Autor Wątek: Drugi portafilter do gaggia new classic  (Przeczytany 4288 razy)

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Drugi portafilter do gaggia new classic
« dnia: 28 Listopad 2020, 18:19:42 »
Witam.

Chciałbym dokupić dodatkowy portafilter do gaggi new classic. Myślałem głównie o takim z jedną wylewką, ale zastanawiam się obecnie nad jakimś NPF

Czy jest coś na co powinno się zwrócić szczególną uwagę? (Zakładam, że kluczowy jest rozmiar - 58mm).

Czy portafilter NPF nada się tylko i wyłącznie do espresso?

Dzieki
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2020, 19:55:11 wysłana przez Kktx »

Vitalista

  • Gość
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Listopad 2020, 18:53:08 »
NPF do cappuccino tez się nada ;)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Listopad 2020, 20:23:09 »
No może chodziło o to że przy lungo będzie obryzgany blat ;-)

Polecam NPF. Nie każdy 58mm się nada. Po pierwsze powinien mieć skośne uszka, żeby kolba po zapięciu była na wprost a nie pod dyszą pary. Po drugie wymiary - były podane w wątku https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4535.msg110680#msg110680

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopad 2020, 09:33:41 »
Z jedną wylewka moze wytarczy zmienić sama końcówkę od wylewki jbo stara latwo sie odkreca jesli potrzebujesz. W to bym sie nie pchal. Lepiej NPF bo potrafi wiele nauczyc:) polecam bo sam juz zadnej innej nie zakladam

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Listopad 2020, 19:11:07 »
Po drugie wymiary - były podane w wątku https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4535.msg110680#msg110680

To teraz dopiero się skomplikowała sprawa wyboru :D

Z jedną wylewka moze wytarczy zmienić sama końcówkę od wylewki jbo stara latwo sie odkreca jesli potrzebujesz. W to bym sie nie pchal. Lepiej NPF bo potrafi wiele nauczyc:) polecam bo sam juz zadnej innej nie zakladam

Oryginalny portafilter do gaggia ma dwie wylewki i na niektóre kubki nie pasuje (są za wąskie). Dodatkowo, często robię kilka kaw a nie mam blisko do kuchni/łazienki gdzie mogę wyczyścić. Łatwiej by było mi zmienić cała kolbę :)

Spotkałem się gdzieś też z tzw. Podwójnym sitkiem. Co ma to na celu?

Myślałem o LELIT PLA580V

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopad 2020, 20:55:45 »
jelsi NPF to patrz w kierunku przystosowania do GC, nie bedzie pasowal ten od Lelit'a. Zobacz skrzydelka, musiz miec po skosie. Jest jeszcze wazna ich odleglosc od gory.

Ja swoj kupowalem z tego linku:
https://www.coffeeroasters.pl/sklep/npf-gaggia/

pasuje idealnie ale widze ze podniesli cene, jeszcze niedawno bylo ponizej 100zl - 92? jakos tak.

Spotkałem się gdzieś też z tzw. Podwójnym sitkiem. Co ma to na celu?

Podwojne w sensie wieksze, na podwojne espresso (czyli wchodzi więcej kawy).  Czy pytasz o to z podwójnym dnem do cremy? Przypuszczam ze w komplecie z GC masz jedno i drugie.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2020, 20:59:08 wysłana przez minero »

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopad 2020, 22:27:09 »
Podwojne w sensie wieksze, na podwojne espresso (czyli wchodzi więcej kawy).  Czy pytasz o to z podwójnym dnem do cremy? Przypuszczam ze w komplecie z GC masz jedno i drugie.

Ale ze mnie osioł... Korzystam że wszystkich :) nie wiem czemu przez podwójne sitko wyobraziłem sobie dosłownie podwójne (samo sitko) a nie pojemność :)

pasuje idealnie ale widze ze podniesli cene, jeszcze niedawno bylo ponizej 100zl - 92? jakos tak.

Dzięki! Przy okazji zapytam czy zamiast tego sitka 21g będą pasować te z oryginalnego zestawu, czy też mowa o innym "standardzie"?
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2020, 22:31:09 wysłana przez Kktx »

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2020, 22:44:53 »
Dzięki! Przy okazji zapytam czy zamiast tego sitka 21g będą pasować te z oryginalnego zestawu, czy też mowa o innym "standardzie"?
tak, wszystkie ktore masz będą pasowac. Ja kupowałem sitko IMS wraz z prysznicem, w sumie żadnego z tych nie używam - ani z zestawu ani tego od NPF.
W razie wydaje mi sie ze przy zakupie możesz np poprosić o mniejsze jesli 21 jest za duze. Chyba dla nich to nie problem.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopad 2020, 08:10:43 »
tak, wszystkie ktore masz będą pasowac. Ja kupowałem sitko IMS wraz z prysznicem, w sumie żadnego z tych nie używam - ani z zestawu ani tego od NPF.
W razie wydaje mi sie ze przy zakupie możesz np poprosić o mniejsze jesli 21 jest za duze. Chyba dla nich to nie problem.
Dzięki, zapytam ich. Jeśli dają 21g. to byłoby to uzupełnienie do zestawu z gaggii gdzie dają 3 sitka - pojedyncze/podwojne i do cremy.

Z drugiej strony, żeby nie czyścić kolby przy kilku kawach przyda się podwójne (16g) ;)

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Grudzień 2020, 08:00:14 »
Witam.

Chciałbym wznowić temat :) Zakupiłem portafilter NPF jednak poszukuje jeszcze takiego z jedną wylewką. Nie chcę strzelić gafy :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudzień 2020, 08:13:05 »
Chcesz mieć kolejną kolbę czy może wystarczy, że kupisz pojedynczą wylewkę? Odkręcisz podwójną i wkręcisz pojedynczą.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Grudzień 2020, 08:23:35 »
Kktx - masz NPF, przy takim młynku powinno ładnie lecieć bez pryskania. Pamiętaj że przy wylewce nie umyjesz tak łatwo sitka jak przy NPF - trzeba wyjąc z portafiltra. Jeśli nie masz portafiltra z podwójną wylewką wystarczy że dokupisz samą wylewkę - pojedyńczą.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Grudzień 2020, 21:21:46 »
Chciałbym wznowić temat :) Zakupiłem portafilter NPF jednak poszukuje jeszcze takiego z jedną wylewką. Nie chcę strzelić gafy :)

Po co Ci  pojedyncza jak masz npf? Jak nie możesz znaleźć to kup z podwójnymi i dokup dowolną pojedynczą wylewkę na gwincie 3/8", albo wymień w tym co masz - po co Ci kolba na dwie wylewki - kto robi na raz dwa single...

Poza tym do kilku kaw to raz że GC robi je tak wolno że zdążysz wyczyścić po poprzedniej, dwa że już masz nagrzany pf więc szkoda zakładać drugi zimny portafiltr.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudzień 2020, 16:38:36 »
Panowie. Racja - muszę zakupić pojedynczą wylewkę zamiast całej kolby :)

Odnośnie NPF to jednak trochę pryska, niezależnie od stopnia zmielenia kawy...

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Drugi portafilter do gaggia new classic
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Grudzień 2020, 17:13:19 »
Problem pryskania przy NPF to problem zlej dystrybucji kawy, znajduje sobie kanaly i nimi szybciej przeplywa przez co proces parzenia jest nierownomierny. Wylewka tylko to ukryjesz, NPF ma na celu znalezienie problemu i wyeliminowanie go. Za szybko sie poddajesz. Popracuj nad dystrybucja, moze warto obnizyc cisnienie itp a dopiero wtedy manewruj stopniem mielenia i sila ubicia

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi