początek drogi kawowej jest dobry. A guzik prawda będziesz się męczył na jakiś bździnach zamiast od razu cieszyć sie i kawą i sprzętem.
Ot ci roztropna rada ;)

Generalnie staram się nie być człowiekiem rozrzutnym gdyż pieniędzmi nie... nie śpię na pieniądzach.
Na bezzery wpadłem przypadkiem przy okazji przeglądania forum i nie jestem z nimi związany emocjonalnie, ale podany Rocket to już powyżej 5k wchodzi, a zakładałem najpierw ok. 2,5 potem po kupieniu używki młyna ok. 3,5. Jak teraz podniosę do 5k, to strach się bać gdzie wyląduję po dobie czytania waszych rad ;)
Lubię, nie, uwielbiam czarną, latte tylko w ramach odskoczni może raz na miesiąc lub coś takiego.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2015, 15:14:38 wysłana przez dowicz »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
To na dwoma bojlerami się zastanów - jest okazja z ceny coś urwać ;)

Ekonomicznie i zdrowo rozsądkowo myśląc - Steel PID ci wystarczy, Unica PID będzie prawie jak E61 ;) @maro coś tam ze stajni Vibiemme PIDuje chyba teraz, może być zacna maszyna po pełny serwisie ;) Szukał bym używki ze sprawdzonego żródła.

Idąc na całość - sky is the limit  :evil:

LMWDP #469

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Mistrzu dowicz, ale manfred dobrze prawi. Ja też zakładałem najpierw 2k skończyłem na 3,5k z młynem, a teraz myślę o przesiadce na coś większego. Więc jak masz kasę to bierz od razu coś za 5 tysia bo przesiadka będzie cię kosztować więcej. Jedyne czego trzeba być pewnym to swoje przekonanie, że chce się na pewno wejść w kawowy świat i nie jest to chwilowa fanaberia. A jak tak będzie to też dobrze- wtedy odkupię od Ciebie Bezzerę lub Rakietę za pół ceny i obydwoje będziemy zadowoleni ;)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Jak mleka za często spieniać nie będziesz, to jeden bojler z pidem w sam raz dla ciebie, tak jak DrUsagi już napisał.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Patrząc na młynek w sygnaturze i chęć picia małej czarnej smoły, jesteś świadomym użytkownikiem.
Czy chcesz zmieniać ekspres po 1-2 latach? jeśli tak na używanym mniej stracisz.... Kupując nową maszynę za 4000zł sprzedasz ją za 2200zł, góra...

Chcesz docelowy ekspres i wiesz już, że kawa nie tylko Ci smakuje, ale lubisz bawić się smakiem, sposobem przyrządzania, ziarnami...
To jednak grupa E/EB61 maszyna dwu-bojlerowa z PID. Czyli lądujesz  w budżecie 5k+

Każda inna decyzja będzie kompromisem. Jeśli jednak dochodzisz do wniosku, że mleko też jest ważne, albo że robisz po 10 kaw w serii to HX powinien się znaleźć w opcjach wyboru.

Grupa Bezzera ma swoje grymasy: nie lubi przeładowanego sitka,  dobrze działa po 30 minutach od włączenia, nie ma pre-infuzji. Większosć tych spraw można obejść, lub dołożyć 1500zł i się z nimi nie kopać...

Generalnie dobre espresso to nie jest tania zabawa... im tańszy ekspres tym więcej kawy w zlewie....




 

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Tak patrzę na tę Rakietę i chyba się zauroczyłem. ( Do zakochania jeszcze jeden krok)

Dobra dzisiaj nie zamówię, więc jeszcze przemyślę temat.

Czyli generalnie podejście do tematu sprzętu jest - idź na całość!

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Kit, a po co dwa bojlery, jak mleka się nie używa.
Rozumiem dla satysfakcji.
Chyba kolega jasno napisał, co pija.
Mleko sporadycznie tylko.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Przeżywałem ten dylemat jakiś czas temu. Już coś miałem zamawiać za 5 k. Wtedy pomyślałem po co mi wielki grzmot jak pół lodówki z kilku litrowym zbiornikiem na wodę ?  Wypiję w porywach dziennie 2 x 30 ml espresso. Jak go zaleje  do pełna (2.9 l) to na 1.5 miesiąca starczy lub woda "skiśnie". Potem zastanowiłem się ile rocznie będzie kosztował serwis tego "żelastwa". Czym droższy, tym więcej,  Serwisy muszą na czymś zarabiać  ;)
Tylko ja się na tym nie znam, jestem "lajkonikiem" w tym temacie i mnie nie słuchaj.
Latte ? Proszę bardzo:
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2015, 16:18:36 wysłana przez lubusz »

Offline macias Mężczyzna

  • Wiadomości: 100
  • Ekspres: Sylvia, Chemex, AP, FP
  • Młynek: Eureka Zenith E65, Iberital, Rhinowares
Czyli generalnie podejście do tematu sprzętu jest - idź na całość!
Nie demonizowałbym sprzętu pokroju Steela czy Sylvii. Z autopsji wiem, że w dziedzinie parzenia espresso nie ma lekko i każdy musi przejść ścieżkę zdrowia. Tańsze sprzęty, typu Sylvia, nie ułatwiają może parzenia, ale są jak wymagający wykładowca - nie dostaniesz piątki za "byle co", musisz się dobrze napracować. Owszem - mają swoje fochy, ale to dzięki nim zrozumiesz co to znaczy jednorodna dystrybucja, dobrana doza, itd. Dodatkowo to sprzęty, które łatwo jest "upgread'ować" (prysznice, sitka, śruby, pidy, itd).

Po roku użytkowania jak już będziesz wiedzieć czego chcesz, co lubisz, co to jest pre-infuzja - znajdziesz nabywcę takiego sprzętu i dokonasz w pełni świadomego wycelowanego w Twoje potrzeby i gusta wyboru. A nóż widelec - będzie to sprzęt w pełni wystarczający.

Ekonomicznie - pewnie, że będziesz trochę w plecy, ale to nie inwestycja rozpisana na zysk ;) A umiejętności - bezcenne.

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Generalnie kupisz RAZ a dobrze to będzie to sprzęt na długo ;)

JA kupiłem na poczatku Ascaso Dreama, z młynkiem pod kolor  udało mi się sprzedać w miarę nowe ( paro miesięczne ) ze stosunkowo mała stratą, docelowo starczyło to na nowy młynek... + do tego Ekspres w sumie praktycznie TOP i generalnie jest spokój. Nie zastanawiam, się na ile mi temp spierdzieli, jakie mam ciśnienie, dokupiłem termometr do grupy ciśnienie ustawione na 9B i po prostu robię kawę, pienię mleko i mam generalnie mówiąc bez ogródek wsio w dupie, cisnienie trzyma, spadek temp podczas ekstrakcji jest na poziomie DO 0.5*, termometr pomaga w przelaniu ekspresu wodą celem uzyskania odpowiedniej temp do zaparzania, no i tyle ;)

Tu nie chodzi o SZASTANIE na prawo i lewo ;), chodzi o to, żeby relatywnie kupić dobry sprzęt na lata, który nie będzie cię wkór.... po drodze ;).

Jak kupisz jakiegoś HXa z E61, gdzie możesz regulować ciśnienie, dodasz do tego termometr do grupy to właściwie temat ekspresu masz zamknięty i nawet PID ci nie potrzebny....


Jak pożydzisz czy to na młynek czy to na ekspres, to sprzedając to i dokładając do docelowego będziesz tylko w plecy ;), a jak kupisz jakiegoś np MAZZERA to masz w dupie zawracanie sobie głowy młynkiem na następne 30 lat ...

pzdr. Łukasz

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Jak mleka za często spieniać nie będziesz, to jeden bojler z pidem w sam raz dla ciebie, tak jak DrUsagi już napisał.
I masz ~1500 za używany Steel PID (~3000 nowy) i 3800 za nową Unicę. I to są wybory zdroworozsądkowe, bezpieczne dla portfela, dopasowane do twojego obecnego stylu przygotowywania kawy.

a po co dwa bojlery, jak mleka się nie używa.
Ja tą propozycje Expobara DB dorzuciłem jako alternatywa dla nowego HXa z E61. Za ~5000 to naprawdę fajna maszyna ;) Na wyrost w stosunku do potrzeb, tak jak inne E61 z HXem i 2 litrowym bojlerem ;)

@maro - jak tam ten Vibiemme co go szykujesz - to może być maszyna idealna dla @dowicz


LMWDP #469

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Jeśli tylko espresso to ta propozycja może być ciekawa


http://www.coffeesite.pl/quickmill-carola-p-705.html

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi