Autor Wątek: Powtarzalność smaku w dripie  (Przeczytany 16752 razy)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Styczeń 2015, 22:53:01 »
robimy taki eksperyment, ze rozkręciliśmy młynek najbardziej jak sie da, ze daje gruz i przelewamy.. w normalnych czasach jak chcemy to nawet sie taki wydłuza. Zależnie od metody ale w celu uzyskania dłuższego czasu przepływu można spróbować następujących rzeczy: kalita zwłaszcza ( choc chemex i drip też ) po preinfuzji przemieszaj łyżką zalane ziarno ( zniszczysz kanaliki którymi ucieka woda ) i zacznij bardzo delikatnie polewać.. utworzy się taka skorupka i woda bd wolno płynąć . 2. Zmniejsz moc strumienia polewania  , 3. Kombinuj z polewaniem małymi partiami/ ciągłym/ nie nalewaj przynajmniej na początku " na zapas" .

..zrób te rzeczy a na najgrubszym zmieleniu dojdziesz do 5 czy 6 minut jak się uprzesz

Spróbuję z tym grubym mieleniem ... Jeśli chodzi o preinfuzję i mieszanie. Rozumiem, że po nalaniu wody mam mieszać. A nie jak już przeleci w trakcie preinfuzji ?!


zależy.. próbuj i tak i tak..np w kalicie mieszam dopiero jak przeleci woda żeby nie zrfuszyć filtra przez przypadek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Styczeń 2015, 03:25:26 »
Jakie macie doświadczenia z temperaturą ? Jest możliwość trafienia, drip bez goryczy w jakimś konkretnym przedziale temperaturowym ?
Czy są takie widełki, gdzie może być większa szansa na "dobre smaki" (bez papieru, spalonej goryczy) np 85-90C ?
Moim zdaniem największy wpływ na gorycz ma profil palenia kawy. Jeśli kawa jest upalona z goryczą, to choćbyś zimną wodą zalał, choćbyś robił cuda na dripie, to ta gorycz tam nadal będzie.

Na drugim miejscu przyczyną jest pył. Na Twoich zdjęciach nie widać (trzeba wspomnieć, że są dość małe) aby było go tam w nadmiarze, ale odsiać nigdy nie zaszkodzi. :)

Dopiero potem można się bawić w temperatury, mielenia i czasy.


Najbardziej zastanawiające jest to, że jednak czasem jest tak jak byś chciał.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10595
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Styczeń 2015, 14:29:49 »
Żeby samą kawę rzetelnie ocenić, warto ją zaparzyć metodą "cuppingu".

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Styczeń 2015, 18:39:15 »
Jakie macie doświadczenia z temperaturą ? Jest możliwość trafienia, drip bez goryczy w jakimś konkretnym przedziale temperaturowym ?
Czy są takie widełki, gdzie może być większa szansa na "dobre smaki" (bez papieru, spalonej goryczy) np 85-90C ?
Moim zdaniem największy wpływ na gorycz ma profil palenia kawy. Jeśli kawa jest upalona z goryczą, to choćbyś zimną wodą zalał, choćbyś robił cuda na dripie, to ta gorycz tam nadal będzie.

Na drugim miejscu przyczyną jest pył. Na Twoich zdjęciach nie widać (trzeba wspomnieć, że są dość małe) aby było go tam w nadmiarze, ale odsiać nigdy nie zaszkodzi. :)

Dopiero potem można się bawić w temperatury, mielenia i czasy.


Najbardziej zastanawiające jest to, że jednak czasem jest tak jak byś chciał.

Pył może powstać z powodu, zużycia żaren w młynku ?!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Styczeń 2015, 19:03:04 »
Też, ale jest po prostu cechą każdych żaren, w każdym młynku, w zależności od młynka jest go więcej lub mniej, ale zawsze jest. Trochę też zależy od kawy, od stopnia jej palenia.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Styczeń 2015, 19:47:50 »
Pył może powstać z powodu, zużycia żaren w młynku ?!
Przede wszystkim. Dla tego nie należy się kierować gadaniem ile to żarna "wytrzymują" tylko je okresowo wymienić na nowe.

Offline johnyKMSA Mężczyzna

  • Wiadomości: 118
  • Ekspres: NS Oscar oraz alternatywa
  • Młynek: Bezzera BB005, Knock Hausgrind, Porlex Mini
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Styczeń 2015, 20:17:55 »
Dobrze zauważyłem, że jasno palone ziarno pyli dużo bardziej? Ostatnio miałem Etiopię Antonia średnio paloną a teraz CP coś tam dużo jaśniejsze. Mielę grubiej a i tak mi cholera błoto zostaje  222

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Styczeń 2015, 07:43:41 »
Proszę, czy możecie pokazać swoje przemiały do dripa ?

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Styczeń 2015, 08:20:43 »
Takie "pokazywanie" nic Ci nie wniesie. Przemiał powinien być na tyle gruby by ekstrakcja trwała np. 3min. a strumień kawy płynący z filtra taki sam (+/-) przez cały czas jej trwania. Jeśli Twój młynek produkuje dużo pyłu wtedy przemiał musi być grubszy niż u kogoś kto ma młynek dający lepszy przemiał. Jeśli pyłu jest mało to mielenie może być drobniejsze i to sporo.
Jakiekolwiek mieszanie zawartości filtra w inny sposób niż strumieniem wody z konewki to jakiś dziwaczny sposób. Po to ktoś wymyślił konewkę z wąską wylewką by używać strumienia, który ona daje.
Do tego by "powtarzalność" była 100% potrzebne są przede wszystkim porządne narzędzia: Konewka, termometr, młynek i oczywiście stożek z jakimś dzbankiem. Reszta to kwestia wprawy do której się szybko dochodzi.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Styczeń 2015, 09:05:16 »
Da mi punkt odniesienia. Szybko to było jak zaczynałem, teraz potrzebuję panować nad tym co się dzieje w filiżance.
Mam wszystkie elementy, które wymieniłeś, jeśli chodzi o narzędzia.
A przy tym coś się zmieniło, bo nie ma tych smaków, które pamiętam. Może zmieniły się moje kubki smakowe  :ups:
Albo wyszedłem z wprawy  :-\

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Styczeń 2015, 12:41:00 »
mr_j, zauważyłem, że masz młynek Hario Slim. Jako punkt wyjścia przy przemiale do dripa używam ustawienia 11 klików od momentu blokady żaren. Spróbuj wyjść od tego ustawienia  :)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:16:43 »
11 klików dało mi 4 minuty ... filtry mi się skończyły, czekam na uszczelki do ekspresu, pogrom ...
Spróbuję odsiać, a potem cupping. Zobaczę co z tego wyjdzie.
Tym czasem króluje phin, ale tutaj też mam mieszaninę tego co chcę i goryczy z lekkim drewnem :(

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:20:20 »
Jaką masz kawę?
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2015, 23:33:29 wysłana przez WS »

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:28:44 »
Wszystko od Antonia: Kenia Nyeri, Rwanda Gisuma, Kenia Karatu, Honduras Marcala, te robiłem w dripie.
I Playground Dirty Berry i tutaj zdecydowanie najintensywniejsze aromaty i najmniej goryczy (drip), choć też dosyć pikantnie było w phinie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Styczeń 2015, 23:35:46 »
Smak może zależeć od stopnia palenia. Dedykowane do metod alternatywnych czy takie bardziej uniwersalne? A jaką masz dozę i temperaturę parzenia?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi