Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246415 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #135 dnia: 12 Marzec 2017, 13:12:01 »
Dzisiaj nalałem Żywiec Zdrój bezpośrednio z 5-litrowej butli. Do tej pory przepuszczałem ją przez Britę. I wydaje mi się smaczniejsza. Sama woda bez filtra już ma wapnia tylko 41,69 mg/l, a wg norm akceptowalne jest 68-85 mg/l. Zatem ze względu na wapń nie trzeba już jej przepuszczać przez filtr. Nawet jeżeli te normy na butelce są lekko zaniżone lub zawyżone.
Mineralizacja na poziomie ok. 230 gl/l. Czyli po Bricie musiała spadać.
Wydaje mi się kawa jakaś taka bogatsza w smaku. Więcej nut się pojawiło.
Czy to tylko moje wrażenie ? A może jednak warto przepuszczać Żywiec Zdrój przez Britę z uwagi na kamień ?
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2017, 13:25:43 wysłana przez hlary »

Offline Aleksander

    • Pączuś i Kawusia
  • Wiadomości: 13
    • Pączuś i Kawusia
  • Ekspres: La Marzocco Strada AV, V60, Chemex, Aeropress, Bayreuther
  • Młynek: NS Mythos One, Mahlkoenig EK43, Comandante Mk3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #136 dnia: 12 Marzec 2017, 13:32:21 »
Jeżeli to tylko wrażenie, to moje jest bardzo podobne ;)

"Bawiąc" się wodą przed otwarciem kawiarni sprawdziłem faktyczną mineralizację Żywca Zdroju - oscylowała w granicach 120-140 mg/l (czy ppm jak kto woli) i w sumie z testowanych przeze mnie butelek kawa na nim wychodziła najlepsza bez żadnych dodatkowych filtrów, podobny wynik, z większą zawartością magnezu osiągamy w wodzie do podawanych przez nas kaw i smakowo jest bardzo żywo :)

Woda dodatkowo pozbawiona wapnia będzie dawała słabsze wyniki, także osobiście pozostałbym przy Żywcu bez filtra.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #137 dnia: 12 Marzec 2017, 13:49:16 »
Ciekawe, zmienili etykiety, czy są różne żywce? U mnie woda żywiec jak ostatnio kupowałem, jakieś dwa miesiące temu, miała ok 120 czy 150 ppm na etykiecie, nie pamiętam dokładnie. Aż w sklepie sprawdzę przy okazji.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #138 dnia: 12 Marzec 2017, 14:08:22 »
Żywiec Zdrój ujęcie w Pilsko Jeleśnia koło Żywca. Może to kwestia różnych źródeł ? Kupowana w Tesco we Wrocku.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2017, 14:10:42 wysłana przez hlary »

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Woda do kawy
« Odpowiedź #139 dnia: 12 Marzec 2017, 14:20:03 »
Dla mnie jedyna wada filtrowania wody butelkowej jest spadek jej ph i pozniej kawy afrykanskie smakuja mocno kwaskowo
Punks not dead just sucks now !

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #140 dnia: 21 Marzec 2017, 13:51:50 »
No dobrze - kupiłem u chińczyka miernik TDS. Zmierzyłem wodę z kranu (240ppm) i po filtrze (140ppm). Filtr ma 3 tygodnie więc może już tracić swoje cenne właściwości.
W konewce miałem resztówkę Żywieckiego Kryształu - pokazało 100ppm.

Zastanawiam się po co mi ta wiedza i co z nią dalej robić  :hihihi: bo w sumie to nadal nie wiem co to za ppm'y sobie pływają :)
LMWDP #469

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #141 dnia: 21 Marzec 2017, 14:17:37 »
Dokładnie, z tą wiedzą niewiele da się zrobić. To jedynie wskazówka. Wiadomo, że 240 ppm to kiepski wirnik, a ten po filtrze już akceptowalny, to znaczy, że na pewno warto użyć filtra, ale to nie znaczy, że po filtrze będzie idealnie. To już jakiś konstruktywny wniosek. Reszta to kwestia smaku. Warto by porównać taką wodę po filtrze do np demineralizowanej powtórnie zmineralizowanej odczynnikami chemicznymi wg wytycznych lub jakimś gotowym mineralizatorem. Wtedy będziesz wiedział czy warto nadal walczyć :-).

Wbrew pozorom coś się dowiedziałeś.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #142 dnia: 21 Marzec 2017, 15:04:02 »
To taka wiedza sporadycznie przydatna ;) jak zapałka gdy zgaśnie światło: nadal ciemno, ale coś już widać.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #143 dnia: 21 Marzec 2017, 16:37:47 »
No dobrze - kupiłem u chińczyka miernik TDS. Zmierzyłem wodę z kranu (240ppm) i po filtrze (140ppm). Filtr ma 3 tygodnie więc może już tracić swoje cenne właściwości.
W konewce miałem resztówkę Żywieckiego Kryształu - pokazało 100ppm.

Zastanawiam się po co mi ta wiedza i co z nią dalej robić  :hihihi: bo w sumie to nadal nie wiem co to za ppm'y sobie pływają :)
Wg SCAA idealna woda do parzenia kawy powinna mieć 150ppm, a akceptowalny przedział to 75-250.
PPMy, to na"chłopski rozum" ilość rozpuszczonych minerałów, zanieczyszczeń  i innych związków znajdujących się w wodzie w miligramach na litr.

Również wyposażyłem się w miernik u chińczyka. U mnie kranówka ma 190ppm, po filtrze dafi 160-165. Mały spadek może wynikać z tego, że filtr ma 6 tygodni. W kwietniu po wymianie zmierzę jeszcze raz.

A i nie wiem czy wiesz, ale większość mierników kalibrowanych jest w 25°C. Te najtańsze nie posiadają automatycznej korekty temperatury, w związku z czym najbardziej wiarygodny pomiar otrzymasz, gdy temperatura wody wyniesie 25° w momencie pomiaru. Niższa temperatura wynik zaniży, wyższa - zawyży. (Możesz to łatwo sprawdzić wkładając miernik do czajnika - nagle z 200ppm zrobi Ci się 500 ;) )

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #144 dnia: 31 Marzec 2017, 22:46:36 »
Ostatnio natrafiłem w moim sklepie osiedlowym na wodę Żywiecki Kryształ. Na etykiecie jest jedynie informacja "Suma oznaczonych składników mineralnych ok. 76,63mg/l"... Próbowaliście może tej wody? Wziąłem z ciekawości 5l. Dam znać, jak wrażenia smakowe. Zastanawiam się, czy słowem klucz nie jest "oznaczonych", bo nigdy nie spotkałem się z wodą źródlaną o tak niskiej zawartości minerałów. Ciekawe ile w tym jest wapnia...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #145 dnia: 01 Kwiecień 2017, 03:44:50 »
Wapnia niemal nie ma. Woda polecana od lat, odpowiednia zarówno dla sprzętu jak i dla smaku. Konduktometr pokazuje podobnie do etykiety -- co się rzadko zdarza.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #146 dnia: 01 Kwiecień 2017, 08:38:30 »
A do tego najtańsza w sklepie. To mnie przekonuje  :ok:

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #147 dnia: 01 Kwiecień 2017, 09:58:29 »
Ja również od jakiegoś czasu robię kawę i herbatę tylko na Żywieckim Krysztale
Nie trzeba przelewać przez brito-podobne dzbanki, stosunkowo tania i dosyć łatwo dostępna ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #148 dnia: 01 Kwiecień 2017, 13:34:38 »
a w jakich sklepach kupujecie ten Żywiecki Kryształ, bo ja wypatruję, jak jestem w sklepi,  ale jeszcze nie spotkałem.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #149 dnia: 01 Kwiecień 2017, 13:53:50 »
W selgrosie mają zawsze
Dodatkowo dosłownie pod blokiem mam niezastąpiony "warzywniak", który regularnie kupuje kilka sztuk ;) szukaj w tego typu sklepach
W sieciówkach może niestety być ciężko :(

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi