Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 118871 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #195 dnia: 05 Styczeń 2019, 18:05:49 »
TDS po samej membranie wacha się w granicach 8-10 ppm
Z filmiku, który wkleiłem wynika, że podnosząc ciśnienie trochę zmniejszysz TDS i znacząco wzrośnie wydajność całości. Pytanie, jaką masz membranę - niewątpliwie najlepsze robi DOW pod marką Filmtec. Z tych domowych zdecydowanie jest najlepsza BW60-1812-75. Przeciętnie obniża TDS o 99%.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #196 dnia: 05 Styczeń 2019, 18:49:03 »
Mam jakąś amerykańską 75 galonów. To nie prawda z tym 99%. Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%. 99 zdarza się bardzo żadko. Info z forum nano-reef.pl oni tam przerobili membrany wzdłuż i wszerz. Średnio dla akwarium o mojej pojemności taka ilość żywicy jaką używam starcza na 3 miesiące i jestem w okolicach średniej. Jak użyję pompy to może starczy mi na 3,5 miesiąca. To są nieduże pieniądze za tą żywicę, szkoda zachodu.

Poza tym działa 5 lat, po co zmieniać jak jest dobrze.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #197 dnia: 05 Styczeń 2019, 19:44:01 »
Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%.
Zależy który. Filmtec (który jako jedyny podaje pełną specyfikację) zakłada, że minimum 96%. Jakby co, tu masz specyfikację.

Ale to drobiazg, nad którym proponuję się za mocno nie skupiać. Mocno mnie zaskoczyłeś informacją, że nie czujesz różnicy między wodą mineralizowaną, a niemineralizowaną. Gdzieś czytałem, że herbata z takiej wody nie jest smaczna - ale tylko czytałem. Sam nie mam RO (będę zakładał do zasilania w wodę wytwornicy pary - stąd trochę poczytałem), więc nie wiem.

Na ile wody ile litrów żywicy Ci starcza?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #198 dnia: 05 Styczeń 2019, 20:08:31 »
Wiesz że te specyfikacje zakładają określone ciśnienie i temperaturę wody (też ma wpływ).
Np. u mnie na wyjściu mam 23ppm (z 250), nie wiem jakie ciśnienie mam tu niż wcześniej, ale zdecydowanie wyższe niż wcześniej gdzie też dostawałem podobne wartości.
Dla mnie akceptowalne...
Za to jak dałem mineralizator to podbił na 35  :sciana: gra nie warta świeczki, mieszanie wody jest lepsze...

Przy okazji danie 0ppm do bojlera to proszenie się o kłopoty i korozję, 35 twardości (50ppm? ) dopiero zaczyna robić trochę kamienia w >1bar...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #199 dnia: 05 Styczeń 2019, 20:13:05 »
jak dałem mineralizator to podbił na 35
Nie pamiętam, czy w tym wątku czytałem o symbolicznym wręcz działaniu mineralizatora.

Wiesz coś więcej na temat twardości wody w funkcji tworzenia kamienia? Pytam pod kątem wytwornicy pary. Na wodzie do 2 TDS problemów nie było.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #200 dnia: 05 Styczeń 2019, 20:14:26 »
Producent uznaje, że membrana jest sprawna jak ma powyżej 90%.
Zależy który. Filmtec (który jako jedyny podaje pełną specyfikację) zakłada, że minimum 96%. Jakby co, tu masz specyfikację.

Ale to drobiazg, nad którym proponuję się za mocno nie skupiać. Mocno mnie zaskoczyłeś informacją, że nie czujesz różnicy między wodą mineralizowaną, a niemineralizowaną. Gdzieś czytałem, że herbata z takiej wody nie jest smaczna - ale tylko czytałem. Sam nie mam RO (będę zakładał do zasilania w wodę wytwornicy pary - stąd trochę poczytałem), więc nie wiem.

Na ile wody ile litrów żywicy Ci starcza?
Na podmiany idzie mi 60 litrów miesięcznie, paruje około 2l dziennie, wiadomo więcej latem, mniej zimą. Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.

Nie jestem herbaciany, czasem żona zrobi do śniadania, ale zasypuje to górą cukru ;-)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #201 dnia: 06 Styczeń 2019, 01:37:39 »
Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.
A ile żywicy? 1 litr? Koniec, jak rozumiem, to zupełne wyczerpanie żywicy?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #202 dnia: 06 Styczeń 2019, 08:39:25 »
Przy okazji danie 0ppm do bojlera to proszenie się o kłopoty i korozję, 35 twardości (50ppm? ) dopiero zaczyna robić trochę kamienia w >1bar...

Możesz to wytłumaczyć?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #203 dnia: 06 Styczeń 2019, 11:47:20 »
Woda destylowana/demineralizowana (blisko 0 ppm) ma właściwości korozyjne. Dochodzi do korozji elektrolitycznej, a czasami też i galwanicznej (miedź/mosiądz i aluminium). W dużym uproszczeniu, jony ujemne w takiej wodzie szukają wolnych jonów dodatnich i zabierają je z najbliższego otoczenia a to osłabia zwłaszcza luty i spawy w bojlerach.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #204 dnia: 06 Styczeń 2019, 12:39:11 »
ma właściwości korozyjne.
Na pewno?

Rzuć okiem tutaj

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #205 dnia: 06 Styczeń 2019, 13:17:48 »
Woda destylowana/demineralizowana (blisko 0 ppm) ma właściwości korozyjne.
Czyli cały przemysł chemiczny i farmaceutyczny jest w d.... Ciekawe co powiedzą na takie rewelacje.

Głównie chodziło mi o kłopoty z kamieniem...

Bardziej czy mniej, wszystko koroduje. Te zjawiska w przypadku wody z RO są znacząco wolniejsze i przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów 314L i odpowiedniej technice spawania (podwójna osłona argonu) pomijalne. Kolega wcześniej napisał wprost, że RO to rdza i kamień. A kamienia po prostu nie ma.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #206 dnia: 06 Styczeń 2019, 13:32:40 »
Czyli wychodzi, że mniej więcej 360 litrów.
A ile żywicy? 1 litr? Koniec, jak rozumiem, to zupełne wyczerpanie żywicy?

Właśnie zmieniłem żywicę, bo nie pamiętałem. Tak jak napisałem wymieniam żywicę jak TDS po żywicy jest 3ppm. Trochę oszukałem,  bo nie mam dwóch 10 cali, tylko jeden i jeden taki przepływowy jak na zdjęciu. W ten większy wchodzi 400 g, w ten mniejszy 150 g.



Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #207 dnia: 06 Styczeń 2019, 13:36:32 »
Żyjemy w czasach, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć dowód i artykuł udowadniający dowolną tezę.
Informacji nadmiar, samemu trudno w każdym aspekcie być ekspertem.
Tu na przykład znajdziecie na pierwszy rzut oka rzetelne badania pokazując wpływ wody po RO/NF na różne stopy metalu.
Nie mam wiedzy i czasu aby to dogłębnie analizować ale na pierwszy rzut oka tu teza jest jednak taka, czysta woda po RO zwiększa korozję. (Ale może wyciągam pochopne wnioski). Też ciekawe że inaczej zachowują się instalacje że stali, inaczej z miedzi.
Jak ktoś ma czas i zacięcie może pomoże dogłębnie te badania zanalizować.
http://stars.library.ucf.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3253&context=etd


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #208 dnia: 06 Styczeń 2019, 13:58:40 »
Ciekawy temat z tą korozją. Poniżej zdjęcie na którym widać słoiczki, których używam przy wykonywaniu testów wody w moim akwarium. Słoiczek H2O osmoza wiadomo co zawiera, po testach nie płuczę go. Słoiczek próbka zawiera słoną wodę z akwarium, a słoiczek zlewki mieszankę obu i dodatkowo reagenty. Oba ostanie płuczę po testach w wodzie z kranu. Stan blaszanych pokrywek jest zastanawiający.



Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #209 dnia: 06 Styczeń 2019, 14:39:47 »
Ale to nie ten test :) słona woda na pewno koroduje bardziej niż RO. W dodatku na prędkość korozji nakrętek będzie wpływać ich stan techniczny na wejściu, a tego nie wiemy nic a nic.
Pytanie czy RO koroduje bardziej niż słodkie 100ppm?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi