Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524208 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1770 dnia: 28 Maj 2020, 10:08:21 »
1. Zalewamy kawę 50 g wody, mieszamy, przeciskamy i do kubka dolewamy 150g wody.
2. Zalewamy całą kawę 200g wody, mieszamy i przeciskamy tak aby całość również zakończyć w 1min

Tutaj dużą rolę będzie odgrywać też przemiał i temperatura wody jak również czas oraz intensywność mieszania.

Wydaje mi się, że 50 g wody to może być trochę mało. spóbój porównać sobie np 16 g kawy i 80 g wody, w okolicach 93 stopni, 10 sekund mieszania, mielenie drobne, prawie jak do espresso, przeciskanie od ok 30 sekundy do ok 45.. Ważne żeby tobie smakowało. Kilka kropel wody zawsze jest mile widziane, bo otwiera aromaty.  Rozcieńczanie jest w porządku, ja tam nie widzę z tym problemu pijam i skondensowane i rozcieńczone

W skondenssowane formie trudniej trafić na odpowiednio smaczne rozcieńczenie. Dodając wody i próbując łątwiej uzyskać ten efekt. Dlatego bypass stał się tak popularny w zawodach AP, bo daje możliwość skorygowania rezultatu zaparzania.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2020, 10:11:52 wysłana przez krystians »

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1771 dnia: 28 Maj 2020, 18:18:51 »
. Kilka kropel wody zawsze jest mile widziane, bo otwiera aromaty.
W kawie też tak jest? Do głowy mi nie przyszło, myślałem, że zerwanie łańcuchów estrów zapachowych dotyczy tylko alkoholi.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1772 dnia: 27 Lipiec 2020, 12:51:50 »
Witam wszystkich. Właśnie zamówiłem swojego pierwszego Aeropressa i młynek Xeoleo 50mm. Do tej pory korzystałem praktycznie tylko z ekspresu automatycznego Melitty i kolbowego Ascaso. Ale od jakiegoś czasu ciągnęło mnie do metod alternatywnych, stąd decyzja o zakupie AP. Mam do Was prośbę o polecenie sprawdzonej palarni z rozsądną cenowo kawą na początek. Chciał bym kupić np z 4 kawy by mieć na czym się uczyć i testować różne profile smakowe. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

ps.
Jeśli ktoś by polecił również konkretne kawy z jakiejś palarni które dobrze by grały z AP i które pozwoliły by potestować różne profile smakowe, tak by wyrobić sobie gust czego w przyszłości szukać, to byłbym bardzo wdzięczny.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1773 dnia: 27 Lipiec 2020, 13:02:24 »
Zajrzyj do działu supermarket - masz @ranGo z EuroCafe, @Piotrek [Manufaktura Kawy], @Antonio, @mr_blend  - na pewno każdy coś Ci poleci dobrego z aktualnej oferty.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1774 dnia: 27 Lipiec 2020, 13:20:42 »
Każda kawa jest dobra do AP. Nic tu specjalnego nie wymyślono... Testuj, próbuj, baw się :). Nie czekaj na opinie.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2020, 13:23:55 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1775 dnia: 27 Lipiec 2020, 13:42:23 »
Jeśli ktoś by polecił również konkretne kawy z jakiejś palarni które dobrze by grały z AP
To wszystko zależy od przepisu. Dla mnie ciemniejsze kawy ciekawiej wychodzą w bardziej skondensowanej formie, jaśniejsze w większym rozcieńczeniu. Choć odwrotnie też można. Innymi słowy każdą kawę da się zaparzyć w aeropressie.

Spróbuj opisać co byś chciał uzyskać w filiżance, to łatwiej będzie dobrać kawę i przepis.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1776 dnia: 27 Lipiec 2020, 14:12:33 »
Zajrzyj do działu supermarket - masz @ranGo z EuroCafe, @Piotrek [Manufaktura Kawy], @Antonio, @mr_blend  - na pewno każdy coś Ci poleci dobrego z aktualnej oferty.

Na pewno się rozejrzę

Każda kawa jest dobra do AP. Nic tu specjalnego nie wymyślono... Testuj, próbuj, baw się :). Nie czekaj na opinie.


Taki mam zamiar, ale fajnie było by już na początku trafić na jakieś perełki. A i chciał bym kilka kaw, by wyrobić sobie zdanie jakie smaki będą mi najbliższe.

Spróbuj opisać co byś chciał uzyskać w filiżance, to łatwiej będzie dobrać kawę i przepis.

Przede wszystkim coś czego nie miałem w ekspresach ciśnieniowych. Więcej owoców, mniej czekolady, choć może jedna z czterech kaw mogła by być taka bardziej w słodkim, czekoladowym kierunku. Ogólnie chodzi mi o różnorodność by móc odkrywać różne smaki i wyrabiać sobie opinię w jakim kierunku zmierzać.

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1777 dnia: 27 Lipiec 2020, 14:43:40 »
Zajrzyj do działu supermarket - masz @ranGo z EuroCafe, @Piotrek [Manufaktura Kawy], @Antonio, @mr_blend  - na pewno każdy coś Ci poleci dobrego z aktualnej oferty.

Na pewno się rozejrzę

Każda kawa jest dobra do AP. Nic tu specjalnego nie wymyślono... Testuj, próbuj, baw się :). Nie czekaj na opinie.


Taki mam zamiar, ale fajnie było by już na początku trafić na jakieś perełki. A i chciał bym kilka kaw, by wyrobić sobie zdanie jakie smaki będą mi najbliższe.

Spróbuj opisać co byś chciał uzyskać w filiżance, to łatwiej będzie dobrać kawę i przepis.

Przede wszystkim coś czego nie miałem w ekspresach ciśnieniowych. Więcej owoców, mniej czekolady, choć może jedna z czterech kaw mogła by być taka bardziej w słodkim, czekoladowym kierunku. Ogólnie chodzi mi o różnorodność by móc odkrywać różne smaki i wyrabiać sobie opinię w jakim kierunku zmierzać.
Moim zdaniem (z mojego doświadczenia) najlepiej iść do kawiarni i kupić to co tam parzą. Zaczniesz od dopasowania smaku żeby wyszło to samo. Ewentualnie od razu weź 2 kawy które są zupełnie różne.
Ja dodatkowo czasem prosiłem żeby mi zmienili trochę żeby jedyna różnica w domu była woda i sposób parzenia.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1779 dnia: 31 Lipiec 2020, 13:58:35 »
Aeropress, młynek i kawy dotarły i powoli zaznajamiam się ze sprzętem. Póki co stosuję metodę odwróconą, 18gr kawy, wstępne parzenie 50ml - 30 sekund, przemieszam, później dodaję 150ml, mieszam i czekam do 2 minut i przeciskam przez +/- 30 sekund. Temperatury nie podaję, bo jeszcze muszę się zaopatrzyć w jakiś termometr/sondę.
Ogólnie szybkość przygotowywania, prostota, łatwość mycia na ogromny plus. Efekt też bardzo zadowalający, szczególnie Ethiopia Duromina zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Jeśli ktoś miał by jakieś uwagi do mojego sposobu przygotowywania kawy, to będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Dużą niewiadomą jak dla mnie jest póki co grubość przemiału, jako że nie miałem wcześniej styczności z metodami alternatywnymi. Czy ten przemiał z załączonego zdjęcia jest ok? Czy może należało by coś zmienić?

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1780 dnia: 31 Lipiec 2020, 14:15:43 »
Przemiał chyba dosyć gruby. Spróbuj mielić stopniowo drobniej dopóki goryczka nie będzie zbyt duża. Musisz znaleźć swój balans między nadmierną ekstrakcją (goryczka, cierpkość) a niedostateczną (płaski, wodnisty smak).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1781 dnia: 31 Lipiec 2020, 14:32:15 »
Przy Durominie spokojnie można zejść w dół z grubością przemiału. Trochę dłuższe parzenie również nie powinno jej zaszkodzić.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1782 dnia: 31 Lipiec 2020, 15:47:28 »
Dzięki za rady.
W sumie nie jestem pewny czy zdjęcie jest miarodajne, bo w celu wykonania zdjęcia wrzuciłem do młynka dosłownie 3 ziarenka kawy. W każdym bądź razie spróbuję drobniej, bo faktycznie przy grubym mieleniu Honduras Jorge Hernandez wyszedł lurowaty.
A jednocześnie miał bym prośbę, by może ktoś wrzucił zdjęcie "uniwersalnej" grubości przemiału pod AP, na którym większość kaw wyjdzie przyzwoicie. Domyślam się, że każda kawa może wymagać trochę innego przemiału, ale chodziło by mi o punkt odniesienia od którego można zacząć eksperymenty.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1783 dnia: 31 Lipiec 2020, 15:57:37 »
Aeropress jest na tyle uniwersalny, że nie można podać jednego przemiału. Możesz parzyć krótko bardzo drobny przemiał coś ala kawiarka i możesz też mielić grubiej i parzyć immersyjnie jak w FrenchPressie. Albo średnio i "dripować". Tutaj bardziej kwestia eksperymentów i smaku.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1784 dnia: 31 Lipiec 2020, 16:01:56 »
Za mało mogę pić kawy dziennie, by tyle eksperymentów przeprowadzać ;) Stąd może "mniej więcej" jaki przemiał do opisanej przeze mnie metody parzenia w AP? :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi