Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 118870 razy)

Offline Yacca Mężczyzna

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Plus v2
  • Młynek: Compak K3 Touch
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #255 dnia: 29 Styczeń 2019, 13:56:48 »
O co chodzi z "ogranicznikiem przepływu"? Czy to jest standardowy element zestawu czy trzeba dokupić oddzielnie?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #256 dnia: 29 Styczeń 2019, 14:59:42 »
Standardowy, jest dobrany do wydajności membrany, dla tego jeśli kiedyś w przyszłości będziesz zmieniał membranę, to na takiej samej wydajności, albo innej ale już razem z odpowiednim ogranicznikiem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #257 dnia: 30 Styczeń 2019, 10:26:43 »
Czy potrzebny tylko jeden, to nie wiem, ale że płukanie nic nie da - to pewne. Rzuć sobie okiem tu i tu. Filtr węglowy wyłapuje z wody chlor,który jest zabójczy dla membrany. Płucząc dostarczsz co najwyżej nowego chloru - starego nie usuniesz. Skórka nie warta za wyprawkę - filtr węglowy jest znacznie tańszy niż nowa membrana.
Jeden filtr wystarczy (na filmiku gośc ma dwa to użył i tyle, sam mówi że to jego widzimisie) i mówię o płukaniu jak nowy zainstalujesz aby go wypłukać i nie zanieczyścić membrany resztkami węgla...
Membrana to też nie straszny koszt i koszt  (i czas) wymiany filtra 1u może nie zwrócić się w potencjalnym życiu membrany.

Za to jak mówisz chlor zabije membranę bardzo szybko.

Trochę ludzi też promuje okresowe płukanie membrany (usunięcie ogranicznika), ale jak wypłukałem jakiś czas temu pierwszy raz nie zauważyłem różnicy...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #258 dnia: 30 Styczeń 2019, 10:31:11 »
nie zauważyłem różnicy...
Pidobno ma to wpływ na spadek TDS. Podobno, bo sam swojej RO jeszcze nie uruchomiłem.

PS. Pomierzyłem ciśnienie. W domu (gdzie nie będę miał na razie RO) mam 4,6b a w firmie, gdzie będzie RO jest 2,8b. A TDS chcę mieć jak najniższy.

Czyli pompa podniesie mi wydajność ponad dwukrotnie, TDS obniży o połowę a koszta wody obniży o 30%.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 12:19:40 wysłana przez Krakus »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #259 dnia: 30 Styczeń 2019, 16:18:36 »
nie zauważyłem różnicy...
Pidobno ma to wpływ na spadek TDS. Podobno, bo sam swojej RO jeszcze nie uruchomiłem.

PS. Pomierzyłem ciśnienie. W domu (gdzie nie będę miał na razie RO) mam 4,6b a w firmie, gdzie będzie RO jest 2,8b. A TDS chcę mieć jak najniższy.

Czyli pompa podniesie mi wydajność ponad dwukrotnie, TDS obniży o połowę a koszta wody obniży o 30%.
Mierzone TDS. Miernik może mieć kiepską kalibrację co prawda. Ale przed i po płukaniu bez różnicy, jak przepuściłem okolo 500ml wody po starcie.
P.S> Wodomierz może nie być w stanie wykryć przepływu z RO (bez pompy). A pompa to koszt elektryczności, IMO ma sens ale jak bez zbiornika używasz.

Do picia polecam bypass z węgla...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #260 dnia: 30 Styczeń 2019, 16:30:40 »
Wodomierz może nie być w stanie wykryć przepływu z RO
Aż sprawdzę - ciekawa hipoteza.

Do picia polecam bypass z węgla...
Ale ona nie będzie do picia ...
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 16:33:31 wysłana przez Krakus »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #261 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:20:49 »


A pompa ... IMO ma sens ale jak bez zbiornika używasz.

Dla czego bez zbiornika? Pompa nie nadaje takiej wydajności całemu systemowi, żeby komfortowo nabierać wodę bez zbiornika.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #262 dnia: 30 Styczeń 2019, 19:35:02 »
Dla czego bez zbiornika?
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #263 dnia: 30 Styczeń 2019, 19:50:12 »
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.
Kilka postów wcześniej jest wykres TDS w funkcji ciśnienia, a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany. Więc im wyższe w zbiorniku, tym mniejsza ta różnica i TDS rośnie....


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #264 dnia: 30 Styczeń 2019, 22:01:21 »
a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany
No tak, zapomniałem, że membrana ma dwie, a nie trzy strony. Masz rację.

Ponieważ potrzebuję wodę o bardzo niskiej przewodności, nie będę miał zbiornika.

PS. Myślałem, że Niche w Krakowie mam tylko ja :).

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #265 dnia: 30 Styczeń 2019, 22:30:55 »
Akwaryści dodają jeszcze żywice, to ma sens jak potrzebujesz zera tds, jak do kawy to jest IMO zbędne.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #266 dnia: 30 Styczeń 2019, 22:44:11 »
Akwaryści dodają jeszcze żywice
Wodę potrzebuję do wytwornicy pary. Zacznę od samej RO, a potem się zobaczy.

Żywica jest dość droga w użyciu - 1 litr Amberlite MB20 kosztuje 37 złotych. Zakładając, że będę miał na wyjściu RO TDS 5, jestem w stanie tym litrem złoża zdejonizować do zera 100l wody. Czyli wypada 37gr/l, a to już drogo (pomijając, że trzeba będzie co miesiąc wymieniać złoże). Złóż demineralizujących w domowych warunkach regenerować się nie da, dlatego na początek zacznę od samej RO. Stąd też tak walczę o każdy TDS, ale krewetek na razie hodować nie zamierzam.

A co do kawy - ponieważ będzie tam stał też ekspres, to pewnie spróbuję albo samej RO, albo mieszanej z wodą i zobaczymy, co to da.

A z trzeciej strony, destylarka DE-5M ma gwarantowaną przewodność wody na wyjściu nie większą niż 4,7uS, czyli TDS poniżej 3. Jak kiedyś mierzyłem "sklepową" wodę demineralizowaną, to miała 2 TDS, czyli może nie będzie tak źle.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 22:52:21 wysłana przez Krakus »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #267 dnia: 30 Styczeń 2019, 23:48:09 »
Muszę sięgnąć do dokumentacji membran, ale nie jestem pewien, czy nie wzrasta TDS wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku.
Kilka postów wcześniej jest wykres TDS w funkcji ciśnienia, a raczej różnicy ciśnień z obu stron membrany. Więc im wyższe w zbiorniku, tym mniejsza ta różnica i TDS rośnie....
A od czego jest zawór przeciwzwrotny?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #268 dnia: 31 Styczeń 2019, 00:23:52 »
A od czego jest zawór przeciwzwrotny?
Co by woda ze zbiornika przez mambranę nie uciekała do ścieku, jak zamkniesz wejście wody.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #269 dnia: 31 Styczeń 2019, 00:42:04 »
No ale on w zasadzie likwiduje problem mieszania się wody w zbiorniku z wodą, za membraną, która ma wyższy TDS.

Nadal nie rozumiem dla czego z pompą nie można mieć zbiornika.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi