Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 118884 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #330 dnia: 12 Marzec 2019, 23:14:39 »
Nie bardzo rozumiem, czemu w ciemno podważasz to co napisałem
A, bo może mam taką przekorną fazę ;)

Jak rozumiem z Twojej wypowiedzi, urządzenie ma zbiornik na wodę (czyli musi filtrem węglowym zwalczać zapach gumy). Moje pytanie odnosiło się do wydajności membrany. Stawiam na 75gpd co przekłada się na 13 litrów na godzinę. Ponieważ woda później jest i tak mieszana z filtrowaną wodą z kranu, osmoza nie musi być bardzo dokładna.

Czy Akvo (to budżetowe) ma lampę ultrafioletową? Czy (wersja budżetowa) ma również mikser sterowany konduktometrem?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #331 dnia: 12 Marzec 2019, 23:24:16 »
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #332 dnia: 13 Marzec 2019, 00:29:44 »
Ja też nie wiem o co chodzi i o jakim zwalczaniu piszesz... Prościej i czytelniej jest zadawać pytania niż pisać takie tezy - sieją zament i niezrozumienie. Filtr węglowy zdecydowanie nie jest po to by zwalczać cokolwiek pochodzącego z systemu... Żadnego zapachu gumy nie ma, powie Ci to również masa baristów którzy użytkują ten  system w kawiarniach i palarniach. A to zdecydowanie duża grupa osób wyczulona na zapachy. ;)

Akvo w wersji domowej jak w większym wydaniu ma precyzyjny zawór mieszający - regulując nim na bierząco widzisz odczyty tds na wyświetlaczu. UV nie ma.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #333 dnia: 13 Marzec 2019, 00:42:10 »
o jakim zwalczaniu piszesz...
Parkrotnie natrafiłem na opinie (bodaj nawet na tym forum), że woda po zbiorniku wymaga dodatkowego liniowego filtra węglowego (nazywanego szlifującym) dla usunięcia zapachu gumy. Nie piszę o filtrze węglowym przed membraną, bo ten służy do usuwania chloru i chloroformu, które są zabójcze dla membrany.

Sam nie mam żadnych doświadczeń ze zbiornikiem - jeśli nie zaburza smaku - tym lepiej.

Czyli w domowym Akvo nie masz automatyki, mieszasz wodę sam mierząc TDS?

Napiszesz, jaką domowe Akvo ma wydajność i jaki duży ma zbiornik?

PS. Nie jest moim celem ani sianie zamętu, ani tym bardziej dezawuowanie pomysłu Akvo. Jak na razie czegoś takiego na rynku chyba nie ma (co najwyżej domowe duże stacje odwróconej osmozy) i fajnie, że coś takiego powstało.

PS2. Tak na szybko, nie potrafię znaleźć miejsca, gdzie natrafiłem na opinię, że woda ze zbiornika ma zapach, ale na przykład tu jest napisane, że:
Cytuj (zaznaczone)
Piąty etap to filtr węglowy końcowy (szlifujący), który zawiera węgiel aktywny wysokiej jakości. Oczyszcza zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie (niewidoczne gołym okiem), redukuje mogące występować w wyniku magazynowania wody zapachy, a także poprawia smak wody.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2019, 01:04:34 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #334 dnia: 13 Marzec 2019, 05:57:11 »
Parkrotnie natrafiłem na opinie (bodaj nawet na tym forum), że woda po zbiorniku wymaga dodatkowego liniowego filtra węglowego (nazywanego szlifującym) dla usunięcia zapachu gumy
Tak jest to prawda. Woda (RO) przechowywana w tym zbiorniku z dętką w środku ma taką naleciałość... Czy akurat gumy, mi to smakuje "sztucznie".

Skoro aż takie są zmiany w smaku kawy, przy zewnętrznym mineralizowaniu, nie pozostaje mi nic innego tylko takie coś zmajstrować. Raczej @Metiu nie pomoże, ale to chyba nie rakieta...?   

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #335 dnia: 13 Marzec 2019, 08:23:54 »
Jeszcze byś się zdziwił ;) Ja myślałem że to jest proste w konstrukcji no i się zdziwiłem...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #336 dnia: 13 Marzec 2019, 09:12:03 »
Ja myślałem że to jest proste w konstrukcji no i się zdziwiłem...
Sama osmoza skomplikowana nie jest. Problemem może być mieszanie - choć trochę przez przypadek (bo pierwotnie osmoza służyć będzie celom technicznym, pomysł na robienie wody do kawy przyszedł później) robię coś podobnego. Zobaczymy, jak będzie ze stabilnością TDS.

zewnętrznym mineralizowaniu
To akurat może nie być proste - musisz wstrzykiwać małe ilości koncentratu. Jakaś mała pompa (może Ulka?) plus mieszalnik.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2019, 09:15:55 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #337 dnia: 13 Marzec 2019, 09:13:00 »
Ja rozumiem, że @Metiu robił to w formie układu analogowego, który jest zawodny i dość czuły. Ja to zrobię na 4 elementach:
- czujnik przepływu
- pompa perystaltyczna z silnikiem krokowym
- Arduino
- zasobnik ze "smakami"
układ wpinany w istniejący układ RO 2 rurkami.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #338 dnia: 13 Marzec 2019, 09:17:55 »
@hi_aro To musisz jeszcze dodać pomiar TDS i sprzężenie zwrotne.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #339 dnia: 13 Marzec 2019, 09:22:32 »
To nie jest konstrukcja Metiu i jest to skomplikowane. Szukałem podobnego zestawu w internecie, nie znalazłem.


Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #341 dnia: 13 Marzec 2019, 09:53:13 »
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

A masz tam filtr liniowy węglowy? Jak tak to nie masz gumy, albo po x użytkowaniu wytrąciła się większość, albo są lepsze i gorsze zbiorniki. Aczkolwiek 99% systemów ma wkład liniowy, po nim może mineralizator...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #342 dnia: 13 Marzec 2019, 09:59:48 »
to można użyć takowy TDS:
Właśnie o tym myślałem. Najbardziej w tym skomplikowana jest sonda (w końcu to mechanika ;)) - elektronika to mały pikuś.

albo są lepsze i gorsze zbiorniki.
To jest generalny problem z odwróconą osmozą - nigdy nie wiesz, co kupujesz. Sprzedawcy rzadko kiedy chcą się dzielić informacjami.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2019, 10:03:18 wysłana przez Krakus »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #343 dnia: 13 Marzec 2019, 10:14:56 »
Nie wiem o jakim zapachu gumy piszesz. Może jestem mniej czuły, ale ja nic takiego nie zaobserwowałem. Mann zbiornik ciśnieniowy do osmozy.

A masz tam filtr liniowy węglowy? Jak tak to nie masz gumy, albo po x użytkowaniu wytrąciła się większość, albo są lepsze i gorsze zbiorniki. Aczkolwiek 99% systemów ma wkład liniowy, po nim może mineralizator...
Mam węgiel przed membraną, zbiornik bezpośrednio przed ekspresem i kranem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #344 dnia: 13 Marzec 2019, 10:41:06 »
węgiel przed membraną
Nie o tym rozmawiamy.

A miałeś kiedykolwiek jakiś obcy zapach w wodzie? Może jak pisał @lucasd masz ten dobry zbiornik?

PS. Pewnie miał by sens zbiornik z membraną z silikonu, ale na pewno byłby droższy.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2019, 10:47:00 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi